logo

Inwestowanie dużych kwot: Jak zainwestować od 600 tys. do 1 mln złotych?

1 000 000 złotych to naprawdę spora kwota. Żeby nie traciła na swojej wartości, warto dobrze je ulokować. W co zainwestować 1 mln zł? Możliwości, jakie daje taka suma pieniędzy są spore. Można włożyć je na giełdę albo wejść na rynek nieruchomości. Gdzie zainwestować 1 000 000 zł?

W co najlepiej zainwestować 1 000 000 złotych?

W co zainwestować 1 mln zł? To kwota, którą można ulokować na różne sposoby. Będąc w posiadaniu tak dużych środków, warto dobrze się zastanowić, co z nimi zrobić. Jak zainwestować milion? Najlepiej skorzystać przy tym z usługi doradztwa inwestycyjnego. Każda inwestycja wiąże się ryzykiem, a przy tak dużej kwocie, nie można pozwolić sobie na jakiekolwiek pomyłki.

Akcje

W co najlepiej zainwestować 1 000 000 zł? Niektórym na myśl na pewno przyjdą od razu akcje. Są to instrumenty, w przypadku których stopa zwrotu może wynieść nawet kilkanaście procent. Żeby osiągnąć zysk, inwestor musi je odsprzedać po cenie wyższej od ceny zakupu. Niestety istnieje tu duże ryzyko, że na skutek wewnętrznych działań spółki albo ogólnej sytuacji rynkowej ta zamiast pójść w górę, pójdzie w dół, a to co zamiast dać inwestorowi dodatnią stopę zwrotu, przyniesie straty.

Mając do zaangażowania tak dużą kwotę, wielu inwestorów decyduje się inwestować w akcje długoterminowo, licząc na zwrot pod postacią dywidend. Ważne jest w tym przypadku, żeby wcześniej zorientować się, jaką wybrane spółki prowadzą politykę dywidendową i czy w najbliższym czasie nie planują jej zmieniać.

Jeśli chodzi o to gdzie zainwestować 1 000 000 zł, można zrobić to na warszawskim parkiecie albo jakiejś giełdzie zagranicznej. Częstym wyborem wśród inwestorów są takie rynki jak NASDAQ, NYSE, Shenzhen Stock Exchange czy LSE.

Ranking najlepszych rachunków do zakupu akcji oraz ETF:

FirmaProwizjeOfertaSzczegóły
xtb logoRECENZJA XTBDo 100 000 EUR miesięcznego obrotu:
Akcje 0%
Fundusze ETF 0%

Od nadwyżki powyżej 100 000 EUR:
Akcje 0,2% min. 10 EUR
Fundusze ETF 0,2% min. 10 EUR
SUPER OFERTA!
0% prowizji za handel akcjami oraz ETF
(do 100 000 EUR miesięcznego obrotu)


Minimalny depozyt: brak
Platforma: xStation
+ Bezpłatny dostęp do notowań on-line
+ Akcje z 16 rynków giełdowych
(m.in. polskie akcje z GPW, EURONEXT, NYSE)
+ Akcje ułamkowe – inwestuj już od 10 PLN
+ Dostęp do giełd z jednego konta
+ Polski support 24/5 oraz PIT-8C
+ Oprocentowanie wolnych środków
Sprawdź ofertę
cityindex logoRECENZJA ETORO0% prowizji od handlu akcjamiMinimalny depozyt: 100 USD
Platforma: własna
+ Bezpłatny dostęp do notowań online
+ Ponad 2000 akcji z 17 rynków
+ Dostęp do giełd z jednego konta
Sprawdź ofertę

eToro to platforma inwestycyjna obejmująca wiele aktywów.
Wartość Twoich inwestycji może wzrosnąć lub spaść.
Twój kapitał jest narażony na ryzyko
Sprawdź obowiązujące inne opłaty

logo tmsRECENZJA TMS BROKERS0 zł prowizji na zagranicznych giełdach
na rachunkach prowadzonych w PLN i EUR

(bez limitu obrotu i liczby transakcji)

0,29% prowizji na zagranicznych giełdach
na rachunku prowadzonym w USD

0,19% (min. 5 zł) prowizji na GPW
Dom Maklerski 2022 (wg Invest Cuffs 2023)

Minimalny depozyt: brak
+ Ponad 1800 akcji z największych giełd
+ Dostęp do analiz i raportów giełdowych
+ Handel na kontach PLN, EUR lub USD
Sprawdź ofertę

ETF-y

Chcąc inwestować na giełdzie, wcale nie trzeba kupować akcji. Pod obrót giełdowy podlegają także ETF-y. To szczególny rodzaj funduszy inwestycyjnych, które dają ekspozycję na największe indeksy giełdowe takie jak DAX, NASDAQ 100 czy S&P 500.

Fot. Screen / xtb.com (z dnia 30.09.2022)
Fot. Screen / xtb.com (z dnia 30.09.2022)

ETF-y pozwalają inwestować w najróżniejsze sektory w sposób optymalny kosztowo. Są one tańszą alternatywą dla tradycyjnych funduszy inwestycyjnych.

