logo

The Graph (GRT) – fundament blockchain. Opis i sposób działania

xtb - broker godny zaufania

The Graph to odpowiednik Google na blockchainie. Możesz zapytać go o ilość pul płynności, liczbę węzłów sieci czy średnią wielkość transakcji DeFi, a natychmiast otrzymasz komplet danych. Jest to nieoceniona pomoc dla tych, którym takie dane potrzebne są jak tlen – na przykład twórców dApps.

Logo kryptowaluty The Graph

Kurs The Graph
(GRT/PLN)

0,55 PLN

(0,14 USD)

Zmiana ceny (24h)

2,60% (+0,014 PLN)

Ranking

60

1h

0,39%

24h

2,60%

7d

-0,52%

14d

-11,04%

30d

-5,17%

200d

-47,93%

1y

68,65%

Kapitalizacja

1 361 516 182 USD

Zmiana kapitalizacji (24h)

2,67%

Max cena (24h)

0,14 USD

Min cena (24h)

0,14 USD

Wolumen (24h)

29 788 980 USD

Historyczne maksimum

2,84 USD (2021-02, -94,98%)

Ilość w obrocie

9 548 531 509 GRT

Ilość maksymalna

10 788 004 319 GRT

Za 100 PLN kupisz 180,26 GRT

Strona projektu: thegraph.com

Ostatnia aktualizacja 2024-09-10 13:30

Wykres kryptowaluty The Graph


Co to jest The Graph?

Kryptowaluta The Graph (GRT)

Zacznijmy od początku: łańcuchy bloków przechowują dane w sposób bezpieczny i przejrzysty. Możemy z nich korzystać, używając to tego eksploratorów blockchain. Problem komplikuje się jednak, jeśli potrzebujemy przejrzeć nie kilka, a kilka milionów transakcji. Ściągnięcie ich na dysk i przeanalizowanie jest teoretycznie możliwe, ale bardzo uciążliwe i wymagające sporej mocy obliczeniowej.

The Graph to zdecentralizowany protokół, zbudowany w celu rozwiązania tego problemu. Potrafi indeksować dane i obsługiwać zapytania, najczęściej pochodzące z blockchainów kompatybilnych z EVM, choć nie tylko. Obsługuje wiele łańcuchów, w tym Fantom, Cosmos czy rozwiązania warstwy 2 Ethereum. Dane łańcuchów są zapisywane, przetwarzane i udostępniane przez interfejsy programowania aplikacji (API) zwane subgrafami.

Zapewniając programistom taki interfejs, The Graph pomaga przyspieszyć tworzenie dApps. Najliczniej wykorzystywany jest on w zdecentralizowanych aplikacjach związanych z DeFi, choć jest on pożyteczny także w rozwoju rynku tokenów NFT.

Firma została założona przez Yaniva Tala, Jannisa Pohlmana i Brandona Ramireza w roku 2018 r. 10 mln dolarów zebrane podczas ICO w październiku 2020 r. dało początek firmie, która dziś mieści się w Top 40 krypto.

Jak to jest zrobione

The Graph wykorzystuje technologię blockchain oraz autorski protokół indeksowania, aby umożliwić wydajne pozyskiwanie danych. Do szczegółowego opisu danych z każdego API (subgrafa) wykorzystuje własną technologię o nazwie GraphQL.

Początkowy etap pozyskiwania danych wykonują węzły sieci poprzez analizę pojawiających się w niej smartkontraktów. Protokół Graph przechowuje pozyskane dane w subgrafach i udostępnia je na żądanie. Ponieważ the Graph jest zbudowany na oprogramowaniu open source, użytkownicy mogą przeglądać subdgrafy za pomocą portalu The Graph Explorer.

The Graph i subgrafy
Prawie wszystkie protokoły DeFi używają The Graph.

Użyteczność projektu zobaczmy na przykładzie kolekcji NFT Bored Ape Yacht Club. Samodzielnie możemy wykonać podstawowe operacje, jak ustalenie właściciela (adresu) posiadającego konkretne NFT, uzyskanie URL zawartości lub ustalenie całkowitej podaży. Te dane są zapisane w smartkontrakcie. Problem pojawia się, jeśli chcemy zadać bardziej zaawansowane pytania lub filtrować znalezione dane.

