logo

Projekt Lisk (LSK): budowa, zastosowanie, partnerstwa

xtb - broker godny zaufania

Lisk przez lata budował ekosystem wokół własnego blockchaina Layer 1. To już przeszłość, gdyż w 2024 roku zdecydował się na przekształcenie się w rozwiązanie L2 dla Ethereum. Dlaczego tak się stało i czy pomoże mu to w rozwoju?

Logo kryptowaluty Lisk

Kurs Lisk
(LSK/PLN)

2,88 PLN

(0,74 USD)

Zmiana ceny (24h)

2,90% (+0,081 PLN)

Ranking

341

1h

0,52%

24h

2,90%

7d

-4,33%

14d

-20,42%

30d

-14,60%

200d

-46,90%

1y

4,42%

Kapitalizacja

118 187 544 USD

Zmiana kapitalizacji (24h)

2,55%

Max cena (24h)

0,75 USD

Min cena (24h)

0,72 USD

Wolumen (24h)

3 003 012 USD

Historyczne maksimum

34,92 USD (2018-01, -97,88%)

Ilość w obrocie

159 631 308 LSK

Ilość maksymalna

400 000 000 LSK

Za 100 PLN kupisz 34,68 LSK

Strona projektu: lisk.com

Ostatnia aktualizacja 2024-09-08 02:57

Wykres kryptowaluty Lisk


Lisk i jego ewolucja

Czym jest Lisk SML

Lisk (LSK) to projekt uruchomiony już w roku 2016, a więc tylko rok młodszy od Ethereum. Jest przeznaczony raczej dla programistów niż masowego użytkownika, oferując własny SDK oraz (do niedawna) możliwość kodowania w JavaScript.

Jego zadaniem od początku było uproszczenie procesu tworzenia zdecentralizowanych aplikacji. Wówczas oznaczało to uruchomienie platformy Layer 1, w założeniu mającej być lepszą od całej konkurencji.

Lisk był jednym z pierwszych, którzy zaproponowali skalowanie za pomocą sieci łańcuchów aplikacji (sidechainów). Działało to dobrze, jednak nie rozwiązywało podstawowego problemu – konkurencji bardzo silnego ekosystemu Ethereum. Konieczna stała się ucieczka do przodu.

Obecnie (rok 2024) Lisk jest rozwiązaniem warstwy 2 dla Ethereum, opartym na rozwiązaniach Optimism. Jest jednym z kluczowych elementów Optimism Superchain, sieci połączonych ze sobą sieci blockchainów opartych o OP Stack. Pozwala mu to oferować wszystkie elementy swojej infrastruktury, jednocześnie dziedzicząc bezpieczeństwo Ethereum.

Nie zmienia to faktu, że rezygnacja z własnej sieci Layer 1 może być odbierana jako pewnego rodzaju porażka. Dlaczego Lisk – i szerzej, inne sieci jak Coti, Astar czy Celo – wybrały ten kierunek rozwoju?

Wielka migracja

Blockchain ewoluuje, podobnie jak każdy inny organizm na Ziemi. Dawno temu nikt nie słyszał o rozwiązaniach Layer 2 czy rollupach. Łańcuch warstwy 1 był najlepszym rozwiązaniem, jeśli chciałeś budować blockchain dostosowany do swoich potrzeb.

Niestety, budowa własnego łańcucha to cały szereg wyzwań. Konieczność tworzenia infrastruktury. Wysokie koszta. Bezpieczeństwo. Decentralizacja. Kompatybilność z EVM. Ograniczone zasoby. Brak płynności…

Jak działa Lisk

Duża część tych problemów znika, jeśli projekt decyduje się na migrację jako Layer 2 do ekosystemu Ethereum. Dlaczego?

