logo

Wielkie kwoty, wielkie możliwości: Jak zainwestować od 2 do 10 mln zł?

2 000 000 to zawrotna suma. Warto mądrze ją ulokować, by nie straciła na swojej wartości. Jednak w co i jak zainwestować 2 miliony? Tak duża kwota pieniędzy daje wiele ciekawych możliwości. Można ulokować ją na giełdzie lub wejść w rynek nieruchomości. Gdzie zainwestować 2 000 000, by było to najkorzystniejsze?

Jak najlepiej zainwestować 2 miliony złotych?

W co zainwestować 2 000 000? Dysponując tak dużym kapitałem, warto dobrze rozważyć, jak go ulokować. Nieocenione będzie tutaj skorzystanie z usług doradztwa inwestycyjnego. Każda inwestycja wiąże się z ryzykiem, a przy tak dużej sumie każda procentowa strata będzie mocno odczuwalna. Na pewno warto dobrze przeanalizować i przekalkulować możliwości, jakie daje rynek, by móc wybrać jak najlepiej.

Akcje

Inwestycja w akcje to pierwsze, co przychodzi na myśl wielu osobom zastanawiającym się, jak najlepiej zainwestować 2 000 000 zł. Przy tych instrumentach stopa zwrotu może wynieść nawet kilkanaście procent. Aby to osiągnąć, należy dobrze obserwować notowania i sprzedać zakupione wcześniej akcje w momencie, kiedy ich wartość znacznie przewyższy wartość z dnia zakupu.

W przypadku akcji istnieje jednak spore ryzyko, że na wskutek wewnętrznych działań spółki lub ogólnej sytuacji rynkowej zamiast pójść w górę, spadną. O starcie mówimy, jeżeli w dniu sprzedaży ich wartość jest niższa niż w dniu zakupu.

Jak zainwestować 2 miliony w akcje? Dysponując taką sumą, wielu inwestorów decyduje się na inwestycje długoterminowe. W tym przypadku zysk wypłacany jest w postaci dywidend. Ważne jest, aby wcześniej zrobić dobre rozpoznanie spółki i wiedzieć jaką politykę dywidendową prowadzi i czy coś nie wskazuje na to, że w najbliższym czasie ta ulegnie zmianie.

W akcje można inwestować na warszawskim parkiecie, jednak wielu inwestorów decyduje się lokować tak duże sumy na giełdach zagranicznych. Gdzie zainwestować 2 000 000? Jeżeli chodzi o wspomniane rynki zagraniczne, bardzo popularne są takie jak NASDAQ, NYSE, DB czy LSE.

Ranking najlepszych rachunków do zakupu akcji oraz ETF:

FirmaProwizjeOfertaSzczegóły
xtb logoRECENZJA XTBDo 100 000 EUR miesięcznego obrotu:
Akcje 0%
Fundusze ETF 0%

Od nadwyżki powyżej 100 000 EUR:
Akcje 0,2% min. 10 EUR
Fundusze ETF 0,2% min. 10 EUR
SUPER OFERTA!
0% prowizji za handel akcjami oraz ETF
(do 100 000 EUR miesięcznego obrotu)


Minimalny depozyt: brak
Platforma: xStation
+ Bezpłatny dostęp do notowań on-line
+ Akcje z 16 rynków giełdowych
(m.in. polskie akcje z GPW, EURONEXT, NYSE)
+ Akcje ułamkowe – inwestuj już od 10 PLN
+ Dostęp do giełd z jednego konta
+ Polski support 24/5 oraz PIT-8C
+ Oprocentowanie wolnych środków
Sprawdź ofertę
cityindex logoRECENZJA ETORO0% prowizji od handlu akcjamiMinimalny depozyt: 100 USD
Platforma: własna
+ Bezpłatny dostęp do notowań online
+ Ponad 2000 akcji z 17 rynków
+ Dostęp do giełd z jednego konta
Sprawdź ofertę

eToro to platforma inwestycyjna obejmująca wiele aktywów.
Wartość Twoich inwestycji może wzrosnąć lub spaść.
Twój kapitał jest narażony na ryzyko
Sprawdź obowiązujące inne opłaty

logo tmsRECENZJA TMS BROKERS0 zł prowizji na zagranicznych giełdach
na rachunkach prowadzonych w PLN i EUR

