W średniowieczu alchemicy na wszelkie sposoby próbowali zamienić ołów w złoto. Mieszali rtęć, cynober, ałun, siarkę, tynkturę i wiele innych składników, niestety bez rezultatu. Wydaje się, że ApeCoin wreszcie odnalazł właściwą receptę.
Kurs ApeCoin
(APE/PLN)
2,84 PLN
(0,73 USD)
Zmiana ceny (24h)
4,47% (+0,12 PLN)
Ranking
143
1h
0,60%
24h
4,47%
7d
-13,13%
14d
-6,08%
30d
14,68%
200d
-61,27%
1y
-33,75%
Kapitalizacja
492 192 887 USD
Zmiana kapitalizacji (24h)
4,37%
Max cena (24h)
0,73 USD
Min cena (24h)
0,69 USD
Wolumen (24h)
72 328 655 USD
Historyczne maksimum
26,70 USD (2022-04, -97,26%)
Ilość w obrocie
674 644 886 APE
Ilość maksymalna
1 000 000 000 APE
Za 100 PLN kupisz 35,23 APE
Strona projektu: apecoin.com
Ostatnia aktualizacja 2024-10-06 21:42
Wykres kryptowaluty ApeCoin
Poznaj mojego tatę (BAYC)
Zanim porozmawiamy o ApeCoin, musimy wspomnieć o jego protoplaście. Bored Ape Yacht Club to fenomen rynku krypto, porównywalny tylko z CryptoPunks. Kolekcja 10 tysięcy obrazków z małpami została sprzedana w ciągu 1 dnia, po 200 dolarów za sztukę, a zaraz potem wstrząsnęła rynkiem NFT.
Racjonalnie trudno jest wytłumaczyć ich niesamowitą popularność. Są to po prostu obrazki człekokształtnych w rozmaitych ubiorach, z różnym wyrazem twarzy, czasem oczami miotającymi promienie laserowe. Dziecinada. Nie przeszkodziło to jednak w masowej histerii na ich punkcie. Mnóstwo osób, nie tylko entuzjastów krypto, ale i celebrytów z kręgów sztuki czy sportu, postanowiło wrzucić kupiony obrazek na fotkę profilową na Twitterze czy FB.
Wobec takiego zapotrzebowania, ich ceny stale rosły. JPG z małpą stały się swego rodzaju symbolem statusu, podkreślającym nie tyle wyrafinowany gust, co możliwości finansowe właściciela. Bo małpy nie są tanie. Dom aukcyjny Sotheby’s niedawno sprzedał zestaw stu kilku małp za prawie 25 milionów dolarów. Gwyneth Paltrow, Eminem, Shaquille O’Neal, czy Snoop Dogg należą do ich posiadaczy, podobnie jak Parys Hilton.
Oczywiście, z posiadaniem własnej małpy wiążą się pewne korzyści. Jako członek BAYC otrzymujesz wyłączny dostęp do przyszłych kolekcji, Discorda, gdzie możesz spotkać gwiazdy i wielu innych bonusów. Twoja małpa może też zmutować, to znaczy zmienić swój wygląd i stać się jeszcze bardziej unikalna. No i najważniejsze – mając takie NFT, stajesz się członkiem ekskluzywnego klubu, na równych prawach ze Snoop Doggiem i innymi. Nie wspominając już o możliwości adopcji cyfrowego psa. To ważne… dla niektórych.
Co to jest ApeCoin?
APE nie jest tokenem NFT – to memecoin w formacie ERC-20, podobny do SHIBA czy DOGE. Jest on tokenem zarządzania, zgodnie z założeniami mającym służyć w ekosystemie APE do budowania zdecentralizowanej społeczności. Tokeny te są wymienne na giełdach, tak samo jak BTC czy ETH.
Po co to komu? Cóż, Bored Ape Yacht Club odniosły niesamowity sukces i padły jednocześnie jego ofiarą. Kto ze zwykłych śmiertelników może pozwolić sobie na pikselowy obrazek za ćwierć miliona dolców? Trzeba więc było wymyślić następny wabik, aby i ci ubożsi mogli chociaż trochę poczuć się jak gwiazdy. Jednocześnie starano się nie podpaść ani dotychczasowym posiadaczom, ani nadzorowi finansowemu. I tak wymyślono ApeCoin. Skoro Ferrari może produkować rowery, to dlaczego nie?
Posiadacze APE zarządzają projektem za pomocą DAO, to jednak dłuższa historia.
Kto rządzi małpami?
Sprawa jest odrobinę skomplikowana, twórcy projektu chcieliby bowiem upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Z jednej strony ściśle powiązać APE z BAYC ze względów marketingowych. Z drugiej – nadać mu pozory decentralizacji, by nie mieć kłopotów z nadzorem finansowym, zwłaszcza SEC. Tutaj przeczytasz więcej o problemach rynku krypto z SEC.
Według strony internetowej, rozwojem projektu zarządza ApeCoin DAO, którego członkami są wszyscy posiadacze tokenów. Istnieje również oddzielna organizacja o nazwie Ape Foundation, która zajmuje się codzienną administracją, zarządzaniem propozycjami i podobnymi zadaniami. Podkomitet fundacji służy również jako tymczasowy „zarząd” ApeCoin DAO, powołany na sześciomiesięczną kadencję. Gdzieś pośrodku tego wszystkiego znajduje się firma konsultingowa z Kajmanów o nazwie Cartan Group, która otrzymuje 150 000 dolarów miesięcznie za publikację „Ape Improvement Proposals”.
