logo

Czy Bitcoin Cash (BCH) jest bardziej użyteczny od BTC?

xtb - broker godny zaufania

Twórcy Bitcoin Cash zamierzali przywrócić BTC jego pierwotną rolę cyfrowej gotówki. Choć pokazali, jak osiągnąć cel, nie zdołali przekonać społeczności. Eksperyment BCH się udał, ale czy pacjent przeżyje?

Logo kryptowaluty Bitcoin Cash

Kurs Bitcoin Cash
(BCH/PLN)

1 458,63 PLN

(368,34 USD)

Zmiana ceny (24h)

1,02% (+14,65 PLN)

Ranking

18

1h

-0,21%

24h

1,02%

7d

-1,34%

14d

9,60%

30d

4,42%

200d

55,82%

1y

53,71%

Kapitalizacja

7 278 492 133 USD

Zmiana kapitalizacji (24h)

1,12%

Max cena (24h)

374,59 USD

Min cena (24h)

364,36 USD

Wolumen (24h)

207 927 457 USD

Historyczne maksimum

3 785,82 USD (2017-12, -90,26%)

Ilość w obrocie

19 737 241 BCH

Ilość maksymalna

21 000 000 BCH

Za 100 PLN kupisz 0,069 BCH

Strona projektu: bch.info

Ostatnia aktualizacja 2024-07-24 20:03

Co to jest Bitcoin Cash?

Bitcoin Cash BCH sml

Bitcoin Cash (BCH) to kryptowaluta, która ma stanowić alternatywę dla króla rynku kryptowalut: Bitcoina (BTC). Jest hardforkiem tego protokołu, utworzonym wobec niemożności dojścia do porozumienia w sprawie dalszego rozwoju oryginalnego projektu.

BCH został uruchomiony w roku 2017 wskutek narastającego sporu z główną grupą programistów projektu, określaną jako Bitcoin Core. Przyczyn było wiele, ale decydującą okazało się zaproponowane zwiększenie wielkości bloku, odrzucone przez głównych deweloperów. Wynikało to z ich przekonania, że stabilność sieci oraz jej bezpieczeństwo są nieporównanie ważniejsze niż skalowalność.

Późniejsi twórcy Bitcoin Cash uważali, że Bitcoin wymaga modyfikacji, zwiększających jego użyteczność. Naciskali także na obniżenie opłat transakcyjnych, wnoszonych przez użytkowników. Stworzyli zmodyfikowaną wersję kodu, zwiększającą wielkość bloku, co w efekcie pozwalało przetwarzać znacznie więcej transakcji i drastycznie obniżyć opłaty w sieci.

Ponieważ zmiany nie zostały zaakceptowane przez większość deweloperów, uruchomienie kodu spowodowało podział sieci na dwa osobne łańcuchy: Bitcoin (BTC) i Bitcoin Cash (BCH). Większość użytkowników oraz uwagi mediów pozostała przy Bitcoinie, mimo to Bitcoin Cash wciąż intensywnie się rozwija, nadal obniżając koszty transakcyjne i wprowadzając nowe funkcje.

Jedną z twarzy projektu jest Roger Ver, znany w środowisku również jako Bitcoin Jesus. Jest on jednym z pierwszych użytkowników Bitcoina, w 2011 roku jego strona internetowa stała się jedną z pierwszych akceptujących BTC jako formę płatności.

Co naprawia Bitcoin Cash

W świecie krypto dominacja Bitcoina jest niekwestionowana. Jego wartość to połowa całego rynku, jest on powszechnie uważany za w pełni zdecentralizowaną i bezpieczną kryptowalutę, symbol całej branży. Jeśli tak, to co właściwie chcieli osiągnąć twórcy BCH?

Kryptowaluta Bitcoin Cash

Cóż, obraz BTC nie jest tak krystalicznie czysty, jak się wydaje. Również on ma swoje wady, które reformatorzy chcieli wyeliminować:

 1. Powolne transakcje: BTC porzucił oryginalny projekt zakładający natychmiastowe, niepotwierdzone transakcje typu 0-conf. Ograniczony rozmiar bloku powoduje zaś, że czas oczekiwania na transakcję zależy od wysokości premii dla górnika.
 2. Wysokie opłaty: efekt uboczny dużej liczby transakcji i ograniczonego rozmiaru bloku. Co gorsza: im większa jest adopcja BTC, tym bardziej kosztowne staje się jego użycie.
 3. Model ekonomiczny: oryginalna biała księga stworzona przez Satoshiego zakładała, że koszty sieci będą finansowane z opłat transakcyjnych, szybko zastępujących nagrody blokowe, jednak tak się nie dzieje.
 4. Elementy kontroli: główni deweloperzy BTC prawie zawsze odrzucają pomysły z zewnątrz. O aspektach technicznych decyduje Bitcoin Core, decentralizacja zarządzania jest niewystarczająca.
 5. Energochłonność: Proof of Work potrzebuje dużych ilości energii, mimo że niezbyt wydajny Bitcoin pozwala na wykonanie o dwa rzędy mniej transakcji niż sieć BCH.
 6. Chaotyczny rozwój: nie ma określonego procesu ulepszenia kodu. Innowacje w BTC zachodzą w sposób nieco przypadkowy. BRC-20 i Ordinals stały się możliwe dzięki wykorzystaniu niezamierzonej luki w aktualizacji Taproot.
 7. Dążenie do centralizacji: z jednej strony wynika z łączenia się górników w pulach wydobywczych. Z drugiej: wysokie opłaty zniechęcają użytkowników do wymiany P2P, kierując ich w stronę Lightning Network.

Teoretycznie społeczność Bitcoina ma szansę przezwyciężenia tych ograniczeń, jednak tak wielki projekt jest jak transatlantyk – bardzo trudno jest wymusić zmianę raz wybranego kursu.

Podstawowe różnice między BTC a BCH

Bitcoin Cash stara się rozwiązywać problemy napotykane przez BTC w następujący sposób:

 1. Rozmiar bloku. Początkowy rozmiar bloku Bitcoina to 1 MB, po aktualizacji SegWit podniesiony do 4 MB. Bitcoin Cash oferuje blok 32 MB, zaś w maju 2024 wprowadził mechanizm jego automatycznego powiększania w razie potrzeby (aktualizacja ABLA).
 2. Skalowalność. Blok Bitcoina zawiera na ogół między 3000-4000 transakcji. Blok BCH może pomieścić kilkadziesiąt tysięcy transakcji z opcją dalszego skalowania.
 3. Cena transakcji. Podczas gdy koszt transferu środków na sieci BTC wiosną 2024 r. to ok. 2$, BCH oferuje to samo za 0,001 $.
 4. Mechanizm konsensusu. Bitcoin używa konsensusu Proof of Work. Bitcoin Cash również, od pewnego czasu rozważane jest jednak przyjęcie modelu hybrydowego, łączącego PoW z PoS (podobnie jak np. Decred).
 5. Smartkontrakty. Możliwości Bitcoina w zakresie ich realizacji są bardzo ograniczone. Bitcoin Cash wypada tu zdecydowanie lepiej, choć nie osiąga jeszcze możliwości typowych dla Ethereum.
 6. Tempo rozwoju. Proces zmian protokołu Bitcoin jest powolny. Bitcoin Cash ewoluuje nieprzerwanie, często wprowadzając nowe funkcje, jak np. własny model tokenów CRC-20.
 7. Akceptacja. Choć Bitcoin Cash stale rozwija sieć sprzedawców akceptujących BCH, w kategorii adopcji Bitcoin wciąż bije go na głowę.
Czy BCH jest lepszy od BTC
Teoretycznie Bitcoin Cash ma sporą przewagę nad klasycznym Bitcoinem

Główną różnicą jest przypadek użycia tych kryptowalut: BTC jest traktowany głównie jako nośnik wartości, podczas gdy BCH jest zdecentralizowaną walutą transakcyjną, zgodną z postulatami Satoshi Nakamoto.

Skoro jest tak dobrze, dlaczego jest źle?

Rywalizacja między BTC a BCH nosi niekiedy znamiona wojny religijnej – obie strony przekonane są o swojej wyższości i nie chcą słuchać swoich oponentów.

Z czysto technicznego punktu widzenia BCH ma kilka istotnych przewag nad BTC. Dlaczego zatem to on jest młodszym bratem, pozostającym daleko w cieniu seniora?

Powodów jest wiele. Jednym z bardziej istotnych jest wielkość społeczności BTC. Dziesiątki tysięcy ludzi go wydobywają, prowadzą węzły, lub po prostu w niego zainwestowały. Wymagało to czasu, wysiłku i pieniędzy, nie tak łatwo zatem odwrócić ten proces.

Wielu użytkowników nie przeprowadza także głębokiej analizy, kiedy wchodzi na rynek krypto. Wystarcza im wiedza że BTC jest największą i najbezpieczniejszą kryptowalutą – nie szukają dalej. Często nie są nawet świadomi odmienności technologii, wpływającej na ogromne różnice w skalowalności sieci i ponoszonych opłatach.

