Ripple narodziło się jako pomysł na rewolucyjne ulepszenie systemu płatności międzynarodowych. Potem rozszerzyło swoje cele, wchodząc w segment zdecentralizowanych finansów i tokenizacji. Sprawdźmy, czy jest to przemyślany plan, czy też może ucieczka do przodu.
Kurs XRP
(XRP/PLN)
2,03 PLN
(0,52 USD)
Zmiana ceny (24h)
-0,26% (-0,0053 PLN)
Ranking
7
1h
-0,61%
24h
-0,26%
7d
-0,68%
14d
-4,52%
30d
-16,20%
200d
-3,77%
1y
-10,34%
Kapitalizacja
29 739 224 854 USD
Zmiana kapitalizacji (24h)
-0,30%
Max cena (24h)
0,53 USD
Min cena (24h)
0,52 USD
Wolumen (24h)
1 067 896 597 USD
Historyczne maksimum
3,40 USD (2018-01, -84,60%)
Ilość w obrocie
56 811 862 950 XRP
Ilość maksymalna
99 987 068 281 XRP
Za 100 PLN kupisz 49,17 XRP
Strona projektu: ripple.com
Ostatnia aktualizacja 2024-10-30 16:39
Wykres kryptowaluty XRP
Co to jest Ripple?
Ripple (XRP) to chyba trzeci najbardziej znany blockchain świata, zaraz po Bitcoinie czy Ethereum. Jest powszechnie kojarzony nie tyle za względu na swoją użyteczność i popularność, ile z powodu toczonej od lat walki z amerykańskim nadzorem finansowym. SEC, regulacje, przyszłość blockchain – to wszystko wiąże się z tą firmą i jej projektem XRP Ledger.
Ideą Ripple jest sieć natychmiastowych płatności, ułatwiająca przepływ środków finansowych przez granice. Każdy, to wysyłał kiedyś pieniądze przelewem do innego kraju wie, że nie jest to ani szybkie ani tanie. Użycie blockchain dramatycznie zmienia sytuację – okazuje się, że można przesłać dowolną kwotę w każde miejsce natychmiast i śmiesznie tanim kosztem.
Gdyby ten projekt został powszechnie przyjęty, oznaczałby bardzo poważne zmiany dla globalnej branży finansowej. A ponieważ finanse odpowiadają, według różnych szacunków, za 5-10% światowego PKB, sprawa stała się bardzo delikatna. Choć samo Ripple twierdzi, że jego celem jest zwiększenie efektywności systemu bankowego, a nie jego zastąpienie, nic dziwnego, że stało się ono projektem pod specjalnym nadzorem.
Krótka historia projektu
W 2004 roku kanadyjski programista Ryan Fugger stworzył „bezpieczny system płatności dla sieci finansowej”. Nazwał swój projekt RipplePay, a jego celem było umożliwienie międzynarodowych przelewów pieniężnych bez pośrednictwa banków.
Klika lat później projekt zwrócił uwagę kilku biznesmenów: Jeda McCaleba, Chrisa Larsena, Arthura Britto i Davida Schwartza. Fugger zgodził się na propozycję wykupienia swojej firmy i historia zaczęła przyspieszać.
W 2012 nowi właściciele zmienili nazwę firmy na OpenCoin i zmodyfikowali jej założenia: celem stało się dostarczanie rozwiązań płatniczych dla instytucji finansowych. Korzystając z koncepcji stworzonych przez Fuggera, opracowali nowy protokół płatności, uruchomili własny blockchain i stworzyli token XRP.
W 2014 r. McCaleb finalnie opuścił firmę, zakładając konkurencyjny projekt Stellar (XLM). Był on także założycielem giełdy Mt Gox, której upadek był jednym z największych wydarzeń świata krypto.
Prace trwały, a OpenCoin z czasem zmienił nazwę na Ripple. W 2016 r. Departament Usług Finansowych Nowego Jorku przyznał firmie licencję na emisję wirtualnej waluty, co pozwoliło nawiązać współpracę z setkami instytucji finansowych. XRP ma wsparcie takich firm, jak Merrill Lynch, Standard Chartered, czy Santander Bank.
W 2020 r. powołano fundację non-profit XRPL, której celem jest rozwój i przyjęcie zdecentralizowanej księgi XRP. Również w tym roku Ripple zostało pozwane przez SEC, które potraktowało wcześniejszą sprzedaż tokena XRP jako nielegalną ofertę papierów wartościowych.
Od tego czasu informacje o postępie technologicznym firmy przeplatają się z doniesieniami z sali sądowej. Sprawa toczy się ze zmiennym szczęściem i choć Ripple odniosło kilka zwycięstw, wynik batalii nie jest przesądzony.
Ekosystem Ripple
Środowisko projektu jest bardzo rozległe, a token XRP to tylko jedna z jego części. Spróbujmy rozbić ten monolit na dwie podstawowe części.
