logo

Przeznaczenie i mechanizm działania Kyber Network Crystal (KNC)

xtb - zlatan ibrahimović

Takie projekty jak BlockDX, Uniswap, Curve czy Balancer położyły podwaliny pod rozwój DEXów i całego DeFi. Kyber Network Crystal chce pokazać, że nie tylko oni liczą się na rynku, a obecne sposoby wymiany nadal można ulepszyć.

Logo kryptowaluty Kyber Network Crystal

Kurs Kyber Network Crystal
(KNC/PLN)

1,77 PLN

(0,46 USD)

Zmiana ceny (24h)

2,13% (+0,037 PLN)

Ranking

518

1h

0,52%

24h

2,13%

7d

-11,19%

14d

-6,61%

30d

9,84%

200d

-40,21%

1y

-36,23%

Kapitalizacja

77 549 198 USD

Zmiana kapitalizacji (24h)

2,18%

Max cena (24h)

0,46 USD

Min cena (24h)

0,44 USD

Wolumen (24h)

9 702 082 USD

Historyczne maksimum

5,70 USD (2022-04, -92,01%)

Ilość w obrocie

170 152 851 KNC

Ilość maksymalna

239 437 422 KNC

Za 100 PLN kupisz 56,42 KNC

Strona projektu: kyber.network

Ostatnia aktualizacja 2024-10-06 20:57

Wykres kryptowaluty Kyber Network Crystal


Zacznijmy od DMM

Kyber Network Crystal logo small

Kyber Network za swoje główne osiągnięcie uważa wprowadzenie na rynek modelu Dynamic Market Maker (DMM). Ma on na celu rozwiązanie dwóch największych problemów, trapiących tradycyjne AMM w rodzaju Uniswap czy PancakeSwap – nieefektywności kapitału i nietrwałej straty.

W przeciwieństwie do dość statycznej natury typowych DEXów, DMM został zaprojektowany tak, aby stale uwzględniać zmieniające się warunki i optymalizować oferowane nagrody i opłaty. Osiąga to dzięki dwóm swoim mechanizmom:

  1. Programowalna krzywa cenowa. DEXy typu AMM przyjmują podejście typu „jeden rozmiar dla wszystkich” . Jest to poważny minus dla dostawców płynności, którzy muszą zapewnić spory wolumen, aby umożliwić niski poślizg cenowy (slippage). Programowalne krzywe cenowe rozwiązują ten problem.
  2. Dynamiczne opłaty w celu zmniejszenia nietrwałej straty. Ryzyko impermanent loss jest znanym problemem obecnych AMM. DMM dostosowuje zatem strukturę opłat tak, aby eliminować to zjawisko.

W efekcie DMM oferuje podobne korzyści, jak rozwiązania Curve, wspomniane w niedawnym tekście o Convex Finance. I to dla wszystkich obsługiwanych tokenów, nie tylko stablecoinów.

Co to jest Kyber Network Crystal?

Kyber Network może być rozpatrywana na kilku płaszczyznach. Po pierwsze, jest to protokół, który pozwala na budowę rozwiązań dla DeFi, podobnie jak np. 0x (ZRX). Jest rodzajem fundamentu, na którym można stworzyć wiele aplikacji służących wymianie tokenów, handlowi depozytami zabezpieczającymi czy akceptowaniu płatności.

Kyber Network Crystal to również sieciowa pula płynności, mająca dostęp do dużych zasobów różnych tokenów z zewnętrznych źródeł. Pozwala to zapewnić najlepsze kursy wymiany dla obsługiwanych dApps.

Model DMM wykorzystuje flagowy DEX KyberSwap, wdrożony w wielu sieciach, jak Ethereum, Polygon, BSC, Avalanche, Fantom czy Cronos i będący wizytówką protokołu. Całą platformą zarządza z kolei KyberDAO, skupiające posiadaczy tokena KNC.

Kyber Network ma siedzibę w Singapurze, a założony został przez panów Loi Luu i Victora Trana, pochodzących z Wietnamu. Firma pozyskała finansowanie od wielu inwestorów, m.in. Fundamental Labs, Hashed czy Fenbushi Capital. ICO miało miejsce we wrześniu 2017 r., a firma zebrała 200 000 ETH w ciągu zaledwie jednego dnia.

W marcu 2018 r. Kyber uruchomił swoją sieć główną jako publiczną wersję beta. Projekt wsparło wiele znanych osobistości, m.in. założyciel Ethereum Vitalik Buterin.

Co w tym ciekawego?

Kyber Network umożliwia wymianę kryptowalut w locie. Oznacza to, że nadawca może wysłać ETH, a odbiorca otrzyma akceptowaną kryptowalutę, na przykład DAI. Jest to gigantyczne ułatwienie dla sklepów, oferujących towary cyfrowe, np. rynków NFT w grach. Kupujemy NFT, sprawdzamy przelicznik, wysyłamy powiedzmy 900 USDC, zaś sprzedający widzi, że na konto wpłynęło mu 0,5 ETH. Bajka.

