Są rzeczy fundamentalnie proste – młotek, nóż, ołówek. Curve Finance też ma proste zadanie: umożliwić wymianę aktywów bezpiecznie i z minimalnym poślizgiem. Tylko tyle – ale robi to bardzo dobrze.
Kurs Curve DAO
(CRV/PLN)
1,10 USD
(4,28 PLN)
Zmiana ceny (24h)
23,43% (+0,81 PLN)
Ranking
114
1h
2,89%
24h
23,43%
7d
116,16%
14d
192,99%
30d
399,17%
200d
154,76%
1y
83,31%
Kapitalizacja
1 371 927 344 USD
Zmiana kapitalizacji (24h)
23,31%
Max cena (24h)
1,22 USD
Min cena (24h)
0,87 USD
Wolumen (24h)
2 032 661 322 USD
Historyczne maksimum
15,37 USD (2020-08, -92,86%)
Ilość w obrocie
1 245 682 699 CRV
Ilość maksymalna
2 199 689 747 CRV
Za 100 PLN kupisz 23,37 CRV
Strona projektu: www.curve.fi
Ostatnia aktualizacja 2024-12-04 23:39
Wykres kryptowaluty Curve DAO
Co to jest Curve Finance?
Curve Finance to zdecentralizowana giełda kryptowalut (DEX), specjalizująca się w wymianie aktywów o zbliżonej wartości, zwłaszcza stablecoinów. Ze względu na swoją funkcjonalność, jest jednym z najważniejszych komponentów DeFi. Również dlatego, że wiele innych protokołów, jak opisywane wcześniej Convex czy Yearn.Finance wykorzystuje ją do zapewnienia płynności swoim aktywom. Pomaga w tym fakt, że każdy użytkownik może stworzyć własny rynek wymiany na Curve.
Obecnie Curve raportuje TVL (liczbę zgromadzonych środków) na poziomie 3,5 miliarda dolarów, co lokuje ją w czołówce protokołów DeFi. Obsługa tej masy forsy przynosi platformie ok 100.000 $ przychodów dziennie.
Założycielem Curve Finance jest rosyjski inżynier, w anglojęzycznym Internecie znany jako Michael Egorov, wcześniej pracujący m.in. dla MakerDAO i Uniswap. Potrafił on wykorzystać swoje doświadczenia, tworząc platformę, którą można określić jako Uniswap dla stablecoinów.
Jak to działa
Użytkownicy mogą przesłać swoje krypto do puli płynności aby zarabiać do momentu wycofania środków. Oprócz udziału w opłatach transakcyjnych, zyskują oni także tokeny CRV. Zamiast natychmiast je wypłacić, mogą je z kolei stakować, przekształcając w zablokowane veCRV. Im dłużej trwa stakowanie, na tym większe zyski można liczyć.
Tokeny dają także możliwość głosowania, na które pule Curve ma przydzielać swoje nagrody. A jako że wiele protokołów jest gotowych zapłacić sporo za głos na swoją pulę, mamy możliwość zarobienia pewnego rodzaju „łapówki” za głosowanie.
Minusem jest jednak konieczność zablokowania swoich tokenów na długi czas oraz fakt, że aby uzyskać maksymalne oprocentowanie, trzeba posiadać sporo CRV. Właśnie dla rozwiązania tych problemów powstał wspomniany Convex Finance, będący swego rodzaju nakładką, czyniącą korzystanie z Curve wygodniejszym.
Najlepsze cechy platformy
- Minimalny poślizg (slippage). Dzięki autorskiej konstrukcji swoich pul płynności, Curve jest w stanie rozwiązać ten największy problem tradycyjnych DEXów. Różnica między oczekiwaną, a faktycznie uzyskaną ceną wykonania zlecenia jest minimalna.
- Wysokie bezpieczeństwo. Ponieważ platforma jest krytycznie ważna dla całego DeFi, dobrze ją zabezpieczono. Przeszła ona audyty Trail of Bits, Quantstamp oraz Chainsecurity, osiągnęła także wysoki poziom bezpieczeństwa (93%) wg Defi Safety.
- Korzyści finansowe. Kursy wymiany walut są w porządku, a opłaty niewygórowane. Z drugiej strony, jeśli masz trochę zachomikowanych DAI czy ETH, możesz dołączyć do puli i zarabiać na opłatach.
- Obsługa wielu sieci. Nie trzeba już bać się kosztów gazu na Ethereum – platforma obsługuje Polygon, Arbitrum, Avalanche, Gnosis, Optimism i kilka innych łańcuchów opartych o EVM.
Problemy Curve
- Zależność od Ethereum. Mimo obsługi wielu platform, to właśnie Ethereum zapewnia 95% płynności. Nie możesz liczyć, że na innych łańcuchach na 100% znajdziesz mniej popularne stablecoiny, jak np. TUSD.
