Przetwarzanie w chmurze oparte o blockchain – ile razy już to słyszeliśmy? Okazuje się jednak, że wciąż można wymyślić w tej dziedzinie coś nowego. Oto silny zawodnik na ringu: Phala Network!
Kurs PHALA
(PHA/PLN)
0,44 PLN
(0,11 USD)
Zmiana ceny (24h)
4,63% (+0,019 PLN)
Ranking
489
1h
0,16%
24h
4,63%
7d
-17,25%
14d
-2,04%
30d
7,39%
200d
-65,61%
1y
14,71%
Kapitalizacja
84 907 347 USD
Zmiana kapitalizacji (24h)
4,14%
Max cena (24h)
0,11 USD
Min cena (24h)
0,11 USD
Wolumen (24h)
6 634 534 USD
Historyczne maksimum
1,39 USD (2021-05, -91,92%)
Ilość w obrocie
754 844 710 PHA
Ilość maksymalna
1 000 000 000 PHA
Za 100 PLN kupisz 228,69 PHA
Strona projektu: phala.network
Ostatnia aktualizacja 2024-10-06 21:15
Wykres kryptowaluty PHALA
Co to jest Phala Network?
Jest to międzyłańcuchowa platforma dla zdecentralizowanych aplikacji i usług chroniących prywatność. Zapewnia sieć węzłów obliczeniowych, uruchamiającą smartkontrakty w sposób bezpieczny i poufny. U tym celu używa TEE (Trusted Execution Environment), technologii prywatności wbudowanej w nowe procesory.
Główne cechy Phala Network wyglądają następująco:
- oferuje moc obliczeniową porównywalną z dotychczasowymi usługami w chmurze,
- chroni prywatność danych, tj. wewnętrzne stany programów i interakcje,
- dzięki oparciu o blockchain jest bezpieczna i nie wymaga zaufania użytkowników.
Sieć w trybie P2P łączy bezpieczny sprzęt ze zweryfikowanym oprogramowaniem open source oraz blockchainem dla zapewnienia niezmienności wyników. Phala nie ma scentralizowanego wykonawcy ani kontrolera danych, działa jedynie jako łącznik między mocą obliczeniową a użytkownikami.
Sieć oparta jest na Substrate i funkcjonuje jako parachain ekosystemu Polkadot. Obok sieci głównej (Phala) działa również sieć testowa (Khala), oparta na platformie Kusama.
Członkowie zespołu projektowego mają duże doświadczenie, zdobyte w takich firmach jak Google, Tencent czy DJI (największy na świecie producent dronów).
Więcej niż dyskrecja
Choć prywatność, zapewniana przez architekturę TEE, to kamień węgielny projektu, Phala nie ogranicza się do poufnego przetwarzania danych. Jej celem jest stać się domyślną chmurą obliczeniową Web3, szybką, ale zdecentralizowaną. Blockchain pozwala więc dołączyć do swej sieci każdemu i aktywnie do tego zachęca.
Obecnie w sieci jest zarejestrowanych prawie 40 tysięcy węzłów, z czego non stop online pozostaje ok. połowy. Całkiem niezły wynik, także, jeśli porównamy go z możliwościami Flux czy iExec.
Istnieje wiele aplikacji DeFi, gier czy Metaverse, które, choć oparte na blockchainie, nadal muszą korzystać z wydajnych rozwiązań AWS czy Google Cloud. Phala zamierza raz na zawsze załatwić tę kwestię.
Problemy, które rozwiązuje Phala
- Dostępność usług. Dopóki blockchainy i ogólnie Web3 korzystają z rozwiązań scentralizowanych, można je wyłączyć, jeśli zażąda tego regulator. Także klęski żywiołowe mogą mocno obniżyć wydajność sieci – hashrate BTC spadł o 35%, kiedy śnieg zasypał USA w grudniu 2022 r. Phala Network dzięki decentralizacji i rozproszeniu geograficznemu pozostaje odporna na takie scenariusze.
- Bezpieczeństwo danych. Scentralizowane usługi w chmurze mogą gromadzić duże ilości danych, takich jak IP czy hasła użytkowników. Nawet bez złej woli operatora dane te mogą zostać skradzione, jak ostatnio stało się to z bazą użytkowników Twittera. Phala nie ma centralnego zbioru danych, nie można więc go ukraść.
- Częściowe rozwiązania. Są blockchainy o dużej przepustowości, przetwarzające dane w chmurze czy zorientowane na prywatność. Jak twierdzi Phala, tylko ona jednak adresuje wszystkie te problemy, tworząc wszechstronne, użyteczne i opłacalne ekonomicznie rozwiązanie, łączące dostępność i ogromną moc obliczeniową.
Co się udało w 2022
W ostatnim roku Phala Network zrobiła zauważalny postęp. Uruchomiono wiele nowych funkcji, dokonano aktualizacji sieci, przybyło sporo partnerów, zwiększyła się społeczność. Uruchomiono ekosystem dostawców usług obliczeniowych. Zarządzanie projektem przeszło w ręce posiadaczy tokena PHA.
