logo

Nasza recenzja sieci Solana (SOL). Szybkość kontra stabilność

xtb - broker godny zaufania

W chwili pisania tego tekstu na rynku istnieje ponad 7200 kryptowalut. Prawie każda z nich twierdzi, że wnosi coś unikalnego – coś, czego nie zrobił wcześniej żaden inny projekt. Jak powszechnie wiadomo, większość projektów kryptowalutowych albo nie spełniła swoich obietnic, albo nigdy nie wyróżniała się niczym szczególnym. Solana (SOL) bezapelacyjnie nie należy do tej kategorii.

Logo kryptowaluty Solana

Kurs Solana
(SOL/PLN)

677,18 PLN

(172,83 USD)

Zmiana ceny (24h)

-1,31% (-8,97 PLN)

Ranking

5

1h

-0,40%

24h

-1,31%

7d

19,35%

14d

18,37%

30d

19,83%

200d

348,15%

1y

744,40%

Kapitalizacja

77 450 112 052 USD

Zmiana kapitalizacji (24h)

-1,02%

Max cena (24h)

175,79 USD

Min cena (24h)

170,75 USD

Wolumen (24h)

1 946 334 742 USD

Historyczne maksimum

259,96 USD (2021-11, -33,64%)

Ilość w obrocie

448 916 348 SOL

Ilość maksymalna

576 326 380 SOL

Za 100 PLN kupisz 0,15 SOL

Strona projektu: solana.com

Ostatnia aktualizacja 2024-05-19 11:51

Wykres kryptowaluty Solana


Solana (SOL) to projekt o zupełnie odmiennym podejściu do sposobu działania blockchainów. Opiera się on na elemencie, który jest tak diabelnie prosty, że aż zastanawia, dlaczego nikt wcześniej o nim nie pomyślał: na czasie. Jak się okazuje, wprowadzenie zdecentralizowanego zegara do blockchaina czyni go znacznie wydajniejszym, niż mogłoby się wydawać.

W dzisiejszym artykule postaramy się Ci wyjaśnić co to jest kryptowaluta Solana (SOL), jak działa, kto za nią stoi oraz wiele więcej. Tak więc, zaczynamy!

logo projektuCo to jest Solana (SOL)?

Solana to wysokowydajny blockchain, który obsługuje smart kontrakty i zdecentralizowane aplikacje. Korzysta on z mechanizmu konsensusu Proof of Stake, o niskiej barierze wejścia. Oprócz tego, aby zmaksymalizować wydajność, transakcje są znakowane czasem.

Dzięki temu Solana może praktycznie przetworzyć 50-65 000 transakcji na sekundę. Teoretycznie może to być nawet 700 000 transakcji (w porównaniu do 7 TPS Bitcoina i 15 TPS Ethereum). W przeciwieństwie do innych podobnych projektów, takich jak Polkadot i Ethereum 2.0 (po jego wydaniu), Solana jest pojedynczym blockchainem (warstwa 1) i nie deleguje operacji do innych łańcuchów (warstwa 2).

Zespół Solana zaprojektował blockchain z myślą o długoterminowej perspektywie. Ma to swoje źródło w doświadczeniu założyciela Anatoly Yakovenko, który podczas pracy w Qualcomm obserwował, jak technologie telekomunikacyjne każdego roku niemal podwajają swoje możliwości.

Solana jest rozwijana przez firmę o tej samej nazwie, która ma siedzibę w San Diego w Kalifornii. Zespół projektu składa się z byłych pracowników Qualcomm, Google, Apple, Microsoft i Dropbox.

Oprócz tego, że Solana opiera się na podobnych technologiach baz danych stosowanych przez Google i Microsoft, jej architektura jest również inspirowana projektem zdecentralizowanej kryptowaluty Filecoin.

anthony yakovenkoKto stoi za kryptowalutą Solana?

Historia projektu Solana ma swój początek na słonecznej kalifornijskiej plaży o tej samej nazwie. Plaża Solana znajduje się zaledwie 30 minut na północ od San Diego, gdzie założyciel i dyrektor generalny Solana, Anatoly Yakovenko, spędził większość swojego życia pracując w branży telekomunikacyjnej. W ciągu 12 lat pracy w firmie Qualcomm, Yankoovenko odegrał kluczową rolę w rozwoju technologii, którą w można znaleźć we wszystkich współczesnych smartfonach.

Początkowo Yakovenko nie był zainteresowany Bitcoinem. Bardziej interesowało go Ethereum. Co prawda przez krótki czas kopał Bitcoina, gdy pracował nad rozwojem sieci komputerowej opartej na „głębokim uczeniu”, jednak nigdy nie było to jego główne zajęcie. Podczas opisywanego przez siebie „gorączkowego kofeinowego snu o 4 nad ranem” w 2017 roku, Yakovenko uświadomił sobie, że funkcja haszująca Bitcoina, SHA256, może być użyta do stworzenia zdecentralizowanego zegara na blockchainie.

