Wiele jest blockchainów, które chciałyby zdetronizować Ethereum. Cardano, Polkadot, Solana, Algorand, Avalanche… Near Protocol dołącza to tego grona, prezentując własną wizję. Zobaczmy, jakie ma atuty w tak konkurencyjnym środowisku.
Kurs NEAR Protocol
(NEAR/PLN)
18,87 PLN
(4,85 USD)
Zmiana ceny (24h)
1,98% (+0,37 PLN)
Ranking
23
1h
-0,45%
24h
1,98%
7d
-13,16%
14d
5,73%
30d
36,49%
200d
-28,53%
1y
342,35%
Kapitalizacja
5 370 702 305 USD
Zmiana kapitalizacji (24h)
1,95%
Max cena (24h)
4,93 USD
Min cena (24h)
4,70 USD
Wolumen (24h)
230 587 554 USD
Historyczne maksimum
20,44 USD (2022-01, -76,27%)
Ilość w obrocie
1 107 181 323 NEAR
Ilość maksymalna
1 183 246 171 NEAR
Za 100 PLN kupisz 5,30 NEAR
Strona projektu: near.org
Ostatnia aktualizacja 2024-10-06 22:33
Wykres kryptowaluty NEAR Protocol
Co to jest Near Protocol?
Near Protocol to platforma dla aplikacji zdecentralizowanych (dApps), w swoim charakterze nieco zbliżona do Elronda czy Harmony. Wykorzystuje ona konsensus Proof of Stake (PoS) oraz sharding, czyli podział sieci na kilka grup węzłów dla zwiększenia wydajności. Jej celem jest zbudowanie „najszybszej ścieżki do rynku” dla programistów blockchain. Dzięki temu podejściu mogą oni w ciągu kilku minut stworzyć własne zdecentralizowane i skalowalne aplikacje. Platforma zapewnia pełen zestaw narzędzi przydatnych firmom, zwłaszcza z branży finansowej. Pozwala łatwo połączyć elementy tradycyjnego systemu finansowego z blockchainem.
W swoich początkach Near Protocol był platformą uczenia maszynowego, jednak ewoluował, kiedy jego twórcy zainteresowali się światem blockchaina. Obecnie zespół koncentruje się na wsparciu trzech segmentów rynku krypto: DeFi, NFT i DAO.
Near Protocol został założony przez Aleksandra Skidanowa, który wcześniej pracował w SingleStore, oraz Ilyę Polosukhina, który ma spore doświadczenie m.in. z Google. Zespół protokołu składa się dziś z ponad 90 wysoko kwalifikowanych programistów.
Marketing projektu mocno akcentuje fakt, że jest on neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla. Duża zaleta w oczach klimatycznych radykałów potępiających Bitcoina.
Rozwój projektu
Protokół jest wspierany przez najbardziej znane firmy VC, takie jak Coinbase Ventures, a16z, Pantera czy Arrington XRP. Nie ma kłopotów finansowych, co pozwala mu na zatrudnianie najlepszych deweloperów i szybkie wdrażanie nowych pomysłów.
Near intensywnie rozwija się technicznie, co chwila pojawiają się nowe narzędzia i aplikacje. W październiku 2020 roku wystartował mainnet. Pół roku później zaczyna działać Rainbow Bridge, most do sieci Ethereum. W maju 2021 r. powstaje z kolei Aurora EVM (Ethereum Virtual Machine), która wspiera aplikacje kompatybilne z Ethereum. Pojawia się Sputnik, który ułatwia uruchamianie DAO i zarządzanie nimi.
W listopadzie 2021 roku platforma uruchomiła mechanizm shardingu Nightshade. Pozwolił on zwiększyć przepustowość sieci 4 razy, do około 3000 TPS. Docelowa wydajność to 100 000 TPS, z ostatecznością transakcji uzyskiwaną w 1 sekundę. Teoretycznie wydajność Nightshade jest nieograniczona i zależy tylko od ilości shardów.
Na sieci silnie rozwija się sektor DeFi. Ref Finance, Skyward Finance, Flux, Pulse Markets… W ostatnich dniach 2021 roku zintegrowano z platformą stablecoin Terra UST. DeFi na Near wystartowało z opóźnieniem, ale obecnie szybko je nadrabia dzięki 800 milionom dolarów, które platforma przeznaczyła na finansowanie nowych projektów.
Dodatkowo w styczniu 2022 roku firma zebrała 150 milionów dolarów na finansowanie rozwoju Web3. Dzięki temu Near ma duże szanse stać się hubem tej technologii.
Ostatnio popularność projektu podniosła wieść, że Grayscale wpisał go na listę potencjalnych kandydatów do swego portfela. Jest to wyraz zaufania ze strony jednej z największych instytucji świata krypto.