Na korzyść BTC wpływa też ogromny hashrate. Jest on największy w całym krypto – a im większa jest łączna moc haszująca sieci, tym trudniej ją zaatakować. Z tego względu BTC nigdy nie padł ofiara ataku 51%, czego niestety nie można powiedzieć o BCH.

Bloki BCH pozwalają zmieścić całe mnóstwo transakcji, jednak dzieje się to kosztem przechowywania dużej ilości danych. Choć można stosować np. ich przycinanie na węzłach, to bez stosowania kompresji 32 MB bloki tworzone co 10 minut w ciągu dnia wygenerują 4,6 GB danych.

binance futures - poradnik oraz opinie

Na koniec – BTC to bardzo znana marka. Ma moc, aby spopularyzować lub pogrzebać dowolny projekt. BCH uważany jest za konkurencję, nic więc dziwnego, że trudno mu liczyć na pozytywny feedback.

Co nowego u BCH?

Mimo wszelkich przeciwności, Bitcoin Cash od lat mozolnie pracuje nad zwiększeniem swojej rozpoznawalności i możliwości technicznych. Zwłaszcza rok 2024 owocuje w wydarzenia, mogące zmienić możliwości i postrzeganie tej monety.

Bitcoin Cash i Cardano
Kwestia współpracy Cardano z BCH wzbudziła spore zainteresowanie
 • w kwietniu 2024 r. nastąpił halving. Zaowocował on znacznym wzrostem ceny, która choć daleka od ATH, ustabilizowała się na zdecydowanie wyższym poziomie niż poprzednio,
 • zmianie ulega protokół CashTokens. Pojawiła się możliwość tworzenia tokenów CRC-20, w tym stablecoinów, co może przyczynić się do rozwoju DeFi na platformie oraz generalnego wzrostu obrotów i płynności,
 • majowa aktualizacja protokołu pozwoliła na dynamiczne zwiększanie rozmiaru bloku w razie potrzeby, co trwale rozwiązało problem jego wielkości,
 • założyciel Cardano, Charles Hoskinson, zaproponował integrację swojej sieci z Bitcoin Cash, co spotkało się z poparciem użytkowników.

Jak i gdzie kupić kryptowalutę Bitcoin Cash?

BCH nie jest aż tak popularny jak BTC, ale kupimy go na bardzo wielu giełdach. Binance, Coinbase, OKX, Gate.io, Butget, Bybit, Kucoin, Poloniex… to wyliczenie mogłoby ciągnąć się do końca strony.

Najpopularniejsza para handlowa to BCH/USDT, ale spore wolumeny kupimy także za BTC oraz waluty fiat (EUR, USD, JPY).

Jeśli chodzi o przechowywanie, mamy do dyspozycji wiele portfeli: sprzętowe (Ledger i Trezor), desktopowe (Electron Cash, Coin Wallet) przeglądarkowe (Cashonize, Melis) czy mobilne (Flowee Pay, BitPay).

Bitcoin Cash – opinie, fakty, ciekawostki

BCH w Zimbabwe

W 2018 roku organizacja non-profit o nazwie GoCrypto rozpoczęła projekt mający na celu promowanie BCH w Zimbabwe, cierpiącym na ogromną inflację rodzimej waluty (Zimbabwe Dollar).

BCH ma na tyle dobrą opinię, że przez pewien czas był akceptowany jako waluta płatności przez giganta samochodów elektrycznych Tesla Motors. Niestety, finalnie Tesla wycofała się z obsługi wszystkich kryptowalut PoW.

Rozwód z BTC był ciężki. Wkrótce po premierze BCH wybuchła „wojna haszowa” między zwolennikami BCH a BTC oraz nowo powstałym BSV. Strony wykorzystywały swoją moc obliczeniową do prób przejęcia kontroli nad siecią przeciwnika.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Czym jest Bitcoin Cash?

Bitcoin Cash (BCH) to hardfork Bitcoina, który rozwiązuje problem jego skalowania. Głównym jego wyróżnikiem jest praktyczny brak ograniczeń w wielkości bloku i bardzo tanie transakcje

Czy BCH może osiągnąć 1000 dolarów?

Czy Bitcoin Cash obsługuje NFT?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ranking brokerów 2024
xtb logo
Sprawdź
etoro
Sprawdź
logo tms
Sprawdź
plus500 logo
Sprawdź
icmarkets logo
Sprawdź

Kontrakty CFD to złożone i bardzo ryzykowne instrumenty, mogące spowodować szybką utratę kapitału ze względu na dźwignię finansową. Od 51% do 89% inwestorów traci swoje środki handlując CFD. Musisz rozważyć, czy jesteś w stanie ponieść ryzyko utraty zainwestowanych środków.

pekao

Binance - kod rabatowy -20%

XTB