logo

Opis projektu Zilliqa (ZIL). Nowe możliwości i zastosowania

xtb - zlatan ibrahimović

Skalowalność, technika, marketing… Zilliqa od zawsze dobrze się zapowiada. Problem w tym, że same zapowiedzi i potencjał to za mało, żeby podbić rynek krypto. Czy ostatnie zmiany zapowiadają przełom?

Logo kryptowaluty Zilliqa

Kurs Zilliqa
(ZIL/PLN)

0,034 USD

(0,13 PLN)

Zmiana ceny (24h)

-2,75% (-0,0037 PLN)

Ranking

184

1h

-1,55%

24h

-2,75%

7d

32,33%

14d

70,79%

30d

164,60%

200d

43,71%

1y

52,15%

Kapitalizacja

653 496 706 USD

Zmiana kapitalizacji (24h)

-2,43%

Max cena (24h)

0,036 USD

Min cena (24h)

0,033 USD

Wolumen (24h)

209 408 659 USD

Historyczne maksimum

0,26 USD (2021-05, -86,74%)

Ilość w obrocie

19 238 454 400 ZIL

Ilość maksymalna

19 924 409 826 ZIL

Za 100 PLN kupisz 757,09 ZIL

Strona projektu: www.zilliqa.com

Ostatnia aktualizacja 2024-12-04 22:33

Wykres kryptowaluty Zilliqa


Co to jest Zilliqa?

Co to jest Zilliqa SML

Zilliqa to blockchain, który wdrożył sharding jeszcze zanim stało się to modne. Sieć zaprojektowana została tak, aby o dwa rzędy wielkości poprawić wydajność transakcji, typową dla Bitcoina czy Ethereum. Plan się powiódł – zamiast 10-20 TPS Zilliqa może przetwarzać tysiące transakcji na sekundę! Problem polega na tym, że tej wydajności nikt nie wykorzystuje, co pokazuje eksplorer.

Zilliqa została wprowadzona na rynek w roku 2017 dzięki funduszom zebranym w drodze ICO. W 2018 uruchomiono testnet, zaś w 2019 powstała sieć główna, obsługująca smartkontrakty. Konsensus oparty jest na połączeniu protokołu Proof of Work z practical Byzantine Fault Tolerance (pBFT), typowym raczej dla Proof of Stake. To hybrydowe podejście umożliwia lepszy miks szybkości i bezpieczeństwa, niż systemy oparte na „czystym” PoW lub PoS.

Wyróżnikiem projektu jest również sharding, zapewniający skalowalność, szybkie przetwarzanie transakcji i niskie opłaty. Doprowadziło to do boomu w roku 2021, jednak nie został on wykorzystany do opanowania rynku.

Zilliqa opiera się na własnym języku smartkontraktów Scilla. Dopiero ostatnio zmieniono protokół tak, aby był zgodny ze standardem EVM, opartym na Solidity.

Jak działa Zilliqa?

Zilliqa sharding
Zilliqa ma sporo zalet

Wyróżnikiem projektu jest obecny w nim od początku sharding, zapewniający skalowalność, szybkie przetwarzanie transakcji i niskie opłaty. Mechanizm ten polega na podzieleniu sieci na mniejsze grupy węzłów (shardy), które mogą przetwarzać transakcje równolegle.

Każdy fragment działa jako oddzielny łańcuch bloków z własnym mechanizmem konsensusu i zestawem węzłów. Wszystkie one nadal są połączone z główną siecią Zilliqa, co umożliwia koordynację działań.

Jak wspomnieliśmy, konsensus ma charakter hybrydowy. PoW służy do wybierania węzłów, które następnie proponują nowy blok i wykonują obliczenia w celu jego sprawdzenia. pBFT służy do osiągnięcia konsensusu między węzłami i sfinalizowania bloku.

Mechanizm PoW jest zoptymalizowany pod kątem wykorzystania pamięci, a nie mocy obliczeniowej, co utrudnia wykorzystanie koparek ASIC.

W sieci jest kilka rodzajów węzłów.

  1. Węzły początkowe – służą do obsługi żądań i proponowania nowych transakcji.
  2. Stakujące węzły początkowe (SSN) – podobne węzły, ale umożliwiające stakowanie.
  3. Węzły Shard – odpowiedzialne za przetwarzanie transakcji i osiąganie konsensusu, zorganizowane w klastry.
  4. Węzły Directory Service (DS) – łączą mikrobloki z różnych klastrów, tworząc blok transakcyjny.
  5. Węzły wyszukiwania – przechowują i dostarczają wszystkie dane blockchaina, służą jako punkty odniesienia całej sieci.

Jak widać, struktura prosta nie jest, gwarantuje za to sporą wydajność i bezpieczeństwo.

Zmiana kursu: Zilliqa 2.0

Ekosystem Zilliqa ZIL

Z czasem jasne stało się, że możliwości techniczne nie wystarczą do podboju rynku, zdominowanego przez Ethereum. Konieczne stały się zmiany, otwierające dotąd dość hermetyczny ekosystem. Taki pakiet zmian został oficjalnie nazwany Zilliqa 2.0.

Najważniejszą zmianą było wprowadzenie w połowie 2023 r. zgodności z maszyną wirtualną Ethereum (EVM). Możliwe stało się używanie języka Solidity oraz korzystanie z popularnych aplikacji, takich jak MetaMask.

Zmianom podlega także mechanizm shardingu, co powinno podnieść jego wydajność. Przyjęto zasadę, że żadna transakcja w sieci głównej nie powinna trwać dłużej niż 5 sekund, niezależnie od stopnia jej komplikacji.

