logo

Kusama (KSM): Architektura i zastosowanie tej platformy

xtb - zlatan ibrahimović

Logo kryptowaluty Kusama

Kurs Kusama
(KSM/PLN)

47,18 USD

(183,53 PLN)

Zmiana ceny (24h)

5,26% (+9,18 PLN)

Ranking

165

1h

0,54%

24h

5,26%

7d

28,14%

14d

133,95%

30d

217,22%

200d

56,57%

1y

80,55%

Kapitalizacja

745 680 915 USD

Zmiana kapitalizacji (24h)

5,30%

Max cena (24h)

49,10 USD

Min cena (24h)

43,66 USD

Wolumen (24h)

187 368 451 USD

Historyczne maksimum

621,71 USD (2021-05, -92,37%)

Ilość w obrocie

15 803 424 KSM

Ilość maksymalna

15 803 428 KSM

Za 100 PLN kupisz 0,54 KSM

Strona projektu: kusama.network

Ostatnia aktualizacja 2024-12-04 23:39

Wykres oraz notowania Kusama


Kusama (KSM) jest kanarkiem sieci Polkadot. Blockchain tego projektu jest poligonem doświadczalnym, który umożliwia zespołom oraz programistom budowanie i wdrażanie różnych funkcji w rzeczywistym środowisku. Natywnym tokenem projektu jest KSM, który w ciągu ostatniego roku zyskał około 1600%!

Kusama ostrzega i pomaga wykryć luki w bazie kodu Polkadot. Jednak jest to więcej niż tylko sieć testowa. Programiści zdecydowanie sprzeciwiają się takiemu określeniu Kusamy. Warto tutaj dodać, że deweloperzy implementują coraz więcej nowych funkcji do Polkadot już po pierwszej weryfikacji na Kusamie! Dlatego według nich lepiej ją nazywać siecią cienia lub siecią bliźniaczą. To tylko pokazuje jak bardzo wyspecjalizowany jest blockchain tego projektu. Współpracę Kusamy z Polkadot można porównać do popularnej pary Litecoin-Bitcoin.

Chcesz dowiedzieć się więcej o projekcie Kusama? Ten artykuł pozwoli Ci na zrozumienie co to jest sieć Kusama, jak działa kryptowaluta KSM i jaką ma cenę oraz gdzie można ją kupić i… wiele więcej. Zaczynamy!

Co to jest Kusama (KSM)?

Kusama to skalowalna sieć wyspecjalizowanych blockchainów zbudowana przy użyciu Substrate i niemal tej samej bazy kodowej co Polkadot. Kusama jest projektem założonym przez Fundację Web3. Jej natywnym tokenem jest KSM, który posiada możliwość stakingu.

Kusama jest szybszą wersją sieci Polkadot, a ich mechanizmy są niemal identyczne. Kusama jest jednak aż 4x szybsza niż Polkadot, z wyjątkiem blocktime’ów (Polkadot również będzie miał 6 sekundowe blocktime’y).

Sieć jest eksperymentalnym środowiskiem rozwojowym dla zespołów, które chcą szybko wprowadzać innowacje na Kusamie lub przygotować się do wdrożenia na Polkadocie.

Kryptowaluta Kusama (KSM) używana jest do:

  1. Walidacja sieci.
  2. Nominacji walidatorów.
  3. Łączenia parachain lub parathread.
  4. Funkcji zarządzania governance czyli np. głosowania w referendach.

Jak działa Kusama?

Kusama jest odwzorowaniem sposobu interakcji w Polkadot, pozwalając walidatorom na wypróbowanie funkcjonalności zatwierdzania popularnej “Polki”. Deweloperzy budują i wdrażają parachainy, a twórcy ekosystemu Polkadot mogą przygotować i przetestować z wyprzedzeniem swoje funkcjonalności na Kusamie. W ten sposób zapewniają bezpieczeństwo sieci Polkadot.

Istnieje kilka sposobów na uczestniczenie w sieci Kusama:

  1. Konstruktor, czyli programiści oraz zespoły programistów, którzy budują nowe rozwiązania, mosty lub bloki odkrywcze.
  2. Konserwator.
  3. Użytkownik końcowy.

Nowe rozwiązania na wczesnych etapach, które są planowane dla Polkadot, lepiej żeby były początkowo zaprojektowane na Kusamie. Postawienie pierwszych kroków w Kusamie może być znacznie tańsze niż na blockchainie “Polki”.

