Chainlink jest projektem tak rozległym, że opisać jest go równie trudno jak życie na Ziemi. Rozwija się, ewoluuje, zdobywa nowe terytoria. Pewne jest jedno – pozostaje najważniejszą wyrocznią świata blockchain i zaczyna zdobywać przyczółki poza nim.
Kurs Chainlink
(LINK/PLN)
43,88 PLN
(11,28 USD)
Zmiana ceny (24h)
0,58% (+0,25 PLN)
Ranking
18
1h
0,36%
24h
0,58%
7d
-10,77%
14d
1,69%
30d
17,88%
200d
-34,80%
1y
46,67%
Kapitalizacja
7 071 463 413 USD
Zmiana kapitalizacji (24h)
0,57%
Max cena (24h)
11,39 USD
Min cena (24h)
11,090 USD
Wolumen (24h)
278 918 775 USD
Historyczne maksimum
52,70 USD (2021-05, -78,62%)
Ilość w obrocie
626 849 971 LINK
Ilość maksymalna
1 000 000 000 LINK
Za 100 PLN kupisz 2,28 LINK
Strona projektu: chain.link
Ostatnia aktualizacja 2024-10-06 20:51
Wykres kryptowaluty Chainlink
Problem wyroczni
Bardzo ważną kwestią w blockchain jest źródło pochodzenia danych. Dane on-chain są preferowane – wszystko zapisane jest w łańcuchu, jawne i niemożliwe do zmiany. Problem powstaje, jeśli potrzebujemy danych off-chain: dzisiejszej ceny złota, akcji Apple albo wyniku finału NBA.
Sieci blockchain nie potrafią samodzielnie pozyskać takich danych w sposób wiarygodny. Czyni je to odizolowanymi wyspami, podobnie jak komputery nie połączone z internetem. Niezbędny jest rodzaj pomostu, pozwalającego na transfer danych między tymi światami. Problem ten rozwiązują wyrocznie – wyspecjalizowane platformy, będące podstawową infrastrukturą świata krypto.
Wyrocznie potrafią przesyłać dane nie tylko między światem fizycznym a blockchain, ale także między różnymi blockchainami, które natywnie nie są kompatybilne.
Co to jest Chainlink?
Chainlink to platforma, opracowana w celu wymiany danych między światem zewnętrznym a łańcuchami bloków. Opiera się na zdecentralizowanej sieci niezależnych, pojedynczych wyroczni. Pobierają one dane z wielu źródeł, agregują je i dostarczają zweryfikowaną informację, która może następnie zostać wykorzystana przez smartkontrakty.
Wyrocznie są motywowane do dostarczania prawdziwych i dokładnych danych, ponieważ od tego zależy ocena ich reputacji. To z kolei ma wpływ na wysokość nagród, wypłacanych im w kryptowalucie Chainlink (LINK).
Sieć została uruchomiona w 2017 roku przez firmę SmartContract. Niedługo potem współzałożyciele firmy, Steve Ellis i Sergey Nazarov opublikowali białą księgę oraz przeprowadzili pierwszą ofertę monet (ICO), zbierając równowartość 32 milionów dolarów.
Początkowo Chainlink opierał się wyłącznie na blockchainie Ethereum, obecnie jednak może on działać na dowolnym łańcuchu bloków, w tym także blockchainach prywatnych czy korporacyjnych.
Chainlink sam w sobie nie jest wyrocznią – jest raczej systemem, udostępniającym i monitorującym usługi setek różnych wyroczni, uruchamianych przez użytkowników.
Jak działa Chainlink?
Jak każdy projekt blockchain, Chainlink jest oparty o smartkontrakty. Jego działanie można przedstawić następująco:
- Żądanie danych. Smartkontrakt tworzy zapytanie, na przykład aplikacja DeFi żąda podania aktualnej ceny Ethereum (ETH). Żądanie wysłane zostaje do sieci Chainlink przez API, w oparciu o umowę (Chainlink Client Contract).
- Wybór wyroczni. Sieć wybiera zestaw węzłów, które mają spełnić żądanie, opierając się o ich reputację, czas odpowiedzi i ew. inne wymagania.
- Pobieranie danych poza łańcuchem. Wyrocznie niezależnie od siebie pozyskują żądane dane ze źródeł zewnętrznych.
- Agregacja danych. Pobrane dane są wysyłane do łańcucha bloków, gdzie są agregowane. Smartkontrakt automatycznie zestawia odpowiedzi z różnych wyroczni, sprawdza je i ustala wiarygodny punkt danych (np. średnią cenę ETH).
- Wysłanie danych. Zagregowane dane są zwracane do smartkontraktu, który ich zażądał. Ten wykorzystuje je do realizacji swoich funkcji, np. rozliczenia transakcji finansowej.
