logo

Co to jest Ethereum Classic (ETC)? Mechanizm działania

xtb - zlatan ibrahimović

Elastyczność i skuteczność, czy wierność zasadom? Często stajemy przed takim dylematem. Twórcy Ethereum Classic wybrali zasady i spowodowali jeden z największych rozłamów w świecie krypto. Jak ich projekt wygląda dzisiaj?

Logo kryptowaluty Ethereum Classic

Kurs Ethereum Classic
(ETC/PLN)

71,38 PLN

(18,35 USD)

Zmiana ceny (24h)

-0,58% (-0,41 PLN)

Ranking

38

1h

-0,40%

24h

-0,58%

7d

-0,08%

14d

-5,18%

30d

0,20%

200d

-30,81%

1y

3,67%

Kapitalizacja

2 740 214 144 USD

Zmiana kapitalizacji (24h)

-0,68%

Max cena (24h)

18,96 USD

Min cena (24h)

18,32 USD

Wolumen (24h)

107 352 806 USD

Historyczne maksimum

167,090 USD (2021-05, -89,00%)

Ilość w obrocie

149 383 474 ETC

Ilość maksymalna

210 700 000 ETC

Za 100 PLN kupisz 1,40 ETC

Strona projektu: ethereumclassic.org

Ostatnia aktualizacja 2024-11-02 11:36

Wykres kryptowaluty Ethereum Classic


Co to jest Ethereum Classic?

Ethereum classic (ETC) logo

First things first. Technicznie rzecz biorąc, Ethereum Classic (ETC) nie jest forkiem Ethereum. Choć brzmi to dziwnie, to społeczność ETH zmieniła zasady i dokonała hardforka, podczas gdy ETC zachowało oryginalny protokół. Jak doszło do tej schizmy?

Do połowy 2016 roku istniało tylko jedno Ethereum. W 2016 roku grupa jego użytkowników opracowała plan stworzenia zdecentralizowanej organizacji autonomicznej (DAO), która pozwoliłaby użytkownikom łączyć swoje zasoby Ethereum i wspólnie rozwijać ciekawe pomysły. Projekt, nazwany The DAO, zebrał ponad 150 milionów dolarów. Niestety, dziura w jego kodzie źródłowym umożliwiła nieznanemu hakerowi uzyskanie dostępu do 50 milionów dolarów z tych funduszy.

Rozpętało się piekło. Niektórzy twierdzili, że „kod jest prawem” i że charakter technologii blockchain oznacza, że ​​nic nie można, ani nie powinno się zrobić. Inni uważali, że ​​łańcuch bloków powinien zostać zmieniony, aby odwrócić skutki włamania i zwrócić pieniądze właścicielom. Nawet, jeśli podważy to fundament zaufania do niezmienności blockchaina.

Wśród zwolenników drugiej tezy był Vitalik Buterin, którego poparło przeszło 80% użytkowników. Hardfork został zaimplementowany 20 lipca 2016 r., w bloku utworzonym przed atakiem DAO. Nowy blockchain przejął nazwę Ethereum, podczas gdy nazwę oryginału zmieniono na Ethereum Classic.

Kryptowaluta Ethereum Classic (ETC) vs ETH

Po hardforku w 2016 roku drogi obu blockchainów się rozeszły. ETH przyjęło filozofię podążania za zmianami środowiska blockchain, stając się dzięki temu bazą dla tysięcy innych łańcuchów. ETC przyjęło zasadę minimalnej ingerencji w kod źródłowy, co zaowocowało stabilnością, ale i spowolnieniem rozwoju tego blockchaina.

Sieci różnią się także w kilku innych, fundamentalnych kwestiach:

  • ETC pozostaje przy algorytmie Proof of Work.
  • Ethereum Classic ma maksymalny limit podaży około 210 milionów ETC. Konkurencja regularnie wybija nowe ETH i nie ma żadnego określonego limitu.
  • Ethereum wykonuje średnio 600 000 transakcji dziennie, podczas gdy średnia dla Ethereum Classic wynosi około 40 000.
  • Moc obliczeniowa (hashrate) sieci ETH jest kilkadziesiąt razy wyższa niż ETC; podobnie sytuacja wygląda z ilością działających na tych platformach Dapps.

Mimo przygniatającej przewagi ETH, Ethereum Classic ma również swoje zalety. Ma ograniczoną podaż, jest bardziej stabilna i lepiej nadaje się do przechowywania wartości, podczas gdy ETH poświęcił tę funkcję na rzecz maksymalnej wydajności.

Bezpieczeństwo narodowe

Blockchain może być szybki, wydajny i przyjazny, jednak to jego bezpieczeństwo gra główna rolę. Ludzie zastanowią się dwa razy, zanim zainwestują środki, które mogłyby zostać przejęte przez hakerów. Niestety, konserwatywne podejście zespołu i relatywnie mała sieć ETC, zaowocowała podatnością na atak typu 51%.

Jak już wspomnieliśmy, ETH i ETC używają tego samego algorytmu. Oznacza to, że gigantycznej mocy obliczeniowej, służącej utrzymaniu sieci ETH, można użyć także do haszowania ETC. Wystarczy ja chwilowo wynająć, np. w serwisie NiceHash.

Tak właśnie stało się trzykrotnie (!!!) w sierpniu 2020. Ataki zreorganizowały tysiące bloków, powodując utworzenie „nielegalnych” ETC w wysokości ok. 5% całkowitej podaży. Zaowocowało to poważnymi problemami ze strony giełd, które albo chwilowo zawiesiły, albo co najmniej utrudniły obrót ETC. Co ciekawe, nie doprowadziło to do znaczących spadków ceny kryptowaluty Ethereum Classic. Tym niemniej zaufanie rynku do niej zostało poważnie podważone.

Oczywiście, takie incydenty wpłynęły na lepsze zabezpieczenie sieci. NiceHash chwilowo zablokował możliwość wynajmu mocy, mogącej realizować algorytm Ethereum Classic. ETC Labs wprowadziło modyfikację MESS, teoretycznie likwidującą zyskowność ataków 51%. Podjęto prace nad innymi metodami zabezpieczeń. Ciągle jednak w świecie krypto ETC traktowane jest nieco podejrzliwie.

Co dalej z Ethereum Classic?

W 2020 roku ETC otrzymało serię ciężkich ciosów, ale utrzymało się na nogach. Jakim cudem tak się stało? Czemu starszy brat ETH nie padł na deski, jak tyle innych, ciekawych projektów?

  1. Mimo swoich ograniczeń, zasada „kod jest prawem”, oznaczająca niemożność odwrócenia transakcji, ma wielu zwolenników. W końcu taka była właśnie wizja Satoshi Nakamoto: łańcuch publicznie dostępnych, niezmiennych danych. Dla realizacji tej idei wielu użytkowników potrafi zaakceptować ryzyko.
  2. Po docelowym przejściu ETH na algorytm Proof of Stake, ETC będzie jedynym ekosystemem, obsługującym Dapps, działającym w oparciu o Proof of Work. Ten algorytm, mimo swoich wad, ma wciąż wielu zwolenników. Na pewno są wśród nich górnicy, których rola w świecie Ethereum dobiega końca. W sieci ETC mogą odnaleźć oni swoją nową ziemię obiecaną.
  3. ETC także cały czas szuka wsparcia poza swoim środowiskiem. Wbrew pozorom, jego relacje z ETH nie są tak złe, jak można by się spodziewać. Ethereum Classic otrzymało wiele ciepłych słów od Vitalika Buterina. Według niego ta sieć powinna być naturalnym wyborem dla programistów, którzy chcą pozostać przy Proof of Work.
  4. Ethereum Classic ogłosiło także współpracę z blockchainem Fantom, dzięki czemu zyskało szansę szerszej adopcji w DeFi. Niestety, póki co tylko w formie zabezpieczenia przy emisji stablecoina na platformie Fantom, a nie jako rozwiązanie techniczne.

Ostatnio, aby przełamać impas i zwiększyć swoją atrakcyjność, ETC zdecydowało się na śmiały ruch. 21 lipca 2021 r. wprowadziło daleko idący update o nazwie Magneto. Ma on na celu głównie zwiększenie bezpieczeństwa sieci oraz obniżenie opłat transakcyjnych i zużycia energii podczas kopania waluty. Magneto podobne jest do modyfikacji Berlin w ekosystemie ETH.

Zabieg, choć oczekiwany i szeroko wspierany, jest kontrowersyjny, ponieważ ma charakter hardforka – zerwana zostaje zgodność z dotychczasowym łańcuchem bloków ETC.

Jak i gdzie kupić Ethereum Classic (ETC)?

Kryptowaluta Ethereum Classic jest dostępna na wielu giełdach: BitBay, Upbit, Binance, Digifinex, OKEX, Huobi… Największe wolumeny notuje Upbit w parze z koreańskim wonem (KRW). Na szczęście bez problemu wymienimy także walutę na BTC czy USDT. Wolumen dzienny na poziomie 3 mld dolarów jest więcej, niż wystarczający.

binance futures - poradnik oraz opinie

Token występuje oczywiście w standardzie ERC-20, mamy więc szeroki wybór portfeli. Najbezpieczniejsze będą portfele hardware: Ledger, Trezor lub SafePal. Z programowych możemy wybrać np. Atomic Wallet, Coinomi, Exodus, Guarda, nie licząc oczywiście MetaMask czy MyEtherWallet. Popularność ostatnio zdobywa także Emerald Wallet.

Ethereum Classic – opinie, fakty, ciekawostki

Badanie ForkastNews, wykonane po ataku 51% na ETC, określiło koszty takiej napaści. Podczas gdy godzina kontroli nad łańcuchem Bitcoina kosztowałaby wtedy 500 tysięcy USD, podobny atak na Ethereum Classic kosztowałby nieco poniżej 4 tysięcy USD.

Dobrą opinię o Ethereum Classic od lat ma Charles Hoskinson, założyciel Cardano. Ostatnio przystąpił nawet do rady dyrektorów ETC.

Tajemnicza historia The DAO nigdy nie doczekała się pełnego wyjaśnienia. Niektórzy spekulują, że atak mógł być celowo zaplanowany i wykonany przez osoby z późniejszego kierownictwa Ethereum Classic. Jego celem miało być wywołanie kryzysu i doprowadzenie do hardforka.

Ethereum Classic stoi na rozdrożu dróg. Wybrać modernizację, czy wierność tradycji? Jego użytkownicy wierzą, że kod jest prawem. Czy to prawo można zmieniać? Odpowiedź na te pytania zadecyduje o przyszłości ETC.


Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ranking brokerów 2024
xtb logo
Sprawdź
76% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
etoro
Sprawdź
51% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
logo tms
Sprawdź
75% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
plus500 logo
Sprawdź
icmarkets logo
Sprawdź

pekao

XTB IKE

XTB IKE

Binance - kod rabatowy -20%