logo

VeChain (VET) – czym jest ta platforma i co oferuje? Nasza analiza

xtb - broker godny zaufania

VeChain (VET) jest jednym z czołowych blockchainowych projektów skoncentrowanych na łańcuchach dostaw. Jego główna sieć została uruchomiona w czerwcu 2018 roku i od tego czasu cały czas prężnie się rozwija.

W dzisiejszym artykule wyjaśnimy Ci co to jest kryptowaluta VeChain (VET), jak działa, zbadamy jej przypadki użycia oraz wiele więcej. Tak więc, zaczynamy!

Logo kryptowaluty VeChain

Kurs VeChain
(VET/PLN)

0,14 PLN

(0,035 USD)

Zmiana ceny (24h)

-2,20% (-0,0031 PLN)

Ranking

51

1h

-0,28%

24h

-2,20%

7d

2,65%

14d

-3,98%

30d

-9,86%

200d

88,10%

1y

80,03%

Kapitalizacja

2 565 784 738 USD

Zmiana kapitalizacji (24h)

-2,20%

Max cena (24h)

0,036 USD

Min cena (24h)

0,035 USD

Wolumen (24h)

40 696 964 USD

Historyczne maksimum

0,28 USD (2021-04, -87,44%)

Ilość w obrocie

72 714 516 834 VET

Ilość maksymalna

85 985 041 177 VET

Za 100 PLN kupisz 724,11 VET

Strona projektu: www.vechain.org

Ostatnia aktualizacja 2024-05-19 07:51

Wykres kryptowaluty VeChain


vechain vetCo to jest VeChain (VET)?

VeChain to interesujący projekt, który w ciekawy sposób wykorzystuję technologię blockchain. Firma została pierwotnie uruchomiona w 2015 roku i koncentruje się na zastosowaniach biznesowych. Głównym obszarem VeChain jest logistyka, a dokładniej zarządzenie łańcuchem dostaw. Projekt powala na śledzenie towarów, kontrolę ich jakości, zarządzanie magazynem i wiele więcej.

Główna sieć VeChain została uruchomiona w czerwcu 2018 roku. Od tego czasu projekt mocno rozwinął skrzydła, wprowadzając do swojego ekosystemu szereg partnerów. Właściwie nie ma miesiąca, aby projekt nie ogłosił nowego partnerstwa lub firmy, która wdraża jego technologię.

VeChain (VET) stał się częścią programu inkubacyjnego Price Waterhouse Cooper, pracuje nad proof of concept z BMW i Renault oraz nawiązał współpracę m.in. z australijskim producentem wina Penfolds. Wszystko po to, aby przedstawić dowód autentyczności ich win dostarczanych do Chin.

Niestety dla inwestorów wszystkie te solidne partnerstwa miały niewielki wpływ na cenę tokena VET, który spadał przez cały 2018 rok. W 2019 roku i na początku 2020 roku nie udało mu się odzyskać strat. W marcu 2020 roku nastąpił ponowny spadek po załamaniu się tradycyjnych rynków finansowych z powodu pandemii COVID-19. Sytuację świetnie widać na wykresie monety, który znajdziesz w dalszej części artykułu.

Niepokojące było również włamanie z grudnia 2019 roku, w którym skradziono tokeny VET o wartości około 6,5 miliona dolarów. Mimo to projekt VeChain nadal się rozwija, nawiązując nowe partnerstwa, rozpoczynając nowe programy pilotażowe i zwiększając swoją obecność w przestrzeni biznesowej. Nie ma to jeszcze odzwierciedlenia w cenie tokena, ale wskazuje na wzrost adopcji, a jak dobrze wiemy, adopcja może mieć spore przełożenie na cenę.

sunny luKto stoi za kryptowalutą VeChain?

Główną siłą napędową VeChain i tokena VET jest VeChain Foundation, organizacja założona w Singapurze, która kieruje i prowadzi projekt, jego rozwój i promocję. Fundacja jest zarządzana przez „Komitet Sterujący”, który jest wybierany co dwa lata i obecnie jest reprezentowany przez założycieli projektu.

