Linia trendowa jest użytecznym narzędziem stosowanym w analizie technicznej. Pozwala identyfikować trendy oraz informować o ich odwracaniu. W wielu przypadkach linie trendowe pozwalają zlokalizować potencjalne dołki oraz szczyty na rynku. Można je uznać za ukośne odpowiedniki wsparć oraz oporów. Dużą zaletą linii trendowych jest ich uniwersalność. Mogą być one stosowane zarówno w przypadku analizy papierów wartościowych, kontraktów terminowych jak i w przypadku inwestycji w lewarowane instrumenty pochodne rynku OTC np. CFD na pary walutowe. W artykule wytłumaczona zostanie czym jest linia trendu.
Wyznaczanie linii trendu
Właściwe wyznaczanie linii trendowych jest bardzo ważne w przypadku rozpoczynania analizy trendu. Linie trendowe stanowią użyteczne narzędzie zarówno w przypadku trendów wzrostowych, spadkowych jak i bocznych.
W przypadku trendu spadkowego warto wyznaczać linie trendowe po szczytach cenowych. Jak w przypadku każdej linii, aby ją utworzyć należy połączyć ze sobą dwa punkty.
Przedłużenie tej linii wyznacza potencjalny punkt oporu, który ma zatrzymać ceny rynkowe. Widać to na poniższym wykresie. Mimo silnej korekty wzrostowej kurs zatrzymał się w okolicy wyznaczonej przez linię trendu spadkowego. Z tego powodu założenie krótkiej pozycji w okolicach linii trendu spadkowego ma dobry stosunek zysku do ryzyka. Wynika to z tego, że nadal na rynku dominują niedźwiedzie (co widać po niższych szczytach oraz dołkach). Co więcej trend spadkowy jest przerywany głębokimi korektami wzrostowymi. Z tego powodu można spodziewać się, że po dotknięciu linii trendu, pojawi się podaż, która ponownie zepchnie wykres niżej. Jednocześnie niewiele wyżej wspomnianej linii znajdowały się silne opory.
Linie trendu spadkowego można również wyznaczyć po rynkowych dołkach cenowych, co widać na poniższym wykresie. Warto pamiętać, że linia trendu jest tylko przybliżeniem potencjalnych punktów zwrotnych. Z tego powodu cena nie zawsze musi zareagować dokładnie na poziomie linii. W tym przypadku dolna linia trendu spadkowego powinna informować grających na krótko, że istnieje spora szansa na wzrostową korektę. Dla grających przeciw trendom okolice dolnego ograniczenia trendu stanowią ciekawe miejsce do zagrania transakcji przeciw trendowi wyższego rzędu.
W przypadku trendów wzrostowych linie trendowe z reguły są wyznaczane po dołkach. Również w tym wypadku trudno uznać linię trendową za dokładne narzędzie w rękach tradera. Nieraz kurs zatrzymuje się tuż przed linią trendową, innym razem nieznacznie ją przekracza. Z tego powodu zwolennicy podążania za trendem, powinni wykorzystywać długoterminowe linie do podłączenia się pod główny trend.
Kanały cenowe
Kanały cenowe powstają w sytuacji, kiedy cena respektuje zarówno górne ograniczenie trendu jak i dolne ograniczenie. Cechą charakterystyczną takiej rynkowej sytuacji jest to, że linie trendu są równoległe do siebie. Dzięki temu tworzą kanał wewnątrz którego cena się porusza. W przypadku takiej sytuacji rynkowej widać dwie sytuacje. Po pierwsze panuje trend spadkowy (kanał porusza się w kierunku prawego dolnego rogu ekranu. Po drugie trend spadkowy respektuje dolną linię trendu. Z tego powodu optymalną strategią jest otwieranie długiej pozycji w okolicy górnego ograniczenia. Należy unikać otwierania krótkich pozycji (sprzedaż) w okolicy dolnego ograniczenia kanału, ponieważ z technicznego punktu widzenia wzrasta ryzyko wzrostowej korekty.
Szybsza i wolniejsza linia trendu
Im bardziej stroma jest linia trendowa tym jej utrzymanie jest trudniejsze. Bardzo często dochodzi do powstania „wachlarza”, który powstaje w wyniku łamania kolejnych linii trendowych. Po każdym złamaniu rysowana jest kolejna linia o niższym nachyleniu. Pojawienie się wachlarza na wykresie stanowi informację, że trend zaczyna tracić swoją siłę.
Czasami podczas dynamicznych ruchów wzrostowych niektórzy traderzy tworzą coraz bardziej strome linie, które mają nadążyć za kursem akcji. Ich zaletą jest szybsza reakcja na „załamanie” silnego momentum. Wtedy zamknięcie pozycji po przełamaniu szybszej linii trendowej pozwoli na uniknięcie głębszej korekty, która często następuje po bardzo szybkich ruchach cenowych.
Formacje
Z linii trendowych można tworzyć formacje, które wielu inwestorom pozwalają lepiej podejmować decyzje inwestycyjne. Wśród najpopularniejszych „pochodnych linii trendowych” można wymienić flagi oraz trójkąty.
Trójkąty to sytuacje rynkowe, w których górne i dolne ograniczenie trendu dąży do przecięcia. