Na świecie jest kilka miliardów ludzi bez dostępu do nowoczesnych finansów. Jednocześnie znaczna większość z nich ma komórkę. Ludzie z Celo zauważyli te fakty i postanowili zaproponować rozwiązanie.
Kurs Celo
(CELO/PLN)
2,94 PLN
(0,76 USD)
Zmiana ceny (24h)
4,62% (+0,13 PLN)
Ranking
170
1h
-0,24%
24h
4,62%
7d
12,45%
14d
48,99%
30d
87,60%
200d
-32,79%
1y
70,56%
Kapitalizacja
416 079 032 USD
Zmiana kapitalizacji (24h)
4,39%
Max cena (24h)
0,81 USD
Min cena (24h)
0,72 USD
Wolumen (24h)
179 630 349 USD
Historyczne maksimum
9,82 USD (2021-08, -92,29%)
Ilość w obrocie
550 974 740 CELO
Ilość maksymalna
1 000 000 000 CELO
Za 100 PLN kupisz 34,02 CELO
Strona projektu: celo.org
Ostatnia aktualizacja 2024-10-06 21:54
Wykres kryptowaluty Celo
Co to jest Celo?
Celo to blockchain, mający sprawić, że zdecentralizowane usługi finansowe (DeFi) będą dostępne dla każdego, kto ma telefon komórkowy. Jego misją jest budowa systemu finansowego, który umożliwia swobodny przepływ zasobów cyfrowych, zarówno kryptowalut, jak i innych walut cyfrowych. Dzięki platformie każdy może korzystać z bezpiecznych, odpornych na cenzurę płatności transgranicznych, a bramki fiat sprawiają, że płatności i przeliczanie walut są bezproblemowe.
Przypadki użycia obejmują przede wszystkim segment DeFi. Użytkownicy mogą wysyłać pieniądze, korzystając z numeru telefonu czy adresu e-mail drugiej strony, równie łatwo jak przy wykorzystaniu systemu PayPal.
Sieć obsługuje obecnie ponad 1000 projektów i aplikacji. Platforma wspierana jest przez Deutsche Telekom AG, największą pod względem przychodów firmę telekomunikacyjną w Europie, która jest walidatorem i głównym uczestnikiem sieci Celo.
Jak to jest zrobione?
Technicznie rzecz biorąc, Celo jest forkiem Ethereum, w którym programiści wprowadzili zmiany w celu zapewnienia większej skalowalności i wsparcia urządzeń mobilnych. Jest on więc zgodny z EVM i podobnie jak Ethereum obsługuje smartkontrakty napisane w Solidity. Blockchain opiera się o Proof of Stake, co minimalizuje zużycie energii i sprawia, że jest on neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla.
Ciekawym rozwiązaniem jest implementacja argumentów wiedzy zerowej wiedzy (zk-SNARK), szerzej opisanych w tekście o Zcash, a używanym także przez PIVX czy Mina Protocol. W maksymalnym uproszczeniu, umożliwiają one weryfikację prawdziwości informacji bez potrzeby jej pełnego ujawniania.
Pożyteczną funkcją jest standard Optics, umożliwiający komunikację pomiędzy wieloma łańcuchami, podobnie jak IBC na platformie Cosmos. Optics tworzy mosty między łańcuchami, po powstaniu których każda aplikacja może wysyłać wiadomości do dowolnego łańcucha, podpiętego do sieci.
Aby do przelewu wystarczył mail lub telefon, sieć integruje szyfrowanie oparte na adresie, alternatywne wobec systemów opartych na tożsamości. Użytkownicy tworzą i przechowują własny klucz publiczno-prywatny, a kiedy zarejestrują go w sieci, może on być używany do obsługi płatności.
Ostatnim dodatkiem do platformy jest rozwiązanie EigenTrust, algorytm mierzący reputację użytkownika. Wynik reputacji konta jest definiowany liczbą innych kont, które mu ufają, z uwzględnieniem z kolei ich wyników reputacji.
Aby obsługiwać różne funkcje systemu, na platformie można używać zarówno natywnego tokena CELO, jak i dedykowanych stablecoinów (CUSD, CEUR czy brazylijski CREAL).
Kryptowaluty platformy
CELO
Jest tokenem użytkowym platformy, służącym zarządzaniu, stakowaniu czy pokrywaniu opłat transakcyjnych. Najważniejszym jego zadaniem jest jednak zapewnienie wymienialności stabli, używanych jako nośnik wartości w systemie. Służąc jako podpora mechanizmu stabilizacyjnego Mento, CELO daje algorytmiczne wsparcie CUSD i pozostałym walutom.
