Wskaźnik MACD, to jeden z najczęściej wykorzystywanych i najprzydatniejszych wskaźników dostępnych w arsenale inwestora zajmującego się analizą techniczną. Jest prosty w interpretacji, a z jego prawidłowym zastosowaniem potrafi poradzić sobie praktycznie każdy inwestor. Do czego zatem możemy wykorzystać wskaźnik zbieżności/rozbieżności średnich kroczących?
Wskaźnik MACD od kuchni
Oscylator MACD został zaprojektowany przez Geralda Appela. Składa on się z dwóch z linii MACD (różnicy między EMA o długości 26 okresów, a EMA o długości 12 okresów) oraz linii sygnałowej, której rolę pełni EMA o długości 9 okresów. Wzajemne przecinanie się powyższych linii generuje sygnały inwestycyjne, które następnie można zaobserwować bezpośrednio na wykresie.
Dodatkowo można posługiwać się histogramem MACD, składającym się z rzędu pionowych słupków graficznie określających rozbieżność pomiędzy linią MACD, a linią decyzyjną. Funkcja histogramu może przydać się szczególnie wzrokowcom oraz osobom mającym problem z odczytaniem zwykłego wskaźnika. Zbliżenie histogramu do poziomu zerowego jest sygnałem do zamknięcia obecnej pozycji i/lub zajęcia pozycji przeciwnej, słupki zielone oznaczają ruch wzrostowy, a słupki czerwone – ruch spadkowy.
Interpretacja i odczyt wskaźnika MACD
MACD z racji swojej charakterystyki generuje nieco opóźnione sygnały inwestycyjne. Dlatego też najczęściej używany jest podczas inwestowania w horyzoncie średnio i długoterminowym. Sygnały kupna bądź sprzedaży generowane przez ten wskaźnik powstają poprzez przecinanie się linii MACD z linią sygnałową. Przecięcie od dołu linią MACD linii sygnałowej oznacza sygnał wzrostowy, natomiast przecięcie linii sygnałowej od góry daje sygnał spadkowy.
Sygnały generowane przez ten wskaźnik są proste w interpretacji i dodatkowo mogą służyć jako narzędzie do oceniania impetu danego aktywa. Im większa rozbieżność między liniami, tym większe ruchy cenowe. Z kolei zbliżanie się do siebie linii oznacza osłabienie danego ruchu cenowego i „wypłycenie” się linii wykresu.
Strategia gry pod wskaźnik MACD
Na poniższym wykresie zobaczymy praktyczny przykład gry pod MACD zobrazowany na wykresie Meta Platforms (niegdysiejszy Facebook).
Zgodnie z wcześniej omawianym zachowaniem przebicie linii sygnałowej od góry ostrzegło nas przed znacznym spadkowym ruchem cenowym. Załóżmy, że jako strategię gry przyjęliśmy czekanie przez 3 dni na potwierdzenie sygnału, co ma na celu wyeliminowanie szumów. Dodatkowo pominiemy zajmowanie pozycji krótkich i skupimy się tylko na zajmowaniu pozycji długich (po sprzedaniu akcji przyjmujemy, że pieniądze będą leżały na koncie biura maklerskiego).
Sygnał sprzedaży pojawił się 21 lutego, więc czekamy do 24 lutego na złożenie zlecenia.
Po tym czasie widzimy, że ruch cenowy pokrywa się z otrzymanym przez nas wcześniej sygnałem, więc zamykamy wcześniej zajętą pozycję długą. Kolejny sygnał pojawia się 19 marca, ale 23 marca cena META spada po dwudniowym odbiciu, a linia MACD jest mocno zbliżona do linii sygnałowej, dlatego czekamy dalej. Następnego dnia widzimy znaczący ruch cenowy w górę oraz rozejście się linii MACD od linii sygnałowej, więc uznajemy to za potwierdzenie naszych przypuszczeń o odwróceniu trendu i zajmujemy pozycję długą.