Znacząco wzrosła także świadomość projektu. Zorganizowano przeszło 140 wydarzeń w 14 krajach, a na Twitterze tematy związane z Phala miały przeszło 3 miliony wyświetleń.
Największy nacisk sieć położyła jednak na rozwój następujących segmentów:
- Kontrakty Phat. Jest to główny produkt Phala Network, rozwiązanie łączące smartkontrakty i obliczenia poza łańcuchem. Umożliwiają one przetwarzanie danych w sposób uniemożliwiający ich wyciek. Phat obsługuje złożone obliczenia przy niskich opóźnieniach i kosztach, umożliwiając jednoczesne użycie prawie 150 tys. procesorów wirtualnych.
- Phala App 2.0. Nowa wersja aplikacji umożliwiającej dostęp do ekosystemu. Pozwala korzystać z narzędzi, takich jak Delegation czy Farm, może być także wykorzystywana jako portfel. Nowa wersja polepsza możliwość stakowania, pozwala kreować użyteczne NFT czy wprowadza nowy Skarbiec.
- PhalaWorld. Jest to własny metaverse projektu, wprowadzający koncepcję SBT (Soulbound Token) oraz personalizowanych NFT. Koncepcja „ Play to Build” ma na celu połączenie rzeczywistych działań w łańcuchu sieci Phala z efektami widocznymi w metawerse. PW zamienia wkład użytkownika w sieć Phala w aktywa w grze, co jest bardzo innowacyjnym podejściem.
- SubBridge. Jest to most oparty na Substrate, pozwalający na międzyłańcuchową transmisję zasobów i informacji. Łączy parachainy PolkaDot poprzez EVM z innymi łańcuchami, umożliwiając np. transfer między Phala a Ethereum. W tej chwili obsługuje już 12 parachainów.
Kryptowaluta PHA
Natywnym tokenem sieci jest PHA, mający zastosowanie również w sieci testowej Khala. Maksymalna podaż tokena to 1 miliard, na rynku jest obecnie nieco mniej niż 50%.
Zastosowania tokena wyglądają następująco:
- zakup w sieci potrzebnych aktywów, jak zasoby obliczeniowe czy pamięć masowa,
- opłata za kupno lub sprzedaż danych, jeśli ich posiadacz wyrazi taką wolę,
- zarządzanie poprzez udział w głosowaniach dotyczących funkcjonowania Phala Network.
- stakowanie: aby pełnić funkcję w sieci, należy postawić określoną kwotę PHA jako zabezpieczenie,
- inne: rozliczenia związane z Web3 Analytics, czy opłata za transfer między łańcuchami.
Jak i gdzie kupić Phala Network?
Token PHA notowany jest na kilku dużych i wielu małych giełdach, nie przebił się jeszcze jednak na szersze wody. Bez problemu zakupy zrobimy na Binance, Huobi, OKX, BitForest czy Kucoin, próżno jednak szukać tokena np. na Coinbase czy Bybit. Na to zapewne czas przyjdzie wraz ze wzrostem popularności projektu.
PHA w formacie ERC-20 nie sprawia problemów w przechowywaniu – wystarczy Metamask, Ledger, Trezor czy cokolwiek innego. Jeśli chcemy głębiej wejść w ekosystem i użyć natywnej wersji tokena, sprawa nieco się komplikuje. Na szczęście firmowy most SubBridge zapewni łatwą konwersję tokena, a do jego przechowywania możemy użyć Phala App. Zadziałają także specjalistyczne portfele, funkcjonujące jako rozszerzenie przeglądarki: Polkadot.js, Talisman Wallet i SubWallet.
Phala Network – opinie, fakty, ciekawostki
Aby umożliwić bezpieczne i zdecentralizowane przetwarzanie, Phala stosuje technologię MPC czyli obliczeń wielostronnych. Pozwala ona wielu stronom na wspólne obliczanie funkcji na danych wejściowych, przy jednoczesnym zachowaniu tych danych jako prywatnych.
Aby wzmocnić wzrost wartości tokena, Phala stosuje agresywny halving – ilość tokenów, zarobionych przez górników, spada o połowę co pół roku, 8 razy szybciej niż w przypadku BTC.
Zauważone ostatnio luki bezpieczeństwa rozwiązania Intel SGX, które spowodowały zagrożenie dla projektów takich jak Secret Network, są znacznie mniej istotne dla Phala Network, która stosuje wielopoziomowy system bezpieczeństwa.
Mimo początkowego sceptycyzmu, moja ocena Phala Network jest zaskakująco pozytywna. Solidny projekt z niezłą tokenomiką ma szansę zabłysnąć, jeśli tylko cały ekosystem PolkaDot przebije się do szerszej świadomości.
Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.