Trend wzrostowy najprościej rozpoznać spoglądając na wykres monitora. Jeśli kurs danej akcji, indeksu, waluty czy towaru podąża z lewego dolnego rogu ekranu w kierunku prawego górnego rogu. Jest to więc ciąg coraz wyższych szczytów oraz dołków. Pomocne w określeniu trendu zwyżkowego są m.in.:
- Linie trendowe
- Wsparcia oraz opory
- Średnie ruchome
- Wskaźniki siły trendu
Linie trendowe to ciąg punktów na wykresie, które łączą ze sobą szczyty albo dołki. W przypadku trendu wzrostowego linia trendowa podąża w górę. Niezależnie czy jest poprowadzona po dołkach oraz szczytach. W przypadku powrotu ceny w okolice dolnego ograniczenia trendu wzrostowego, pojawia się szansa na dołączenie się do trendu po bardziej korzystnej cenie. W przypadku znalezienia się ceny blisko górnego ograniczenia należy uważnie śledzić zachowanie ceny. Po dotknięciu takiej linii może nastąpić krótkoterminowa korekta, która będzie okazją do zakupów.
Analiza wsparć oraz oporów pozwala na potwierdzenie trendu panującego na rynku. W przypadku trendu wzrostowego bardzo często po przebiciu oporu, staje się on wsparciem. W takiej sytuacji retest przebitego oporu jest dobrym miejscem na tzw. „drugie wejście”. Ponieważ podczas trendu wzrostowego dominuje popyt, to każda korekta jest traktowana przez „spóźnialskich” jako dobra okazja do zajęcia długiej pozycji. Im oczekujących jest więcej tym korekty są płytsze i krótsze. Panuje wtedy zasada „buy the dips”, czyli „kupuj dołki”.
Średnie ruchome stanowią ciekawe rozwiązanie do obserwacji siły trendu zwyżkowego. W przypadku silnego trendu, średnia ruchoma zaczyna mocniej rosnąć. W przypadku kiedy trend wzrostowy traci siłę następuje powolne „wypłaszczenie” średniej. Na zmiany ceny szybciej reagują średnie z krótszych okresów. Jednocześnie średnia wykładnicza z racji swojej konstrukcji jest „szybsza” od tej samej średniej arytmetycznej. Wynika to z tego, że średnia wykładnicza większą wagę przypisuje niedawnym zmianom trendu. W przypadku średniej arytmetycznej, waga każdego składnika jest taka sama.
Wskaźniki siły trendu to kolejne narzędzie pomagające określić w jakiej kondycji znajduje się trend wzrostowy. Najpopularniejszym wskaźnikiem tego typu jest RSI, czyli wskaźnik siły względnej (Relative Strength Index). Jego wartość znajduje się w przedziale od 0 do 100. Za poziomy wykupienia rynku uznaje się poziom 70. Jednak bardzo często w sytuacji silnego trendu wzrostowego wskaźnik może znajdować się przez długi czas w „strefie wykupienia”. Z drugiej strony podczas silnego trendu rosnącego, mocna korekta może spowodować, że RSI spadnie poniżej 30, co oznacza, że należy baczniej przyglądać się kursowi w poszukiwaniu miejsca do zajęcia długiej pozycji. Kolejnymi wskaźnikami przydatnymi w ocenie siły trendu jest MACD oraz ADX.
Czynniki które wspierają trend wzrostowy na rynku akcji
- Poprawiające się wyniki spółki
- Short squeeze
- Rynkowa mania
Jednym z najsilniejszych paliw do długoterminowych wzrostów na rynku akcji są poprawiające się wyniki spółek. Wzrost przychodów, zysków oraz generowanych wolnych przepływów pieniężnych (FCF) powodują, że akcje spółki są coraz atrakcyjniej wyceniane. Skłania to inwestorów do kupowania akcji spółki. To zwiększa popyt na akcje co przekłada się na wzrost kursu akcji. Jednak poprawiające się fundamenty mają długoterminowy wpływ na kształtowanie cen akcji.
