logo

Recenzja Render Network (RNDR). Jak wypada na tle konkurencji?

xtb - broker godny zaufania

Render Network pozwala użytkownikom na wykorzystanie swojego procesora graficznego, aby pomóc w renderowaniu wysokiej jakości grafiki i filmów. W zamian zarabiają oni tokeny RNDR. Zbadajmy bliżej ten ekosystem.

Logo kryptowaluty Render

Kurs Render
(RNDR/PLN)

39,10 PLN

(9,98 USD)

Zmiana ceny (24h)

-1,13% (-0,45 PLN)

Ranking

31

1h

-1,17%

24h

-1,13%

7d

-7,84%

14d

-11,01%

30d

21,74%

200d

335,08%

1y

274,08%

Kapitalizacja

3 867 577 885 USD

Zmiana kapitalizacji (24h)

-1,42%

Max cena (24h)

10,32 USD

Min cena (24h)

9,95 USD

Wolumen (24h)

185 491 445 USD

Historyczne maksimum

13,53 USD (2024-03, -25,97%)

Ilość w obrocie

388 643 224 RNDR

Ilość maksymalna

532 070 164 RNDR

Za 100 PLN kupisz 2,56 RNDR

Strona projektu: renderfoundation.com

Ostatnia aktualizacja 2024-05-28 04:15

Wykres kryptowaluty Render


Co to jest Render Network?

Render Network SMALL

Render Network to zdecentralizowana platforma obliczeniowa oparta o blockchain. Jej celem jest połączenie użytkowników potrzebujących szybkiego renderowania obrazów z tymi, którzy posiadają wydajne procesory graficzne.

Pozwala to na efektywne wykorzystanie zasobów. Z jednej strony twórcy grafiki nie muszą przepłacać za moc obliczeniową, z drugiej zakupione wcześniej procesory są w pełni wykorzystywane.

Praca obliczeniowa oparta jest o autorskie rozwiązanie OctaneRender, zapewniające doskonałą jakość grafiki. Przyjęty model pracy upraszcza cały proces renderowania i przesyłania strumieniowego i pozwala na wysoką efektywność przetwarzania danych. Platforma przechowuje, sprawdza i oznacza wykonane prace, a także dba, by nie mogły być one łatwo kopiowane.

Głównymi klientami są projekty z branży rzeczywistości wirtualnej oraz rozszerzonej. Twórcą platformy jest autor gier Jules Urbach, zaś jej doradcą m.in. reżyser filmowy JJ Abrams, znany z Gwiezdnych Wojen i Zagubionych. Sieć zarządzane jest przez Fundację Render Network.

Render Network jest oddziałem znanej firmy OTOY Inc, która współpracowała m.in. z Google, Amazonem czy Warner Bros.

Jak działa Render Network?

Wykonanie pracy jest podzielone na osobne procesy:

 1. Zgłoszenie pracy. Twórcy treści przesyłają zadania renderowania do sieci, dołączając swoje wymagania i specyfikacje. Zadania te mogą obejmować sceny 3D, obrazy HD, filmy itd.
 2. Wycena. Render Network wycenia pracę w oparciu o przesłane dane, uwzględniając trudność zadania, jego pilność i aktualne możliwości sieci. Zostaje ustalona cena, odpowiadająca zarówno zlecającym pracę twórcom, jak i dostawcom usług.
 3. Rozdzielenie pracy. Po przyjęciu zadania sieć rozdziela obciążenie pomiędzy dostępnych dostawców mocy obliczeniowej, uwzględniając ich wydajność i reputację. Algorytm gwarantuje maksymalną efektywność tego procesu.
 4. Przetwarzanie danych. Wybrani dostawcy usług przetwarzają przydzielone im zadania, następnie generują dane wyjściowe i odsyłają je do sieci.
 5. Weryfikacja. Przed przyjęciem pracy klient zatwierdza dokładność i kompletność renderingu lub ją odrzuca i żąda powtórzenia procesu. Gwarantuje to, że filmy lub grafiki będą najwyższej jakości.
 6. Wypłata. Po weryfikacji właściciele GPU użytych do renderingu zostają nagrodzeni tokenami RNDR. Nagrody są rozdzielane proporcjonalnie do wykonanych zadań i wniesionych zasobów.

Ludzie w sieci

Do Render Network można dołączyć na dwa sposoby – jako operator węzła (użyczając mocy GPU) lub jako twórca.

 1. Operatorzy węzłów. Idealna opcja dla użytkowników, którzy posiadają wydajny procesor graficzny, którego używają tylko okazjonalnie. Dobrze, jeśli w czasie przetwarzania zadania komputer nie jest wykorzystywany do innych zadań, gdyż rendering wymaga intensywnej pracy GPU, CPU i RAM. Jeśli obciążymy procesor nadmiernie, praca nie zostanie wykonana w założonym czasie, co obniża reputację węzła.
 2. Twórcy. Są to użytkownicy potrzebujący generowania grafiki wysokiej jakości. Aby zlecać zadania, muszą posiadać tokeny lub kredyty RNDR. Również oni muszą dbać o swoją reputację, którą mogą obniżyć poprzez odrzucenie prawidłowo wyrenderowanej pracy. Obniżenie reputacji sprawia, że słabnie ich pozycja negocjacyjna, a ich praca przydzielana jest mniejszej liczbie węzłów i trwa dłużej.

