Problem rosnącego nadzoru dotyka nie tylko socjal mediów, ale także serwisów dla programistów. Radicle zamierza stworzyć zdecentralizowaną platformę współpracy, gdzie znowu będą czuli się jak u siebie.
Kurs Radworks
(RAD/PLN)
4,11 PLN
(1,06 USD)
Zmiana ceny (24h)
1,91% (+0,077 PLN)
Ranking
590
1h
0,21%
24h
1,91%
7d
-2,42%
14d
-6,47%
30d
-2,25%
200d
-45,24%
1y
-21,71%
Kapitalizacja
52 656 308 USD
Zmiana kapitalizacji (24h)
1,91%
Max cena (24h)
1,061 USD
Min cena (24h)
1,029 USD
Wolumen (24h)
5 497 420 USD
Historyczne maksimum
27,61 USD (2021-04, -96,19%)
Ilość w obrocie
49 829 111 RAD
Ilość maksymalna
99 998 580 RAD
Za 100 PLN kupisz 24,32 RAD
Strona projektu: radworks.org
Ostatnia aktualizacja 2024-09-10 12:39
Wykres kryptowaluty Radworks
Programy open source a GitHub
Początki rozwoju otwartego oprogramowania sięgają lat 50. XX wieku. Pionierzy informatyki uważali, że ludzie powinni mieć swobodę studiowania i redystrybucji zarówno oryginalnych, jak i zmodyfikowanych kopii kodu. Mimo rozwoju komercyjnego oprogramowania, coś z tego zostało – open source stanowi sporą część infrastruktury cyfrowej, z której wszyscy korzystamy.
Już w XXI wieku repozytoria kodu, zwłaszcza największy GitHub, mocno wsparły rozwój oprogramowania open source i udostępniły je szerokiemu gronu odbiorców. Powstały globalne społeczności i nowe standardy, rozwinęło się kodowanie społecznościowe oraz interakcje między programistami. Nie mogło to pozostać niezauważone przez gigantów rynku. W roku 2018 GitHub został kupiony przez Microsoft za 7,5 miliarda dolarów.
Oznacza to, że obecnie platforma podlega zasadom korporacji i może ustalać własne warunki świadczenia usług. Dużym echem odbiło się zbanowanie twórców z Syrii i Iranu, pod naciskiem rządu USA zamykane są także konkretne konta. Ostatnio społeczność wściekła się po usunięciu analizy ogromnego exploita serwera Microsoft Exchange Hafnium. Oburzenie było uzasadnione, ponieważ standardową praktyką jest publikowanie kodu, aby lepiej zrozumieć exploit i pomóc programistom w pisaniu nowych zabezpieczeń.
Powoduje to, że rosnąca grupa programistów uważa, że nadzorowany przez MS GitHub dryfuje w niebezpiecznym kierunku.
Co to jest Radicle?
Radicle to platforma do zarządzania rozwojem oprogramowania, zdecentralizowana sieć, która umożliwia programistom współpracę w trybie peer-to-peer (P2P). Zamierza stać się funkcjonalną, całkowicie otwartą alternatywą GitHub, przyjazną dla użytkownika i odporną na cenzurę. Aby zmaksymalizować dostępność, Radicle może działać nawet w środowisku offline, bez połączenia z Internetem.
Opierając się na otwartych protokołach, Radicle umożliwia programistom współpracę, eliminując zależność od pośredników i stron trzecich. Użytkownicy mogą swobodnie udostępniać swoje projekty bez potrzeby korzystania ze scentralizowanego repozytorium kodu, hostingu DNS lub konkretnej aplikacji.
Protokół zawiera mechanizmy zarządzania przez społeczność i docelowo zostanie przekształcony w DAO.
Podstawy działania
Radicle zostało stworzone w oparciu o model bazaru, tzn. dwustronnych interakcji. Oznacza to, że każdy projekt ma wiele upstreamów (repozytoriów) utrzymywanych przez współpracowników, zamiast jednego obowiązującego powszechnie. Nie ma więc nadzoru małej grupy z uprawnieniami do wprowadzania zmian, projekt zostaje rozproszony pomiędzy wielu opiekunów.
Użytkownicy sieci rozpowszechniają materiały, którymi są zainteresowani, przechowując nadmiarowe kopie lokalnie i udostępniając swoje pliki wybranym osobom. Radicle Link wykorzystuje protokół transferu Git, aby zapewnić szybkość replikacji danych, gwarantując jednocześnie zdecentralizowane przechowywanie repozytoriów.