(bez limitu obrotu i liczby transakcji)

0,29% prowizji na zagranicznych giełdach
na rachunku prowadzonym w USD

0,19% (min. 5 zł) prowizji na GPW
Dom Maklerski 2022 (wg Invest Cuffs 2023)

Minimalny depozyt: brak
+ Ponad 1800 akcji z największych giełd
+ Dostęp do analiz i raportów giełdowych
+ Handel na kontach PLN, EUR lub USD
Sprawdź ofertę

ETF-y

Giełda daje możliwość inwestycji nie tylko w akcje. W co najlepiej zainwestować 2 000 000, jeżeli nie bierze się pod uwagę tych instrumentów? W takim przypadku warto rozważyć lokowanie kapitału w ETF-ach. Jest to szczególny rodzaj funduszy inwestycyjnych, które podlegają pod obrót giełdowy. Charakteryzują się też tym, że z reguły dają ekspozycje na największe indeksy giełdowe, takie jak DAX, NASDAQ 100 czy S&P 500.

ETF-y są świetną alternatywą dla tradycyjnych funduszy inwestycyjnych i pozwalają inwestować w najróżniejsze sektory w sposób optymalny kosztowo.

Fot. Screen / exante.eu (z dnia 31.10.2022)
Fot. Screen / exante.eu (z dnia 31.10.2022)

W zależności od tego, na jakich rynkach opierają się fundusze ETF lub czy są rozliczane w walucie krajowej czy obcej, ryzyko jest różne. W drugim przypadku inwestor bierze na siebie ryzyko nie tylko systemowe, ale też ryzyko walutowe, co wiąże się z koniecznością analizy rynku również pod kątem wahań kursowych par walutowych.

Fundusze inwestycyjne

Jak najlepiej zainwestować 2 000 000, jeśli nie chce się samemu śledzić rynku? W tym przypadku dobrym wyborem będą tradycyjne fundusze inwestycyjne, które są zarządzane przez towarzystwa funduszy inwestycyjnych.

Takie fundusze mogą dawać ekspozycje na rynek akcji, surowców, czy obligacji. Dzięki temu łatwo zdywersyfikować portfel i zminimalizować ryzyko. Od przyjętej strategii zależy, na jaką stopę zwrotu można liczyć oraz jak dużym ryzykiem jest obarczona inwestycja. Koniecznie trzeba pamiętać o tym, że to jak fundusz miał się dotychczas, nie oznacza, że będzie generował takie zyski cały czas.

Kryptowaluty

Rynek kryptowalut stał się w kilku ostatnich latach bardzo popularny wśród inwestorów. Wielu z nich zastanawiając się, gdzie zainwestować 5 000 000, rozważa ulokowanie choć części środków właśnie w kryptowalutach.

Decyzję o tym należy bardzo dobrze przemyśleć, ponieważ z wielu względów handel kryptowalutami jest niezwykle ryzykowny.

Giełdy kryptowalut są stosunkowo młode, zresztą jak i sam rynek, więc nie są tak dobrze znane. W wielu krajach nie podlegają wystarczającym regulacjom prawnym.

Decydując się na takie inwestycje na pewno warto rozważyć, by nie lokować w nie tak dużej kwoty, jak 5 mln, by mieć szansę poznania mechanizmu rynkowego, ale bez tak dużego ryzyka. Dodatkowo należy skrupulatnie wybrać giełdę zajmującą się obrotem.

Sam w sobie rynek jest bardzo obiecujący i kusi potencjalnie wysokim zyskiem, warto więc poznać schematy jego działania, ale raczej poprzez handel na niewielkich kwotach.

Można zacząć przez kontrakty CFD.