Kolejne sygnały (tym razem spadkowe) zostały wygenerowane 3, 20 i 28 kwietnia. Okazały się one fałszywe, ale dzięki zastosowaniu 3-dniowego okresu oczekiwania na potwierdzenie trendu udało nam się uniknąć sprzedaży aktywów. Ciekawym przykładem jest również 11 maja, kiedy to doszło do osłabnięcia ruchu cenowego oraz został wygenerowany sygnał do zamknięcia pozycji. Czekając 3 dni na jego potwierdzenie, zobaczyliśmy rozbieżność między sygnałem, a ruchem cenowym, dlatego też go zignorowaliśmy, nie zajmując przy tym błędnej pozycji.
Tak właśnie korzystając z wskaźnika MACD udało nam się ominąć większość ruchu spadkowego Facebooka i dzięki temu mogliśmy dokupić około 25% więcej akcji, znacząco powiększając wartość swojego portfolio w ciągu zaledwie jednego miesiąca. Dodatkowo udało nam się uniknąć kilku fałszywych sygnałów sprzedaży.
Dywergencja wskaźnika MACD
Jest to specyficzny przypadek, w którym dochodzi do rozbieżności ruchów cenowych oscylatora MACD. Dzięki temu można dość wcześnie otrzymać informacje o formowaniu się lokalnego dołka w przypadku dywergencji pozytywnej lub górki w przypadku dywergencji negatywnej. Oba poniższe przypadki zostały zilustrowane na wykresie pary walutowej EUR/USD
W dużym uproszczeniu, jeśli na wykresie naszym oczom ukaże się sytuacja, w której spółka notuje coraz niższe dołki cenowe, a na wskaźniku MACD następuje tendencja wzrostowa, mamy wtedy do czynienia z dywergencją pozytywną, która wskazuje na odwrócenie trendu. Sygnał negatywny wysyłany jest z kolei wtedy, gdy wykres cenowy kreśli wyższe szczyty, a MACD spada. Taka sytuacja oznacza, że najprawdopodobniej formuje się szczyt, po którym nastąpi znaczący spadek cen i nazywana jest dywergencją negatywną.
Jak poprawnie ustawić MACD?
Nie istnieje coś takiego jak „poprawne” ustawienie MACD. Istnieją ustawienia domyślne dla linii MACD: 12 dla szybkiej wykładniczej średniej kroczącej oraz 26 dla wolnej wykładniczej średniej kroczącej, a także 9 dla linii sygnałowej. Wszelkie modyfikacje powinny być wprowadzane dopiero wtedy, kiedy nasze testy wykażą, że takowe są potrzebne, a narzędzie ze zmodyfikowanymi ustawieniami radzi sobie lepiej.
Poniżej przedstawiam zrzut ekranu, na którym widać sygnały kupna i sprzedaży na wykresie dziennym EUR/USD. Ustawienia MACD zostały zmodyfikowane na 200 dla wolnej EMA, 260 dla szybkiej EMA i 50 dla linii sygnałowej.
Na tym przykładzie, praktycznie wszystkie transakcje skończyły się zyskiem. Zwróć jednak uwagę na fakt, że ze względu na to, iż MACD jest narzędziem lagującym, wyjścia z pozycji nie były optymalne. Dlatego być może warto skorzystać z dodatkowego oscylatora dającego sygnały z poziomu wyprzedania i wykupienia, takiego jak RSI, który będzie służył nam do zamykania transakcji.
Testowanie tego typu strategii musi także odbywać się w określonych warunkach – powinieneś raczej unikać testowania manualnego i zdecydowanie lepiej będzie napisać algorytm, który przeprowadzi backtesting na dużych zbiorach danych.
MACD vs RSI
Traderzy bardzo często zastanawiają się, które z popularnych narzędzi wybrać – MACD i RSI.
Są to jednak dwa różne wskaźniki techniczne.