Jeśli chodzi o ryzyko inwestycyjne, to zależy od tego na jakim opierają się rynku, a także czy są rozliczane w walucie krajowej czy obcej. W drugim przypadku inwestor oprócz ryzyka systemowego bierze na siebie ryzyko walutowe.

Fundusze inwestycyjne

Osoby, które mają odłożone milion złotych, mogą zainwestować też w tradycyjne fundusze inwestycyjne. To najlepsze rozwiązanie dla tych, którym zależy na tym, żeby nie musieć samemu śledzić rynku. Funduszami inwestycyjnymi zarządzają towarzystwa funduszy inwestycyjnych.

Fundusze mogą dawać ekspozycję na rynek akcji, rynek surowców czy też rynek obligacji, co daje możliwość łatwego zdywersyfikowania portfela. W zależności od przyjętej strategii, mogą dawać różny zwrot i być obarczone większym lub mniejszym ryzykiem

Kryptowaluty

W różnych dziedzinach coraz częściej stawiamy na nowoczesność. Tak też jest i w przypadku inwestycji. Do najnowszych rozwiązań na tym właśnie obszarze bez wątpliwości należą kryptowaluty. Początkowo inwestowali w nie jedynie młodzi, natomiast teraz jak najbardziej są one również w zainteresowaniu poważniejszych graczy. Dlaczego?

Odpowiedź jest prosta. Wszystko ze względu na niezwykły potencjał do dalszego rozwoju tej technologii, a także związane z nią spore zyski. Wielu dużych inwestorów rozważając, gdzie zainwestować 600 000, decyduje się na ulokowanie w nie chociaż części swoich środków.

Sam w sobie rynek kryptowalut na pewno jest bardzo obiecujący. Kusi potencjalnie wysokimi zyskami, jakie niektórym udało się dotychczas osiągnąć w bardzo krótkim czasie. Wiąże się on jednak z ogromnym ryzykiem, przez co decydując się na ten typ inwestycji, warto rozważyć, by nie lokować w ten sposób tak dużej kwoty, jaką jest 600 tys., a jedynie jej część. Można zrobić to kupując kryptowaluty na specjalnej giełdzie albo poprzez kontrakty CFD.

Obligacje

Opcją dla tych, którzy chcieliby zainwestować swój milion w nieco bardziej bezpieczne instrumenty są obligacje. To papiery wartościowe o charakterze dłużnym.

Niosą one za sobą potencjalnie niskie ryzyko inwestycje, ale dają przy tym szanse na znacznie mniejszy zysk. Ich oprocentowanie to z reguły kilka procent.

Emitentami obligacji mogą być Skarb Państwa, jednostki samorządu terytorialnego oraz przedsiębiorstwa. Mogą one emitować papiery o oprocentowaniu stałym lub zmiennym lub takie, które nie mają go wcale. Są to obligacje zerokuponowe. Zysk w ich przypadku stanowi dyskonto.

Lokaty

Osoby, które dysponują tak dużą kwotą, jaką jest milion, z reguły mają dość wysoki poziom akceptacji ryzyka, natomiast niekiedy przynajmniej część środków chcą ulokować bezpiecznie. Jak zainwestować milion z pewnym zyskiem? Jedyną taką opcją jest założenie lokaty.

W przypadku tego typu instrumentów stopa zwrotu jest jeszcze niższa niż w przypadku obligacji. Nie ma jednak ryzyka utraty środków. Lokaty dają pewny zysk. Jeśli mają oprocentowanie stałe, inwestor z góry wie, ile dokładnie na nich zarobi. Istnieją także kalkulatory lokat bankowych, które pomagają nam wyliczyć zysk. Przy oprocentowaniu zmiennym zysk jest zależny od stóp procentowych.

Zaletą lokat jest nie tylko pewny zysk, ale i ochrona gwarancyjna. Wpłacane na nie środki są chronione przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Wpłacając na lokatę milion złotych warto jednak wiedzieć, że gwarancja dotyczy depozytów do równowartości 100 tys. EUR.

Metale szlachetne

Tym osobom, które zastanawiają się konkretnie nad tym, w co zainwestować 700 000, warto wspomnieć o możliwości zakupu metali szlachetnych, a w szczególności złota. To opcja dla tych, którzy chcieliby posiadać coś fizycznego.

Złoto można kupić w sztabkach. Uchodzi ono od zawsze za bezpieczny instrument, również w czasach kryzysu. Wszystko ze względu na to, że jego wartość w długim okresie cały czas rośnie. Problemem w przypadku posiadania sztabek złota jest jednak przechowywanie. Posiadanie ich w domu wiąże się z dużym ryzykiem kradzieży, natomiast trzymanie w depozycie niesie za sobą koszty.