- Silne powiązanie z innymi platformami. O ile integracja z Yearn czy Compound jest bardzo pożyteczna, to jednocześnie wystawia platformę na pewne ryzyko. Procedury bezpieczeństwa mogą nie wystarczyć, jeśli niebezpieczeństwo nadejdzie ze strony zaufanego partnera.
- Kontrowersyjny interfejs. Mniejsza o to, że po update wygląda jak z lat ’90 (wcześniej były ’80). Gorzej, że nie jest specjalnie intuicyjny, a zmiana preferowanej waluty czy łańcucha zajmuje kilka sekund.
- Brak aplikacji mobilnej. Jako tradycjonaliście specjalnie mi to nie przeszkadza, jednak wielu moich znajomych do obsługi DeFi używa smartfonów. Nie pytajcie dlaczego.
Curve Wars
Ciekawym epizodem w historii platformy były Curve Wars. Oznaczały moment ostrej rywalizacji między kilkoma protokołami (Yearn, Convex, StakeDAO) o pozyskanie maksymalnej ilości tokenów veCRV. Dlaczego było to aż tak istotne?
Tokeny veCRV pozwalają głosować, które pule Curve otrzymają więcej nagród. Tak więc to posiadacze większości veCRV decydują, która pula zarobi najwięcej… i dlaczego właśnie ta, w której mają udział 😉 Ponieważ Curve był w tym czasie największym DEXem, gra toczyła się o naprawdę wielkie pieniądze.
Po ciężkich bojach (łapówki!) zwyciężył Convex, co dało mu największy wpływ na zarządzanie platformą. Ponieważ jednak historia lubi się powtarzać, niektórzy wróżą kolejny etap. Tym razem mają to być… Convex Wars.
Kryptowaluta Curve (CRV)
Tokenem platformy jest CRV, który ma trzy główne zastosowania: staking, głosowanie boosting. Dwie ostatnie opcje też zresztą wymagają stakowania CRV, ponieważ prawa daje tylko zablokowana wersja tokena – veCRV (vote-escrowed CRV).
- Staking – tokeny można zablokować, aby otrzymywać opłaty transakcyjne z protokołu Curve. Między stakujących dzielone jest 50% wszystkich opłat transakcyjnych.
- Boosting – możliwość zwiększenia swoich nagród za zapewnianie płynności. Blokowanie CRV umożliwia uzyskanie nawet 2,5-krotnego zwiększenia tych dochodów.
- Głosowanie – prawo współdecydowania o przyjęciu lub odrzuceniu propozycji DAO oraz zmiany parametrów premiowania pul.
Token CRV został uruchomiony 13 sierpnia 2020 r. Jego całkowita podaż jest ograniczona do 3,3 miliarda monet. Na rynku wg danych DAO jest jak dotąd 1,3 miliarda CRV, choć inne źródła wskazują 1,8. Największym posiadaczem tokena jest społeczność, choć team również może pochwalić się znacznymi zapasami (800 milionów). Stosunek CRV do VeCRV wynosi mniej więcej 50/50.
Jak i gdzie kupić kryptowalutę Curve?
Jako fundament DeFi, CRV jest dostępny praktycznie na każdej giełdzie. Główne obroty tokenem wykręca Binance, następnie Coinbase, OKX i DigiFinex. Dziwi relatywnie słaba pozycja Uniswap. Waluty wymiany to głównie USDT, BUSD i fiat USD.
Przechowywać Curve możemy w każdym portfelu obsługującym ERC-20. Najbezpieczniejszy będzie portfel sprzętowy, jak Ledger czy Trezor, możemy jednak użyć dowolnego portfela przeznaczonego dla ekosystemu Ethereum. Trust Wallet, Math czy Exodus doskonale się do tego nadadzą, podobnie jak Metamask.
Curve Finance – opinie, fakty, ciekawostki
Początkowo opinia o Curve nieco ucierpiała wskutek niefortunnego startu. Anonimowy deweloper znany jako Chad wdrożył token i kontrakty Curve przed oficjalną datą premiery i bez porozumienia z zespołem.
Zespół Curve nie jest może zbyt aktywny, ale stale rozwija projekt. Pod koniec roku 2022 sporym wydarzeniem jest ogłoszenie białej księgi CrvUSD, zapowiadającej wprowadzenie własnego stablecoina platformy.
Jeśli bliżej przypatrzymy się logo projektu, okaże się ono całkiem interesujące. Nie dość, że wykorzystuje wszystkie kolory z widma światła widzialnego, to jego kształt przypomina tunel czasoprzestrzenny albo wyrafinowaną butelkę Kleina.
Curve nie udaje, że jest czymś więcej niż w rzeczywistości. Jego zadanie to zwykła, nudna wymiana stablecoinów czy opakowanych BTC. Nic, co można by nazwać przełomem lub sensacją. Ale to właśnie takie projekty służą rozwojowi DeFi, wzmacniając fundamenty wieżowca zdecentralizowanych finansów.
Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.