logo

W co zainwestować od 20 000 zł do 50 000 zł? Pomysły dla ostrożnych i odważnych

Oszczędności na poziomie kilkunastu tysięcy złotych dają już całkiem spore możliwości inwestycyjne. Warto zatem przyjrzeć się potencjalnym inwestycjom do 20 000 zł i wybrać odpowiedni dla siebie sposób pomnażania kapitału.

W tym artykule podajemy kilka inspiracji inwestycyjnych, zarówno dla ostrożnych inwestorów, jak i tych, którzy oczekują solidnych zysków i jednocześnie są gotowi na większe ryzyko. Od razu podkreślamy, że choć podpowiadamy, w co zainwestować 20 000 zł, to większość rozwiązań będzie dobrym wyborem także dla osób, które dysponują mniejszym kapitałem, sięgającym kilku tysięcy złotych.

W co najlepiej zainwestować 20 000 zł? Dla każdego coś ciekawego

Najbardziej znanym i najpopularniejszym sposobem na pomnażanie kapitału są lokaty terminowe i konta oszczędnościowe, a z bardziej ryzykownych rozwiązań – akcje giełdowe i fundusze inwestycyjne. Poza tym dostępne są jeszcze między innymi fundusze ETF, kryptowaluty, czy też szereg inwestycji alternatywnych, np. drogie alkohole, dzieła sztuki czy numizmaty.

Poszczególne możliwości różnią się ryzykiem, potencjałem zysku czy płynnością. Można wybierać spośród rozwiązań bezpiecznych, ale przynoszących niewielkie dochody, jak i ryzykownych, które mogą zapewnić imponujące stopy zwrotu – rzędu kilkudziesięciu czy nawet kilkuset procent w skali roku. Podstawowa zasada jest taka, że im większy potencjalny zysk, tym większe ryzyko inwestycyjne.

Inwestycje do 20 000 zł o dużym potencjale zysku i sporym ryzyku

W co zainwestować 20 000 zł, aby cieszyć się możliwie największym zyskiem? Żadna forma inwestycji, a już zwłaszcza taka, która z założenia obarczona jest wysokim ryzykiem, nie daje gwarancji uzyskania wysokich dochodów. Faktem jest jednak, że część instrumentów finansowych może zapewnić świetne wyniki, o ile tylko urzeczywistni się pozytywny dla inwestora scenariusz rynkowy.

Akcje

Jeśli chodzi o ryzykowne sposoby inwestowania, to chyba najpopularniejszym i najbardziej znanym są akcje giełdowe. Stanowią one papiery wartościowe, dzięki którym można zarabiać na wzroście ich ceny, a także ewentualnie dywidendach wypłacanych przez spółkę. Aby wiedzieć, w które z nich warto zainwestować, trzeba samemu śledzić i rozumieć rynek albo skorzystać z doradztwa np. maklera zatrudnionego w biurze maklerskim.

Co ważne, 20 000 zł można z powodzeniem ulokować w akcjach nie tylko polskich, ale również zagranicznych spółek giełdowych. W przypadku takich transakcji pośredniczą domy maklerskie, a sposób składania zleceń nie różni się specjalnie od tego, który pojawia się w kontekście polskich akcji. Różnica polega na tym, że w zagraniczne papiery inwestuje się w walutach, w których są one handlowane na giełdzie, czyli np. w euro lub dolarach amerykańskich.

Szukasz dobrego miejsca do zakupu akcji lub ETF? Sprawdź ofertę brokera XTB:
  • 0% prowizji za handel akcjami oraz ETF (do 100 000 EUR miesięcznego obrotu)
  • Ponad 3000 akcji i 300 funduszy ETF z całego świata
  • Minimalna wartość transakcji to tylko 10 EUR!

Chcesz dowiedzieć się wiecej o XTB? Sprawdź naszą recenzję oraz opinie klientów.

Chcesz porównać więcej ofert? Sprawdź nasz ranking kont maklerskich.

ETF-y

Osoby, które zastanawiają się, w co zainwestować 20 000 zł, ale przy mniejszym ryzyku, powinny zwrócić uwagę na fundusze typu ETF. Stanowią dobry sposób na zminimalizowanie ryzyka, a zarazem wciąż pozwalają zarabiać (i tracić) na koniunkturze panującej na określonych rynkach.

