Prezentacja oferty giełdy HTX:
Najlepsze alternatywy dla giełdy HTX
Giełda HTX, wcześniej znana jako Huobi, jest znaczącym graczem na rynku platform kryptowalutowych. Założona w 2013 w Chinach, HTX ewoluowała znacząco na przestrzeni lat, obchodząc swoją 10. rocznicę w 2023.
Pod względem wolumenów jest jedną z największych giełd cyfrowych aktywów na świecie, przez którą każdego dnia przepływa kilka miliardów dolarów. I chociaż nie posiada wsparcia dla polskiego złotego oraz dla naszego rodzimego języka, to z racji na swoją rozbudowaną ofertę kryptowalut i narzędzi tradingowych jest wartą rozważenia alternatywą inwestycyjną. Szczególnie, że weryfikacja użytkownika jest w jej przypadku niezwykle prosta.
Po dokładnym przetestowaniu funkcji i oferty HTX przygotowaliśmy szczegółową recenzję, która krok po kroku opisuje jej mocne oraz słabe strony, ocenia poziom bezpieczeństwa, a także pokazuje jak założyć rachunek handlowy i dokonać pierwszych transakcji.
Nasza opinia o HTX (dawniej Huobi)
POLECA!
Huobi to duża giełda, działająca od roku 2013, pierwotnie zarejestrowana w Chinach. Ma silną pozycję na rynkach azjatyckich. Wg Bloomberga, w 2023 roku przejęta przez kontrowersyjnego założyciela Tron, Justina Suna, który jednak zdementował te informację.
Huobi to silny zawodnik, jednak nie wyróżniający się niczym szczególnym. Średniej wielkości rynek spot (ok. 600 tokenów), do tego Margin, Futures i opcje. Staking, projekty strukturyzowane, lokaty. Sporo ciekawych możliwości, niestety klienci narzekają na słabe wsparcie i problem w załatwieniu prostych spraw.
1. Popularność - waga 5%
2. Bezpieczeństwo - waga 15%
3. Płynność - waga 15%
4. Opłaty i prowizje - waga 10%
5. Oferta kryptowalut - waga 15%
6. Usługi dodatkowe - waga 5%
7. Łatwość obsługi - waga 5%
8. Obsługa klienta - waga 5%
9. Obsługa PLN - waga 5%
10. Oferta edukacyjna - waga 5%
11. Zgodność z regulacjami - waga 5%
12. Opinie klientów - waga 10%
Waga oceny cząstkowej - 5%
Waga oceny cząstkowej - 15%
Waga oceny cząstkowej - 15%
Waga oceny cząstkowej - 10%
Waga oceny cząstkowej - 15%
Waga oceny cząstkowej - 5%
Waga oceny cząstkowej - 5%
Waga oceny cząstkowej - 5%
Waga oceny cząstkowej - 5%
Waga oceny cząstkowej - 5%
Waga oceny cząstkowej - 5%
Waga oceny cząstkowej - 5%
Co to jest Huobi, obecnie giełda HTX?
Huobi Global jest dzieckiem programisty z Chin, Leona Li, który przed założeniem giełdy pracował dla Oracle. Zaczynając swoją przygodę rynkową w 2013 roku, gdy kryptowaluty dopiero raczkowały, miała ponad dziesięć lat na budowanie swojej marki, posiadając obecnie siedziby nie tylko w Chinach i Hongkongu, ale również w Korei Południowej, Japonii oraz w Stanach Zjednoczonych.
We wrześniu 2023 roku, w momencie gdy platforma świętowała swoje dziesięciolecie, miejsce miał strategiczny rebranding z Huobi Global na HTX. Trzyliterowy skrót to akronim, w którym „H” oznacza Huobi, „T” reprezentuje TRON, wskazując na zaangażowanie giełdy w rozwój blockchaina TRON, a „X” symbolizuje samą giełdę (od anglojęzycznego exchange).