Bezpieczeństwo przede wszystkim
Chainlink jest użyteczny i wiarygodny dopóty, dopóki dostarcza informacji w sposób odporny na manipulację. Jest to kluczowy aspekt, gdyż dane udostępniane przez wyrocznię są często podstawą wielomilionowych transakcji. Pomyślmy, jakie zyski zgarnąłby haker, jeśli udałoby mu się na chwilę zmanipulować cenę Ethereum na Uniswap…
Z tego powodu Chainlink przykłada bardzo dużą wagę do bezpieczeństwa danych. Zabezpieczeniem numer 1 jest decentralizacja – o prawdziwości danych decyduje konsensus, bazujący na opinii większości. Zhakowanie części wyroczni nie zagrozi systemowi, jeśli większość pozostanie uczciwa.
Wszystkie feedy (źródła danych) są monitorowane i podlegają wspólnym standardom, a tuż po wdrożeniu przechodzą rygorystyczny proces oceny.
Dane przesyłane przez wyrocznie sygnowane są unikalnym podpisem kryptograficznym. Pozwala to na szybką identyfikację wyroczni, której dane rażąco odbiegają od przyjętego konsensusu. Taki dostawca musi liczyć się z utratą stakowanych tokenów LINK (slashing).
Szczególnemu nadzorowi podlegają kanały udostępniające dane o cenach aktywów. Są one agregowane na trzech poziomach: w źródle danych, u operatora węzła i w warstwie sieciowej wyroczni, co zapewnia ich wielokrotną weryfikację
Mimo wszystkich zabezpieczeń, Chainlink zastrzega, że: „ostatecznie to użytkownik jest odpowiedzialny za identyfikację i ocenę dokładności, dostępności i jakości danych, które zdecyduje się wykorzystywać.”
As atutowy: nowy protokół CCIP
Rynek krypto rozwija się szybko i wymaga wciąż nowych usług. Chainlink zauważył to i ostatnio zaoferował nową usługę, znaną jako Cross-Chain Interoperability Protocol (CCIP).
Jej powstanie wynika właśnie z szybkiego wzrostu rynku blockchain. Zaowocował on powstaniem wielu ekosystemów, niekompatybilnych ze sobą. Istnieją wprawdzie mosty, jednak obsługują one tylko niektóre funkcje. Możliwość w pełni funkcjonalnego połączenia wielu łańcuchów bloków miałaby natomiast szansę przyspieszyć wzrost całej branży.
Chainlink uważa, że zdołał dokonać takiego przełomu. Jego protokół CCIP ogłoszony został nowym, otwartym standardem komunikacji międzyłańcuchowej. Ma on na celu połączenie setek sieci blockchain, zarówno prywatnych, jak i publicznych. Zapewnia uniwersalny sposób przesyłania danych w wielu sieciach, a docelowo ma stanowić podstawę wszystkich usług międzyłańcuchowych.
Rynek przychylnie przyjął nowe rozwiązanie. Standard CCIP został już wdrożony na 10 blockchainach, m.in. Ethereum, Arbitrum, Avalanche, Aptos czy Polygon. Rośnie liczba transakcji, zaś współczynnik ich poprawnego przetwarzania przekracza 99%.
Inne nowości na platformie
Choć wprowadzenie CCIP to największy news, nie brakuje także innych doniesień. Z ciekawszych warto wymienić na pewno:
- współpraca Chainlink ze SWIFT, wielką bankową instytucją odpowiedzialną za międzynarodowe transfery walut fiat. Dotychczasowe testy przebiegły pomyślnie i oczekiwane jest ogłoszenie o pogłębieniu współpracy,
- porozumienie z Circle, emitentem USDC. Celem współpracy jest zwiększenie wykorzystania stablecoinów przez instytucje oraz przyspieszenie tokenizacji RWA,
- współpraca z firmą Vodafone oraz kilkoma innymi w celu usprawnienia transferu dokumentów między różnymi platformami,
- rozwiązania Chainlink zostały zintegrowane przez sieć GSM Telefónica w celu zwiększenia bezpieczeństwa sieci, oraz oferowanie usług na rynku Web3,
- firma wprowadziła też nową funkcję Data Streams, ważną dla obsługi transakcji o wysokiej częstotliwości, zwłaszcza na rynkach derywatów krypto,
- rozwiązano problem integracji łańcuchów bloków, opartych o dowody wiedzy zerowej i zkEVM.
Przypadki użycia
Jest ich naprawdę sporo:
- DeFi – Chainlink jest niezbędnym komponentem, pozwalającym dokonać wyceny aktywów w dowolnym momencie.
- Płatności – pozwala na połączenie smartkontraktów z istniejącymi systemami bankowymi, tworząc bramki fiat-krypto.
- Tokenizacja – w wiarygodny sposób łączy tokeny z danymi off-chain, zapewniając np. wiarygodną wycenę PAXG.
- Ubezpieczenia – dostarcza informacji, pomagających potwierdzić lub odrzucić zgłoszone zdarzenie ubezpieczeniowe.
- Gry i hazard – generator liczb losowych (RNG) podaje je w sposób odporny na manipulację.
- Łańcuchy dostaw – Chainlink zbiera i udostępnia dane o lokalizacji towaru i warunkach w jakich jest on przechowywany.