Stopniowo pojawiają się także nowe narzędzia i funkcjonalności. Rozważana jest przebudowa mechanizmu konsensusu. Pojawiła się możliwość tworzenia prywatnych, szyfrowanych shardów. Planowane jest wdrożenie rozwiązań wiedzy zerowej (ZK) dla dodatkowej ochrony prywatności.

Docelowo Zilliqa 2.0 zapewni użytkownikom ogromną możliwość skalowania swoich aplikacji.

Inne zmiany

Opinie Zilliqa
Wzorem Chiliz Zilliqa wchodzi w świat sportu

Zmianom technicznym towarzyszy również zmiana filozofii działania. Zilliqa zmienia swój charakter z platformy Layer 1 ogólnego przeznaczenia na blockchain, specjalizujący się w obsłudze gier, Metaverse i projektów sportowych.

Zmieniła się struktura prawna i w miejsce jednego podmiotu powstała Grupa Zilliqa. Obejmuje ona kilka przedsięwzięć, jak MetaMinds (platforma Metaverse-as-a-Service) czy Roll1ng Thund3rz (gry oparte na Web3).

Wyróżnikiem ma tu być podejście Skill2Earn, bazujące nie na czasie gry, ale na umiejętnościach graczy.

Podpisano też partnerstwo z Google Cloud, który został jednym z operatorów węzła SSN. Firma korzysta z Google Kubernetes Engine (GKE), zapewniających optymalne wykorzystanie infrastruktury. Zawarto również porozumienia z innymi firmami, np. GMEX ZERO13 (giełda CO2, wspierająca zielony blockchain) czy ChainUp (infrastruktura).

Uruchomione zostały protokoły DeFi (Ionise, PlunderSwap) pozwalające na wymianę tokenów i lending krypto. Avely Finance umożliwiło z kolei płynny staking, podobny do tego oferowanego przez Lido Finance.

binance futures - poradnik oraz opinie

Zilliqa weszła także w branżę fantokenów, dotąd niepodzielnie zdominowaną przez Chiliz. Nawiązano współpracę z Racing League UK oraz The Pride by MAD Lion, nagradzający fanów przedmiotami kolekcjonerskimi.

Zalety i wady projektu

Zalety

  • technologia, pozwalająca na szybkie i bezpieczne transakcje
  • kompatybilność z EVM, otwierająca przed projektem cały istniejący rynek DeFi
  • możliwość stakowania, przyciągająca użytkowników
  • zainteresowanie, powodowane trwającą transformacją

Wady

  • brak silnej marki na wzór Ethereum, Uniswap czy Litecoin
  • słaba adopcja i niepewność co do strategicznego celu projektu
  • nieumiejętność wykorzystania przewagi technologicznej
  • dotychczas słabe osiągi cenowe i rozczarowanie posiadaczy tokenów

Jak i gdzie kupić kryptowalutę Zilliqa?

Kryptowaluta ZIL weszła na rynek w 2017 roku jako token ERC-20. Jej maksymalna podaż to 21 miliardów tokenów, z czego na rynku jest już prawie 18 miliardów. Od 2020 jest oparta na natywnym łańcuchu Zilliqa.

Jej zastosowanie to udział w zarządzaniu projektem oraz funkcje rozliczeniowe w ekosystemie. W ZIL wypłacane są również nagrody blokowe górnikom PoW jak i nagrody dla stakujących PoS.

Najlepszym miejsce do zakupu monety będą duże giełdy, jak Binance, OKX, Kucoin i Bybit. Łącznie giełd jest przeszło 100, więc każdy wybierze coś dla siebie. Waluta wymiany to prawie bez wyjątku USDT, BTC i ETH spotykane są sporadycznie.

Przechowywanie ZIL wymaga dedykowanego portfela. Mogą to być rozwiązania programowe jak Zillet, Guarda czy Trust Wallet, jak również portfel hardware Ledger.

Zilliqa – opinie, fakty, ciekawostki

Wirtualny świat Zilliqa, MetaMinds, to dawny projekt Metapolis, dający luksusowym markom możliwość sprzedaży swoich produktów jako tokenów NFT.

Promocji platformy wśród programistów służy inicjatywa ZILHive, zapewniający zarówno treningi oraz praktyki, jak i inkubator, wspierający najlepsze pomysły.

Początki były skromne – przez pierwsze tygodnie założyciele projektu pracowali nad swoimi pomysłami podczas spotkań w ulubionej kawiarni w Singapurze.

Zilliqa technicznie jest dopracowana, gorzej jednak z jej dalekosiężną wizją. Dawny „Ethereum killer” porzucił myśl o pokonaniu lidera, jednak nie jest pewne czy odnajdzie się w nowej rzeczywistości. Z drugiej strony trwający rebranding jest szansą na odzyskanie utraconej trakcji. Argumentów za jak i przeciw jest niemal tyle samo.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Co to jest Zilliqa?

Jest to szybka sieć blockchain, łącząca PoW i PoS oraz od samego początku implementująca wydajny sharding.

Jak mocno jest używana?

Jaką wydajność ma Zilliqa?

Jakie są najpopularniejsze dApps w tej sieci?


Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ranking brokerów 2024
xtb logo
Sprawdź
74% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
etoro
Sprawdź
51% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
logo tms
Sprawdź
74% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
plus500 logo
Sprawdź
icmarkets logo
Sprawdź

pekao

XTB MASTERCLASS

XTB IKE

Binance - kod rabatowy -20%