RippleNet
Jest to globalna sieć płatności, w założeniu mająca zastąpić dotychczasowy system SWIFT. Jest wykorzystywana do szybkiego przesyłania środków finansowych, zachowując przejrzystość i niski koszt transferu. Skierowana jest głównie do instytucji finansowych, jak dotąd przetworzyła przeszło 20 milionów transakcji na sumę 30 miliardów dolarów.
Sieć obejmuje wiele krajów, jak Indie, Brazylię, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Meksyk, Wielką Brytanię i wiele innych. Zauważalna jest jednak nieobecność USA i krajów UE, powodowa kwestiami prawnymi.
Do niedawna Ripple reklamowała osobne moduły dla firm czy banków, jak xRapid, xVia czy xCurrent, jednak ostatnio usunęła wzmianki o nich. Obecnie wszystkie te usługi dostępne są bezpośrednio po zalogowaniu do jednolitej sieci RippleNet.
Ripple jest twórcą terminu Internet of Value (IoV). Oznacza globalną sieć, w której ludzie mogą dokonywać dowolnych transferów bez potrzeby korzystania z pośredników i ponoszenia dużych kosztów.
XRP Ledger (XRPL)
Jest to blockchain open source, funkcjonujący niezależnie od ekosystemu Ripple Net. Podobnie jak Bitcoin, nie obsługuje natywnie smartkontraktów, choć są sposoby obejścia tego problemu.
Łańcuch jest szybki (3400 TPS) i bardzo tani (tysięczne centa) zachowując przy tym efektywność energetyczną. Model konsensusu to Ripple Protocol Consensus Algorithm (RCPA). Transakcje zatwierdzane są przez zmienną liczbę walidatorów (obecnie 130). Blockchain oferuje również komplet narzędzi dla programistów i dużą bazę wiedzy open source, pozwalającą na realizację złożonych projektów.
Blockchain pozwala na przesyłanie tokenów XRP, ale również na płatności krzyżowe w różnych walutach, obsługuje też odpowiednik czeków, czekających na realizację oraz płatności Escrow.
Środkiem płatniczym na łańcuchu jest moneta XRP, powszechnie znana na rynkach krypto, służąca wszelkim transferom finansowym i obsłudze mikropłatności. Są propozycje, by rozszerzyć jej funkcjonalność o udział w zarządzaniu łańcuchem.
Zastosowania technologii Ripple
Rozwiązania Ripple mają szerokie zastosowania, obsługując zarówno aktywa krypto jak i walutę fiat.
- Płatności. Oczywisty przypadek użycia, pozwalający na szybki transfer pieniędzy po całym świecie. Minimalne opłaty i czas realizacji transakcji 3-5 sekund pozwalają załatwić sprawy finansowe łatwo i przyjemnie.
- Stablecoiny. Oprócz obsługi płatności, blockchain XRPL może być wykorzystany jako platforma emisji monet powiązanych z innymi aktywami, jak USD i EUR.
- Tokenizacja. Oznacza ona powiązanie praw do jakiegoś aktywa z posiadaniem reprezentujących go cyfrowych tokenów. Narzędzia Ripple pozwalają tokenizować dowolne prawa własności przy użyciu tokenów NFT.
- DeFi. XRP Ledger zapewnia dostęp do zdecentralizowanych produktów i usług finansowych. Użytkownicy mogą wchodzić w interakcję z DEX i handlować bezpośrednio, używając XRPL.
- CBDC. Cyfrowe Waluty Banku Centralnego to temat rzeka, a bardzo wielu ma do nich stosunek krytyczny. Nie zmienia to faktu, że Ripple opracowało specjalną platformę do obsługi CBDC, pozwalającą bankom centralnym interakcję z innymi systemami płatności.
Ogromną szansą dla Ripple jest jego integracja z systemami płatności detalicznych. Jeśli kiedykolwiek powstanie karta płatnicza Ripple zasilana stablecoinami, będzie to przełom na rynku.
Zalety i wady Ripple
Silne strony
- transakcje XRP są błyskawiczne i bardzo tanie
- wydajność 3400 TPS jest bardzo dobrym wynikiem, choć ustępuje systemowi VISA
- znikoma emisja CO2 pozwala zaliczyć XRPL do zielonych blochchainów
- ekosystem jest dopracowany i sprawdzony w praktyce
- firma ma silne wsparcie topowych banków i instytucji finansowych
Słabe strony
- łańcuch jest zarządzany centralnie, co zaprzecza idei decentralizacji krypto
- problemy prawne nie zostały rozwiązane i wciąż istnieje możliwość storpedowania projektu przez SEC
- Ripple jednoznacznie stoi po stronie rządów i banków, nie anarchistycznej społeczności krypto
- łańcuch nie zapewnia pełnej obsługi smartkontraktów i musi łatać te braki rozwiązaniami w rodzaju Flare
- firma Ripple i kilku dużych posiadaczy kontrolują przeważającą część podaży XRP
Trochę krytyki
Choć Ripple oferuje potężne narzędzia i ma swoje dokonania, stale spotyka się z krytyką. Niezależnie od kwestii CBDC i bliskiej współpracy z dużymi bankami, sporo do zarzucenia firmie mają także posiadacze tokenów XRP.