Fot. Screen / tms.pl (z dnia 17.02.2023)
Fot. Screen / tms.pl (z dnia 17.02.2023)

Obligacje

Kolejną propozycją dla zastanawiających się nad tym, w co zainwestować 2 000 000, są obligacje. Te papiery wartościowe o charakterze dłużnym są postrzegane jako nieco bezpieczniejszy instrument i słusznie. Nie są jednak pozbawione go w 100%.

Mniejsze ryzyko niesie za sobą zazwyczaj mniejszy zysk. W przypadku obligacji ich oprocentowanie to z reguły kilka procent, zaś termin wykupu najczęściej jest długi.

Lokaty

Inwestorzy dysponując wolnym kapitałem w kwocie 2 milionów, mają zazwyczaj świadomość ryzyka inwestycyjnego i je akceptują. Nie zmienia to faktu, że część takich środków warto zainwestować bezpiecznie. Jak zainwestować 2 miliony z pewnym zyskiem? Jedyną opcją jest założenie lokaty.

Ten instrument daje zazwyczaj jeszcze niższą stopę zwrotu niż obligacje, jednak nie występuje tu ryzyko utraty środków. Lokaty dają pewny zysk, a przy oprocentowaniu stałym inwestor z góry wie, ile ono wyniesie. Inaczej jest w przypadku oprocentowania zmiennego — tutaj zysk zależny jest od stóp procentowych.

W co i jak można zainwestować 2 miliony? Możliwości jest znacznie więcej

Chcąc jak najlepiej zainwestować swoje środki, inwestor powinien skupić się na dywersyfikacji ryzyka. W co zainwestować 2 000 000, by zdywersyfikować swój portfel? Tak duża kwota daje możliwość inwestycji w różne instrumenty, więc jej część można ulokować w te, które dają potencjalnie większy zysk, natomiast część w instrumenty bezpieczniejsze. Prócz papierów wartościowych na pewno warto pomyśleć o nieruchomościach czy dziełach sztuki.

Nieruchomości

Od dłuższego czasu rynek cen nieruchomości notuje tendencję zwyżkową. Suma, jaką jest 2 000 000 zł, spokojnie pozwala wejść inwestorowi w ten obszar. Jak to zrobić?

Najprostszą metodą jest zakup nieruchomości na preferencyjnych warunkach. Żeby zarobić, później wystarczy doprowadzić do zwiększenia jej wartości, a następnie odsprzedać. Drugim wariantem jest wynajem takiej nieruchomości — da to z kolei stały miesięczny dochód.

Dodatkowo ekspozycję na rynek nieruchomości dają tak zwane REIT-y. Są to fundusze, które inwestują w wynajem. Można je nabyć jako fundusze ETF. Inwestor, który do nich dołączył, może liczyć na wypłatę zysków nawet na poziomie 90%.

Fot. Screen / pl.tradingview.com (z dnia 31.10.2022)
Fot. Screen / pl.tradingview.com (z dnia 31.10.2022)

Sztuka

Kwota 2 milionów złotych daje możliwości inwestowania w sztukę – chociażby za pomocą art bankingu. Wiele banków daje dostęp do tych usług w ramach private bankingu czy też wealth management.

Banki, które dają możliwość inwestycji w sztukę, współpracują bezpośrednio z renomowanymi domami aukcyjnymi i galeriami. Zapewnia to inwestorom bezpieczeństwo transakcji i sporą wygodę.

Ponadto dzięki tej usłudze można liczyć na pomoc w wyborze i ocenie wartości dzieła sztuki, potwierdzaniu autentyczności i stanu faktycznego oraz w transporcie, przechowywaniu i konserwacji. Dla wielu inwestorów rynek dzieł sztuki będzie dobrym sposobem na to, żeby osiągnąć zysk i jednocześnie zwiększyć swój prestiż.

Biznes

Wiele osób dysponujących 2 000 000 zł. myśli o ich ulokowaniu poprzez założenie własnej firmy. Może to zaowocować dużymi zyskami, jednak trzeba na to poświęcić nie tylko pieniądze, ale również czas, a przede wszystkim trzeba mieć dobry pomysł.