Short squezze. Jest to sytuacja, kiedy pojawia się silny impuls wzrostowy wynikający z zamykania krótkich pozycji przez inwestorów. Mechanizm short squezze jest prosty.
Część inwestorów zakładało, że kurs akcji spadnie.Z tego powodu pożyczyli akcje na rynku, w celu ich natychmiastowej sprzedaży. Tacy inwestorzy osiągną zysk w sytuacji, kiedy kurs instrumentu finansowego spadnie. Wtedy odkupią pożyczone akcje i zwrócą je ich pierwotnym właścicielom. Różnica w cenie osiągniętej ze sprzedaży akcji i ich cenie odkupu jest zyskiem „grającego na krótko”. W sytuacji kiedy po sprzedaży akcji ich kurs znacznie rośnie, następuje zjawisko zwane „short squezze”. „Short seller”, aby zamknąć swoją pozycję musi odkupić akcje na rynku, co dodatkowo przyspiesza wzrost. To z kolei znowu zmusza innych grających na krótko do zamykania swoich pozycji. Taka sytuacja rynkowa doprowadza do szybkiego wzrostu kursu akcji.
Rynkowa mania to sytuacja nagłej popularności spółek określonej branży. Trend wzrostowy wykreowany przez „manię: może trwać kilka lat. Było to widoczne np. podczas hossy na polskiej giełdzie przed kryzysem lat 2007-2009. W czasie rynkowej manii bardzo popularne były kursy akcji deweloperów mieszkaniowych. Drugim przykładem był duży popyt na spółki z branży marihuany. Przykładem jest kurs akcji Tilray, który między sierpniem, a połową września 2018 roku wzrósł z 22$ do 300$.
Postępowanie podczas trendu wzrostowego
Aby wiedzieć jak należy postępować podczas trendu wzrostowego, należy określić jego siłę oraz charakterystykę. Najlepszym dla tradera jest sytuacja kiedy trend wzrostowy ma niewielkie korekty, które trwają bardzo krótko. Wtedy posiadacz długiej pozycji nie jest zmuszany do nerwowych ruchów.
Niestety, bardzo często rynek jest wzrostowy, ale jest jednocześnie bardzo zmienny. W takiej sytuacji inwestor może mieć rację co do trendu, ale psychicznie nie wytrzyma głębokich korekt, które mogą znieść nawet 2/3 poprzedniego ruchu wzrostowego. Również naruszenie wsparcia albo dolnej linii trendu wzrostowego może „wyrzucić” z rynku bardziej nerwowego inwestora.
Inwestor posiadający długą pozycję:
- Przed sprzedażą powinien poczekać na potwierdzenie odwrócenia trendu
- Ignorować szum rynkowy
- Wykorzystywać lokalne korekty do akumulacji
Inwestor chcący dołączyć do trendu:
- Wykorzystać lokalne wsparcia jako miejsce do zakupu
- Dolne ograniczenie trendu wzrostowego mogą być miejscem do dołączenia do trendu
- Unikać kupowania, kiedy cena rynkowa zbliża się do górnego ograniczenia trendu
- Nowe maksimum to dobry powód do rozpoczęcia akumulacji długich pozycji
- Unikać dołączania do trendu podczas hiperbolicznej fazy wzrostu
Odwrócenie trendu wzrostowego
Każdy trend kiedyś się kończy. Z tego powodu należy zwracać uwagę na sygnały osłabienia trendu wzrostowego. Przykładem może być:
- Coraz częstszy test dolnego ograniczenia trendu wzrostowego
- Tworzenie formacji odwrócenia (formacje podwójnego szczytu, głowy z ramionami)
- Średnie kroczące robią się coraz bardziej płaskie
- Przebijanie „szybszych” linii trendu wzrostowego
- Przebicie wsparcia połączone z retestem tego poziomu „od dołu”
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 74% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD (XTB). Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.