logo

Injective (INJ): opis rozbudowanej platformy dla twórców DeFi

xtb - broker godny zaufania

Świat krypto pełen jest protokołów DeFi i blockchainów, które je obsługują. Czy komuś potrzebny jest jeszcze jeden? Tak, jeśli jest tak rozbudowany i dopracowany jak Injective.

Logo kryptowaluty Injective

Kurs Injective
(INJ/PLN)

100,77 PLN

(25,72 USD)

Zmiana ceny (24h)

2,73% (+2,68 PLN)

Ranking

57

1h

0,32%

24h

2,73%

7d

-8,45%

14d

13,66%

30d

-1,12%

200d

58,00%

1y

298,99%

Kapitalizacja

2 416 792 666 USD

Zmiana kapitalizacji (24h)

2,63%

Max cena (24h)

26,45 USD

Min cena (24h)

24,83 USD

Wolumen (24h)

88 690 882 USD

Historyczne maksimum

52,62 USD (2024-03, -51,22%)

Ilość w obrocie

94 152 222 INJ

Ilość maksymalna

100 000 000 INJ

Za 100 PLN kupisz 0,99 INJ

Strona projektu: injective.com

Ostatnia aktualizacja 2024-05-28 03:36

Wykres kryptowaluty Injective


Co to jest Injective?

Injective opinie small

Injective to blockchain Layer 1 zbudowany specjalnie dla obsługi DeFi. Wspiera rozwój zarówno rynków spot, jak i instrumentów pochodnych (sprawdź przy okazji jak w nie inwestować), rynków prognostycznych, protokołów pożyczkowych itd. Zapewnia podstawowe instrumenty infrastruktury finansowej, w tym w pełni zdecentralizowaną, odporną na MEV (ekstrakcję wartości) księgę zamówień. Wszystkie transakcje finansowe są w locie zapisywane na łańcuchu, co znacząco podnosi ich bezpieczeństwo.

Injective oparty jest na Cosmos SDK i wykorzystuje mechanizm konsensusu Tendermint, zapewniając natychmiastową ostateczność transakcji i wydajność ponad 10 000 TPS. Ekosystem Injective obejmuje ponad 100 projektów, a korzysta z niego przeszło 150 000 użytkowników.

Injective Labs zostało założone przez Erica Chena i Alberta Chona w 2018 roku, zaś wejście na rynek nastąpiło w połowie 2021 r. Protokół jest wspierany przez wielu inwestorów i funduszy VC, jak Mark Cuban, Binance Labs czy Pantera Capital.

Budowa protokołu

Na platformę Injective składają się z cztery główne elementy:

1. Blockchain i prymitywy finansowe

Prymitywy nie kojarzą się najlepiej, ale chodzi tu o podstawowe elementy infrastruktury finansowej, standardy i specyfikacje. Są one zbudowane w oparciu o smartkontrakty i pozwalają na zasilanie zaawansowanej, a przy tym zdecentralizowanej infrastruktury do budowy DEXów i innych DeFi. Moduły księgi zamówień, silnik wymiany, wyrocznie, ubezpieczenia – wszystko gotowe do użycia, tylko budować. Smartkontrakty CosmWasm pozwalają na pełną elastyczność i zaprogramowanie wymiany międzyłańcuchowej.

2. Mosty i połączenia

Jak już wspomnieliśmy, Injective zapewnia połączenie swojej platformy z wieloma innymi łańcuchami. Obsługuje Ethereum i pokrewne blockchainy (Polygon), wszystkie wywodzące się ze środowiska Cosmos (protokół IBC), a nawet łańcuchy inne niż EVM (np. Solana czy Aptos). Oprócz standardowych transferów ERC-20 czy tokenów IBC, Injective obsługuje transmisję praktycznie dowolnych danych, co pozwala na wysoką interoperacyjność.

3. Węzły API

Takie węzły obsługują warstwę danych protokołu oraz rozpowszechniają transakcje w sieci. Każdy węzeł indeksuje dane z łańcucha w czasie rzeczywistym i zapewnia interfejsy API, mogące zasilać giełdy, zdecentralizowane aplikacje (dApps), eksploratory bloków itd. Dodatkowo węzły mogą opcjonalnie przekazywać transakcje wstępnie opłacone przez dApps, co pozwoli ich klientom korzystać z nich bez ponoszenia opłat za gaz.

4. Różne rodzaje dApps

Ponieważ protokół pozwala na budowanie bez uprawnień, powstało już sporo aplikacji opartych na Injective. Najczęściej są to różne rodzaje DEXów, ale również dApps dla rynku ubezpieczeń krypto, rynki prognostyczne, opcje binarne i sporo innych.