Z racji na bardzo restrykcyjne podejście Chin do rynku kryptowalut HTX przeniosło się na Seszele, skąd steruje swoimi globalnymi operacjami. Giełda obecnie posiada około 45 milionów aktywnych użytkowników z ponad 130 krajów na całym świecie, tym z Polski. Swoim klientom oferuje dostęp do ponad 700 kryptowalut, kilku walut fiducjarnych i łącznie ponad 1000 różnych rynków.
Jak każda duża platforma do obrotu cyfrowymi aktywami, posiada również własną kryptowalutę o nazwie Huobi Token (HT), który pozwala na obniżenie opłat handlowych, a także możliwość głosowania na nowe kryptowaluty do wprowadzenia na giełdę.
Szczegóły oferty
Regulacje Huobi Global oraz bezpieczeństwo
Jak wspomniano wcześniej, główna spółka kierująca operacjami Huobi, HTX Limited, znajduje się obecnie na Seszelach, gdzie nie obowiązują żadne regulacje dotyczące kryptowalut. O ile niewielki wyspowy kraj kojarzony jest raczej z rajami podatkowymi, to Huobi w celu budowania bezpiecznej pozycji pozyskała licencje w kilku różnych miejscach na świecie. Są to:
- Litwa – Depozyt operatora portfela wirtualnej waluty i rejestracja operatora giełdy wirtualnej waluty
- Gibraltar – Licencja na technologię rozproszonego rejestru (DLT)
- Dubaj – Tymczasowa licencja VARA Virtual Asset MVP
- Brytyjskie Wyspy Dziewicze – SIBA Licencja na prowadzenie działalności inwestycyjnej – przechowywanie i prowadzenie giełdy inwestycyjnej
- Australia – AUSTRAC rejestracja dostawcy cyfrowej wymiany walut
- Hongkong – w 2023 roku giełda rozpoczęła proces pozwalający na uzyskanie licencji bliżej swojego rodzimego kraju, w tym momencie wniosek licencyjny cały czas jest jednak rozpatrywany.
Giełda HTX twierdzi, że przywiązuje dużą wagę do bezpieczeństwa swoich użytkowników i środków. Giełda stosuje w związku z tym dodatkowe zabezpieczenia, które są standardem w przypadku dzisiejszych, dużych platform kryptowalutowych:
- SSL i 2FA (uwierzytelnianie dwuskładnikowe) do ochrony kont i danych użytkowników
- Cold wallety (zimne portfele) do przechowywania większości środków poza siecią
- Fundusz gwarancyjny do pokrywania ewentualnych strat w wyniku ataków hakerskich lub błędów systemowych
- Audyty zewnętrzne i wewnętrzne do sprawdzania poprawności i zgodności procedur
- Bug bounty program do nagradzania osób, które znajdą i zgłoszą luki w zabezpieczeniach
- Cloud wallet do tworzenia portfela kryptowalutowego z własnymi kluczami prywatnymi w chmurze
Przez 10 lat swojej działalność HTX mogła się również pochwalić tym, że nigdy nie padła ofiarą poważnego ataku hakerskiego. Niestety zmieniło się to pod koniec listopada 2023 roku, kiedy potwierdziła, że złodziejom udało się przejąć około 30 milionów dolarów.
Zakładanie konta i handel na HTX
Aby założyć konto na HTX, należy wykonać następujące kroki (pełny opis dostępny pod tym linkiem):
- Wejdź na stronę giełdy HTX.com i wpisz swój adres e-mail (lub podaj numer telefonu) w centralnym polu.
- Wymyśl bezpieczne hasło
- Naciśnij przycisk “Send” w polu “Verification Code”
- Podaj kod weryfikacyjny, który otrzymałeś drogą mailową
- Naciśnij przycisk “Claim Mystery BoX”, który jest równoznaczny z rejestracją
Gratulacje, Twoje konto zostało utworzone! Jeżeli chcesz zapoznać się z dokładnym poradnikiem, który przeprowadzi Cię krok po kroku przez proces zakładania konta razem ze zrzutami ekranu oraz przez proces potwierdzenia tożsamości, to zapraszamy do osobnego artykułu dotyczącego rejestracji i zakupom kryptowalut na HTX.