Yakovenko stwierdził, że znaczniki czasowe transakcji mogłyby wykładniczo zwiększyć skalowalność blockchaina bez poświęcania jego bezpieczeństwa lub decentralizacji. Wiedział, że stworzenie tego rozwiązania jest możliwe, ponieważ choć w sposób scentralizowany, podobne technologie w swoich bazach danych zaimplementowały Google i Intel. Rewolucyjna biała księga Solany została wydana po cichu w listopadzie 2017 roku.

Jak działa Solana (SOL)?

Solana jest niezwykle skomplikowanym projektem. Zacznijmy od terminu, o którym być może już słyszałeś, jeśli wcześniej analizowałeś ten projekt: Proof of History (PoH). PoH nie jest mechanizmem konsensusu. Jest on raczej komponentem konsensusu Proof of Stake Solany.

PoH polega na znakowaniu czasowym transakcji, gdy są one dodawane do bloku. Nowy blok na Solanie jest generowany co 400ms (w porównaniu do około 15 sekund w sieci Ethereum i 10 minut w sieci Bitcoina). Nie wdając się zbytnio w szczegóły, zdecentralizowany zegar, który jest używany jako punkt odniesienia dla znaczników czasu, to funkcja haszująca SHA256. Funkcja ta może wydawać się znajoma, ponieważ jest używana w mechanizmie konsensusu Proof of Work w sieci BTC.

Jednak zamiast pracować nad „rozwiązaniem” funkcji hashujących w celu wytworzenia nowego bloku, Solana używa powtarzających się wyjść SHA256 jako odniesienia – znaczników czasu. W ten sposób powstaje coś w rodzaju „tykania zegara”. Każde tyknięcie zegara trwa jednak 400ms (zamiast jednej sekundy jak w przypadku zwykłego zegara).

Różnica pomiędzy protokołami blockchain PoS i DPoS | źródło: Cryptoknowmics

Solana – PoS czy DPoS?

Pozwól nam też wyjaśnić kilka błędnych przekonań na temat Solany. Wiele źródeł określa konsensus Solany jako Delegated Proof of Stake (DPoS). Nie jest to do końca prawda, a zespół Solany wielokrotnie to podkreślał. Łatwo jest się pomylić, ponieważ na blockchainie Solana pełnione są różne role (liderów, walidatorów, archiwizatorów itp.).

Podczas gdy kryptowaluty DPoS zasadniczo delegują te role pomiędzy uczestników sieci, Solana tego nie robi. Wszystkie węzły Solany odgrywają rolę w pełnieniu wszystkich ról sieciowych.

Dla przykładu, liderzy na Solanie mają za zadanie produkować nowe bloki. Liderzy zmieniają się co 4 bloki (1,6 sekundy). Węzeł, który zajmuje pozycję lidera, zasadniczo upycha tyle transakcji, ile może w czterech blokach, które produkuje. Następnie pokazuje te bloki zawierające transakcje odpowiednim grupom węzłów, zwanym Solana Clusters. Węzły te zatwierdzają transakcje, używając cyfrowych znaczników czasu jako odniesienia, a następnie szybko przekazują zapisy do innych węzłów w sieci.

binance futures - poradnik oraz opinie

W przeciwieństwie do innych kryptowalut Proof of Stake (PoS), Solana nie wymaga minimalnego wkładu, aby stać się węzłem w sieci. Oczywiście, ilość nagród, które otrzymujesz, jest proporcjonalna do ilości tokenów SOL, które stakujesz. Podczas gdy wybór lidera jest pseudolosowy, ilość SOL, które stakujesz, wpływa również na Twoje prawdopodobieństwo stania się liderem. Węzły działające nieuczciwie tracą tokeny, które są następnie doliczane do nagród za generowanie bloków.

W rzeczywistości istnieje 8 podstawowych funkcji, które składają się na projekt Solana. Jedna z nich została już omówiona (Proof of History). Z pozostałych 7, w tym artykule przyjrzymy się dwóm najważniejszym. Są to Sealevel i Gulf Stream.

Sealevel pozwala na szybką identyfikację wszystkich nie pokrywających się transakcji i przetwarzanie ich w tym samym czasie. Gulf Stream umożliwia zapoznanie się z niewielką liczbą przyszłych Liderów, dzięki czemu mogą oni przystąpić do gromadzenia transakcji jeszcze zanim zaczną produkować bloki.

firma przykład solana

Przykład z prawdziwego świata

Nadal nic z tego nie rozumiesz? Pozwól, że wyjaśnimy ci to na prostym przykładzie z życia codziennego.