  • Sunny Lu jest dyrektorem generalnym i jednym z członków założycieli VeChain. Przed założeniem VeChain pełnił funkcję CIO w Louis Vuitton China. Lu ma ponad dziesięcioletnie doświadczenie w pracy dla firm z listy Fortune 500 na kierowniczych stanowiskach IT.
  • Jay (Jie) Zhang był dyrektorem finansowym w VeChain. Ustąpił jednak ze stanowiska ze względu na hack, który miał miejsce w grudniu 2019 roku. Zhang przyjął za niego pełną odpowiedzialność. Mimo to, strona internetowa VeChain nadal wymienia go jako dyrektora finansowego projektu. Przed rozpoczęciem pracy nad VeChain, Zhang pracował dla Deloitte, a wcześniej przez kilkanaście lat związany był z PwC. Zhang był odpowiedzialny za zaprojektowanie ram zarządzania VeChain.
  • Kevin Feng jest partnerem w VeChain i pełni funkcję COO projektu. Do VeChain przyszedł z ponad 12-letnim doświadczeniem pracy w PwC. Specjalizuje się w ocenie ryzyka i bezpieczeństwie cybernetycznym.
  • Jianliang Gu jest CTO w VeChain. Wcześniej pracował w centrum badawczo-rozwojowym TCL & Alcatel i ma ponad 16 lat doświadczenia w tworzeniu mobilnego oprogramowania i sprzętu. Na swoim koncie posiada ponad 100 patentów w dziedzinie komunikacji mobilnej.

vechain vet jak działaJak działa VeChain (VET)?

VeChain, aby osiągnąć swój cel, jakim jest usprawnienie sektora łańcucha dostaw wykorzystuje różne technologie. Przykładowo, projekt korzysta z różnych rodzajów tagów RFID (Radio Frequency Identification) i czujników do monitorowania ważnych danych podczas transportu. Informacje te są transmitowane w czasie rzeczywistym przez blockchain.

Strategia ta umożliwia wszystkim stronom monitorowanie danego przedmiotu pod kątem jego stanu i autentyczności. Podejście to jest idealne dla dużych, złożonych łańcuchów dostaw. VeChain może monitorować te gigantyczne sieci i na bieżąco informować przedsiębiorstwa o zachodzących w nich zmianach.

VeChain jest pionierem w integracji technologii IoT (Internet of Things) i DLT. Projekt od początku był tworzony z myślą o integracji właśnie IoT. Internet rzeczy to sieć miliardów „inteligentnych” urządzeń, które są obecnie w użyciu na całym świecie. Wszystkie te urządzenia są inteligentne, ponieważ posiadają jakiś rodzaj czujnika i zdolność do przekazywania danych. Obecnie te urządzenia obejmują ogromną liczbę rzeczy, od telewizorów, przez domofony, aż po laptop, przed którym właśnie siedzisz.

Integracja IoT i technologii blockchain ma sens. Technologia blockchain dzięki konsensusowi pozwala w łatwy sposób monitorować ogromną ilość danych w czasie prawie rzeczywistym. VeChain nie jest jednak jedynym projektem badającym połączenie tych obu technologii.

partnerzy
Niektóre partnerstwa VeChain | źródło: SeekingAlpha

Ciekawe partnerstwa projektu

VeChain zdaje sobie sprawę, jak ważne jest posiadanie ugruntowanej bazy klientów. Dlatego też bardzo aktywnie angażuje się w nawiązywanie kontaktów partnerskich. Na ten moment firma posiada kilkadziesiąt partnerów, z którymi pracuje nad projektami pilotażowymi. Każdy z tych projektów może doprowadzić do przełomu i rozpowszechnienia technologii blockchain.

Wśród partnerów VeChain znajdują się m.in. Walmart China, LVMH Group, Price Waterhouse Cooper, BMW Group czy Groupe Renault.

Wprowadzanie nowych partnerów i klientów odbywa się całkiem sprawnie, ponieważ VeChain działa w modelu Blockchain-as-a-Service. Oznacza to, że firma tworzy dla klientów całą infrastrukturę, łącznie z niezbędnymi modyfikacjami. To właśnie ten model pozwolił VeChain na współpracę z tak szeroką i zróżnicowaną gamą branż.