Głównym zarzutem jest stwierdzenie, że Ripple przegrał wyścig o swój główny rynek – transgraniczne transakcje z użyciem stablecoinów. Kiedy platforma startowała, była praktycznie monopolistą, jeśli chodzi o błyskawiczne i tanie przelewy. Obecnie musi się mierzyć z silną konkurencją, zaś inne sieci oferują nawet większą przepustowość. Jak twierdzą krytycy, tym właśnie spowodowany jest wyraźny zwrot w stronę tokenizacji i DeFi.
Istnieje rozbieżność zdań między szefostwem firmy i przeciętnymi posiadaczami tokenów. O ile ci pierwsi widzą jedynie pasmo sukcesów, drudzy pytają, co właściwie zmieniło się przez ostatnie lata. Owszem, Ripple ma porozumienia z wieloma czołowymi instytucjami, ale nie przełożyły się one na masowe użycie tokena czy podbicie rynku detalicznego.
Kolejnym zarzutem jest stała podaż XRP, którego cały zapas został utworzony na starcie. Niektórzy posuwają się do stwierdzenia, że nawet ostatni włam na konto Chrisa Larsena był w rzeczywistości zakamuflowaną sprzedażą tokenów.
Jak widać posiadacze tokenów XRP są sfrustrowani dotychczasowymi wynikami, co może przeszkadzać w budzeniu powszechnego entuzjazmu i realizacji ogromnych planów.
Kryptowaluta Ripple (XRP)
Całkowita podaż XRP to 100 miliardów, z czego na rynku znajduje się obecnie 54%. Do założycieli projektu trafiła niebagatelna suma 20 miliardów tokenów, po dzisiejszych cenach warta 10 mld $.
Dystrybucja XRP jest automatyczna, oparta na smartkontraktach. Wprowadzają one na rynek 1 miliard tokenów co miesiąc, przez łączny okres 55 miesięcy. Duża część podaży, przekraczająca 60%, koncentruje się w 100 największych portfelach, co budzi obawy o decentralizację
Nadmierna podaż częściowo łagodzona jest spalaniem wszelkich opłat wymaganych przy obsłudze transakcji.
Jak i gdzie kupić XRP?
Kryptowaluta Ripple dostępna jest na wszystkich większych giełdach kryptowalut: Binance, Bybit, OKX, Coinbase, Bitget… Największe wolumeny dostępne są jak zawsze za USDT.
Przechowywanie XRP wymaga specjalnego portfela, na szczęście mamy kilka do wyboru: Rippex, Trustwallet, Atomic Wallet, a także portfele hardware jak Ledger czy Trezor.
Ripple – opinie, fakty, ciekawostki
Dobrą opinię o Ripple mają fundusze VC. Niedawno powstał Arrington XRP Capital, fundusz hedgingowy dający ekspozycję na XRP klientom w Stanach Zjednoczonych.
Rynek z zainteresowaniem śledził trwającą 8 lat wyprzedaż XRP przez Jeda McCaleba, który za swój udział w założeniu firmy otrzymał 9 miliardów tych monet. Ostatecznie opróżnił on swój portfel w roku 2022.
Współzałożyciel Ripple, Chris Larsen w 2018 roku został uznany przez Forbes za najbogatszą osobę z sektora kryptowalut. Jego majątek wynosił wówczas ok. 8 miliardów dolarów.
Mimo wszelkich niedociągnięć trzeba przyznać, że Ripple udało się osiągnąć coś, czego nie zdobyła żadna inna kryptowaluta – adopcję ze strony wielkich banków. Czy przełoży się to na stałe miejsce w świecie globalnych finansów? Nie wiadomo, choć członkowie XRP Army nie zamierzają składać broni.
Najczęściej zadawane pytania (FAQ)
Co to jest Ripple?
Ripple to globalna platforma płatności składająca się z dwóch segmentów: dedykowanej bankom sieci Ripple Net oraz otwartego blockchaina XRPL.
Kiedy skończy się proces z SEC?
Nie wiadomo, gdyż żadna ze stron nie daje za wygraną. Być może sprawę zakończy postanowienie sądu, jednak raczej nie nastąpi to przed końcem 2024 r.
Czy XRPL służy tylko do międzynarodowych płatności?
Chociaż łańcuch został początkowo opracowany w tym celu, obecnie ma wiele innych przypadków użycia, jak NFT czy DeFi.
Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.