logo

SafeMoon (SFM) – solidny projekt czy piramida finansowa?

xtb - zlatan ibrahimović

SafeMoon potwierdza starą prawdę – na rynku najlepiej sprzedają się marzenia. Nie seks, narkotyki czy przemoc, ale marzenia. Dlatego ludzie grają w Lotto, z prawdopodobieństwem trafienia szóstki jak 1 do 14 milionów. I dlatego kupują SafeMoon.

Logo kryptowaluty SafeMoon

Kurs SafeMoon
(SFM/PLN)

0,000041 USD

(0,00016 PLN)

Zmiana ceny (24h)

44,60% (+0,000049 PLN)

Ranking

1298

1h

1,35%

24h

44,60%

7d

53,31%

14d

-11,88%

30d

-21,13%

200d

24,32%

1y

2,45%

Kapitalizacja

22 603 831 USD

Zmiana kapitalizacji (24h)

44,61%

Max cena (24h)

0,000041 USD

Min cena (24h)

0,000019 USD

Wolumen (24h)

53 625 USD

Historyczne maksimum

0,0034 USD (2022-01, -98,80%)

Ilość w obrocie

555 778 223 504 SFM

Ilość maksymalna

555 778 064 166 SFM

Strona projektu: safemoon.com

Ostatnia aktualizacja 2025-01-16 23:51

Wykres kryptowaluty SafeMoon


Co to jest SafeMoon?

Kryptowaluta Safemoon logo small

SafeMoon to kryptowaluta stworzona w oparciu o Binance Smart Chain. Ma format tokena BEP-20 i została uruchomiona 8 marca 2021 r. SafeMoon miał początkową podaż 1 biliarda tokenów, przed debiutem zespół spalił jednak 22% tej podaży. W krótkim czasie waluta stała się trzecim co do wielkości tokenem ekosystemu Binance pod względem kapitalizacji.

Za projektem stoi zespół 6 osób, główne postacie to John Karony (CEO) i Thomas Smith (CTO). Zespół ma wcześniejsze doświadczenia w tworzeniu oprogramowania czy stron internetowych, jednak nie wyróżnił się dotąd w branży blockchain.

SafeMoon nie ma unikalnych przypadków użycia czy konkretnej przewagi nad innymi kryptowalutami. Jego deklarowanym zadaniem jest po prostu uczynienia bogatymi swoich posiadaczy. Pod tym względem jest podobny do monet w rodzaju Dogecoin.

Liczba portfeli posiadających SafeMoon jest bardzo duża i zbliża się do 3 milionów. Jest to więcej, niż łączna liczba posiadaczy Dogecoin i ShibaInu.

Głównym wyróżnikiem projektu jest jego tokenomika, wspierająca wczesnych i długotrwałych posiadaczy tokenu, a zniechęcająca amatorów częstych transakcji. Obiecywany zwrot z posiadania tokenu może teoretycznie sięgać nawet 80% rocznie, jednak do tych deklaracji należy podchodzić ostrożnie.

Jak działa SafeMoon?

Głównym założeniem tokenomiki jest zwiększanie wartości waluty dzięki jej spadającej podaży. Jak większość kwestii związanych z SafeMoon, sprawa nie jest jednak banalna do zrozumienia.

Aby zmniejszyć podaż, protokół wykorzystuje 3 metody: Reflection, Liquidity Pool i Burn-In.

Inaczej mówiąc, każda transakcja jest opodatkowana 10% prowizją, która jest dzielona na 3 sposoby:

  • 5% jest dystrybuowane pomiędzy wszystkich posiadaczy tokenu,
  • 2,5% jest zamieniane na BNB i przeznaczane na rozwój i marketing,
  • 2,5% jest dodawane jako para płynności w PancakeSwap i ma służyć stabilizacji wartości tokena.

Ponadto zespół ręcznie przeprowadza spalanie tokenów, kierując pewną ich liczbę na martwy adres. Tempo, wielkość i termin spalania nie są uregulowane i zależą wyłącznie od decyzji zespołu.