Prowizje i opłaty
Giełda HTX stosuje system opłat oparty na poziomach, który zależy od wolumenu handlowego i ilości posiadanych tokenów HT. Im więcej handlujesz i im więcej trzymasz Huobi Token, tym niższe prowizje zapłacisz. Opłaty są pobierane w kryptowalucie, którą się handluje.
W przypadku miesięcznego wolumenu poniżej 300 tysięcy USDT opłata maker oraz taker będzie wynosiła 0,2%. Posiadacze co najmniej 10 tokenów HT mogą uzyskać natomiast zniżkę na prowizję w wysokości 10%, a maksymalna oferowana zniżka to nawet 50% (dla posiadaczy 5000 tokenów HT.
Jeżeli chodzi o rynek kontraktów terminowych oraz produktów lewarowanych to naliczane opłaty są zdecydowanie niższe i wynoszą 0,02% po stronie maker oraz 0,05% po stronie taker. Należy również pamiętać o dodatkowych opłatach za utrzymywania pozycji na instrumentach pochodnych naliczanych co 8 godzin na podstawie stopy finansowania oraz opłatę za utrzymanie pozycji przez noc.
Podobnie jak w przypadku rynku spot, posiadanie HT gwarantuje zniżki na opłaty, które mogą sięgać maksymalnie 50%.
Wpłaty środków i wypłaty na giełdę HTX
Giełda przyjmuje depozyty w walutach fiducjarnych, takich jak EUR, RUB, KZT, UAH, BRL, TRY oraz VND w ramach przelewów bankowych w obsługiwanych krajach lub kartą kredytową i za pomocą bramek płatniczych na całym świecie. Na liście obsługiwanych walut bazowych nie ma polskiego złotego.
Wpłaty w walucie fiat, mogą zająć 1-3 dni robocze przelewem bankowym, podczas gdy wpłaty kartą kredytową są zazwyczaj natychmiastowe.
Wypłaty w walutach tradycyjnych, są również możliwe (od 2023 roku) w obsługiwanych krajach za pośrednictwem przelewu bankowego. Zajmuje to średnio 2-5 dni roboczych. Aby dokonać wypłaty, użytkownicy muszą przejść weryfikację tożsamości i upewnić się, że adres wypłaty znajduje się na „białej liście”. Obowiązują również dzienne i miesięczne limity wypłat w zależności od poziomu weryfikacji.
HTX nie pobiera żadnych opłat za wpłaty kryptowalut. Średni czas przetwarzania depozytów kryptowalutowych wynosi poniżej 30 minut, ale może się różnić w zależności od przeciążenia sieci. Jeżeli chodzi o wypłaty, platforma nalicza dodatkowe prowizje, które zależą od rodzaju kryptowaluty i sieci blockchain. HTX obsługuje ponad 500 kryptowalut do wpłat i wypłat. W przypadku Bitcoina prowizja za wypłatę wyniesie 0,0004 BTC, za Ethereum 0,004 ETH, a za Tethera 25 USDT.
Aplikacja mobilna i jej funkcje
HTX oprócz platformy desktopowej oferuje swoim użytkownikom również aplikację mobilną, która jest dostępna na systemy Android i iOS. Aplikacja posiada podobny interfejs i funkcje co strona internetowa, ale jest zoptymalizowana pod kątem urządzeń przenośnych
Inwestorzy mogą używać aplikacji do:
- śledzenia cen i wykresów w czasie rzeczywistym dla setek par handlowych,
- realizowania transakcji spot i zarządzania otwartymi pozycjami,
- przeprowadzania transakcji margin/futures i do zajmowania długich/krótkich pozycji na kryptowalutach,
- dokonywania wpłat i wypłat środków,
- DeFi i stakingu,
- przejścia pełnej weryfikacji i zarządzania kontem,
- kontaktu z obsługą klienta,
- copy tradingu oraz automatyzacji handlu.