  1. Tania infrastruktura: nie musimy już dbać o walidatorów i własne węzły blockchain, skoro podpinamy nasze rozwiązania do istniejącego systemu.
  2. Kompatybilność: przejście na rollupy korzystające z EVM wymaga pracy, ale potem każda nowa funkcja będzie w 100% kompatybilna z Ethereum
  3. Bezpieczeństwo: rozwiązania L2 dziedziczą bezpieczeństwo łańcucha bazowego – a w tej kategorii Ethereum jest trudne do pobicia.
  4. Efekt sieciowy: wchodząc do ekosystemu ETH, projekt może korzystać z ogromnej ilości zasobów gotowego kodu, wypracowanych standardów czy wykwalifikowanych deweloperów.
  5. Elastyczność: bez trudu dostosujemy nasz projekt do zastosowań związanych z założonym przypadkiem użycia. Mechanizm konsensusu, poziom bezpieczeństwa czy skalowalność mogą zostać dopasowane indywidualnie.
  6. Komunikacja ze światem: w przeciwieństwie do Layer 1 nie ma z tym problemu. Mosty pozwalają na łatwy transfer danych i tokenów zarówno z innych Layer 2 i Ethereum, jak i z każdego łańcucha kompatybilnego z EVM.

Trochę techniki

Lisk opiera się na rozwiązaniu OP Stack. Jest to baza kodu open source, która została zbudowana do obsługi Superchain. Ten z kolei jest zintegrowany z usługami firmy Gelato, która zapewnia automatyzację, dostęp do danych poza łańcuchem, a nawet rozwiązania account abstraction. Platforma daje natywny dostęp do usług i protokołów Web3 takich jak Etherscan, The Graph, LayerZero i podobne.

Rozwiązania Gelato i OP Stack zapewniają dostęp do infrastruktury, działającej w modelu RaaS (Rollup-as-a-Service), podobnym do opisywanego wcześniej modelu BaaS.

Pozwala to zespołowi Lisk skupić się na tworzeniu nowych narzędzi, bez martwienia się o obsługę łańcucha czy infrastrukturę.

Nowy Lisk L2 ma Ethereum
Dzięki współpracy z Optymism i Gelato, Lisk zyskuje nowe możliwości

Nowy Lisk na nowe czasy

Zmiany w Lisk

Przejście na Ethereum drastycznie zmienia dotychczasowe zastosowanie Lisk. Od swego powstania był on niejako portalem dla programistów, pozwalając im pisać dApps przy pomocy dobrze znanego Java Script zamiast Solidty czy Rust. Wraz z przejściem na Ethereum znika jego główna funkcjonalność. Co dalej?

Obecnie Lisk zamierza koncentrować się na potrzebach rynków wschodzących. Chce oferować im rozwiązania służące tokenizacji zasobów świata rzeczywistego (RWA) oraz rozwoju infrastruktury fizycznej (DePIN). Nawiązał już nawet współpracę z indonezyjskim Ministerstwem Komunikacji i Informatyki, któremu ma pomóc rozwijać lokalny rynek startupów Web3.

Mimo to wydaje się, że jest to swego rodzaju desperacki ruch do przodu. Choć Lisk ma potencjał i doświadczenie, wybór najbardziej atrakcyjnych i medialnych nisz sugeruje, że zmiana filozofii działania jest tyleż przemyślana, co i wymuszona nowymi okolicznościami.

Bieżące wiadomości

Tematem ostatnich tygodni jest rzecz jasna migracja na Ethereum. Uruchomiono już mainnet, dostępny póki co dla deweloperów, przeprowadzono także migrację tokena LSK do formatu ERC-20. Pozostałe ciekawe wiadomości:

  • powstało Lisk DAO, dające posiadaczom tokena LSK wpływ na kierunek rozwoju projektu
  • uruchomiono zarządzany przez społeczność skarbiec, zarządzający 45 milionami tokenów LSK
  • zakończył się największy jak dotąd Hackathon Lisk, mający przeszło 500 uczestników
  • handel tokenem LSK ERC-20 uruchomiła większość dużych giełd, jak Binance, Kraken, Kucoin czy OKX
  • nawiązano partnerstwo z firmą Obligate, szwajcarską platformą rynków kapitałowych opartą na blockchain
  • uruchomiono Lisk Blockchain Incubation Hub, zapewniające wsparcie kilkudziesięciu startupom z Afryki
  • nad wejściem na platformę pracuje kilka znanych projektów Web3, jak Rarible, VelodromeFi czy SecretNetwork

Kryptowaluta LSK

Blockchain Lisk, Web3 i RWA

Skoro ewoluuje cały ekosystem Lisk, sporo zmienia się także w kwestii jego tokena. Dotychczasowa podaż bez limitu będzie ograniczona do 400 milionów LSK. Każdy dotychczasowy token LSK podlega migracji do ERC-20 stosunku 1:1. W latach 2024 i 2025 planowane są natomiast airdropy, zarówno dla dotychczasowych jak i nowych użytkowników.

