logo

eCash (XEC): obiecywany przełom w dziedzinie płatności

xtb - broker godny zaufania

W świecie analogowym każda kolejna kopia jest gorsza od poprzedniej. eCash (znany wcześniej jako Bitcoin Cash ABC) chce udowodnić, że w przypadku krypto może być dokładnie odwrotnie.

Logo kryptowaluty eCash

Kurs eCash
(XEC/PLN)

0,00012 PLN

(0,000032 USD)

Zmiana ceny (24h)

1,51% (+0,0000018 PLN)

Ranking

110

1h

0,10%

24h

1,51%

7d

3,85%

14d

-3,47%

30d

-0,46%

200d

-2,24%

1y

40,05%

Kapitalizacja

626 201 750 USD

Zmiana kapitalizacji (24h)

1,05%

Max cena (24h)

0,000032 USD

Min cena (24h)

0,000031 USD

Wolumen (24h)

6 619 203 USD

Historyczne maksimum

0,00038 USD (2021-09, -91,66%)

Ilość w obrocie

19 754 985 923 090 XEC

Ilość maksymalna

21 000 000 000 000 XEC

Za 100 PLN kupisz 810 433,19 XEC

Strona projektu: e.cash

Ostatnia aktualizacja 2024-09-10 13:42

Wykres kryptowaluty eCash


Historia Bitcoina na widelcu

eCash XEC logo small

Bitcoin powstał w roku 2009 i mimo pewnych różnic opinii między programistami, 5 początkowych lat przeżył spokojnie. W 2014 roku miał miejsce pierwszy hardfork, czyli rozwidlenie protokołu. Powstał Bitcoin XT, który miał na celu zwiększenie liczby transakcji na sekundę z 7 do 24, nie odniósł on jednak większego sukcesu.

Kolejne były Bitcoin Classic oraz Bitcoin Unlimited, które skończyły podobnie. Więcej zamieszania narobiła idea Segregated Witness (SegWit), przedstawiona pod koniec 2015 roku, również mająca na celu rozliczanie większej ilości transakcji jednocześnie. SegWit był tylko aktualizacją, jednak jej wprowadzenie spowodowało hardfork o nazwie Bitcoin Cash. Oddzielił się on w roku 2017 i pozostaje jednym z bardziej udanych dzieci taty Bitcoina.

Niestety, klątwa hard forka dosięgła również BCH, od którego po roku oddzielił się Bitcoin SV. Bitcoin Cash rozwijał się nadal i w końcu, w listopadzie 2020 roku oddzielił się od niego nasz bohater – Bitcoin Cash ABC. Nasza historia może się rozpocząć ;).

Co to jest eCash?

eCash to po prostu Bitcoin Cash ABC po rebrandingu w lipcu 2021 r. Częścią tej zmiany było zwiększenie liczby monet w obiegu, by móc wysyłać np 2 tokeny, a nie 0,000002. Bitcoin Cash ABC został więc zdenominowany w stosunku jeden do miliona.

Docelowo eCash zamierza stać się powszechnie używaną, szybką i bezpieczną monetą dla rozliczeń. Oferuje on niemal natychmiastowe potwierdzenia transakcji przy minimalnych opłatach. Obok funkcji znanych z Bitcoina, eCash wprowadza również kilka nowszych, takich jak stakowanie, aktualizacje sieci bez ryzyka forków czy podłańcuchy. Ekosystem ma niską barierę wejścia dla programistów, którzy mogą wdrażać na sieci własne tokeny.

Twórcą monety jest Amaury Sechet, doświadczony deweloper, wcześniej zaangażowany w prace nad Bitcoin Cash. Dzięki swoim zdolnościom i wcześniejszej pracy dla dużych korporacji, m.in. Facebooka, jest uważany za jedną z czołowych postaci w branży blockchain.

Jak to działa?

Technicznie eCash jest ciekawym rozwiązaniem. Aby przyspieszyć rozliczanie transakcji, zachowując jednocześnie wysokie bezpieczeństwo, jest on oparty o dwa modele konsensusu, PoW i PoS, w czym podobny jest do Decred. O ile PoW działa podobnie jak w przypadku Bitcoina (to górnicy decydują, czy transakcja zostanie zrealizowana), wstępny konsensus uzyskiwany jest dzięki użyciu protokołu Avalanche. (Uwaga – ten protokół został samodzielnie opracowany przez zespół eCash, nie należy go mylić z blockchainem Avalanche (AVAX). Transakcje księgowane są w ciągu 3 sekund (szybkość), a parę minut później zapisywane są trwale w blokach PoW (bezpieczeństwo). Avalanche pozwala również na uaktualnienia kodu bez konieczności forków. Czyżby koniec klątwy Bitcoina?

eCash kładzie nacisk na zachowanie prywatności. Platforma obsługuje protokół CashFusion, rozwiązanie zapewniające prywatność, podobną nieco do technologii takich monet, jak Dash czy Zcash. Prywatność jest opcją domyślną, dając użytkownikom wybór.

Zespół cały czas pracuje nad podniesieniem przepustowości sieci. O ile dziś potrafi ona przetworzyć 100 transakcji na sekundę, ostatecznym celem jest wydajność… 5 milionów TPS!!! Jeśli uda się to osiągnąć, prędkość eCash będzie nieporównywalna z jakimkolwiek innym krypto.

System jest obecnie w fazie żywiołowego rozwoju, programiści systematycznie dodają do niego nowe funkcje. Aktualizacje protokołu są przeprowadzane zbiorczo, dwa razy w roku: 15 maja i 15 listopada.