Wszystko dobrze, ale gdzie jest Yuga Labs, firma która stworzyła BAYC? Odpowiedzialna za wszystko, co związane z Bored Ape Yacht Club? Cóż, jest wielkim nieobecnym. Co prawda przekazała ona specjalny NFT do skarbca ApeCoin DAO i planuje zaadoptować ApeCoin jako podstawowy token dla swoich produktów i usług, ale twierdzi, że nie jest odpowiedzialna za rozwój projektu. Ba, wręcz ostrzega dziennikarzy że „kuszące jest napisanie, że ApeCoin pochodzi z Bored Ape Yacht Club, aby uprościć sprawę, ale to nie jest dokładne tak”.
Takie postawienie sprawy nie nastawia przychylnie do projektu. Zakładanie, że SEC da się zwieść tak prostą sztuczką jest cokolwiek naiwne. A jeśli postanowi zainterweniować, skutki dla ApeCoin raczej nie będą korzystne.
Airdrop stulecia
Bogatemu to i byk się ocieli, jak mawiała babcia. Istotnie – posiadacze NFT BAYC dostali bardzo miłą niespodziankę. Airdrop ApeCoin przyniósł każdemu z nich ok. 10 000 tokenów APE. Mniejszymi zrzutami zostali nagrodzenie także posiadacze kolekcji Mutant Ape.
Dystrybucja tokenów APE
Maksymalna podaż APE to 1 miliard, z czego na rynku jest obecnie 275 milionów. Zgodnie z oficjalną stroną internetową DAO:
- 150 milionów APE zostało już przekazanych jako wyżej wspomniany airdrop,
- 470 milionów tokenów przeznaczono dla skarbca i zasobów DAO,
- 150 milionów dla Yuga Labs,
- 140 milionów dla „współtwórców”, m.in. VC Andressen Horowitz,
- 80 milionów trafi do założycieli BAYC (kilku osób),
- 10 milionów zostanie przekazanych Fundacji Jane Goodall.
Ponieważ liczba posiadanych tokenów określa wagę głosów w zarządzaniu projektem, rodzi to pewne wątpliwości. Kiedy spojrzymy na udziały Yuga, VC czy twórców BAYC, z określenia DAO śmiało możemy wyrzucić decentralizację.
Zastosowanie APE
Sposoby użycia tokena wyglądają następująco:
- Zarządzanie – jak wspominaliśmy, token umożliwia posiadaczom uczestnictwo w DAO.
- Motywacja – APE ma zachęcać programistów do udziału w ekosystemie poprzez adopcję w grach czy usługach.
- Dostęp – kryptowaluta APE ma zapewniać wejściówkę do niektórych części ekosystemu, typu wydarzenia czy gry.
- Wydatki – token umożliwia transfer wartości między jego posiadaczami.
Ekosystem APE jest w trakcie tworzenia. Póki co jedynym oficjalnym, korporacyjnym użytkownikiem ApeCoin jest firma Animoca Brands. Jej gra play to earn o nazwie Benji Bananas, przyjęła APE i umożliwiła zdobywanie tych tokenów poprzez rozgrywkę.
Dalsze perspektywy tokena APE wydają się niezłe. Yuga Labs ogłosiła program rozwoju metaverse BAYC o wartości 4 miliardów dolarów, czego 450 milionów dolarów już pozyskała. Czyżby szykowała nową Planetę Małp?
Jak i gdzie kupić kryptowalutę ApeCoin?
Jednego nie można APE odmówić – jest popularny. Prawie każda większa giełda rozpoczęła listing tokena natychmiast po jego uruchomieniu. Zrobiło to nawet Coinbase, wybredne przy wybieraniu kandydatów na parkiet. Największe wolumeny wykręca jednak tradycyjnie Binance, a za nim Nami Exchange, Uniswap, BTSE i Huobi. Popularne waluty wymiany to USDT, WETH, BUSD i USD.
Jako token ERC-20, APE nie jest wymagający w kwestii portfela – wystarczy każdy, obsługujący ten standard. Najbezpieczniejszy będzie oczywiście portfel sprzętowy, jak Ledger, Trezor czy SafePal. Możemy jednak użyć dowolnego rozwiązania przeznaczonego dla ekosystemu Ethereum, np. Trust Wallet, Math czy Exodus, jak również Metamask.
ApeCoin – opinie, fakty, ciekawostki
Przyszłe perspektywy nie są jasne. Jeśli nastąpi szybki rozwój metaverse APE, cena powinna poszybować. Portal Analytics Insight nadzwyczaj optymistycznie określa cenę ApeCoin w roku 2025 na 430 dolarów. Ciekawe czy zauważyli, że projekt byłby wtedy większy od Tethera… Z drugiej strony – w sytuacji załamania rynku spora część posiadaczy APE może zdecydować się na realizację zysków, co przy tym stopniu centralizacji może skrajnie obniżyć kurs.
Wiele hałasu w mediach zrobiły ostatnie akwizycje twórców BAYC. Yuga Labs uzyskała bowiem prawa do dwóch kultowych kolekcji NFT – CryptoPunks i Meebits.
Jedna z głównych w USA sieci bitomatów, Coin Cloud, ogłosiła dodanie ApeCoin do swojej sieci. Umożliwi to klientom kupowanie i sprzedawanie APE za gotówkę w ponad 5000 lokalizacji w USA i Brazylii.
ApeCoin i inne memecoiny to nowy świat, trudny do zrozumienia. Możesz zyskać w nim bogactwo, jednak nie masz szansy ani na to wpłynąć, ani nawet oszacować prawdopodobieństwa. Fundamentalnie patrzący inwestorzy powinni trzymać się więc z daleka, spekulanci – wręcz przeciwnie.
Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.