logo

Co to jest Livepeer (LPT)? Zastosowanie w praktyce i nasza opinia

xtb - zlatan ibrahimović

Czy potrzebne są platformy video, które będą bardziej zdecentralizowane niż YouTube? Oczywiście tak, ale ich obsługa to nie taka prosta sprawa. Jeśli chcemy zobaczyć, jak się to powinno robić, warto wypróbować Livepeer.

Logo kryptowaluty Livepeer

Kurs Livepeer
(LPT/PLN)

48,08 PLN

(12,36 USD)

Zmiana ceny (24h)

1,63% (+0,77 PLN)

Ranking

163

1h

-1,04%

24h

1,63%

7d

-18,49%

14d

-6,75%

30d

14,85%

200d

-33,87%

1y

105,02%

Kapitalizacja

432 007 411 USD

Zmiana kapitalizacji (24h)

2,03%

Max cena (24h)

12,53 USD

Min cena (24h)

12,050 USD

Wolumen (24h)

34 782 479 USD

Historyczne maksimum

99,030 USD (2021-11, -87,51%)

Ilość w obrocie

34 978 624 LPT

Ilość maksymalna

34 978 624 LPT

Za 100 PLN kupisz 2,08 LPT

Strona projektu: livepeer.org

Ostatnia aktualizacja 2024-10-06 22:30

Wykres kryptowaluty Livepeer


Co to jest Livepeer?

Livepeer logo small

Sieć Livepeer tworzy infrastrukturę wideo, konieczną dla przesyłania treści na żywo. Na marginesie – takie strumieniowe przesyłanie wideo stanowi ponad 80% przepustowości wykorzystywanej w Internecie. Dotychczasowa infrastruktura ma jednak liczne bariery wejścia, które znosi Livepeer – każdy może uzyskać dostęp i wdrażać ten protokół we własnej aplikacji.

Nie jest to jednak apka skierowana do konsumentów, w której możesz oglądać wideo jak na YouTube, lub transmitować je na żywo, jak na Twitchu. Klientem Livepeer są twórcy, nie konsumenci treści.

Platforma może być użyteczna w wielu różnych przypadkach, jak dApps obsługujące wideo, platformy streamingowe, dziennikarstwo na żywo czy konferencje online. Jej główną zaletą jest znaczące obniżenie kosztów transkodowania (konwersji między formatami) wideo. Transkodowanie obsługiwane jest przez rozproszoną sieć komputerów, co pozwala znacznie obniżyć koszty z nim związane.

Firma Livepeer została założona w 2017 roku przez Douga Petkanicsa i Erica Tanga, inżynierów oprogramowania z dużym doświadczeniem w branży.

Jak to działa?

Livepeer ma kilka głównych grup uczestników:

  1. Nadawcy – podmioty publikujące swoje treści. Nadawcą może być zarówno pojedynczy videobloger, jak i Twitch, jeśli skorzysta z oferty Livepeer.
  2. Koordynatorzy – zarządzają transkodowaniem wideo do żądanego formatu. Są opłacani przez nadawcę, muszą jednak stakować LPT jako zabezpieczenie. Inna nazwa Koordynatorów to Orkiestratorzy.
  3. Górnicy – na zlecenie Koordynatorów przetwarzają wideo i zwracają gotowe pliki. Inna nazwa Górnika to Transkoder. Górnikiem może być też sam Koordynator, jeśli posiada odpowiednie zasoby sprzętowe.
  4. Delegatorzy – uczestnicy, którzy przekazali swoje LPT do Koordynatora w celu stakowania, oczekując udziału w zyskach. Można określić ich także jako stakerów.

Cały proces wygląda więc następująco: gdy Nadawcy otworzą aplikację i nacisną przycisk „nagrywaj”, ich plik oraz opłaty zostaną przesłane do sieci Livepeer. Koordynatorzy odbierają transakcję i zlecają pracę Górnikom. Górnicy transkoduję wideo tak, aby umożliwić oglądanie treści na różnych urządzeniach i zwracają wynikowe pliki. Cały proces jest kontrolowany przez Koordynatorów i Delegatorów sieci.

Rozwój i nowe szanse

Livepeer stale pracuje nad rozwojem swojej platformy. Ostatnio:

  • w celu minimalizacji kosztów, wszelkie rozliczenia przeniesiono z głównego łańcucha Ethereum na Arbitrum,
  • zorganizowano serię imprez i koncertów transmitowanych na żywo, promujących platformę,
  • budowane są społeczności Livepeer w Indiach i dużych krajach Ameryki Południowej,
  • stale ulepszane jest oprogramowanie klientów wideo, modyfikowany jest także sam protokół,
  • projekt wsparło Grayscale, które uruchomiło fundusz gromadzący LPP,
  • sieć rozszerza swoje usługi poza transkodowanie, mocno wchodząc w segment treści Web3.

Co najważniejsze, wciąż rośnie wykorzystanie sieci zbadane przez Messari. Platforma przetwarza obecnie ok. 200 tysięcy godzin wideo miesięcznie. Przychody sieci wzrosły pomimo załamania na rynku krypto i w 3 kwartale 2022 r. osiągnęły najwyższy poziom w historii.

Problemy i zagrożenia

Choć Livepeer ma swoje 5 minut, nie oznacza to, że brakuje mu problemów:

  • w porównaniu z liczbą klientów, znaczeniem i zasobami takich gigantów jak YouTube, Livepeer jest niezauważalny,
  • sieć może stać się obiektem ataku lub wrogiego przejęcia ze strony korporacji, jeśli zbytnio się rozwinie i zacznie zagrażać ich interesom,
  • w samym segmencie blockchain Livepeer także ma silną konkurencję w postaci Theta Network, mającej większą kapitalizację,
  • negatywny sentyment wokół rynku krypto nie pomaga żadnemu projektowi, opartemu o blockchain.

Kryptowaluta Livepeer (LPT)

Natywna kryptowaluta sieci to LPT, występująca jako token ERC-20. Jej główne zastosowania to:

  • zachęty: tokeny służą motywacji do pracy Koordynatorów i Górników,
  • staking: użytkownicy mogą delegować tokeny LPT, by zdobywać nagrody,
  • zarządzanie: posiadacze LPT mogą głosować nad decyzjami dotyczącymi sieci.

Podaż tokena nie jest ograniczona. Nowe LPT są wybijane, gdy użytkownik transmituje wideo w sieci, a następnie rozdzielane pomiędzy Koordynatorów i Delegujących. Ilość wybijanych LPT zależy od wskaźnika inflacji, zapisanego w protokole, obecnie jest to 0,025% dziennie (ok 9% rocznie).

Jednym z celów założonej inflacji jest skłonienie posiadaczy do stakowania tokena. Obecny zwrot z tej działalności to ok. 20% (realnie połowa tego po odliczeniu inflacji), tak więc stakowanie pozostaje opłacalne, zgodnie z założeniami.

Jak i gdzie kupić kryptowalutę Livepeer?

Największym rynkiem LPT niewątpliwie jest Binance, kolejne miejsca okupują COIN DCX, MEXC, CoinStore i podobne mniejsze parkiety. Na szczęście token spotkamy także na Uniswap, a poza tym również na Coinbase, Krakenie czy Kucoinie. Dzienna wysokość obrotów tokenem jest zróżnicowana, od 5 do 50 milionów dolarów – czyżby ktoś bawił się w spekulację?

Jako że LPT to token ERC-20 możemy użyć każdego portfela, jaki tylko nam przyjdzie na myśl. Rzecz nieco się komplikuje, jeśli posiadane tokeny chcielibyśmy stakować – wtedy najlepszym wyborem będzie Metamask, Coinbase Wallet albo Rainbow.

Livepeer – opinie, fakty, ciekawostki

Dobra opinia o Livepeer częściowo bierze się z osiągnięć jego twórców. Wcześniej zbudowali oni m.in. otwartą bazę danych o nazwie Hyperpublic, przejętą następnie przez Groupon

binance futures - poradnik oraz opinie

W marcu 2021 platforma ogłosiła uruchomienie programu współwydobycia z Filecoin. Dzięki temu użytkownicy mogą przetwarzać dane i zdobywać nagrody w obu sieciach jednocześnie.

Sieć wspiera małych użytkowników, zwłaszcza z branży hi-tech. Np. programiści mogą przesyłać strumieniowo do 1000 minut miesięcznie bez konieczności wnoszenia opłat.

Web3 potrzebuje swoich własnych Amazonów, Googli i Microsoftów. Czy Livepeer będzie jednym z nich? Nie wiadomo, ale osiągnął już dużo i naprawdę ma szansę zmienić rynek streamingu wideo.


Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ranking brokerów 2024
xtb logo
Sprawdź
76% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
etoro
Sprawdź
51% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
logo tms
Sprawdź
75% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
plus500 logo
Sprawdź
icmarkets logo
Sprawdź

Zostań redaktorem serwisu GieldoMania.pl

pekao

XTB IKE

Binance - kod rabatowy -20%