- Cyfrowa tożsamość – pozwala na połączenie dowolnej bazy danych użytkowników ze smartkontraktami i wygenerowanie stosownego poświadczenia.
- Infrastruktura DePin – Chainlink dostarcza wiarygodnej informacji, służącej rozliczeniom między dostawcami i użytkownikami DePin.
Powyższa lista to tylko przykład, w rzeczywistości technologia Chainlink może znaleźć zastosowanie wszędzie tam, gdzie niezbędne jest dostarczanie sprawdzonych informacji.
Plusy i minusy Chainlink
Silne strony
- pozycja rynkowa – wprawdzie są inne wyrocznie, ale pozycja Chainlink jest niepodważalna
- uniwersalność – platforma może być używana do najrozmaitszych celów i na różnych łańcuchach
- staking – możliwość postawienia tokenów przyciąga do ekosystemu wielu użytkowników
- wiarygodność – platforma nie ma z tym problemu, w przeciwieństwie do swojej konkurencji
- ogromny potencjał – mimo dużego rozwoju, LINK jest dopiero na początku drogi
Słabe strony
- tokenomika – sporo monet twórców i deweloperów wciąż trafia na rynek
- model Familiady – zgodność z innymi wyroczniami liczy się bardziej niż obiektywna prawda
- konkurencja – jest wiele innych sposobów na połączenie blockchainów niż CCIP (mosty)
- trudności techniczne – integracja wyroczni jest dość złożona i wymaga wiedzy technicznej
- ryzyko smartkontraktów – jak każdy projekt, LINK jest potencjalnie podatny na luki w kodzie
Kryptowaluta Chainlink (LINK)
Walutą sieci jest token LINK, początkowo dostępny na Ethereum, a obecnie także na wielu innych blockchainach. Jego maksymalna podaż to 1 miliard tokenów, z czego na rynku znajduje się 58%.
Token pojawił się w roku 2017, zaś pierwsza sprzedaż została przeprowadzona poprzez ICO. Sprzedano wtedy około 1/3 tokenów, podobne ilości zostały przydzielone twórcom protokołu oraz zarezerwowane na nagrody dla wyroczni.
Twórcy regularnie upłynniają spore ilości tokenów, co zauważalnie ciąży na kursie LINK. Emisja nowych tokenów nie odbywa się według ustalonego modelu inflacyjnego, a zależy głównie od aktywności uczestników sieci (nagrody).
Zastosowanie tokena to wypłata nagród operatorom węzłów oraz stakowanie, wymagane jako gwarancja uczciwości węzłów.
Jak i gdzie kupić kryptowalutę LINK?
LINK to bluechip rynku krypto, dostępny praktycznie wszędzie. Co ciekawe, spore wolumeny oferują mniej znane parkiety jak WhiteBit, HTX czy LBank. Powszechnie rozpoznawalne giełdy jak Coinbase, Binance, Bybit, Biget, OKX czy Kucoin notują mniejsze, acz całkowicie wystarczające obroty.
Główną walutą wymiany jest jak zwykle USDT, wspomagany przez BTC, ETH i USDT.
Ponieważ LINK występuje na wielu blockchainach, mamy całkowitą swobodę wyboru odpowiadającego nam portfela krypto.
Chainlink – opinie, fakty, ciekawostki
Na dobrą opinię o Chainlink, obok jego fundamentalnej wartości, wpływa wytrwała praca Link Marines – oddanej grupy użytkowników, aktywnych w mediach społecznościowych.
W 2020 firma Zeus Capital opublikowała swój raport, przewidujący upadek Chainlink i określający go jako Exit Spam. Ironia losu sprawiła, że pomógł on wzbudzić zainteresowanie ofertą firmy.
Firma nawiązała ciekawe partnerstwa m.in. z Associated Press oraz AccuWeather w celu dostarczania specjalistycznych informacji wprost ze źródła.
Chainlink jest kluczową częścią ekosystemu blockchain. Znacząco zwiększa użyteczność poszczególnych sieci, oferując im możliwość przekazywania i odbierania wiarygodnych komunikatów. Jego potencjał jest ogromny, jednak rozwój rozpisany jest na wiele lat, więc nie należy spodziewać się błyskawicznego wzrostu ceny LINK już jutro.
Najczęściej zadawane pytania (FAQ)
Co to jest Chainlink?
Jest to największa sieć wyroczni świata blockchain, łącząca podmioty oferujące wiarygodne dane z tymi, które ich potrzebują.
Czy wyrocznie blockchain są niezbędne?
Wyrocznie pozwalają smartkontraktom używać zweryfikowanych danych, pochodzących ze świata rzeczywistego oraz innych blockchainów. Bez tego każdy łańcuch byłby rodzajem samotnej wyspy, co ograniczałoby jego użyteczność.
Czy warto kupić token LINK?
W perspektywie powyżej roku raczej tak, choć warto sprawdzić jak obecna cena ma się do ATH (52 $) i ATL (0,14 $).
Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.