Stellar Lumens to nieomal bliźniak Ripple. Szybki blockchain, zaprojektowany specjalnie do międzynarodowych płatności, realizowanych po prawie zerowych kosztach. Czy przeskoczy swojego starszego brata?
Kurs Stellar
(XLM/PLN)
0,37 PLN
(0,095 USD)
Zmiana ceny (24h)
-0,63% (-0,0024 PLN)
Ranking
36
1h
-0,86%
24h
-0,63%
7d
1,23%
14d
1,39%
30d
-6,32%
200d
-15,78%
1y
-20,51%
Kapitalizacja
2 832 767 057 USD
Zmiana kapitalizacji (24h)
-0,51%
Max cena (24h)
0,097 USD
Min cena (24h)
0,095 USD
Wolumen (24h)
55 119 818 USD
Historyczne maksimum
0,88 USD (2018-01, -89,12%)
Ilość w obrocie
29 745 857 909 XLM
Ilość maksymalna
50 001 786 925 XLM
Za 100 PLN kupisz 270,05 XLM
Strona projektu: www.stellar.org
Ostatnia aktualizacja 2024-10-30 16:39
Wykres kryptowaluty Stellar
Stellar: młodszy brat Ripple
Stellar (XLM) narodził się, gdy rozwodzili się rodzice Ripple (XRP). Wraz z dojrzewaniem tej sieci jeden, z jej współtwórców, Jed McCaleb zaczął kwestionować kierunek rozwoju projektu. Doprowadziło to do rozstania się McCaleba z Ripple w roku 2014 i uruchomienia przez niego własnej międzynarodowej sieci płatności, właśnie Stellar Lumens.
Celem Stellar jest połączenie globalnych systemów płatności w ramach jednej platformy. Oferuje w tym celu zdecentralizowaną, otwartą sieć, obsługującą wiele różnych zasobów. Ułatwia emisję stablecoinów, wymianę aktywów oraz łączenie ich z tradycyjną infrastrukturą finansową.
Platforma zbudowana jest na protokole Stellar Consensus Protocol (SCP). Jego konstrukcja ułatwia przesyłanie zasobów cyfrowych, co umożliwia szybkie i tanie płatności. Sieć Stellar pozwala na stworzenie własnej waluty lub tokena w sieci i jego dystrybucję, a także wymianę na walutę fiat.
Nad stanem sieci czuwa Fundacja Stellar Development (SDF) – organizacja non-profit, ustalająca kierunek rozwoju projektu, pozyskująca finansowanie i zapewniająca wsparcie.
Jak to działa
Stellar to sieć P2P (peer-to-peer), złożona z węzłów, które stale komunikują się ze sobą w celu dodawania nowych transakcji i sprawdzania ich poprawności.
Węzły te korzystają z programu Stellar Core (implementacji Stellar Consensus Protocol), by synchronizować wpisy we wspólnej księdze. Osiągają one konsensus i aktualizują księgę co 3–5 sekund.
Sieć jest otwarta, co oznacza, że każdy może zamienić swój komputer w węzeł, instalując oprogramowanie Stellar. Jednak nie gwarantuje to jeszcze, że jego zdanie w kwestii walidowania transakcji będzie brane pod uwagę.
Każdy węzeł walidatora w sieci Stellar wybiera bowiem własny zestaw zaufanych węzłów. Nowy węzeł nie ma znaczenia, dopóki nie zostanie uznany za zaufany przez inne węzły. Z tego powodu liczba aktywnych walidatorów w sieci nie przekracza 50.
Dominujący wpływ na sieć wywierają duże, zaufane węzły, skupione w grupie Tier 1. Zazwyczaj są utrzymywane przez poważne organizacje, gwarantujące ich wysoką niezawodność. Z reguły są to instytucje finansowe, giełdy kryptowalut oraz ważne firmy technologiczne, często współpracujące z Fundacją (SDF).
Taki dobór walidatorów powoduje, że Stellar jest szybki ale mniej zdecentralizowany, niż np. Bitcoin.
Obok wspomnianych węzłów walidatora, sprawdzających transakcje, istnieją dwa inne ich rodzaje:
- Węzły Horizon, służące do przesyłania transakcji oraz udostępniania API.
- Węzły Soroban, obok przesyłania transakcji używane do udostępniania RPC.
Do czego przydaje się Stellar?
Zarówno XLM jak i XRP zostały zaprojektowane jako globalne sieci płatności, toteż ich zastosowanie jest tego pochodną. W szczególności Stellar umożliwia:
- Płatności transgraniczne: transfer wartości z pominięciem tradycyjnych pośredników bankowych. Przykład: platforma World Wire firmy IBM.
- Tokenizacja aktywów: reprezentowanie na blockchainie aktywów świata rzeczywistego, takich jak waluty fiat, towary czy papiery wartościowe. Przykład: tokenizacja nieruchomości przez Smartlands.
- Zdecentralizowany handel: wbudowana w Stellar funkcja wymiany umożliwia wymianę zasobów bezpośrednio w sieci. Przykład: zdecentralizowana platforma handlowa StellarX.
- Mikrotransakcje: niskie opłaty transakcyjne sprawiają, że łańcuch doskonale nadaje się do mikrotransakcji, np. monetyzacji treści cyfrowych. Przykład: płatności przez SatoshiPay.
- Ułatwianie dostępu: Stellar zapewnia dostęp do usług finansowych ludziom pozbawionym tradycyjnych usług bankowych. Przykład: Flutterwave, platforma płatności skoncentrowana na Afryce.
Potencjalnym zastosowaniem Stellar jest także emisja walut cyfrowych banku centralnego (CBDC).
Ekosystem i partnerzy
Możliwości sieci przyciągają do niej wielu zainteresowanych. Firmy, organizacje pozarządowe, uniwersytety, a nawet rządy korzystają z sieci i jej narzędzi. Ważniejsi partnerzy sieci to:
- Visa – globalna sieć płatnicza
- IBM – gigant technologiczny
- Money Gram – firma specjalizującą się w transferach finansowych
- Circle – emitent stablecoina USDC
- Franklin Templeton – globalna firma inwestycyjna
- PWC – PricewaterhouseCoopers, topowa firma konsultingowa
Sieć prowadzi też rozbudowany program zachęt finansowany przez Stellar Community Fund.
As atutowy: Soroban
W historii Stellar ważną datą jest 20 lutego 2024 roku. Nastąpiła wtedy aktualizacja sieci znana jako Protokół 20, którego najważniejszym celem było uruchomienie platformy smartkontraktów Soroban.
Zwiększa ona możliwości sieci, pozwalając na budowanie niestandardowych zdecentralizowanych aplikacji (dApps), koniecznych np. do rozwoju rynku DeFi. Może stworzyć także nowe przypadki użycia, jak tożsamość cyfrowa, DAO czy nawet projekty GameFi.
Rozwiązanie oparte jest na języku programowania Rust, znanym z wydajności i wysokiego poziomu bezpieczeństwa. Środowisko wykonawcze to z kolei WebAssembly (WASM) – niekompatybilne z EVM, za to szybsze i bardziej wszechstronne.
Stellar ustanowił specjalny fundusz o wartości 100 mln dolarów, wspierający projekty rozwijające swoje dApps w oparciu o te rozwiązanie.
Wprowadzenie Soroban stanowi ważny krok dla ekosystemu, oferując programistom skalowalne i przyjazne środowisko. Umożliwiając proste tworzenie wydajnych aplikacji, Stellar wchodzi w nową erę. To trochę tak, jakby Bitcoin dostał natywnie możliwość używania smartkontraktów.
Stellar (XLM) vs Ripple (XRP)
Oba projekty mają wiele wspólnego a ich zastosowania częściowo się pokrywają. Jak wypadają w bezpośredniej konfrontacji?
Przypadki użycia
Obie platformy zyskały uznanie branży finansowej, w przypadku Stellar Money Gram i IBM, zaś Ripple ze strony dużych banków. O ile jednak Ripple celuje jednoznacznie w segment wielkich finansów, Stellar skupia się bardziej na firmach i indywidualnych użytkownikach.
Szybkość i skalowalność
Trudny wybór. O ile Ripple oferuje wyższą wydajność teoretyczną, Stellar bywa szybszy w praktyce. SCP umożliwia przetwarzanie równoległe, z kolei Ripple wykorzystuje konsensus federacyjny. Bezpiecznie uznajmy remis.