Niewątpliwie Near ma obecnie swoje 5 minut.
Jakieś problemy?
Choć Near to solidny projekt, trzeba przypomnieć, że nie na wszystkich polach jest doskonały.
- Near używa języka Rust, podobnie jak Solana i generalnie jest do niej trochę podobny. Oznacza to walkę o deweloperów, a to Solana jest bardziej popularna,
- sharding to wydajna technologia, jednak jest ona jeszcze jednym punktem krytycznym blockchaina. Jeśli coś ulegnie awarii, wiarygodność projektu spadnie dramatycznie,
- zarządzanie platformą jest scentralizowane. Dodatkowo, duża część tokenów pozostaje w posiadaniu insiderów, co może rzutować na wycenę projektu,
- na koniec – konkurencja wśród platform Layer 1 jest naprawdę spora. Near jest w sytuacji kowboja w saloonie, w którym każdy bije się z każdym i sytuacja jest trudna do przewidzenia.
Kryptowaluta Near Protocol
Kryptowaluta NEAR jest używana zasadniczo przez trzy grupy osób: użytkowników płacących za korzystanie z dApps oraz walidatorów i delegatorów. Token może być również używany do uczestniczenia w zarządzaniu blockchainem, np. proponowaniu dalszego kierunku rozwoju sieci.
Najłatwiej zarobić na posiadanych tokenach NEAR, delegując je do walidatora (stakując). Obecnie można zgarnąć na tym ok 12% rocznie (7% po odjęciu inflacji).
Tokenomika NEAR jest dość ciekawa. Sieć wystartowała z 1 miliardem tokenów NEAR. Co rok wydawane jest dodatkowe 5% podaży, z czego 90% trafia do walidatorów, a 10% do skarbca protokołu. Jednak model nie jest czysto inflacyjny: 30% pobranych opłat transakcyjnych wypłacane jest twórcom smartkontraktów, a pozostałe 70% jest spalane. To, czy token będzie miał charakter inflacyjny czy deflacyjny, zależy więc od stopnia wykorzystania sieci i ilości działających dApps. Jest to model podobny do tego zastosowanego przez PIVX.
Jak i gdzie kupić Near Protocol (NEAR)?
NEAR bez problemu kupimy na Binance, OKX, HitBTC, Huobi czy Kucoinie. Zakupy możemy zrobić także na Crypto.com, jeśli jesteśmy klientami tej platformy. Uwaga: niekiedy możemy napotkać tokeny NEAR na Uniswapie czy Pancake Swap, jednak nie powinniśmy ich tam tam kupować bez sprawdzenia numeru kontraktu. Możemy bowiem natrafić na fałszywe monety, które z prawdziwym NEAR będą miały wspólną jedynie nazwę.
Zalecanym przez platformę rozwiązaniem do przechowywania monet jest portfel natywny, dostępny przez przeglądarkę. Jest on łatwy w użyciu, dodatkowo sam możesz zdefiniować jego nazwę, w rodzaju jarek.near. Bardzo przydatna funkcja, nie musisz po trzy razy sprawdzać cyferek, jak w adresie Ethereum. Portfel ten wspiera naturalnie stakowanie, przechowywanie NFT albo funkcję Moon Pay.
Jeszcze lepszym wyjściem jest użycie sprzętowego Ledgera, który bez problemu połączysz ze wspomnianym wyżej portfelem, znacząco podnosząc jego bezpieczeństwo.
Jeśli wolisz rozwiązania programowe, możesz natomiast skorzystać z rozwiązań Trust Wallet albo Guarda.
Near Protocol – opinie, fakty, ciekawostki
Publiczna sprzedaż Near Protocol była tak popularna, że całkowicie zawiesiła witrynę Coinlist i musiała zostać przełożona na późniejszy termin.
Za obsługę ruchu w sieci odpowiadają walidatorzy, których lista jest otwarta. Jednak próg stawki, aby zostać walidatorem, jest dosyć wysoki – wynosi około 1 miliona dolarów w monetach NEAR.
We wrześniu Near Protocol ogłosił swoją integrację z przeglądarką Opera, umożliwiając użytkownikom nie tylko przechowywanie monet w portfelu Opery, ale także przesyłanie za jej pomocą tokenów między własnym blockchainem a Ethereum.
Rozwój Web3, spora wydajność, niskie opłaty, przyjazny interfejs… Near ma duże szanse wywalczyć sobie dobre miejsce na rynku krypto. W krótkim okresie może mu zaszkodzić jednak ewentualna bessa, w długim zaś brak decentralizacji zarządzania protokołem.
Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.