Wskaźnik Momentum to jeden z podstawowych, a jednocześnie najprostszych wskaźników stosowanych w analizie technicznej. Zaliczany jest do grona oscylatorów pędu, ponieważ dzięki niemu możliwe jest określenie zmiany ceny w wyznaczonym okresie czasu. MOM nie informuje więc o kierunku trendu, ale wskazuje siłę, z jaką podąża w danym momencie rynek. Można go więc traktować jako wskaźnik wyprzedzający. Czym dokładnie jest Momentum i jak go wykorzystać w swojej strategii inwestycyjnej?
Momentum wskaźnik – czym jest?
Wskaźnik MOM od lat należy do najpopularniejszych narzędzi stosowanych w analizie technicznej. Z praktycznego punktu widzenia, Momentum oznacza pęd – oscylator pozwala więc na mierzenie zmiany ceny w danym okresie (określa jej impet). Traderzy wyróżniają dwa podstawowe typy oscylatorów pędu – ROC (Rate of change) oraz Momentum. Różnica polega na tym, że ROC pokazuje zmianę ceny w procentach, a Momentum jako współczynnik.
Obliczanie i budowa wskaźnika MOM
Wskaźnik Momentum jest oscylatorem mierzącym zmianę ceny. Do wyliczenia jego wartości niezbędne są więc dane na temat aktualnego ceny zamknięcia, a także cen z wyznaczonego okresu. Sam wzór na obliczenie Momentum wygląda następująco:
Wartość Momentum = Aktualna cena (cena zamknięcia) – Cena sprzed określonej liczby okresów
Otrzymane wartości obrazuje pojedyncza linia. Warto wspomnieć, że w swojej budowie wskaźnik Momentum bardzo przypomina inny popularny oscylator czyli RSI. Wyznaczane są bowiem dwa obszary: poziom wyprzedania oraz poziom wykupienia. Kluczową wartością w przypadku Momentum jest również poziom zero, czyli stan początkowy. Znajdujące się na wykresie wartości, zawsze oscylują wokół tego poziomu (raz są powyżej 0, innym razem poniżej).
Każda wartość powyżej poziomu zero informuje inwestorów o wzroście, natomiast każda wartość poniżej zera oznacza dynamikę spadkową.
Źródło: traidingview.com, para walutowa EUR/USD
Wskaźnik Momentum – interpretacja
Budowa wskaźnika nie jest specjalnie skomplikowana, a wszystkiego obliczenia wykona za nas system. To, co pozostaje w gestii inwestora, to odpowiednia interpretacja sygnałów generowanych przez wskaźnik. Traderzy wyróżniają dwa sposoby ich odczytywania. Co ważne, żaden z nich nie powinien sprawić trudności nawet początkującemu inwestorowi.
Pierwszym sposobem na interpretację wskaźnika Momentum jest wykorzystanie go do identyfikacji momentów, w których trend cenowy może się odwrócić. Zakłada się przy tym, że:
- największe szanse na rozpoczęcie trendu spadkowego są wtedy, gdy rynek osiąga maksimum – taka sytuacja występuje gdy ceny rosną najszybciej. Dla inwestorów jest to sygnał do sprzedaży.
- największe szanse na rozpoczęcie trendu wzrostowego występują wtedy, gdy rynek osiąga swoje minimum – z taką sytuacją mamy do czynienia, gdy ceny szybko spadają. Dla inwestorów jest to sygnał do kupna
Gwałtowny ruch ceny w jedną lub drugą stronę, a co za tym idzie również gwałtowny ruch wskaźnika, oznacza możliwe odwrócenie tendencji rynkowych.
Źródło: traidingview.com, para walutowa EUR/USD
Drugim sposobem interpretacji wskaźnika Momentum jest definiowanie punktów wyprzedania oraz wykupienia rynku. Niestety, nie są one wyznaczone tak dokładnie, jak na przykład przy oscylatorze RSI. Większą część prac należy więc wykonać samodzielnie, określać wartości graniczne. Może to być kłopotliwe oraz czasochłonne, szczególnie dla początkujących inwestorów.
Eksperci zalecają wyznaczanie obszarów wyprzedania oraz wykupienia w taki sposób, by obliczona wartość Momentum przebywała w nich zaledwie 15-20% czasu. Istnieje również bardziej konserwatywne podejście, które zaleca stosowanie wymiaru 10% czasu.
Jak przy tak wyznaczonych strefach interpretować Momentum?
- Sygnał do kupna pojawia się, gdy wartość Momentum znajduje się w obszarze wyprzedania rynku i zaczyna rosnąć.
- Impuls do sprzedaży pojawia się, gdy wartość Momentum znajduje się w obszarze wykupienia rynku i zaczyna spadać.
Źródło: traidingview.com, para walutowa EUR/USD
Dodatkowym sposobem interpretacji sygnałów płynących ze wskaźnika Momentum jest analiza punktów przecięcia wartości zero. Jeśli linia oscylatora przecina go od dołu, to jest to sygnał do zajęcia pozycji długiej. Jeśli natomiast wskaźnik MOM przecina poziom zerowy od góry, to inwestor powinien zająć pozycję krótką.
Strategia inwestycyjna w oparciu o Momentum wskaźnik
Wskaźnik Momentum jest przydatnym narzędziem analizy technicznej o bardzo szerokim zastosowaniu. Doskonale sprawdzi się do przetwarzania danych na rynku forex oraz giełdzie, zarówna dla krótkoterminowych, jak i długoterminowych inwestycji.
Zalety wskaźnika Momentum
- Szybkość reakcji
- Możliwość kooperacji z innymi wskaźnikami
- Kilka sposobów interpretacji
Wady wskaźnika Momentum
- Wiele mylnych sygnałów
- Brak wyznaczonych obszarów wykupienia i wyprzedania
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD (XTB). Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.