Wątpliwości i problemy

Krytycy projektu zauważają, że nie tworzy on żadnej nowej wartości. Inne często podnoszone kwestie wyglądają następująco:

  1. Wartość waluty zależy głównie od ilości nowo napływających nabywców. Brak nabywców nie tylko osłabia popyt, ale także powoduje brak zysków dla posiadaczy, wynikający z podatku od transakcji. Waluta spełnia więc warunki uznania jej za schemat Ponziego.
  2. Kontrowersje budzi bezpieczeństwo smartkontraktów. Firma audytorska HashEx, stwierdziła, że ​​wykryła kilkanaście poważnych luk w SafeMoon. Z drugiej strony inny audytor, Certik, ocenił ich bezpieczeństwo pozytywnie, przyznając 89/100 punktów.
  3. Strona www projektu nie buduje do niego zaufania. Nie działa link do Roadmap. Whitepaper liczy 3 strony i jest bardzo ogólny. Skasowana została strona projektu w serwisie Medium.
  4. Wartość trafiająca do przeciętnego posiadacza tokena z tytułu 5% opłaty jest relatywnie niewielka, wynosi maksymalnie kilka dolarów miesięcznie. Pięćdziesiąt największych portfeli kontroluje bowiem przeszło 60% tokenów. Oznacza to, że prawie 3 miliony posiadaczy SafeMoon musi podzielić się zyskami z pozostałych 40% nagród.

Perspektywy projektu

  1. Zespół SafeMoon twierdzi, że zamierza wejść na rynek afrykański i stać się rozwiązaniem płatniczym dla słabo rozwiniętych krajów tego kontynentu.
  2. Testowane obecnie jest zastosowanie tej waluty jako środka rozliczeniowego na serwerze Minecrafta o nazwie MoonCraft. Ma on być poligonem dla wszystkich technologii, które projekt zamierza rozwijać, m.in. NFT i mikrotransakcji.
  3. SafeMoon planuje uruchomić własną giełdę, aplikację edukacyjną i rozpocząć projekty charytatywne.
  4. Firma deklaruje powiększenie swojego zespołu i otwarcie nowego biura w Wielkiej Brytanii.
  5. Zespół ogłosił współpracę z firmą Simplex, aby umożliwić zakup SafeMoon za pomocą karty kredytowej lub debetowej.

Wszystkie te działania nie składają się na spójna strategię i są raczej ruchami pozorowanymi, mającymi wzmocnić wiarygodność projektu.

Gdzie kupić i jak przechowywać?

Na swojej stronie twórcy projektu zalecają nabycie tej kryptowaluty przy użyciu SafeMoon Wallet, ewentualnie możemy użyć także Trust Wallet. Zakładamy portfel, kupujemy BNB, dokonujemy wymiany na SafeMoon i voila! – waluta trafia na nasz portfel. To znaczy 90% zakupionych tokenów, po opłaceniu 10% podatku.

Jeśli wolimy zakupy na giełdzie scentralizowanej, nie mamy wielkiego wyboru – możemy zdecydować się na Gate.io lub Decoin.

O ile PancakeSwap akceptuje jako walutę wymiany BNB, CAKE i ETH, to giełdy ograniczają się wyłącznie do USDT.

Przechowywać walutę możemy na wspomnianych wyżej portfelach SafeMoon Wallet oraz Trust Wallet, możemy jednak także użyć innych portfeli, obsługujących standard BEP-20. Może to być Metamask, ale również MathWallet czy portfele hardware, np. SafePal czy Ellipal.

Ciekawostka! Gdyby cena SafeMoon osiągnęła poziom 1 centa, jak przewidują to niektórzy optymiści, łączna kapitalizacja waluty wyniosłaby (bez dalszego spalania) przeszło 5 bilionów dolarów, prawie dwa razy więcej niż dzisiejsza wartość całego rynku kryptowalut. Prawdopodobieństwo takiego biegu wydarzeń pozostawiam do oceny czytelnikom.

SafeMoon – opinie, fakty, ciekawostki

Jak w każdym schemacie Ponziego, inwestycja w SafeMoon była bardzo korzystna dla wczesnych kupujących. Gdybyś włożył tam 100 dolarów w dniu premiery i sprzedał tokeny podczas ATH, wyciągnąłbyś więcej niż milion dolarów.

Reklama SafeMoon została zamieszczona na billboardzie w najlepszym miejscu na Times Square. Zwolennicy projektu opublikowali jej zdjęcia i filmy w wątku Reddicie, pokazując, że nie należy lekceważyć entuzjastów tej waluty.

Przewidywania bywają niekiedy źródłem rozrywki. Portal wjsnews.com z całą powagą twierdzi, że cena SafeMoon w 2025 roku wyniesie około ćwierć dolara. Niestety, nie wiemy ile dolarów kosztować będą wtedy bułki ;).

binance futures - poradnik oraz opinie

Można przewidzieć ruch gwiazd, ale nigdy szaleństwo człowieka – stwierdził Izaak Newton po utopieniu kapitału w Kompanii Mórz Południowych. Czy SafeMoon jest podejrzanym interesem? Tak. Czy mimo to można na nim zarobić? Tak. Bilans zysku do ryzyka jest bardzo niekorzystny, ale skoro jesteśmy dorośli, sami podejmujemy decyzje finansowe.


Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *