logo

Przewodnik po Lido DAO (LDO). Dlaczego ten protokół jest popularny?

xtb - broker godny zaufania

Mieć ciastko czy zjeść ciastko? Gdyby tak dało się stakować Ethereum i odbierać odsetki, w tym samym czasie handlując nim na DeFi… Umożliwia to właśnie Lido DAO. Czy tkwi w tym jakiś haczyk?

Logo kryptowaluty Lido DAO

Kurs Lido DAO
(LDO/PLN)

9,76 PLN

(2,49 USD)

Zmiana ceny (24h)

-4,01% (-0,41 PLN)

Ranking

61

1h

0,17%

24h

-4,01%

7d

17,12%

14d

51,15%

30d

20,40%

200d

7,96%

1y

25,48%

Kapitalizacja

2 212 670 007 USD

Zmiana kapitalizacji (24h)

-3,99%

Max cena (24h)

2,67 USD

Min cena (24h)

2,47 USD

Wolumen (24h)

156 111 979 USD

Historyczne maksimum

7,30 USD (2021-08, -65,93%)

Ilość w obrocie

892 324 264 LDO

Ilość maksymalna

1 000 000 000 LDO

Za 100 PLN kupisz 10,25 LDO

Strona projektu: stake.lido.fi

Ostatnia aktualizacja 2024-05-28 03:36

Wykres kryptowaluty Lido DAO


Co to jest Lido?

Lido DAO opinie małe

Lido to platforma, umożliwiający płynny staking tokenów ETH w sieci Ethereum. Pozwala to obstawiać dowolną ilość tokenów bez konieczności uruchamiania skomplikowanej infrastruktury. Eliminuje też konieczność dokonywania wyboru między stakowaniem Ethereum, a zabawą w zdecentralizowane finanse, gdyż mamy możliwość użycia odpowiednika stakowanego ETH w aplikacjach DeFi.

Oprócz sieci Ethereum, Lido obsługuje także kilka innych sieci opartych o PoS, jak Polygon czy Solana. Obecne odsetki za stakowanie wynoszą 5-6% rocznie.

Kontrolę nad platformą sprawuje Lido DAO. Jest ono odpowiedzialna za sprawne działanie platformy, dystrybucję środków ze Skarbu Lido oraz wdrażanie inicjatyw społeczności.

Synergia Lido i Ethereum 2.0

Śmiało można powiedzieć, że Lido nie powstałoby, gdyby nie przejście Ethereum na konsensus Proof of Stake. Blockchain Lido w dużej mierze oparty jest na projekcie Beacon Chain (Ethereum 2.0). Ma to na celu zapewnienie pełnej kompatybilności stakingu z łańcuchem głównym, podlegającym kolejnym aktualizacjom.

Lido jest zarządzane przez DAO, dzięki czemu decyzje określające dalszy rozwój platformy są możliwe do negocjacji i uwzględniają interes większości posiadaczy tokena. Trzeba jednak zauważyć, że własność LDO jest dosyć skoncentrowana, co omawiamy dalej.

Zalety stakingu Lido

Korzystanie z oferty Lido ma szereg plusów.

 1. Użytkownicy mogą obstawiać swoje ETH w dowolnej kwocie. Nie ma potrzeby deponowania 32 ETH, jak wymaga tego mainnet Ethereum. Możemy stakować dowolną ilość, również bardzo niewielką.
 2. Platforma eliminuje wymagania techniczne dotyczące stakingu. Możesz zdobywać nagrody bez utrzymywania jakiejkolwiek infrastruktury i posiadania wiedzy technicznej.
 3. Lido oferuje liquid staking. W zamian za zablokowane ETH dostajesz tokeny protokołu, które mogą być przedmiotem obrotu tak, jak zwykłe ETH.
 4. Stakowanie daje pasywny dochód. Tak długo, jak nasze ETH są zablokowane w protokole a my mamy w portfelu stETH – odsetki są naliczane.
 5. Lido korzysta z najlepszych możliwych walidatorów, co czyni minimalnym ryzyko utraty środków w wyniku awarii lub slashingu.
 6. W przeciwieństwie do stakowania w mainnecie nie musisz ustawiać się w kolejce oczekujących. Twoje tokeny mogą zarabiać od pierwszej chwili, bez czekania aż zwolni się miejsce walidatora.

Możliwe problemy i wady

Każda rzecz na tym świecie ma swoje wady i Lido nie jest wyjątkiem. Wątpliwości mogą być następujące:

 1. W momencie oddania swojego ETH Lido DAO, tracisz nad nim kontrolę. Jeśli protokół ulegnie awarii lub zostanie zhackowany, możesz go nie odzyskać. Ryzyko defraudacji środków jest minimalne – ale również istnieje.
 2. Otrzymany w zamian token stETH nie jest tym samym co zwykłe ETH. Pełni wiele jego funkcji, ale nikt nie zagwarantuje, że zawsze będzie on wymienialny na oryginał w stosunku 1:1. Różna jest zresztą cena giełdowa – stETH jest tańszy o kilka, czasem kilkanaście dolarów.
 3. Lido pobiera 10% opłaty od nagród, które zarobił użytkownik. Opłata ta jest dzielona między operatorów węzłów i Lido DAO.
 4. Protokół jest w oczywisty problem powiązany z Ethereum. Jeśli ta sieć doświadczy jakichś problemów – rezultaty dla posiadaczy tokenów Lido mogą być opłakane.
 5. Lido jest obecnie największym podmiotem stakującym ETH, jego udział w całości rynku sięga 30%. Nie czyni to jeszcze z niego monopolisty, ale powoli przejmuje ono kontrolę nad rynkiem Ethereum, ze wszystkimi tego konsekwencjami.