MACD zdaje się lepiej radzić sobie w trendach kierunkowych, podczas gdy RSI, przeznaczony do rozpoznawania poziomów skrajnych, najlepsze wyniki osiąga, gdy cena znajduje się w trendzie bocznym.
Oba narzędzia mogą być wykorzystane w ramach jednej strategii inwestycyjnej, w której MACD służy do określenia ogólnego kierunku przepływu pieniędzy, czyli trendu, a RSI pomaga rozpoznać poziomy wyprzedania i wykupienia. Teoretycznie ma to zwiększać precyzję wejść i wyjść z rynku. Należy jednak zaznaczyć, że ze względu na różnice między tymi dwoma wskaźnikami, sygnały wysyłane przez nie mogą wzajemnie sobie przeczyć.
Przy okazji warto wspomnieć o popularnym błędzie popełnianym przez początkujących, polegającym na umieszczaniu na wykresie niezliczonej ilości oscylatorów. Trader myśli, że im więcej narzędzi umieści na ekranie, tym bardziej precyzyjne będą jego wejścia, jednak w rzeczywistości, różne wskaźniki mogą generować różne sygnały, co tylko utrudnia handel.
Wady wskaźnika MACD
Mimo wszystkich zalet MACD, użytkownik tego narzędzia musi zdawać sobie sprawę z problemów, które może napotkać.
Główną wadą tego wskaźnika jest generowanie opóźnionych sygnałów, przez co można przegapić znaczną część danego ruchu cenowego. Jest to mniej istotne, jeśli inwestujemy w okresie długoterminowym, ale już w przypadku daytradingu może nam być ciężko wykorzystać dany swing cenowy. Podobnie sprawa ma się podczas ruchów horyzontalnych, gdzie MACD będzie wprowadzał zbędny szum, a generowane przez niego sygnały mogą okazać się wręcz mylące. Jest też podatny na wskazywanie fałszywych sygnałów związanych z dywergencją, szczególnie w okresach wzmożonej zmienności na danym rynku.
Co oznacza MACD?
MACD, czyli Moving Average Convergence Divergence, to oscylator używany do określenia kierunku trendu, jego siły oraz potencjalnych odwróceń. Narzędzie porównuje ze sobą dwie średnie kroczące – szybką (domyślnie ustawioną na 26 świec) i wolną (12 świec), a także korzysta z linii sygnałowej domyślnie ustawionej na 9 okresów, by generować sygnały kupna/sprzedaży.
Jak odczytywać wskaźnik MACD?
Wskaźnik MACD można interpretować na kilka różnych sposobów. Pierwszym z nich są przecięcia średnich kroczących – Kiedy linia MACD przecina linię sygnałową od dołu w górę – mamy do czynienia z sygnałem kupna. W sytuacji odwrotnej, gdy linia przecina ją od góry w dół – z sygnałem sprzedaży.
Sposób drugi polega na rozpoznawaniu dywergencji, czyli rozbieżności między zachowaniem ceny i oscylatora. Dywergencja klasyczna występuje, gdy cena osiąga nowe szczyty, czego nie potwierdza MACD, który nie jest w stanie nakreślić nowego szczytu – taki sygnał ma zwiastować odwrócenie trendu wzrostowego lub korektę. W przypadku tendencji spadkowej – cena kreśli nowe dołki, które nie są potwierdzane przez MACD.
Trader może także wykorzystywać linię 0 oscylatora. Gdy wskaźnik znajduje się poniżej niej, zakładamy, że rynek znajduje się w trendzie spadkowym i odwrotnie.
Jak ustawić wskaźnik MACD?
Domyślne ustawienia dla MACD to 12 świec dla szybkiej średniej, 26 świec dla wolnej średniej i 9 świec dla linii sygnałowej. Wartości te możemy zmienić w ustawieniach narzędzia na platformie tradingowej. Np. w przypadku Tradingview, wolna i szybka średnia oraz linia sygnałowa występują, kolejno, pod nazwami: “Fast Length”, “Slow Length” oraz “Signal Smoothing”.
Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.