logo

Bitcoin Gold (BTG). Opis projektu. Hit czy kit?

xtb - broker godny zaufania

Bitcoin Gold (BTG) to projekt, który w gruncie rzeczy jest hard forkiem Bitcoina (BTC), podobnie jak np. Bitcoin Cash (BCH). Jego celem jest wyeliminowanie ograniczeń pierwotnej kryptowaluty, takich jak wolne przetwarzanie transakcji oraz niska anonimowość.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat projektu Bitcoin Gold (BTG), zapraszamy do dalszej lektury. Z tego artykułu dowiesz się co to jest Bitcoin Gold, jak działa, kto stoi za tą kryptowalutą oraz wiele więcej. Tak więc, zaczynamy!

Logo kryptowaluty Bitcoin Gold

Kurs Bitcoin Gold
(BTG/PLN)

101,81 PLN

(25,71 USD)

Zmiana ceny (24h)

0,11% (+0,11 PLN)

Ranking

154

1h

0,42%

24h

0,11%

7d

-4,27%

14d

9,95%

30d

2,56%

200d

30,08%

1y

83,58%

Kapitalizacja

451 227 120 USD

Zmiana kapitalizacji (24h)

0,32%

Max cena (24h)

25,96 USD

Min cena (24h)

25,39 USD

Wolumen (24h)

2 887 951 USD

Historyczne maksimum

456,25 USD (2017-12, -94,35%)

Ilość w obrocie

17 513 924 BTG

Ilość maksymalna

21 000 000 BTG

Strona projektu: bitcoingold.org

Ostatnia aktualizacja 2024-07-24 19:45

Wykres kryptowaluty Bitcoin Gold


Co to jest Bitcoin Gold (BTG)?

Bitcoin Gold (BTG) został uruchomiony październiku 2017 roku, a jego zadaniem było uzupełnienie braków Bitcoina. Właściwe, Bitcoin Gold jest zbudowany na podstawie sztandarowej kryptowaluty, ponieważ jest jej hard forkiem. Oznacza to, że został stworzony poprzez wyodrębnienie niektórych istniejących bloków z blockchaina Bitcoina na potrzeby niezależnego zarządzania.

Od tego czasu Bitcoin Gold zerwał wszelkie powiązania z pierwotną kryptowalutą, tworząc własny zespół programistów, który obecnie liczy ponad 20 członków. Dlaczego więc postanowiono przeprowadzić hard fork? Twórcy uważali bowiem, że Bitcoin zbyt mocno faworyzuje większych górników, a to kompletnie nie zgadza się z jego ideą.

Projekt spełnił niektóre ze swoich obietnic. Dzięki zwiększeniu rozmiaru bloku, zapewnił on m.in. szybszy czas przetwarzania transakcji. Co więcej, zaoferował też pełną anonimowość. Na czele zespołu programistów Bitcoin Gold początkowo stanął Hang Yin. Cała ekipa składa się jednak z 6 współzałożycieli, którzy do stworzenia blockchaina wykorzystali technologię open-source.

Jak działa Bitcoin Gold (BTG)?

Ekosystem Bitcoin Gold (BTG) opiera się na algorytmie proof of work Equihash. Algorytm ten łączy produkcję bloków z dostępną pamięcią do ich przechowywania. Dzięki temu, projekt od początku postawił koparki ASIC w niekorzystnej sytuacji. Dlaczego? Ponieważ co jakiś czas wymagane są niestandardowe modyfikacje, które pozwalają nadążyć za aktualizacjami algorytmu. Koparki ASIC pozwalają jednak na realizowanie tylko jednego, konkretnego rodzaju obliczenia.

Mówiąc prościej, koparki ASIC mogą nie zdążyć wypracować zwrotu z inwestycji, zanim staną się przestarzałe i będą nadawać się już tylko na złom. W przypadku Bitcoin Gold, na znaczeniu zyskali drobni górnicy. Dzięki temu blockchain i jego system wynagrodzeń pozostał demokratyczny i zdecentralizowany.