Token LDO i jego tokenomika

Tokenem zarządzania Lido DAO jest LDO. Pozwala on na udział w podejmowaniu decyzji, poprzez chwilowe blokowanie go w Lido Voting Contract. Prawo głosu posiadacza tokena jest proporcjonalne do liczby tokenów zablokowanych w kontrakcie.

Maksymalna podaż tokena wynosi 1 miliard, z czego na rynku znajduje się już 85%. Przybliżona alokacja wygląda następująco:

 • 36% – skarbiec DAO,
 • 22% – inwestorzy,
 • 20% – deweloperzy,
 • 15% – założyciele,
 • 7% – walidatorzy.

Jak widać, decentralizacja posiadaczy jest dosyć umowna, gdyż 2/3 tokenów przydzielono osobom związanym z Lido od początku. Tak więc DAO, mimo pozorów decentralizacji, jest zarządzane przez wąską grupę udziałowców. 100 największych portfeli posiada prawie 90% tokenów, a co za tym idzie – głosów.

Ograniczenie funkcji tokena LDO do zarządzania, przy jednoczesnym dążeniu do automatyzacji działania platformy powoduje, że dla małych inwestorów token nie wydaje się specjalnie atrakcyjny. Przeciwnie jest w przypadku dużych funduszy – token może nie generuje zysków, ale daje kontrolę nad Lido, a tym samym – nad całym ekosystemem Ethereum.

Pewną wartością jest prawo decydowania o przeznaczeniu Skarbca DAO, jednak z omówionych wyżej względów mały inwestor nie ma specjalnych szans na akceptację swoich propozycji.

Poza udziałem w zarządzaniu, jedynym sposobem wykorzystanie LDO jest umieszczenie go w puli płynności, np. SushiSwap lub podobnej platformy.

Zastosowania tokena stETH

stETH jest pochodną tokena ETH, a duża część jego zastosowań jest analogiczna z oryginałem:

 • zapewnianie płynność stETH na Curve,
 • zdeponowanie na Yearn Finance, aby otrzymać nagrody,
 • pożyczanie na AAVE i zarabianie odsetek,
 • sprzedanie go na 1Inch lub innym DEXie.

Podobne zastosowania będą miały powiązane tokeny stSOL czy stMATIC.

Jak i gdzie kupić kryptowalutę Lido DAO?

Token LDO ma dużą płynność, oscylującą w okolicach 200 milionów dolarów dziennie. Największym rynkiem jest Binance, ścigane przez OKX, Uniswap i Bitrue. Popularne waluty wymiany to USDT, BUSD i WETH.

Jako token ERC-20 LDO nie nastręcza żadnych kłopotów w przechowywaniu. Możemy użyć Trust Wallet, Metamask, portfela Ledger albo Trezor.

Tu mała uwaga – z poziomu Ledgera możemy stakować ETH, by uzyskać stETH, jednak nie oznacza to, że ETH pozostaje bezpieczny. Zamiast niego mamy obecnie stETH ze wszystkimi jego wadami i zaletami.

Lido DAO – opinie, fakty, ciekawostki

W marcu 2023 r. platformę dotknął FUD, spowodowany plotkami o formalnym zainteresowaniu się projektem przez SEC (tzw. Wells Notices). Autorem plotki okazał się współzałożyciel Bankless, David Hoffman, który zmuszony został do oficjalnych przeprosin.

Popularność Lido ma swoje skutki uboczne. W lutym 2023 r. protokół zarejestrował jak dotąd największy dzienny napływ 150 000 ETH i musiał aktywować funkcję Staking Rate Limit, by wyeliminować skutki uboczne gigantycznych transakcji.

binance futures - poradnik oraz opinie

Projekt od swego powstania może liczyć na potężnych sprzymierzeńców. Do członków Lido DAO należą Semantic VC, ParaFi Capital, Libertus Capital oraz wielu aniołów biznesu, w tym Stani Kulechov z Aave, czy Kain Warwick z Synthetix.

Lido DAO to maszynka do robienia pieniędzy. Zaksięguj ETH, pobierz odsetki, powtórz. Szkoda tylko, że przekształca się ono w gigantyczny twór działający raczej w interesie największych udziałowców niż drobnych inwestorów. To, na ile zaszkodzi to decentralizacji Ethereum, dopiero zobaczymy.

Kliknij aby ocenić wpis
[Głosy: 0 Średnia: 0]
Ranking brokerów 2024
xtb logo
Sprawdź
etoro
Sprawdź
logo tms
Sprawdź
plus500 logo
Sprawdź
icmarkets logo
Sprawdź

Kontrakty CFD to złożone i bardzo ryzykowne instrumenty, mogące spowodować szybką utratę kapitału ze względu na dźwignię finansową. Od 51% do 89% inwestorów traci swoje środki handlując CFD. Musisz rozważyć, czy jesteś w stanie ponieść ryzyko utraty zainwestowanych środków.

pekao

Binance - kod rabatowy -20%

XTB