Alternatywą do tego, żeby otworzyć własną firmę jest pozostanie aniołem biznesu. Jest to osoba, która inwestuje w różnego rodzaju przedsiębiorstwa będące na wczesnym etapie rozwoju – niekiedy w takie, które jeszcze w ogóle nie prowadzą działalności. Bardzo często są to startupy. W następstwie tego można liczyć na korzyści płynące z posiadania udziałów jednak pod warunkiem, że dany projekt odniesie w dalszym czasie sukces.

Dodatkowo, prócz finansowania, wielu aniołów biznesu angażuje się w rozwój nowych projektów pod kątem know-how oraz wspiera je poprzez posiadane kontakty.

Luksusowe alkohole

Inwestowanie w alkohole luksusowe w ostatnim czasie zyskuje coraz więcej zwolenników. Przyczynia się do tego fakt, że w ten sposób można dużo zarobić. Trzeba jednak nastawić się na długi horyzont czasowy, ponieważ w trunki najlepiej inwestować przynajmniej na kilka lat.

Zarówno inwestycja w whisky, jak i wino może odbyć się poprzez zakupienie zabutelkowanego już trunku. Wtedy do transakcji dochodzi na aukcji lub poprzez importera. Inną opcją jest zakup całej beczki, która znajduje się jeszcze w destylarni czy winiarni. Ta opcja niesie za sobą ryzyko i dodatkowe koszty. Jakie?

Ryzyko związane jest z tym, że alkohol nie jest jeszcze zakwalifikowany i nie do końca wiadomo, jakiej będzie ostatecznie jakości. Dodatkowo trzeba liczyć się z opłatami związanymi z odpowiednim przechowywaniem beczki.

Inwestycja w luksusowe alkohole, poza zyskami finansowymi, które mogą osiągać pułap nawet kilkuset procent, ma jeszcze jeden ważny aspekt. Idzie za tym renoma. Kiedy inwestor zdecyduje się na zakup kolekcjonerskich butelek czy też całych beczek alkoholu premium, zyskuje uznanie w środowisku koneserów. Uczucie, jakiego dzięki temu można doświadczyć, nazywa się dywidendą emocjonalną.

Jak każda inwestycja, również ta w alkohole luksusowe może nieść za sobą pewne ryzyko, o czym zresztą już wspomnieliśmy. Ich ceny nie są uzależnione od polityki ani trendów ekonomicznych, a więc jest to mimo wszystko dobry sposób na dywersyfikację portfela. Raz kupiony alkohol z reguły trzyma się przez lata i spokojnie czeka, aż jego wartość wzrośnie.

Pozostałe opcje, w co zainwestować 2 000 000 zł

Każdy inwestor musi sam wziąć na siebie odpowiedzialność podjęcia decyzji, w co najlepiej zainwestować 2 000 000. W przypadku problemów z dokonaniem wyboru, warto skorzystać z usług profesjonalnego doradztwa inwestycyjnego.

Tak duży majątek daje również dostęp do private bankingu, który dedykowany jest najbardziej zamożnym klientom. W ramach niego mogą oni liczyć m.in. na pomoc w doborze instrumentów do swojego portfela inwestycyjnego.

Kliknij aby ocenić wpis
[Głosy: 0 Średnia: 0]

binance futures - poradnik oraz opinie

Ranking brokerów 2024
xtb logo
Sprawdź
etoro
Sprawdź
logo tms
Sprawdź
plus500 logo
Sprawdź
icmarkets logo
Sprawdź

Kontrakty CFD to złożone i bardzo ryzykowne instrumenty, mogące spowodować szybką utratę kapitału ze względu na dźwignię finansową. Od 51% do 89% inwestorów traci swoje środki handlując CFD. Musisz rozważyć, czy jesteś w stanie ponieść ryzyko utraty zainwestowanych środków.

pekao

Binance - kod rabatowy -20%

XTB