Ze względu na to, że projekt wykorzystuje blockchain Bitcoina, który jest zasilany otwarto źródłową technologią, zapewniona jest przejrzystość i decentralizacja. To sprawia, że Bitcoin Gold jest projektem społecznościowym. Pod względem anonimowości Bitcoin Gold jest podobny do Monero (XMR). Oznacza to, że ukrywa on szczegóły dotyczące transakcji. Jest to zupełnie inny model niż w przypadku np. Ethereum i Bitcoina, które publikują szczegóły transakcji za pomocą eksploratorów bloków.

zespół bitcoin gold btgKto stoi za kryptowalutą Bitcoin Gold?

Zespół stojący za Bitcoin Gold początkowo był stosunkowo niewielką grupą programistów. Od momentu startu rozrósł się jednak do około 20 osób.

Pomysł na stworzenie Bitcoin Gold po raz pierwszy przedstawił Jack Liao, CEO firmy z Hong Kongu – LightningAsic. Liao jest zdecydowanym krytykiem sposobu kopania BTC, który faworyzuje ogromne kopalnie. Jego firma LightningAsic zajmuje się sprzedażą sprzętu górniczego, w tym procesorów graficznych (GPU). GPU to jedyny rodzaj urządzeń obliczeniowych, za pomocą których można wydobywać Bitcoin Gold (BTG).

Rozwój projektu można na bieżąco śledzić w serwisie Github oraz na społecznościowej grupie Slack.

Gdzie kupić i przechowywać kryptowalutę BTG?

Kryptowalutę Bitcoin Gold (BTG) można kupić praktycznie na każdej giełdzie. Decyzję o wyborze platformy warto jednak podjąć w oparciu o reputację oraz bezpieczeństwo. Najlepszymi giełdami o ugruntowanej marce, na których można kupić Bitcoin Gold są UpBit, BitBay, OKEx oraz Binance. Warto tutaj zaznaczyć, że ta pierwsza odpowiada za ponad połowę wolumenu handlu. Binance oferuje jednak możliwość zakupu BTG bezpośrednio za pomocą różnych walut fiat.

Jeżeli chodzi o przechowywanie waluty Bitcoin Gold istnieje kilka różnych opcji. Jeżeli nad wyraz cenisz sobie bezpieczeństwo, najlepszym wyborem będzie portfel sprzętowy. Wsparcie dla BTG oferują zarówno portfele od firmy Ledger, jak i Trezor.

Jeśli jednak nie zamierzasz trzymać w portfelu zbyt dużych inwestycji lub po prostu jesteś aktywnym inwestorem, regularnie dokonującym transakcji, lepszym wyborem może okazać się portfel mobilny, desktopowy lub przeglądarkowy. Najpopularniejszymi portfelami tego typu, które oferują wspiarcie dla BTG są: Bitcoin Gold Core, Exodus oraz Coinomi.

Opinie o Bitcoin Gold (BTG)

Opinie dotyczące kryptowaluty Bitcoin Gold (BTG) są podzielone. Jedni uważają, że odporność na koparki ASIC jest zaletą, podczas gdy drudzy twierdzą, że blockchain Bitoina jest wystarczająco zdecentralizowany. Z całą pewnością społeczność ceni sobie jednak znacznie szybszy czas przetwarzania transakcji oraz większą anonimowość, którą zapewnia Bitcoin Gold. Niektórzy uważają również, że BTG to zbędna kopia BTC.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ranking brokerów 2024
xtb logo
Sprawdź
etoro
Sprawdź
logo tms
Sprawdź
plus500 logo
Sprawdź
icmarkets logo
Sprawdź

Kontrakty CFD to złożone i bardzo ryzykowne instrumenty, mogące spowodować szybką utratę kapitału ze względu na dźwignię finansową. Od 51% do 89% inwestorów traci swoje środki handlując CFD. Musisz rozważyć, czy jesteś w stanie ponieść ryzyko utraty zainwestowanych środków.

pekao

Binance - kod rabatowy -20%

XTB