Takie działanie wymaga zebrania i analizy wszystkich pojedynczych zdarzeń, związanych z danym tokenem oraz ze smartkontraktem całej kolekcji. Uzyskanie pożądanych odpowiedzi przez odpowiednio zaprogramowaną dApp jest wprawdzie możliwe, jednak wymagałoby wielu godzin pracy, zebrane dane musiałyby być również non-stop aktualizowane. Taka operacja wymagała by dużej ilości zasobów oraz powodowała powstanie pojedynczego punktu awarii.

The Graph rozwiązuje ten problem za pomocą zdecentralizowanego protokołu. Zbiera, analizuje i zapisuje dane, udostępniając je następnie użytkownikom za pomocą standardowego interfejsu API GraphQL.

W roku 2024 eksplorer daje dostęp do przeszło tysiąca subgrafów, dostarczających danych z przeszło 40 blockchainów.

Elementy sieci

Końcowym użytkownikiem sieci są konsumenci danych, którzy używają ich do tworzenia dApps i usług internetowych. Zamiast wchodzić w interakcję z blockchainem, wysyłają on zapytania do zdecentralizowanej sieci operatorów węzłów The Graph, płacąc im za wykonane swojego zlecenia.

Pozyskiwanie i udostępnianie danych jest wynikiem pracy różnych części składowych sieci. Są to:

  1. Deweloperzy. Programiści tworzący subgrafy. Są odpowiedzialni za zdefiniowanie, które dane są przechowywane w węzłach oraz które zdarzenia spełniają zdefiniowane warunki. Po opracowaniu subgrafu jest on wdrażany w rejestrze hostowanym na łańcuchu.
  2. Indeksatorzy. Obsługują węzły i odpowiadają za indeksowanie danych z subgrafów. Obsługują zapytania użytkowników. Monitorują wykorzystanie zasobów i wybierają subgrafy do indeksowania.
  3. Kuratorzy danych. Ich zadaniem jest wybieranie subgrafów, najlepiej spełniających oczekiwania użytkowników. Sygnalizują najciekawsze subgrafy, aby otrzymać swój udział w opłatach.
  4. Delegaci. Zabezpieczają sieć, delegując GRT do indeksatorów. Nie muszą uruchamiać własnych węzłów, zarabiają poprzez kapitałowe wsparcie indeksatorów.
Jak zarobić na The Graph
Sieć oferuje chętnym rozmaite zadania do spełnienia.

Obok tych czterech grup, wyróżnianych w dokumentach platformy, niektóre opracowania dokładają jeszcze:

  • kontrolerów, sprawdzających poprawność odpowiedzi na zapytania użytkowników,
  • arbitrów, odpowiedzialnych za rozstrzyganie sporów pomiędzy stronami.

Przepływ pracy w The Graph na przykładzie

dApps w sieci Ethereum oraz innych blockchainach nieustannie uruchamiają smartkontrakty, w celu realizacji transakcji między adresami w sieci. W tym czasie:

  1. Indeksatorzy stale skanują nowe bloki łańcucha w poszukiwaniu zdarzeń, zdefiniowanych przez deweloperów w subgrafach.
  2. Po znalezieniu takiego zdarzenia, indeksator uruchamia procedury, zdefiniowane w podgrafie. Zgodnie z instrukcją tworzy lub aktualizuje dane przechowywane w węzłach sieci.
  3. Zarejestrowane zdarzenia są indeksowane i gotowe na obsługę żądań, wysyłanych za pomocą GraphQL.
  4. Użytkownik wysyła zapytanie o dane, używając GraphQL węzła. Węzeł pobiera żądane dane z indeksowanych podgrafów.
  5. dApp wyświetla otrzymane wyniki w interfejsie użytkownika.
  6. W oparciu o te dane użytkownicy przeprowadzają nowe transakcje, wymagające indeksowania. Cykl się powtarza.