Partnerstwo z PwC dało VeChain dostęp do wielu firm w Chinach i Azji Południowo-Wschodniej i było niezwykle pomocne w popularyzacji projektu.

We współpracy z LVMH VeChain rozwija system, który śledzi limitowane edycje dóbr luksusowych. Piractwo tego typu produktów jest zjawiskiem bardzo powszechnym, zwłaszcza w Chinach i Azji Południowo-Wschodniej.

binance futures - poradnik oraz opinie

VeChain współpracuje również z DNV GL, aby zwiększyć transparentność produktów na całej trasie dostawy, począwszy od fabryki lub farmy aż do rąk konsumenta. W ramach tego partnerstwa VeChain opracował oparte na blockchainie cyfrowe rozwiązanie, które nazwano MyStory.

Za pomocą tej aplikacji konsumenci mogą poznać historię stojącą za butelką wina od winnicy, przez rozlewnię, dystrybucję, aż po półki sklepowe. Wszystko to po zeskanowaniu kodu QR znajdującego się na butelce wina.

Innym wartościowym partnerstwem jest współpraca chińskim producentem samochodów BYD. VeChain pomaga firmie stworzyć proof of concept do radzenia sobie z równoważeniem emisji dwutlenku węgla. Celem jest zbudowanie aplikacji, która będzie śledzić i zapisywać dane o emisji milionów samochodów, autobusów, pociągów i innych pojazdów na publicznym blockchainie VeChain.

Gdzie kupić i przechowywać kryptowalutę VET?

Token VET jest dostępny na wielu rynkach. Moneta jest notowana między innymi na Binance, KuCoin, Huobi czy HitBTC. Największy wolumen handlu VET ma jednak miejsce na giełdach Binance oraz OceanEx. VeChain zazwyczaj handluje w parze do BTC oraz stablecoinów.

Jeżeli chodzi o przechowywanie kryptowaluty VeChain, wszystko zależy od tego jakim jesteś inwestorem. Jeżeli inwestujesz spore środki i zamierzasz hodlować swoje środki długoterminowo, najlepszym wyborem będzie portfel sprzętowy np. Ledger lub Trezor. Portfele sprzętowe zapewniają maksymalne bezpieczeństwo Twoich inwestycji, ponieważ pozwalają na dokonywanie operacji bez dostępu do Internetu. Oficjalnym portfelem deskopowym projektu jest VeChain Sync. Istnieje możliwość zintegrowania go z urządzeniami Ledger.

Jeśli jednak jesteś aktywnym inwestorem, który często dokonuje transakcji lub po prostu inwestujesz niewielkie kwoty, warto zainteresować się portfelem w postaci oprogramowania na Twój komputer lub smartfon. Warto jednak pamiętać, że takie portfele działają podłączone do sieci, dlatego mogą stać się łakomym kąskiem dla hakerów. Przykładem takiego portfela VeChain może być np. VeChainThor Wallet.

Opinie o VeChain (VET)

Opinie o VeChain są mocno podzielone. Z jednej strony, projekt ten prężnie się rozwija oraz zawiera dziesiątki ciekawych partnerstw. Z drugiej strony cena VET nie osiąga aż tak imponujących wzrostów jak reszta altcoinów, pomimo wielu ciekawych wydarzeń. Kontrowersyjną sprawą jest też hack z 2019 roku, podczas którego napastnikom udało się ukraść 6,5 mln dolarów.

Mimo to, projekt ten jest wart rozważenia. Oferuje on bowiem realne zastosowania, które mogą mieć odzwierciedlenie w realnym świecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ranking brokerów 2024
xtb logo
Sprawdź
etoro
Sprawdź
logo tms
Sprawdź
plus500 logo
Sprawdź
icmarkets logo
Sprawdź

Kontrakty CFD to złożone i bardzo ryzykowne instrumenty, mogące spowodować szybką utratę kapitału ze względu na dźwignię finansową. Od 67% do 89% inwestorów traci swoje środki handlując CFD. Musisz rozważyć, czy jesteś w stanie ponieść ryzyko utraty zainwestowanych środków.

pekao

Binance - kod rabatowy -20%

XTB