Cechy szczególne platformy

Niektóre z kluczowych elementów Injective to:

 1. Wspólna płynność: giełdy zbudowane na Injective są w stanie dzielić tę samą płynność, umożliwiając dostęp do całej bazy użytkowników, co ułatwia start nowych protokołów.
 2. Odporność na frontrunning: użytkownicy są chronieni przed nieuczciwą konkurencją, gdyż nikt nie może przechwytywać przychodzących zamówień.
 3. Łatwość konfiguracji: twórcy dApps mają możliwość szybkiej modyfikacji dowolnego parametru, aby pasował do ich zamierzeń.
 4. Intuicyjne środowisko programistyczne: Rust i Golang zapewniają wygodną pracę.
 5. Zarządzanie przez społeczność: wszelkie decyzje dotyczące sieci podlegają głosowaniu w ramach zdecentralizowanej organizacji (DAO).

Warto dodać, że dzięki oparciu o PoS łańcuch ma minimalny ślad węglowy. Dawniej pisanie o tym uznałbym za zabawne, ale w dzisiejszych czasach warto to pochwalić. 😉

Ekosystem

Jako że platforma specjalizuje się w obsłudze aplikacji finansowych, swoje możliwości pokazuje przede wszystkim na przykładzie natywnego DEXa Injective. Inne ważniejsze projekty to:

 • Helix – DEX do handlu spot i instrumentami pochodnymi,
 • Frontrunner – zdecentralizowany rynek prognoz sportowych,
 • Astroport – DEX nowej generacji, przeniesiony z ekosystemu Terra,
 • Torus Wallet – portfel, dostępny przez konta w mediach społecznościowych,
 • Apollo DAO – społeczność programistów CosmWasm,
 • Kado – infrastruktura płatnicza, m.in. bramka fiat-crypto.

Kryptowaluta Injective (INJ)

INJ to natywny token użytkowy protokołu. Jest on cennym zasobem, ponieważ aż 60% opłat sieciowych podlega mechanizmowi odkupu i wypalenia. Obecnie Injective ma jeden z najwyższych wskaźników wypalania tokenów w branży.

Maksymalna podaż INJ to 100 milionów tokenów, z czego 80% jest już na rynku.

Przypadki użycia kryptowaluty Injective obejmują między innymi:

 • zarządzanie protokołem: posiadacze tokena INJ decydują m.in. o aktualizacjach łańcucha,
 • stakowanie: INJ służy do zabezpieczenia blockchaina za pomocą mechanizmu Proof of Stake,
 • zachęty dla programistów: 40% pobieranych opłat jest bezpośrednio przeznaczane na zachęty dla nowych projektów,
 • spalanie: pozostałe 60% opłat jest spalane, aby utrzymać deflacyjny charakter INJ.

Jak i gdzie kupić kryptowalutę Injective?

Absolutnym królem obrotu tokenem INJ jest Binance. USDT, BUSD, ADA – bez różnicy, za jaką walutę chcesz zrobić zakupy, ten parkiet ma największe obroty. Pozostałe większe giełdy to Kucoin, Coinbase, Upbit, Gate.io i Bitrue.

Tokeny ERC-20 możemy przechowywać na Ledgerze, Metamask czy w dowolnym innym portfelu. Natywna postać tokena obsługiwana jest przez Injective Wallet. Tokeny, nie tylko zresztą INJ, możemy łatwo przerzucać pomiędzy sieciami korzystając z firmowego mostu.

binance futures - poradnik oraz opinie

Injective – opinie, fakty, ciekawostki

Ponieważ moneta ma deflacyjny charakter, stakowanie INJ może być całkiem atrakcyjną opcją. Obecne APR to przeszło 16%.

Rozwijając współpracę z blockchainem Solana, pod koniec marca 2023 r. zespół wydał sieć testową warstwy 2, która wykorzystuje wirtualną maszynę SVM i pozwoli zintegrować aplikacje platformy Solana.

Aby przyspieszyć rozwój, Injective uruchomił fundusz ekosystemu o wartości 150 milionów dolarów. Zapewne znacznie zaktywizuje to proces adopcji.

Injective wydaje się być bardzo mocnym zawodnikiem DeFi. Ma wszystko co potrzeba – dobrą technikę, dużą wydajność, interoperacyjność, wsparcie ważnych firm… Żałuję tylko, że nie zwróciłem na to uwagi pół roku temu, kiedy tokeny były po półtora dolara, a nie po 9$.

Kliknij aby ocenić wpis
[Głosy: 0 Średnia: 0]
Ranking brokerów 2024
xtb logo
Sprawdź
etoro
Sprawdź
logo tms
Sprawdź
plus500 logo
Sprawdź
icmarkets logo
Sprawdź

Kontrakty CFD to złożone i bardzo ryzykowne instrumenty, mogące spowodować szybką utratę kapitału ze względu na dźwignię finansową. Od 51% do 89% inwestorów traci swoje środki handlując CFD. Musisz rozważyć, czy jesteś w stanie ponieść ryzyko utraty zainwestowanych środków.

pekao

Binance - kod rabatowy -20%

XTB