The Graph: wady i zalety

Zalety

  • umożliwia łatwe wyszukiwanie danych w łańcuchach bloków
  • jest bardziej opłacalny cenowo niż samodzielne ich wyszukiwanie
  • zapewnia stały rozwój i analizowanie coraz większej ilości łańcuchów

Wady

  • mimo rozwoju nie obsługuje wszystkich istniejących blockchainów
  • projekt nie jest w pełni zdecentralizowany
  • jest przydatny raczej deweloperom, niż zwykłym użytkownikom

Plany na przyszłość

The Graph rozwija się w szybkim tempie, aby zaspokajać rosnące potrzeby. Plan rozwoju, określany jako New Era of The Graph, obejmuje pięć głównych celów:

  1. Rozwój rynku danych: wyjście poza subgrafy (World of Data Services) i obsługa nowych języków.
  2. Ułatwienie pracy programistom: ulepszony interfejs, narzędzia i struktura opłat.
  3. Optymalizacja indeksatora: wyższa wydajność dzięki skalowalności i ulepszonym narzędziom.
  4. Łączenie danych: przejście od dostarczania informacji do tworzenia pełnej bazy wiedzy
  5. Ewolucja protokołu: wprowadzanie ulepszeń dla zwiększenia jego elastyczności i wydajności.

Kryptowaluta The Graph (GRT)

The Graph spalanie tokenów

GRT nie ma określonej maksymalnej podaży tokenów. Na starcie protokołu wybito 10 miliardów GRT, obecna całkowita podaż to 10,7 miliarda. Nowe tokeny wchodzą na rynek tylko jako wynagrodzenie za pracę uczestników sieci, zaś roczna wielkość podaży to 3%.

Całkowita liczba tokenów jest ograniczana przez spalanie. Spalane jest około 1% rocznej dostawy GRT, a liczba ta rośnie wraz ze wzrostem aktywności sieci.

Zastosowanie kryptowaluty The Graph to:

  • płatność za usługi, wnoszona przez użytkowników
  • wynagrodzenie dla uczestników sieci

Token GRT można wykorzystać także jako darowiznę na rzecz ponad 250 organizacji non-profit.

Jak i gdzie kupić kryptowalutę GRT

Opinie o The Graph i tokenomika
Tokenomika GRT może zachęcać do zakupów

The Graph to weteran rynku krypto, dostępny na większości giełd. Binance, Coinbase, Kucoin, OKX, Bybit czy Gate.io zapewniają podaż większą niż wystarczająca. 95% podaży dostępne jest za USDT, pozostałe główne waluty to BTC, ETH i USDT.

GRT jest tokenem ERC-20, poza siecią Ethereum dostępnym także na Arbitrum, Polygonie, a nawet Avalanche i NEAR.

O ile te ostatnie łańcuchy będą wymagać natywnych aplikacji, 95% użytkowników zadowoli się dowolnym portfelem obsługującym tokeny w standardzie Ethereum.

Bieżący kurs The Graph znajdziemy na TradingView.

The Graph – opinie, fakty, ciekawostki

Nazwa „The Graph” wywodzi się od koncepcji „grafu wiedzy”, struktury danych, która łączy ze sobą różne informacje.

Protokół Graph został zintegrowany przez duże projekty blockchain, jak Uniswap, Synthetix czy Decentraland, a także Ethereum Foundation i CoinGecko.

Protokół cieszy się dobrą opinią i silnym wsparciem użytkowników, deweloperów i entuzjastów, zbiorczo określanych jako Grafonauci (The Graphtronauts).

The Graph stał się standardem świata blockchain. Jest duży, popularny, słyszał o nim prawie każdy i nie ma liczącej się konkurencji. Jako infrastruktura blockchain jest niezastąpiony, nie musi jednak przełożyć się to od razu na cenę tokena. Przy kapitalizacji liczonej w miliardach dolarów, raczej nie ma co ufać prognozom wzrostu tokena x10.

binance futures - poradnik oraz opinie

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Co to jest subgraf?

Jest to niestandardowy interfejs API, pozwalający na dostęp do danych blockchain.

Ile trzeba stakować, aby zostać indeksatorem w sieci?

Czy Chainlink jest konkurencją dla The Graph?


Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ranking brokerów 2024
xtb logo
Sprawdź
76% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
etoro
Sprawdź
51% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
logo tms
Sprawdź
75% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
plus500 logo
Sprawdź
icmarkets logo
Sprawdź

Zostań redaktorem serwisu GieldoMania.pl

pekao

Binance - kod rabatowy -20%

XTB