Oczywiste jest tu skojarzenie z pechowym duetem LUNA/USDT, CELO jest jednak w znacznie lepszej sytuacji. Po pierwsze podaż tokena jest ograniczona do 1 miliarda, z czego ok. 43% jest już na rynku, podczas gdy podaż LUNA nie była ograniczona. Protokół nie obiecuje również stałych, wysokich zysków, jak czyniła to Luna i Anchor. Wreszcie, zabezpieczenie jest wyraźnie lepsze niż w ekosystemie Terra, bardziej zbliżając się do modelu Frax Finance. Obecnie współczynnik zabezpieczenia wynosi mniej więcej 50/50, gdzie połowę wsparcia stanowi CELO, a na drugą składają się głównie DAI, BTC i ETH.
Z 440 milionów tokenów na rynku sporą część (ok. 170 mln) kontroluje team oraz grupa wczesnych inwestorów, 60 milionów pozostaje w rezerwie, zaś reszta jest w rękach społeczności.
CUSD i pozostałe stable
Celo Dollars (CUSD) to stablecoin, który umożliwia łatwy transfer wartości między użytkownikami. Przeznaczony jest on do codziennych zastosowań, takich jak przekazy transgraniczne, pomoc charytatywna czy płatności online. Za pomocą CUSD użytkownicy mogą także udzielić mikropożyczki małym firmom, można nimi także pokryć koszt gazu.
Podobnie jak w wypadku DAI czy wspomnianego FRAX, użytkownicy mogą wybić CUSD, umieszczając swoje aktywa jako zabezpieczenie w ramach rezerwy Celo. Rezerwa działa również w przeciwnym kierunku, użytkownicy mogą więc zwrócić pożyczone CUSD i odzyskać swoje waluty.
Aplikacje łańcucha Celo
Skoro Celo celuje (nomen omen) w segment DeFi, takie też będą najpopularniejsze dApps na blockchainie:
- Ubeswap – DEX oparty o AMM i pule płynności, umożliwiający wymianę walut oraz zarabianie tokenów,
- Moola – platforma DeFi, podobna do Aave czy Compound, dająca możliwość udzielania lub korzystania z pożyczek,
- Valora – połączenie portfela z szybką i wygodną aplikacją do płatności, dostępną na urządzeniach mobilnych,
- ImpactMarket – platforma, umożliwiająca społecznościom tworzenie systemów dochodu bezwarunkowego,
- Celo Starter – launchpad, służący finansowaniu projektów na blockchainie i inwestowaniu w nie.
Jak i gdzie kupić kryptowalutę CELO?
Rynkiem, gdzie kryptowaluta CELO ma największą płynność, jest Binance. Inne to Upbit, Bitrue czy Coinbase. Token dostępny jest też na DEXach, głównie Sushiswap i Ubeswap.
Jeśli zastanawiamy się, jak go kupić, odpowiedź jest prosta – za USDT. Wolumeny dostępne za USD, BUSD czy BTC są o rząd wielkości mniejsze, a spread na nich – wyższy.
Najlepszym portfelem do przechowywania CELO będzie któryś z polecanych na stronie projektu: Valora, Celo Wallet czy Terminal. Możemy także użyć Metamask oraz portfeli innych firm, jak Trust Wallet, Abra, Cryptonator czy hardwarowe Ledger lub Trezor.
Celo – opinie, fakty, ciekawostki
Jeśli martwisz się, co stanie się z twoim kontem Celo, jeśli zmienisz numer telefonu – spokojnie. Twórcy przewidzieli taką możliwość, umożliwiając powiązanie z jednym adresem wielu numerów telefonów.
Jednym z flagowych projektów ekosystemu jest Sojusz na Rzecz Dobrobytu. Celo zaprasza do współpracy wszystkie organizacje, mające na celu wsparcie rozwoju ubogich regionów świata i oferuje im swoją infrastrukturę.
Sporym wydarzeniem dla systemu może być wejście na niego Uniswap v3. Po uruchomieniu go na platformie, Uniswap będzie dostępny dla prawie sześciu miliardów użytkowników telefonów komórkowych!
Celo wraca do korzeni blockchaina i krypto, większy nacisk kładąc na ich misję społeczną, a mniejszy na spekulację i zwiększanie wartości tokena. Nie wiadomo, czy będzie dobrą inwestycją, ale z pewnością jest projektem wartym uwagi i wsparcia.
Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.