Dotychczas sieć zabezpieczona była dowodem stawki (Proof of Stake), finansowanym przez inflację tokenów. W związku z przejściem na Ethereum taka konieczność znika, co pozwoli na ograniczenie podaży.

Po migracji token LSK ma dwa główne cele. Ma zachęcać do udziału w Lisk DAO i udziału w zarządzaniu. Po drugie – uczestnicy blokujący tokeny aby zyskać prawo głosu, zdobywają nagrody za stakowanie. W przyszłości przewidywane jest także użycie LSK do płatności.

Planowane jest głosowanie społeczności na temat finansowania DAO i ew. redukcji podaży. Na stole będą dwie opcje: przydział 100 milionów LSK do DAO lub ich spalenie i redukcja podaży do 300 milionów tokenów. Zmieniona zostanie także alokacja tokenów LSK, tak aby wspierały one rozwój poprzez airdropy, animację rynku oraz zachęty do integracji dApps.

binance futures - poradnik oraz opinie

Wraz z migracją tokenów podaż LSK w obiegu wzrośnie o około 30% (ze 150 milionów do 200 milionów LSK). Na ten wzrost złożą się:

  • 5 mln LSK na Fundusz Ekosystemowy
  • 6 mln LSK na fundusz DAO
  • 10 mln LSK na Fundusz Inwestorów Strategicznych
  • 10 mln LSK na rzecz płynności i tworzenia rynku
  • 15 mln LSK na airdropy

Po migracji tokenów podaż w obiegu będzie stopniowo wzrastać, jak pokazano na wykresie. Szczegółowy harmonogram nabywania uprawnień został opisany w tabeli.

Lisk zalety i wady
Tokenomika Lisk nie wygląda źle, zwłaszcza jeśli tokeny DAO zostaną spalone

Jak i gdzie kupić Lisk (LSK)?

Lisk jest dobrze znany na giełdach całego świata krypto. Choć największe obroty notuje Upbit w parze do koreańskiego wona, nie zabraknie okazji do zakupu za krypto. Binance, OKX, Bitrue, Bitget, Gate.io, Kucoin… wybór parkietów jest szeroki.

Trochę skromniej z walutą wymiany. Tu zdecydowanie króluje USDT, z rzadka wspomagany BTC czy ETH. Warto zauważyć, że kryptowalutę Lisk możemy też kupić za PLN na giełdzie Zonda (dawny BitBay).

Jako że LSK przechodzi na standard ERC-20, problemu z przechowywaniem nie będzie żadnego. Dotychczasowe monety sieci L1 bez problemu wymienimy natomiast przy pomocy dedykowanego mostu.

Dokonania Lisk

Lisk od początku miał bardzo dobrą opinię w Polsce, co przekładało się na znaczną popularność. Polska społeczność skupiona wokół projektu pozostaje jedną z bardziej aktywnych w skali świata.

Projekt był jedną z pierwszych platform blockchain, które wdrożyły mechanizm konsensusu Proof of Stake (PoS) zamiast będącego wtedy standardem PoW.

Aby edukować swoich użytkowników, uruchomiono Akademię Lisk, która oferuje różne zasoby i kursy dla zainteresowanych tworzeniem aplikacji na tej platformie.

Częstym pytaniem w sieci jest: czy Lisk ma przyszłość? Trudno o jasną odpowiedź. Z jednej strony migracja na Ethereum i mocne związki z Superchain to rozsądne wyjście, otwierające mu okno na świat. Z drugiej – oznacza porzucenie dotychczasowej misji i próbę wejścia na bardzo zatłoczony rynek. Tylko przyszłość pokaże, czy to się uda.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Co się zmienia w Lisk?

Lisk przestaje być samodzielną siecią Layer 1, a staje się rozwiązaniem Layer 2 dla Ethereum.

Czy warto kupić Lisk?

Jak kupić Lisk w Polsce?


Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ranking brokerów 2024
xtb logo
Sprawdź
76% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
etoro
Sprawdź
51% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
logo tms
Sprawdź
75% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
plus500 logo
Sprawdź
icmarkets logo
Sprawdź

Zostań redaktorem serwisu GieldoMania.pl

pekao

Binance - kod rabatowy -20%

XTB