Ravencoin to blockchain peer-to-peer, który łączy użytkowników bez pośrednictwa centralnych serwerów. Powstał w jednym, konkretnym celu: szybkiego i bezpiecznego przenoszenia aktywów. Brak w nim masternodów czy dominujących górników, za to zapewnia decentralizację i buduje silną społeczność.
Kurs Ravencoin
(RVN/PLN)
0,065 PLN
(0,017 USD)
Zmiana ceny (24h)
2,91% (+0,0018 PLN)
Ranking
255
1h
-0,56%
24h
2,91%
7d
-12,98%
14d
-5,11%
30d
7,75%
200d
-34,24%
1y
12,34%
Kapitalizacja
239 853 006 USD
Zmiana kapitalizacji (24h)
2,94%
Max cena (24h)
0,017 USD
Min cena (24h)
0,016 USD
Wolumen (24h)
5 042 977 USD
Historyczne maksimum
0,29 USD (2021-02, -94,14%)
Ilość w obrocie
14 358 656 033 RVN
Ilość maksymalna
21 000 000 000 RVN
Za 100 PLN kupisz 1 538,98 RVN
Strona projektu: ravencoin.org
Ostatnia aktualizacja 2024-10-06 22:30
Wykres kryptowaluty Ravencoin
Czym jest Ravencoin?
Ravencoin to fork Bitcoina który miał na celu rozwiązanie jednego, podstawowego problemu: transferu aktywów. Sieć oferuje szybsze transakcje niż Bitcoin oraz łatwiejszą obsługę inteligentnych kontraktów niż Ethereum. Tokeny RVN mogą reprezentować aktywa z realnego świata: akcje, certyfikaty, licencje czy nawet fizyczne kruszce. Sieć może więc wspierać tak modny dziś rynek NFT (Non Fungible Tokens).
Nie byłoby w tym nic dziwnego, ale… wsparcie tej klasy aktywów zostało uwzględnione już w roku 2017. Trzeba przyznać, że twórcy tokena wykazali dalekowzroczność. Obecnie rozwijane są metody wypłaty dywidendy posiadaczom tokenów oraz łatwego organizowania głosowań nad rozwojem platformy.
Przykładem praktycznego wykorzystania sieci może być transfer tokena papierów wartościowych. Było to przekazanie udziałów w Chainstone Labs, wykonane w grudniu 2018 przez firmę Medici Ventures. Ten transfer o wartości 3,6 miliona USD odbył się właśnie przy użyciu Ravencoin, jako demonstracja jego możliwości i bezpieczeństwa.
Paliwem sieci jest natywna kryptowaluta RVN. Podobnie jak BTC, bazuje ona na konsensusie Proof of Work, jednak na zmodyfikowanym algorytmie: KawPow. Zmiana ma na celu zniwelowanie przewagi wielkich centrów obliczeniowych, wykorzystujących najszybsze układy graficzne (ASIC). Umożliwi to wydobycie (mining) tokena również zwykłym użytkownikom.
Platforma Ravencoin pozwala przeprowadzać emisję tokenów w postaci ICO oraz STO (Initial Coin Offering, Security Token Offering) i umożliwia tokenizację dowolnych aktywów. Stworzenie cyfrowego tokenu w sieci Ravencoin kosztuje 500 RVN, co generuje jedno ze źródeł popytu na tę walutę.
Rozpoczynając działalność, Ravencoin zaoferował górnikom 5000 RVN za każdy wydobyty blok. Bloki wydobywa się co minutę, więc dobowa podaż wynosi 7.200.00 RVN. Do pierwszego halvingu Ravencoina doszło w okolicach stycznia 2022 r. Kolejne będą następować co około 4 lata. Ten fakt jasno limituje podaż, mocno wspierając tokenomikę projektu.
Kto stoi za RVN?
Ravencoin uruchomiono 3 stycznia 2018 roku. Twórcy zachowali się fair wobec powstającej społeczności – projekt ruszył bez wcześniejszego wykopania ani jednego tokena oraz bez ICO, co dało użytkownikom szanse na udział w projekcie na zasadach równych dla wszystkich.
Za projektem stoją głównie biznesmen Bruce Fenton i programista Tron Black (nick z Discorda). Jako projekt open source, Ravencoin nie ma stałego zespołu, choć pracuje nad nim kilku etatowych i wielu niezwiązanych z projektem deweloperów. Najbardziej znanymi programistami są Tron Black, RavoncoinDev i Chatturga (ponownie nicki z Discorda, twórcy dbają o swoją prywatność). Bruce Fenton natomiast występuje jawnie – jest inwestorem i konsultantem finansowym, związanym z branżą blockchain. Wcześniej był m.in wiceprezesem banku Morgan Stanley, co pomogło mu dostrzec zalety blockchaina dla wsparcia branży finansowej.