Wyobraźmy sobie firmę zatrudniającą 400 pracowników (czyli mniej więcej tyle, ile węzłów/walidatorów ma obecnie Solana). Pomimo tego, że w tej firmie są różne działy (np. księgowość, wysyłka i odbiór, obsługa klienta), każdy pracownik wie, jak wykonywać pracę każdego innego działu. Ponadto, każdy pracownik jest losowo wybierany na szefa (lidera) i pełni tą funkcję przez 1,6 godziny. W tym czasie musi on podpisywać papiery przychodzące z różnych działów.

Chociaż to, który pracownik jest wybierany do roli szefa jest częściowo losowe, każdy pracownik na swoim ekranie komputera ma małe okienko. Pokazuje mu ono następne 10 osób, które będą tymczasowo pełnić rolę szefa. To pozwala im przekazać papiery temu pracownikowi, jeszcze zanim zajmie swoją rolę. Wszystko po to, aby szybciej wykonać pracę (Gulf Stream).

Za każdym razem, gdy szef podpisuje papier, jest on znakowany czasem i odsyłany do odpowiedniego działu(ów) (Solana Clusters). Tam jest podwójnie sprawdzany, a jeśli zostanie zatwierdzony, zostaje dodany do bazy danych firmy. Każdy dział może wykonywać swoją papierkową robotę w tym samym czasie, ponieważ nie nakłada się ona na siebie (Sealevel).

Każdy pracownik ma jakąś rolę w przechowywaniu papierów, sprawdzaniu ich i upewnianiu się, że szef faktycznie wykonuje swoją pracę, a nie się obija. Tak właśnie działa Solana.

Kluczowym aspektem Solany jest to, że przydziela ona różne zadania różnym węzłom sieci w zależności od potrzeb. Celem jest optymalizacja prędkości, a wszystkie transakcje są znakowane czasem, aby zapewnić ich poprawność. Oznacza to, że jeden klaster węzłów (Solana Cluster) może być odpowiedzialny za utrzymywanie platformy DeFi, takiej jak Uniswap. Z kolei inny klaster może odpowiadać za przetwarzanie mikrotransakcji dokonywanych w wirtualnym świecie Decentraland. Dzięki temu Solana jest zdecentralizowana, skalowalna i bezpieczna.

Gdzie kupić i przechowywać kryptowalutę SOL?

Jeśli chcesz kupić kryptowalutę SOL, tak naprawdę nie masz zbyt dużego wyboru. Wśród dostępnych opcji znajdują się głównie giełdy Binance, Coinbase Pro lub FTX. Wolumen handlu na innych giełd jest dość niski, dlatego zalecamy korzystanie z tych trzech platform.

Niestety, w chwili obecnej nie ma zbyt wielu portfeli obsługujących kryptowalutę Solana. Jeśli chodzi o portfele programowe, jesteś ograniczony do portfela Trust Wallet od Binance, Exodus lub Atomic Wallet. Jedynymi portfelami sprzętowymi, które obecnie obsługują kryptowalutę SOL, są urządzenia od firmy Ledger. Niestety, Trezor póki co nie oferuje wsparcia dla SOL.

Oprócz portfeli programowych, do wyboru masz kilka opcji wśród portfeli przegladarkowych. Do przechowywania SOL możesz skorzystać z Phantom, SolFlare, Sollet oraz MathWallet. Najciekawszą opcją jest jednak portfel SolFlare. Jest on stworzony przez społeczność Solana i jest portfelem typu „non-custodial”. Oznacza to, że otrzymujesz pełny dostęp do swoich kluczy prywatnych.

Opinie o Solana (SOL)

Opinie o projekcie Solana (SOL) są bardzo pozytywne. Świetnie obrazuje to wykres ceny SOL, który z impetem pnie się na północ, zdobywając rekord za rekordem. Solana wprowadza powiew świeżości do technologii blockchain, którą znamy i kochamy. To właśnie dlatego w tak szybkim czasie znalazła się w czołówce kryptowalut pod względem kapitalizacji rynkowej. O renomie Solany może świadczyć chociażby to, że wyprzedziła ona potężne projekty o ugruntowanej reputacji, takie jak np. Chainlink (LINK), Litcoin (LTC), czy Bitcoin Cash (BCH).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ranking brokerów 2024
xtb logo
Sprawdź
etoro
Sprawdź
logo tms
Sprawdź
plus500 logo
Sprawdź
icmarkets logo
Sprawdź

Kontrakty CFD to złożone i bardzo ryzykowne instrumenty, mogące spowodować szybką utratę kapitału ze względu na dźwignię finansową. Od 67% do 89% inwestorów traci swoje środki handlując CFD. Musisz rozważyć, czy jesteś w stanie ponieść ryzyko utraty zainwestowanych środków.

pekao

Binance - kod rabatowy -20%

XTB