Interesującym rozwiązaniem jest także możliwość składania zleceń typu limit, powszechna na scentralizowanych giełdach, ale z reguły niedostępna na DEXach.

Platforma jest odrobinę podobna do opisywanego wcześniej THORChain, są jednak znaczące różnice. THORChain posługuje się własną pulą płynności, podczas gdy Kyber Network może używać np. również puli Uniswap czy Sushiswap, co daje mu wyraźną przewagę.

Silne strony Kyber Network Crystal

Najważniejsze zalety sieci:

  • wymiana tokenów jest natychmiastowa,
  • transakcja jest zapisywana online na blockchainie (w przeciwieństwie np. do 0x),
  • brak ryzyka kontrahenta (platforma nie kontroluje środków użytkowników),
  • transakcja może być zrealizowana tylko w całości, a użytkownicy znają kurs i płynność przed jej zatwierdzeniem.

W trakcie wdrażania jest obecnie aktualizacja Kyber 3.0, mająca przekształcić go z jednego protokołu w hub wielu protokołów płynności, dostosowanych do różnych przypadków użycia DeFi. Będzie to największa zmiana w modelu sieci od czasu jej powstania i może zapoczątkować nową falę wzrostu popularności platformy.

Kryptowaluta KNC

Tokeny Kyber Network Crystal (KNC) zostały sprzedane inwestorom we wrześniu 2017 roku podczas ICO, w cenie około 1 dolara za token. Maksymalna możliwa podaż to 226 milionów KNC, z czego przeszło 60% zostało sprzedanych publicznie.

KNC jest tokenem zarządzania Kyber Network. Najłatwiej go zdobyć, zostając dostawcą płynności na KyberSwap.

Główne zastosowanie tokena to:

  • składanie propozycji lub głosowanie na nie,
  • stakowanie, aby zarabiać na opłatach transakcyjnych,
  • płatności za pośrednictwem Crypto.com czy Monolith,
  • użycie jako aktywa na platformach DeFi.

W kwietniu 2021 r., z powodu powstania DAO i przejęciu przez niego praw zarządzania tokenem nastąpiła migracja, zaś stary token został przemianowany na Kyber Network Crystal Legacy (KNCL). Z tego powodu notowania tokena KNC rozpoczynają sie od tej daty, podczas gdy notowania KNCL dostępne są od roku 2017.

binance futures - poradnik oraz opinie

Jak i gdzie kupić Kyber Network Crystal?

To brzmi jak stary dowcip – gdzie najlepiej kupić Kyber Network Crystal i dlaczego właśnie na Binance? Cóż, liczby nie kłamią, ta giełda zapewnia przeszło 50% dziennego obrotu tokenem. Pozostałe parkiety są mniej znane: FMFW.io, Bithumb czy większa OKX. Popularne Gate.io czy Kucoin także są na tej liście, ale z niewielkimi wolumenami. Oczywiście reprezentowany jest także natywny DEX platformy, czyli KyberSwap.

Najpopularniejszą walutą wymiany jest USDT, potem BUSD, BTC i USD.

KNC występuje zarówno jako ERC-20 jak i na wielu innych łańcuchach, problemu z przechowywaniem zatem nie będzie. Od portfeli hardware, jak Ledger czy Trezor, przez TrustWallet, Coinomi czy Guarda, do Metamask i MyEtherWallet – rozwiązań jest do wyboru, do koloru.

Kyber Network – opinie, fakty, ciekawostki

Dobra opinia towarzyszy Kyber Network od wielu lat. Już w 2019 roku Kyber został uznany za najczęściej używaną aplikację DeFi w ekosystemie Ethereum.

Jak dotąd przez sieć przeszło 2 miliony transakcji, które zaowocowały wymianą 7 miliardów dolarów. Nienajgorzej, choć konkurencja robi większe obroty.

Kyber i 1inch są w znacznym stopniu rywalami, konkurując ze sobą na polu wydobywania płynności. Nie przeszkodziło to jednak integracji Kyber przez 1inch Network.

Parę lat temu Kyber był jedną z najbardziej gorących marek na rynku. Czy ten trend powróci? Przyszłość pokaże, jednak mimo swoich zalet nie będzie mu łatwo konkurować z dobrze usadowioną na rynku konkurencją.


Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ranking brokerów 2024
xtb logo
Sprawdź
76% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
etoro
Sprawdź
51% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
logo tms
Sprawdź
75% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
plus500 logo
Sprawdź
icmarkets logo
Sprawdź

Zostań redaktorem serwisu GieldoMania.pl

pekao

XTB IKE

Binance - kod rabatowy -20%