Aplikacja działa płynnie, nie wyróżnia się jednak niczym szczególnym na tle konkurencji oraz podobnych rozwiązań.
Co znajdziemy w ofercie HTX? Podstawowe funkcje giełdy
Oferta platformy HTX została podzielona na dziewięć podstawowych kategorii, na które składają się:
Buy Crypto
Podstawowe funkcje kupna kryptowalut, w tym:
- Quick Trade – kupno kryptowalut za pomocą kart płatniczych i bramek płatności
- Fiat Deposit – możliwość zdeponowania walut fiducjarnych przy niewysokich opłatach
- P2P – wymiana kryptowalut pomiędzy użytkownikami giełdy
Markets
Część informacyjna platformy, w której użytkownik znajdzie:
- Markets – wykresy i przegląd wszystkich dostępnych informacji
- Community – część społecznościową platformy
- HTX Live – platforma streamingowa
- HTX Learn – sekcja edukacyjna
- HTX Square – blog informacyjno-edukacyjny
Trade
Jedna z najważniejszych części oferty i funkcjonalności, czyli trzy podstawowe formy handlu na HTX.
- Spot – handel na rynku kasowym, gdzie sprzedaje i kupuje się kryptowaluty
- Margin – możliwość handlu z dźwignią (lewarem), zawierania długich oraz krótkich pozycji
- Trading Bot – narzędzie pozwalające na automatyzację tradingu przy wykorzystaniu strategii kwantowych.
Derivatives
Osobna oferta derywatów, czyli instrumentów pochodnych, w tym kontraktów futures jest mocno rozbudowana i składa się na nią:
- USDT-M – kontrakty futures rozliczane w stablecoinie USDT
- Coin-M – kontrakty futures rozliczane w innych kryptowalutach
- Copy Trading – możliwość kopiowania ruchów ekspertów na rynku instrumentów pochodnych
- Options – dostęp do opcji europejskich oraz amerykańskich na kryptowaluty
Earn
W tej części oferty coś dla siebie znajdą sympatycy pasywnego zarabiania:
- Flexible, Fixed – odsetki od niezainwestowanych środków
- Shark Fin – to siedmiodniowe lub trzydziestodniowe opcje, w których inwestor zakłada czy cena danej kryptowaluty wzrośnie lub spadnie
- Staking – możliwość stawiania (blokowania) swoich tokenów w blockainach typu PoS w zamian za prawo do głosowania nad przyszłością tych projektów oraz udział w nagrodach
- Dual Investment – zaawansowane produkty strukturyzowane dla doświadczonych inwestorów. Wiążą się z wyższym ryzykiem, ale mogą oferować również wyższe
- On-chain staking – dodatkowe narzędzie do stakingu w ramach łańcucha, które według oferty giełda Huobi ma gwarantować wyższe stopy zwrotu niż standardowy staking.
Finance
Pożyczkowa część oferty giełdy Huobi, gdzie można zdobyć dodatkowe środki na inwestycje.
- Crypto Loans – oferta pożyczek środków, gdzie zabezpieczeniem są posiadane przez
- OTC Loan – pożyczki skierowane do klientów instytucjonalnych szukających większych wolumenów.
Activity
W tej części oferty znajdują się informacje o programie partnerskim oraz afiliacyjnym, konkursach oraz nagrodach oferowanych przez HTX, nowych listing kryptowalut oraz istotnych wydarzeniach organizowanych przez platformę.
Web3.0
Strefa niewymiennych tokenów NFT, działająca w ramach osobnej platformy apenft.io.
Airdrop
Platforma HTX służąca do zrzutów losowych tokenów w określonych odstępach czasu. Najbardziej aktywni użytkownicy giełdy mają szansę na uzyskanie największych ilości tokenów.
Chociaż o instrumencie handlowym Shark Fin oraz natywnym tokenie giełdy wspominaliśmy już wcześniej, to zasługują na więcej uwagi, są bowiem dwoma aspektami, które najmocniej wyróżniają ofertę giełdy w porównaniu do innych dużych platform.