Sieć Kusama wykształciła w sobie wewnętrzną politykę. Istnieje rada 13 członków kont wybieranych w drodze głosowania, która reprezentuje pasywnych członków Kusamy. Jest też komisja techniczna, wybierana przez radę. Obejmuje ona zespoły programistów, które pomyślnie wdrożyły lub określiły środowisko wykonawcze “Polki” i Kusamy. Natomiast posiadacze KSM mogą np. zaproponować referendum publiczne i zdecydować o zakończeniu życia sieci. Jednak inwestorzy nie muszą się tego obawiać, ponieważ szansa na to jest bardzo niewielka. Funkcjonują również grupa walidatorów, nominatorzy, zbieracze oraz zarządzający.

Jeśli chcesz powiększyć wiedzę na temat działania Kusamy w większych szczegółach, polecamy zajrzeć na stronę projektu https://kusama.network.

Kto stoi za kryptowalutą Kusama (KSM)?

Kusama (KSM) team
Źródło: https://polkadot.network

Projekt powstał w 2016 roku. Kusamę założyła znana trójka twórców blockchainu Polkadot – Gavin Wood, Peter Czaban oraz Robert Habermeier. Spośród nich wyróżnia się zwłaszcza Wood, który jest cenionym współzałożycielem Ethereum. Wynalazł on przede wszystkim Solidity, język używany przez programistów do pisania zdecentralizowanych aplikacji (dapps).

Z kolei Czaban jest dyrektorem ds. technologii w Web3 Foundation, gdzie pracuje nad wspieraniem rozwoju następnej generacji technologii rozproszonych. Na koniec Robert Habermeier, który ma duże doświadczenie badawcze i rozwojowe w zakresie blockchainów, systemów rozproszonych oraz kryptografii. Tak więc Kusamę zbudowały te same zespoły, co Polkadot, przy użyciu prawie tego samego kodu i narzędzi. Sieć oddaje w ręce programistów najnowsze technologie z Parity Technologies i Web3 Foundation, jeszcze zanim te funkcje trafią do Polkadota.

Gdzie kupić i przechowywać Kusama (KSM)?

Kryptowalutę KSM kupisz na każdej większej giełdzie krypto. Jest to wysoko notowany token i nie ma żadnych problemów z dostępnością. Nie jest dla nikogo niespodzianką, że Binance jest najbardziej popularnym miejscem, w którym ludzie handlują Kusamą. Największa giełda świata zagospodarowała aż 16% wolumenu wszystkich transakcji KSM w parze do USDT. Warto wymienić jeszcze Huobi, Gate.io czy Kucoin. Jednak token KSM zlistowało również kilkadziesiąt innych giełd, więc wybór jest dużo większy. 

Naturalnie nie polecamy trzymania KSM na kontach kryptowalutowych giełd. Najbezpieczniejszą opcją na trzymanie Kusamy są portfele sprzętowe takie jak Ledger czy Trezor. Dostępne dla KSM są też Math oraz Trust Wallet. Wybór jest spory, więc warto postawić na bezpieczne portfele niż pozostawienie kryptowaluty na Binance czy innych CEX-ach.

Opinie o projekcie Kusama

Opinie o Kusamie są dosyć dobre. Natomiast trzeba mieć z tyłu głowy, że deweloperzy tego projektu tworzą najnowocześniejszą, ale jednak eksperymentalną technologię. Pamiętajmy, że nie padły żadne obietnice odnośnie przyszłości Kusamy. Spodziewaj się chaosu i dobrej zabawy – taki tekst widnieje na stronie głównej projektu. Warto być ostrożnym.

Pojawiają się również głosy, że jeżeli Polkadot nie będzie się rozwijać, to KSM raczej nie zyska na swojej wartości. Kusama to projekt podrzędny. Ciężko wiązać przyszłość z projektem, który ma sam w sobie być tylko poligonem dla innego projektu. Wielu influencerów twierdzi, że cena KSM może wzrosnąć jeszcze ze 2-3 razy. Natomiast będzie to bardziej wynik ogólnego trendu na rynku niż zasługa działalności projektu. Pamiętajmy, że po hossie altcoiny tracą dużo więcej niż Bitcoin. Warto mieć z tyłu głowy, że alternatywne kryptowaluty często spadają po hossie nawet o 90%.

binance futures - poradnik oraz opinie


Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ranking brokerów 2024
xtb logo
Sprawdź
74% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
etoro
Sprawdź
51% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
logo tms
Sprawdź
74% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
plus500 logo
Sprawdź
icmarkets logo
Sprawdź

pekao

XTB MASTERCLASS

XTB IKE

Binance - kod rabatowy -20%