Decentralizacja
Żaden z projektów nie błyszczy w tej kategorii, bardzo trudno jest bowiem pogodzić decentralizację kryptowalut z wydajnością. Uwzględniając to, Stellar jest nieco lepszy.
Użyteczność tokenów
XLM i XRP służą nieco różnym celom w ramach swoich ekosystemów. XLM jest używany przede wszystkim jako waluta pomostowa, ułatwiająca wymianę aktywów. Konieczność posiadania niewielkiej ilości XLM na każdym rachunku ogranicza także możliwość spamowania sieci. Z drugiej strony XRP jest przeznaczone do użytku przez instytucje finansowe i duże podmioty przetwarzające płatności.
Regulacje prawne
Komisja Papierów Wartościowych i Giełd w Stanach Zjednoczonych (SEC) jest w sporze z Ripple, uważając XRP za papier wartościowy. Budzi to obawy regulacyjne. Stellar nie ma tego typu problemów.
Wielkość rynku
Tu sytuacja jest jasna. Ripple ma około 10-krotnie większą kapitalizację (30 vs 3 miliardy dolarów), co jednoznacznie wskazuje lidera. Mimo wszelkich swoich zalet, Stellar pozostaje młodszym bratem i nie widać, by sytuacja miała się niebawem zmienić.
Kryptowaluta Stellar
Natywną walutą sieci są tokeny XLM, określane również jako Lumeny. Służą one do regulowania opłat transakcyjnych oraz utrzymywania minimalnego wymaganego salda konta (1 XLM).
XLM nie są tworzone w wyniku wydobycia – wszystkie, które kiedykolwiek będą istnieć, zostały już utworzone podczas uruchomienia sieci. Oznacza to twardy limit podaży w wysokości 50 miliardów. Na rynku jest ok. 60% tej ilości. Reszta, kontrolowana przez Fundację, przeznaczona jest na promowanie rozwoju sieci.
XLM jest odpowiednikiem gotówki – służy szybkim, wydajnym i tanim transakcjom. Nie obiecuje użytkownikom nic ponad to, a w szczególności olśniewających zysków.
Kupujemy monety Stellar (XLM)
Stellar jest na rynku tak długo, że dotarł już chyba na wszystkie parkiety. Coinbase, Binance, Bitget, Bybit, OKX, Gate.io, MEXC czy Kucoin to tylko kilka przykładów. Niestety, wybór waluty wymiany ogranicza się głównie do USDT.
Jeśli chodzi o wybór portfela, strona projektu proponuje StellarX, Freighter, Vibrant, xBull czy Lobstr. Dostępna jest także aplikacja Ledger Live, pozwalająca korzystać z portfela sprzętowego.
Co świat sądzi o tej sieci?
Mimo wojny, firma współpracuje z rządem Ukrainy w celu wdrożenia CBDC opartego o ten łańcuch.
Microsoft uznał Stellar za jedną z najlepszych platform blockchain i uwzględnił ją w swoim programie „Microsoft Azure Blockchain as a Service”.
Sieć współpracuje z wieloma organizacjami pozarządowymi, aby ułatwić transfery pieniędzy do krajów rozwijających się i wspierać projekty humanitarne.
Czy Stellar się rozwija? Zdecydowanie tak. Czy pozwoli pomnożyć kapitał x10? Raczej nie. XLM to kryptowaluta w stanie czystym – wydajny środek wymiany wartości. Jej celem jest tanie i błyskawiczne przesyłanie środków, a nie zrobienie z Ciebie milionera.
Najczęściej zadawane pytania (FAQ)
Co to jest Stellar?
Jest to globalna sieć, pozwalająca na błyskawiczne i prawie darmowe transfery środków w oparciu o blockchain.
Czemu służy token XLM?
Jest to waluta pomostowa. Jej głównym zastosowaniem jest ułatwienie transferu oraz wymiany między różnymi aktywami.
Czy Stellar jest lepszy od Ripple?
Zdania są podzielone. Nie zmienia to faktu, że to Ripple jest bardziej znane, a Stellar możemy traktować jako jego backup.
Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.