Fot. Screen / pl.tradingview.com (z dnia 23.10.2022)
Fot. Screen / pl.tradingview.com (z dnia 23.10.2022)

ETF-y to fundusze inwestycyjne notowane na giełdach, których wartość zależy od notowań innych instrumentów, zwanych bazowymi lub podstawowymi. Mogą one zapewniać ekspozycję np. na indeksy akcyjne z polskiego parkietu, jak i z giełd zagranicznych, a także na szereg innych aktywów: surowce, koszyki obligacji czy waluty. W ich przypadku ryzyko co do zasady jest znacznie niższe, niż przy inwestowaniu w akcje, co bierze się choćby stąd, że na wycenę ETF-a składa się nie jeden, lecz wiele aktywów.

Kryptowaluty

Kolejnymi ciekawymi instrumentami finansowymi są kryptowaluty, jednak odradza się inwestować w nie duże kwoty, przynajmniej na początku. Wahania ich kursów są ogromne, co w połączeniu z rosnącym zainteresowaniem branżą sprzyjają osiąganiu imponujących zysków. O tym, jak silny potencjał drzemie w kryptoaktywach, niech świadczy choćby fakt, że najstarsze z nich, czyli Bitcoin, na przestrzeni kilkunastu lat swojego istnienia zwiększył swoją wartość o kilka… milionów procent.

Szukasz dobrego miejsca do zakupu kryptowalut? Sprawdź ofertę giełdy Binance:
  • Bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa, wysoka płynność
  • Ponad 400 kryptowalut w ofercie
  • Ekspresowa wpłata PLN za pomocą bramki ZEN
  • Inwestuj w kontrakty z dźwignią do 125x!

Chcesz dowiedzieć się wiecej o Binance? Sprawdź naszą recenzję oraz opinie klientów.

Chcesz porównać więcej ofert? Sprawdź nasz ranking giełd kryptowalut.

W czasie hossy na rynku, kryptowaluty mogą dawać kilkaset czy nawet kilka tysięcy procent zysku w skali miesiąca czy tygodnia, ale w okresach bessy przysparzają potężnych strat. Dlatego dla wielu inwestorów dobrym rozwiązaniem będzie ulokowanie w nich nie więcej niż kilku, kilkunastu tysięcy złotych. Co więcej, aby zminimalizować ryzyko inwestycji i nie naciąć się na nieuczciwego usługodawcę, warto wybierać sprawdzone giełdy krypto, takie jak Binance czy Kraken. Trzeba też podkreślić, że w kryptowaluty można również inwestować za pośrednictwem kontraktów CFD, które są oferowane przez zagranicznych i polskich brokerów, w tym XTB.

Fot. Screen / xtb.com (z dnia 23.10.2022)
Fot. Screen / xtb.com (z dnia 23.10.2022)

W co jeszcze można zainwestować 20 000 zł? Inwestycje dla ostrożnych

Nie każdy jest w stanie zaakceptować ryzyko utraty kapitału, które jest immanentną cechą opisanych instrumentów finansowych. Nie brakuje jednak wielu innych inwestycji do 20 000 zł, które wiążą się z niewielkim lub wręcz zerowym ryzykiem inwestycyjnym.

Lokaty i konta oszczędnościowe

Jak najlepiej zainwestować 20 000 zł, żeby nie tylko nie stracić, ale i nieco zarobić? W tym kontekście na myśl przychodzą przede wszystkim produkty bankowe, takie jak konta oszczędnościowe i lokaty terminowe. Mają one zwykle z góry określone w umowie oprocentowanie, a przy tym dają pewność, że klient nie straci na nich pieniędzy. Przy małych sumach zysk na takich produktach będzie minimalny, jednak przy inwestycji rzędu 20 000 zł mogą dać zarobić od około 100 do 200 zł.

Lokaty i konta oszczędnościowe są dobrą opcją dla tych, którzy zastanawiają się, gdzie zainwestować 20 000 zł tak, aby zabezpieczyć je przed utratą wartości, własną rozrzutnością czy nawet kradzieżą. Nie zapewniają imponujących zysków, ale warto podkreślić, że są one wolne od jakiegokolwiek ryzyka i mogą zostać w dowolnym momencie łatwo spieniężone.