Wady i zalety sieci

Silne strony

 • skalowalność: sieć efektywne łączy twórców i dostawców bez względu na ich liczbę,
 • opłacalność: ustala cenę równowagi między potrzebującymi i poszukującymi mocy obliczeniowej,
 • wydajność: sieć zmniejsza koszty renderowania nawet o 90% w porównaniu z konkurencją,
 • partnerstwa: z projektem współpracuje sporo znanych firm, jak Decentraland, Sia, Algorand czy BAT
 • popularność: baza użytkowników Render Network stale rośnie, podobnie jak zapotrzebowanie na jej usługi,
 • bezpieczeństwo: algorytm konsensusu (Proof of Render) chroni przed oszustwami,
 • legalność: Render Network zapewnia zarządzanie cyfrową własnością i nie dopuszcza do jej kradzieży.
 • kompatybilność: sieć obsługuje silniki Unity i Unreal Engine, a także Cinema 4D.

Słabe strony

 • kwestionowana jest przede wszystkim zasadność użycia łańcucha bloków i osobnego tokena w rozliczeniach między stronami. Czy nie wystarczyłby serwis www z podpiętą bazą danych? Blockchain i RNDR nie powodują, że sieć działa lepiej,
 • kolejnym zarzutem jest opłata transakcyjna. Może się ona wahać między 0,5 a 5% i o ile ta pierwsza jest akceptowalna, to 5% budzi liczne kontrowersje,
 • także anonimowość sieci, choć generalnie pożądana, może służyć do generowania kontrowersyjnych obrazów, przetwarzanie których nie podjęłaby się zwyczajna firma.

Zastosowania w praktyce

Render Network pozwala na tworzenie realistycznych obrazów. Korzystają z tego takie branże, jak:

Co to jest RNDR
Wciąż rośnie liczba obrazów przetwarzanych przez Render Network
 • film – tej branży Render zapewnia tanie i wydajne usługi renderowania, niezbędne np. w scenach masowych,
 • gry – jakość gier AAA stale rośnie, wymagając choćby dokładnego raytracingu,
 • architektura – sieć pozwala na tworzenie przekonujących wizualizacji studiom architektonicznym,
 • rzeczywistość wirtualna – wszak Metaverse coraz szerzej wkraczają na rynek.

Token RNDR i tokenomika

RNDR debiutował jako token ERC-20, jednak w listopadzie 2023 zakończono migrację na blockchain Solana. Jak argumentowano, Solana jest szybsza, tańsza i pozwala na większą skalowalność projektu. Dotychczasowe tokeny ERC-20 można przenieść na Solanę przy pomocy mostu.

Kwestia użyteczności jest nieco zawikłana, gdyż Render Network pracuje w oparciu o dwa źródła zasilania:

 1. Tokeny RNDR. Wspomniane wcześniej, służą rozliczeniu przy pomocy krypto.
 2. Kredyty RNDR. Forma płatności przeznaczona dla użytkowników spoza sektora kryptowalut.

W przeciwieństwie do tokenów, kredyty RNDR można kupić za pomocą PayPal za pośrednictwem portalu Render Network. Kredyty te są zabezpieczone tokenami RNDR, które sprzedawca musi wyasygnować z własnych zapasów lub kupić na giełdzie. Tak więc użycie kredytów finalnie również wymusza spalenie tokenów.

Mimo wszystko część użytkowników odnosi wrażenie, że sieć może działać również bez tokena RNDR, co może ograniczać popyt na niego.

Jak i gdzie kupić kryptowalutę Render Network?

RNDR jest dobrze znany na rynku. Tokeny kupimy na największych giełdach z naszego rankingu: Binance, Coinbase, OKX, Kucoin, Bybit i wielu innych. Obecne są również DEXy, reprezentowane głównie przez Uniswap. Waluta wymiany to przede wszystkim USDT.

Kwestia przechowywania tokena zależy od tego, czy dokonaliśmy już migracji z Ethereum na Solanę. Jeśli nie, możemy użyć dowolnego portfela krypto. Jeśli tak, pozostają nam portfele Solany, np. Phantom czy Solflare, lub sprzętowe jak Ledger czy Ellipal.

Render Network – opinie, fakty, ciekawostki

Dobrą opinię o Render Network mają artyści tacy jak Beeple i Muratpak, wykorzystujący sieć do tworzenia tokenów NFT, zawierających złożoną grafikę.

Kryptowaluta RNDR

Rozwojowi sieci sprzyja wzrost sztucznej inteligencji i Metaverse. Generuje on zapotrzebowanie na ulepszanie cyfrowego świata, co przekłada się na rosnący popyt na rendering.

Aby właściciele GPU mogli oszacować czy warto dołączyć do sieci, Render uruchomił specjalny kalkulator.

Render Network to ciekawy projekt, oferujący pożądane usługi. Token i oparcie o blockchain sprawiają wrażenie doczepionych nieco na siłę, jednak pomysł działa, a to najważniejsze.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Co to jest RNDR?

RNDR jest kryptowalutą sieci Render Network, umożliwiającą rozliczenia między potrzebującymi mocy obliczeniowej a właścicielami GPU.

Jakie karty graficzne akceptuje Render?

Kliknij aby ocenić wpis
[Głosy: 1 Średnia: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ranking brokerów 2024
xtb logo
Sprawdź
etoro
Sprawdź
logo tms
Sprawdź
plus500 logo
Sprawdź
icmarkets logo
Sprawdź

Kontrakty CFD to złożone i bardzo ryzykowne instrumenty, mogące spowodować szybką utratę kapitału ze względu na dźwignię finansową. Od 51% do 89% inwestorów traci swoje środki handlując CFD. Musisz rozważyć, czy jesteś w stanie ponieść ryzyko utraty zainwestowanych środków.

pekao

Binance - kod rabatowy -20%

XTB