Projekt zyskał rozgłos, gdy dyrektor generalny Overstock, Patrick Byrne, ogłosił, że jego firma zainwestowała wiele milionów dolarów w rozwój sieci. Aktualnie zespół projektowy Ravencoin jest finansowany przez fundusz Medici Ventures, należący do konsorcjum Overstock.
Firma zarejestrowana jest w USA, w stolicy mormonów – Salt Lake City.
Bezpieczeństwo kryptowaluty
W swojej historii, obok sukcesów i rozwoju, platforma ma także mniej chlubne epizody. Niezidentyfikowani napastnicy zdołali wykorzystać lukę w zabezpieczeniach Ravencoin, aby wybić nielegalnie dodatkowe tokeny. Luka ta nie pozwalała na kradzież RVN ani innych aktywów, ale umożliwiła niezaplanowane wprowadzenie do obiegu tokenów o wartości 1,5% podaży.
Mimo tej wpadki kryptowaluta Ravencoin uważana jest za obarczoną niewielkim ryzykiem. Serwis CoinToBuy pod względem bezpieczeństwa inwestycji klasyfikuje ją na 30 miejscu na przeszło 4000 monitorowanych projektów, przed takimi rywalami jak Chainlink, Cosmos czy Monero.
Gdzie można kupić RVN?
Największymi platformami umożliwiającymi handel tą kryptowalutą są kolejno: Binance, OKEx, Upbit, Huobi i ProBit. W sumie można obracać tą walutą na kilkudziesięciu różnych giełdach, a tutaj znajdziesz nasz materiał o tym, jak wybrać najlepszą giełdę kryptowalut.
W cyrkulacji jest obecnie ok 40% z ogólnej liczby 21 miliardów tokenów. Przy obecnej cenie przekłada się to na kapitalizację (MC) w wysokości 1,4 mld $, co daje projektowi 84 miejsce w rankingu wg CoinGecko. Dzienny wolumen 250 mln dolarów pozwala na handlowanie tokenem bez obaw o płynność.
Jaki portfel do RVN wybrać?
Jako fork Bitcoina, RVN może być przechowywany w wielu różnych portfelach. Naturalnym wyborem wydaje się być portfel natywny, dostępny zarówno na Windows, Maca i Linuxa, jak również w wersji mobilnej na Androida oraz iOS. Oprócz tego możemy użyć kilkunastu portfeli znanych firm w rodzaju Atomic Wallet, Crypto.com czy TrustWallet.
Obsługiwane są także dwa najbardziej znane portfele hardware: Ledger i Trezor. Last but not least, strona Ravencoin.org zachęca także do używania portfeli papierowych, kierując nas w stronę takich projektów jak Penfold czy Traysi.
Ravencoin: prognozy
Jaka będzie cena Ravencoin w przyszłości? Trudno powiedzieć. Z jednej strony solidne wsparcie dla NFT, a szczególnie tokenizacji papierów wartościowych, jest niewątpliwym plusem. Z drugiej – projekt, choć rozwijany od roku 2017, ciągle nie osiągnął masy krytycznej jak ekosystem Ethereum czy Polkadot. Na rynku tymczasem wciąż pojawiają się projekty o zbliżonej funkcjonalności, mogące odebrać mu zwolenników, rozczarowanych powolnym rozwojem. Na forum Reddit waluta Ravencoin zbiera mieszane opinie hodlerów i rozczarowanych.
Ravencoin: opinie, fakty, ciekawostki
Będąc forkiem Bitcoina, projekt sam w wyniku forka dał życie nowej kryptowalucie – Ravencoin Classic (RVC). Jeden token RVC jest jednak obecnie warty mniej niż 1/10 centa, a obroty rzadko przekraczają 100.000 $. Nie stanowi więc on konkurencji dla swojego rodzica.
W badaniu firmy Real Vision na 140 tysiącach użytkowników, waluta Ravencoin zdobyła opinię drugiej najbardziej niedowartościowanej kryptowaluty świata (po VeChain).
Tworząc swoją markę, Ravencoin odwoływał się do kanonów popkultury, konkretnie „Gry o tron”, pisząc: „W fikcyjnym świecie Westeros kruki są używane jako posłańcy niosący oświadczenia prawdy. Ravencoin to blockchain (…) zaprojektowany do przekazywania prawdy o tym, kto jest właścicielem jakich aktywów”.
Miejmy tylko nadzieję, że projekt skończy lepiej, niż większość głównych bohaterów tej sagi…
Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.