Dla niektórych poczucie prestiżu związane z zakupem fizycznego złota jest jednak tak ważne, że są oni skłonni je zaakceptować. Dla tych, którzy chcą w nie zainwestować, ale niekoniecznie fizycznie, rozwiązaniem może być handel na kontraktach CFD. Jeszcze inną opcją jest zakup złotych ETF-ów, czyli takich funduszy, które zgodnie ze swoją strategią posiadają je w swoim portfelu.

W co jeszcze można zainwestować 1 mln?

Ci, którym zależy, żeby jak najlepiej zainwestować 1 000 000 zł, swoją uwagę powinni skupić na dywersyfikacji portfela. Tak dużą kwotę najlepiej jest podzielić i część zainwestować w instrumenty o większym potencjalnym ryzyku, a część w instrumenty bezpieczniejsze. Wcale nie muszą być to papiery wartościowe czy fundusze. Mogą być to też nieruchomości albo sztuka.

Nieruchomości

W co zainwestować 1 mln zł? To idealna kwota do tego, żeby wejść na rynek nieruchomości i zdecydować się na zakup mieszkania, powierzchni komercyjnych albo gruntu.

Ponieważ ceny nieruchomości stale rosną, można zarabiać na nich przez wynajem, a także na odsprzedaży. Druga opcja jest szczególnie korzystna jeśli inwestor zdecyduje się wcześniej je wyremontować. Tego typu inwestycje są określane mianem house flippingu.

Inwestowanie w nieruchomości może dać naprawdę duży zwrot, a związane z nim ryzyko można łatwo ograniczyć. Szukając mieszkania, innego lokalu czy gruntu na pewno warto zorientować się w rynku – przeanalizować ceny i ocenić kto będzie jego potencjalnym najemcą bądź kupcem, tak żeby później rzeczywiście móc je wynająć lub sprzedać z zyskiem.

Ekspozycję na rynek nieruchomości dają też tak zwane REIT-y. Są to fundusze, które inwestują w wynajem. Inwestor może do nich dołączyć i liczyć na wypłatę zysków nawet na poziomie 90%. Można kupić je jako ETF-y.

Fot. Screen / pl.tradingview.com (z dnia 30.09.2022)
Fot. Screen / pl.tradingview.com (z dnia 30.09.2022)

Sztuka

Z kwotą miliona złotych można zainwestować też w sztukę. Najwygodniej jest skorzystać przy tym z usług art bankingu. Wiele banków daje do nich dostęp w ramach private bankingu.

Korzystając z art bankingu można liczyć na pomoc w wyborze i ocenie wartości dzieł sztuki, sprawdzenie ich autentyczności oraz stanu faktycznego, a następnie transport, przechowywanie i konserwację. Banki, które dają możliwość inwestowania w sztukę, współpracują bezpośrednio z renomowanymi domami aukcyjnymi i galeriami, zapewniając inwestorom bezpieczeństwo transakcji.

Biznes

Dość angażującym pomysłem na to, w co zainwestować 1 mln zł, jest otworzenie biznesu. Własna firma może zaowocować dużymi zyskami, natomiast żeby ją założyć, trzeba mieć nie tylko pieniądze, ale też zmysł przedsiębiorczy i sporo wolnego czasu.

Alternatywą jest zostanie aniołem biznesu. Kto to taki? Anioł biznesu to osoba, która inwestuje w przedsiębiorstwa będące na wczesnym etapie rozwoju, najczęściej w startupy, licząc na sukces projektu i późniejsze korzyści z posiadania udziałów.

Oprócz finansowania, wielu aniołów biznesu angażuje się także w rozwój nowych biznesów pod kątem know how i posiadanych kontaktów.

Pozostałe opcje w co zainwestować 1 mln

Na pytanie jak najlepiej zainwestować 1 000 000 zł, każdy inwestor musi odpowiedzieć sobie sam, biorąc pod uwagę swoje podejście do ryzyka i oczekiwania co do stopy zwrotu. Jeśli nie jest w stanie dokonać wyboru, może skorzystać z usług doradztwa inwestycyjnego.

Przy tak dużym majątku, inwestor może liczyć na dostęp do private bankingu. Jest to rodzaj bankowości dedykowany zamożnym klientom. W ramach profesjonalnej obsługi mogą oni liczyć m.in. na pomoc w dobieraniu instrumentów do swojego portfela inwestycyjnego.

Kliknij aby ocenić wpis
[Głosy: 0 Średnia: 0]

binance futures - poradnik oraz opinie

Ranking brokerów 2024
xtb logo
Sprawdź
etoro
Sprawdź
logo tms
Sprawdź
plus500 logo
Sprawdź
icmarkets logo
Sprawdź

Kontrakty CFD to złożone i bardzo ryzykowne instrumenty, mogące spowodować szybką utratę kapitału ze względu na dźwignię finansową. Od 51% do 89% inwestorów traci swoje środki handlując CFD. Musisz rozważyć, czy jesteś w stanie ponieść ryzyko utraty zainwestowanych środków.

pekao

Binance - kod rabatowy -20%

XTB