Obligacje skarbowe

Z równie niskim ryzykiem, a jednocześnie dość podobnym potencjałem zysku wiążą się obligacje skarbowe. Często dają one zbliżone, a nawet wyższe stopy zwrotu, niż bankowe produkty oszczędnościowe, przy czym w ich przypadku kapitał lokuje się z myślą o dłuższym horyzoncie inwestycyjnym. Termin wykupu obligacji może wynosić 1 czy 2 lata, ale najpopularniejsze są obligacje 4- i 10-letnie, których oprocentowanie jest ściśle powiązane z poziomem inflacji.

Fundusze inwestycyjne

Te osoby, które myślą o tym, żeby zainwestować długoterminowo, jak najbardziej mogą zdecydować się na fundusze inwestycyjne. Tym bardziej jeśli zależy im na tym, żeby nie musieli ciągle śledzić rynku.

Fundusze inwestycyjne są instrumentami zarządzanymi przez specjalne towarzystwa funduszy inwestycyjnych. Dają możliwość wejścia na najróżniejsze rynki pojedynczym inwestorom.

W związku z tym, że są zarządzane przez wspomniane towarzystwa, inwestorzy, którzy chcą ulokować w nie środki, muszą liczyć się z szeregiem opłat dodatkowych. Niskimi opłatami za zarządzanie charakteryzują się jedynie wspomniane wcześniej fundusze ETF.

Jeśli chodzi o ryzyko, w tym przypadku zależy ono od tego w co inwestują. Najwyższym poziomem ryzyka wyróżniają się fundusze akcyjne, natomiast najniższym fundusze pieniężne.

Surowce

Jak najlepiej zainwestować 50 000 zł? Dla wielu osób nie ma lepszej inwestycji, niż wejście na rynek surowców. Szczególnie cenione jest na nim złoto, a także inne metale szlachetne i ropa naftowa.

Do powyższych można zaliczyć m.in. złoto i srebro, zwłaszcza w postaci fizycznej (choć można w nie inwestować także np. poprzez wspomniane ETF-y). Od razu trzeba jednak podkreślić, że ani jeden, ani drugi metal szlachetny nie stanowi bezpiecznej inwestycji. W dłuższym terminie kursy tych surowców poruszają się w trendzie wzrostowym, jednak w perspektywie tygodni czy miesięcy ich spadki mogą być naprawdę wysokie i sięgać kilkunastu, a nawet więcej, procent.

Można inwestować w nie na różne sposoby. Jedną z możliwości jest zakup w formie fizycznej. Angażując w ten sposób tak wysoką kwotę, należałoby jednak zadbać już o odpowiednie zabezpieczenia (zakup sejfu, wykupienie ubezpieczenia), co wiązałoby się z dodatkowymi kosztami.

W surowce można inwestować też za pośrednictwem instrumentów pochodnych, którymi są kontrakty CFD.

Fot. Screen / xtb.com (z dnia 12.09.2022)
Fot. Screen / xtb.com

Można na nich korzystać z dźwigni finansowej, co oznacza, że do zawarcia transakcji wystarczy depozyt zabezpieczający. Korzystając z dźwigni inwestor bierze na siebie jednak już duże ryzyko.

Pozostałe pomysły

Warto też rozważyć inwestycje alternatywne, czyli takie, które nie należą do konwencjonalnych sposobów pomnażania kapitału. Można do nich zaliczyć zakup win, whiskey lub innych drogich alkoholi, kart kolekcjonerskich, klocków lego, monet okolicznościowych lub innych numizmatów. Tego typu rozwiązania charakteryzują się jednak niską płynnością i powinny być brane pod uwagę głównie przez osoby, które są dobrze zorientowane w danym temacie, a przy tym mogą sobie pozwolić na długoterminowe zamrożenie inwestowanego kapitału. Ci, którzy nie spełniają tych warunków, powinni skupić się na klasycznych, wcześniej wspomnianych rozwiązaniach.

Kliknij aby ocenić wpis
[Głosy: 0 Średnia: 0]

binance futures - poradnik oraz opinie

Ranking brokerów 2024
xtb logo
Sprawdź
etoro
Sprawdź
logo tms
Sprawdź
plus500 logo
Sprawdź
icmarkets logo
Sprawdź

Kontrakty CFD to złożone i bardzo ryzykowne instrumenty, mogące spowodować szybką utratę kapitału ze względu na dźwignię finansową. Od 51% do 89% inwestorów traci swoje środki handlując CFD. Musisz rozważyć, czy jesteś w stanie ponieść ryzyko utraty zainwestowanych środków.

pekao

Binance - kod rabatowy -20%

XTB