Czym jest Shark Fin?
Shark Fin to produkt strukturyzowany, który przypomina handel opcjami i oferuje stałe daty rozliczenia, brak utraty kapitału, zmienne APY (roczne zyski procentowe) i gwarantowane zwroty.
- Gwarantuje inwestorom podstawowy zwrot niezależnie od trendów rynkowych. Nie ma więc utraty kapitału.
- Oprócz podstawowego zwrotu, inwestorzy mają możliwość uzyskania wyższych zysków w zależności od dokładności ich przewidywań dotyczących przyszłych trendów na rynku kryptowalut.
- Łączy w sobie funkcje opcji amerykańskich, europejskich i opcji typu touch, aby zapewnić większą elastyczność.
- Shark Fin jest odpowiedni dla początkujących traderów opcji, ponieważ zapewnia gwarantowane podstawowe zwroty oraz możliwość zaangażowania się w potencjalnie wyższe zyski z wahań rynkowych.
- Każdy produkt Shark Fin ma określony cykl inwestycyjny i datę rozliczenia.
Huobi Token, czyli HT
HT z całą pewnością nie należy do największych kryptowalut, mieści się jednak w gronie pierwszych 150 pod względem kapitalizacji, która przekracza 400 milionów. Dzienny wolumen realizowany w ramach Huobi Token oscyluje natomiast w okolicach 20 milionów.
Wszedł na rynek w 2018 roku z ograniczoną podażą w wysokości 500 milionów tokenów. Posiadacze HT otrzymują wiele benefitów i opcji, w tym zniżki na prowizje transakcyjne na giełdzie HTX, o czym wspominano wcześniej.
Działa bardzo podobnie jak BNB na giełdzie Binance, oferując posiadaczom dostęp do unikalnych promocji, nagród oraz konkursów, a także zmniejszając opłaty handlowe.
Obsługa klienta i wsparcie giełdy Huobi
HTX utrzymuje zespół wsparcia i obsługi klienta, który jest dostępny 24/7, aby pomóc użytkownikom w rozwiązywaniu problemów i wątpliwości związanych z giełdą. Obsługa w języku polskim nie jest dostępna, a chcąc uzyskać jak najszybszą pomoc, najlepiej jest skorzystać z obsługi w języku angielskim.
Na oficjalnej stronie Huobi znajduje się dział „Support”, który jest tak naprawdę rozległym FAQ odpowiadającym na wszystkie podstawowe pytania związane z ofertą. Oprócz tego można skorzystać z następujących form kontaktu:
- Infolinia – giełda Huobi posiada całodobową infolinię dla klientów w języku angielskim.
- Formularz kontaktowy – Na stronie giełdy znajduje się formularz kontaktowy, za pomocą którego można zgłosić problem techniczny, zadać pytanie lub poprosić o pomoc także w formie czatu na żywo
- Media społecznościowe – Klienci Huobi mogą również kontaktować się z obsługą klienta i zadawać pytania za pośrednictwem kont giełdy w mediach społecznościowych – Facebook, Twitter, Telegram, Reddit.
Co mówią klienci? Opinie o HYX (Huobi)
HTX jest jedną z 15 największych giełd kryptowalutowych na świecie, z której usług korzysta niemal 50 milionów aktywnych inwestorów. Ich opinie na temat działalności platformy są jednak mocno mieszane.
W serwisie Trustpilot platforma otrzymała 2,2 na 5 możliwych gwiazdek, co przełożyło się na ocenę słabą. Niską notę na poziomie 3,3 na 5 gwiazdek wystawiono również aplikacji mobilnej HTX na Androida. Lepiej wypada tutaj aplikacja na iOSa, którą oceniono na solidną „czwórkę”.
Portal WikiBit zauważa, że zadowolenie użytkowników z Huobi jest mocno zróżnicowane. Podkreśla kontrowersje dotyczące Huobi związane z kwestiami takimi jak wash trading i zgodność z przepisami.