Deweloperzy mogą więc wymieniać się i współpracować bez polegania na pośrednikach, takich jak hostujące projekt serwery, ponieważ wszystkie dane w sieci są zapisywane lokalnie przez zainteresowanych.
Radicle vs GitHub i GitLab
Te dwie firmy to największe platformy, oferujące scentralizowany system współpracy nad kodem. Radicle różni się od nich w następujących kwestiach:
- nie jest przedsiębiorstwem, ale siecią społecznościową, której członkowie mają prawo zarządzania nią,
- jest projektem całkowicie open source, pozbawionym wszelkich „zamkniętych” elementów,
- architektura protokołu oparta jest na podejściu peer-to-peer zamiast modelu klient-serwer,
- baza wiedzy nie jest domyślnie globalna, interakcje zachodzą wewnątrz grupy zainteresowanych.
Oznacza to inny model rozwoju od GH i GL, mający zarówno swoje wady, jak i zalety.
Plusy i minusy platformy
Zalety:
- oferuje społeczności programistów coraz bardziej poszukiwaną niezależność,
- ma wsparcie poważnych ludzi i instytucji jak Galaxy, NFX, Parafi oraz takich projektów jak Aave czy PolkaDot,
- błyskawicznie rośnie jego baza otwartych repozytoriów.
Wady:
- silna konkurencja w postaci scentralizowanych GH i GL,
- wciąż śmiesznie mała w porównaniu z nimi baza użytkowników,
- niewielka obecność w mediach i znikoma świadomość marki.
Kryptowaluta Radicle (RAD)
Token RAD to podstawa ekosystemu Radicle, spełniający dwie podstawowe role.
- Jest tokenem zarządzania, docelowo pozwalając użytkownikom głosować nad kierunkiem rozwoju platformy. Obejmuje to możliwość zmian w protokole i kontrolę nad Skarbem, który posiada ponad 50% całkowitej podaży RAD.
- Posiadacze tokena otrzymują częściową lub 100% zniżkę na korzystanie z protokołów Radicle opartych na Ethereum. Użytkownicy, którzy nie posiadają RAD, aby korzystać z tych protokołów, muszą płacić rynkowe opłaty za gaz.
Kontrola nad protokołem realizowana będzie przez Radicle DAO będące forkiem protokołu Compound i wykorzystujące ten sam mechanizm zarządzania
Całkowita (a zarazem maksymalna) podaż to 100 milionów tokenów. Wybite tokeny mają okres blokady od roku do 4 lat, zaś ich posiadaczami są: Skarb (50%), wcześni inwestorzy (20%), zespół (19%), i Fundacja (11%).
Obecnie w obiegu jest ok. 50% podaży.
Jak i gdzie kupić kryptowalutę Radicle?
Mimo dość niszowego charakteru, RAD jest znany na rynku krypto. Najłatwiej kupimy go na Binance, Nami.Exchange, Gate.io czy Uniswapie. Na giełdach o mniejszym obrocie tokenem (Kraken, HotBit, Huobi) może zdziwić nas nawet kilkuprocentowy spread. Najpopularniejszą walutą, za którą kupimy RAD, jest rzecz jasna USDT, przed BUSD i USDC.
Jako ERC-20, token Radicle nie stwarza żadnych kłopotów w przechowywaniu, ze względów bezpieczeństwa zwykle zalecane jest użycie portfela hardware, np. Ledger lub Trezor.
Radicle – opinie, fakty, ciekawostki
Choć Radicle rozwija się szybko, porównanie jego osiągów z GitHub wypada bardzo słabo. Wg danych Messari z października 2022 r, projekt ma niecałe 500 publicznych repozytoriów, podczas gdy GitHub …prawie 40 milionów.
Na YT możesz znaleźć filmiki obiecujące 700% zwrotu ze stakowania Radicle (i wielu innych monet). Na każdym filmie inną monetę na osobnym kanale reklamuje ten sam facet, dla twojej wygody podający gotowe linki, tylko kliknąć. Wnioski wyciągnij sam. 😉
Nazwa Radicle z jednej strony oznacza korzonek (powrót do korzeni branży), z drugiej kojarzy się z radykalną zmianą. Bardzo zgrabne zestawienie.
Czy Radicle przełamie dominacje scentralizowanych projektów i zwróci platformy typu Git programistom? Szczerze kibicuję, ale nie założyłbym się o dolara. Wizja jest wielka i słuszna, jednak zobaczymy, czy znajdzie dostatecznie wielu zdeterminowanych zwolenników.
Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.