Zalety eCash

Nowatorska architektura połączona ze stabilnością Bitcoina daje systemowi liczne przewagi. Najważniejsze z nich to:

  1. Wysokie bezpieczeństwo, zapewniające m.in. odporność na atak 51%.
  2. Znacznie szybsza niż w BTC ostateczność rozliczeń.
  3. Możliwość wykonywania prywatnych transakcji.

Rozwój projektu postępuje szybko, a trwające prace mają niebawem pozwolić również na:

  • przetwarzanie transakcji w czasie rzeczywistym,
  • ich natychmiastową ostateczność,
  • zdeklasowanie konkurencji pod względem wydajności w TPS,
  • możliwość tworzenia podsieci,
  • kompatybilność z Ethereum (EVM),
  • stakowanie XEC.

Problemy eCash

Niestety, system ma także kilka słabych punktów:

  1. Bardzo silna konkurencja. Zaliczymy tu zarówno firmy tradycyjne (Visa, Mastercard, PayPal), jak i projekty krypto (Bitcoin Cash, Dash, Amp itd).
  2. Niestabilność ceny. Trudno wyobrazić sobie szeroką adopcję rozwiązania, jeśli sprzedający narażony jest na wahania rynkowe. Rozwiązaniem byłoby wprowadzenia własnego stablecoina, czego jednak nie ma w najbliższych planach.
  3. Słaba rozpoznawalność marki. O USDC czy Bitcoin Cash słyszało wielu, o eCash na razie mało kto. Sprzedawcy prędzej zaakceptują lepiej im znane BTC czy USDT.
  4. Niewielka skala projektu. Kilku, w porywach kilkunastu programistów może nie być w stanie rozwinąć platformy dostatecznie szybko, by prześcignąć konkurencję. Zwłaszcza, gdyby np. tramwaj przejechał Amaury Secheta, pozostającego mózgiem projektu.
  5. Nierealistyczność celu. eCash zamierza stać się walutą całego świata, zastąpić gotówkę, przelewy bankowe, karty płatnicze itd. Czyżby rolę odgrywało tu tradycyjnie ogromne ego Francuzów?

Kryptowaluta XEC

XEC jest natywną monetą ekosystemu eCash. Ma ona dwa główne zastosowania: stakowanie w celu zabezpieczenia sieci oraz prawo zarządzania, np. głosowanie nad jej aktualizacjami. Podobnie jak BTC, podlega halvingowi co 4 lata. Roczna stopa inflacji XEC wynosi obecnie 1,73%, po halvingu w marcu 2024 r. spadnie zaś o połowę.

Całkowita podaż XEC wynosi równo milion razy więcej niż BTC, czyli 21 trylionów, z czego na rynku jest obecnie już przeszło 19. Oznacza to brak dużej podaży w przyszłości. Obecna wartość rynkowa projektu eCash to nieco poniżej 1 miliarda dolarów, co stanowi niespełna 1/3 kapitalizacji macierzystego Bitcoin Cash.

100 największych portfeli posiada łącznie niespełna 44% XEC, co świadczy o akceptowalnej decentralizacji projektu.

W ramach ekosystemu eCash programiści mogą także łatwo wdrażać własne tokeny, znane jako eTokens.

Jak i gdzie kupić kryptowalutę XEC?

Należy zacząć od stwierdzenia, że obroty XEC nie należą do najwyższych, tylko niekiedy przekraczając 10 milionów dolarów dziennie. Największe wolumeny notuje giełda Upbit, następnie Binance, zakupy zrobimy także na Bitrue, Kucoin czy Gate.io. Najchętniej przyjmowane w rozliczeniu waluty to USDT i BUSD.

Przechowywanie eCash może nastręczać pewne problemy, gdyż moneta występuje ww własnym, natywnym formacie. Strona projektu zaleca użycie mniej znanych portfeli w rodzaju Cashtab, ViaWallet, ElectrumABC oraz natywnego eCash wallet. Monetę możemy także bezpiecznie przechowywać na sprzętowym portfelu Ledger.

binance futures - poradnik oraz opinie

eCash – opinie, fakty, ciekawostki

Będący główną zaletą eCash protokół Avalanche został po raz pierwszy zaprezentowany w maju 2018 roku, ale wiatru w skrzydła nabrał po ulepszeniu go przez badaczy z Cornell University i audycie w 2019 r.

Dlaczego planowana wydajność systemu to aż 5 milionów TPS? Cóż, twórcy systemu optymistycznie zakładają, że ich klientami będzie cała przyszła populacja Ziemi, którą z zapasem obliczają na 10 miliardów ludzi ;).

Przed wprowadzeniem XEC, odwrotnie pisane słowo Ecash miało inne znaczenie. Od 1981 roku amerykański naukowiec, David Chaum, rozwijał tak nazwany przez siebie system płatności elektronicznych. Nie odniósł sukcesu, jednak do dziś uważany jest za wynalazcę „cyfrowej gotówki”.

Czy eCash zdominuje cyfrowe płatności? Mimo wszystkich jego zalet, wydaje się to mało prawdopodobne. Zdecydowanie jednak warto mieć ten projekt na oku i od czasu do czasu porównywać jego osiągi z walutą Bitcoin Cash. Jeśli zacznie zdobywać przewagę – może to oznaczać, że jednak mu się uda.


Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ranking brokerów 2024
xtb logo
Sprawdź
76% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
etoro
Sprawdź
51% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
logo tms
Sprawdź
75% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
plus500 logo
Sprawdź
icmarkets logo
Sprawdź

Zostań redaktorem serwisu GieldoMania.pl

pekao

Binance - kod rabatowy -20%

XTB