Wash trading odnosi się do zakazanej praktyki polegającej na sprzedaży i kupnie aktywów w celu sztucznego zawyżenia wolumenu obrotu i aktywności. Huobi został oskarżony o zezwalanie lub angażowanie się w wash trading w kilku przypadkach:
- W marcu 2019 r. raport Bitwise sugerował, że kilka głównych giełd, w tym Huobi, zgłaszało zawyżone wolumeny obrotów.
- W maju 2019 r., po raporcie Bitwise, Huobi oświadczyło, że przeprowadziło przegląd i nie znalazło dowodów na systematyczne nadużycia. Zaktualizowano jednak zasady, aby zniechęcić do potencjalnych kwestii związanych z wash tradingiem.
- W sierpniu 2020 r. ekspert ds. kryptowalut Dylan LeClair oskarżył założyciela TRON Justina Suna o stosowanie wash tradingu na giełdzie Huobi z fałszywymi stablecoinami w celu sztucznego zawyżania wolumenu.
Mocne i słabe strony Huobi
HTX nie utrzymałby się na rynku przez ponad dekadę, gdyby nie cieszył się ciągłym zaufaniem rosnącej grupy użytkowników. Na wyróżnienie zasługuje z pewnością dostęp do bogatej oferty kryptowalut i instrumentów pochodnych, nie podobać mogą się jednak poziomy prowizji i opłat oraz opinie użytkowników.
Zalety:
- Bogata oferta ponad 700 kryptowalut do handlu
- Niskie opłaty i zniżki dla posiadaczy tokena HT
- Wiele funkcji i produktów, takich jak trading z dźwignią, staking, lending, kopiowanie ruchów innych inwestorów, bot handlowy i wiele innych
- Wysoki poziom bezpieczeństwa, stabilności i niezawodności
- Do wypłaty środków potrzebna jest bardzo podstawowa weryfikacja KYC, wystarczy podać swoją narodowość, imię i nazwisko oraz datę urodzenia.
Wady:
- Brak obsługi języka polskiego oraz możliwości dokonywania wpłat w polskich złotych
- Mieszane opinie o giełdzie w Internecie
- Nieco wyższe opłaty za kupno i sprzedaż niż u konkurencji
- Zastrzeżenia co do działalności supportu
HTX jest giełdą kryptowalut, która zasługuje na uwagę każdego, kto interesuje się handlem i inwestowaniem w cyfrowe aktywa. Porównując jednak jej ofertę do innych dużych platform, nie znajdujemy na niej niczego co by ją mocniej wyróżniało.
Dodając do tego mieszane opinie użytkowników i zastrzeżenia co do działalności obsługi klienta możemy uznać, że na rynku da się znaleźć ciekawsze alternatywy z taką samą lub bardziej rozbudowaną ofertą.
Ciekawostką jest natomiast sam token HT, Shark Fin, czy tak naprawdę jedynie teoretyczny proces KYC pierwszego poziomu.
Porównanie HTX z innymi najlepszymi giełdami na rynku
Pozycja w rankingu | |||
Ocena | |||
Rok powstania | 2013 | 2017 | 2018 |
Kraj pochodzenia | Chiny | Kajmany | Singapur |
Ilość kryptowalut | 723 | 388 | 497 |
Ilość par handlowych | 782 | 1240 | 602 |
Obrót 24h | 1 mld 950 mln $ | 11 mld 978 mln $ | 3 mld 951 mln $ |
Prowizje (maker/taker) | 0,2% / 0,2% | 0,1% / 0,1% | 0,1% / 0,1% |
Obsługa PLN | tak | tak | tak |
Obsługa języka polskiego | nie | tak | tak |
Stablecoiny | tak | tak | tak |
Dostępne waluty FIAT | tak | tak | tak |
Handel z dźwignią | tak | tak | tak |
Recenzja i opinie | Recenzja giełdy HTX | Recenzja giełdy Binance | Recenzja giełdy Bybit |
Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.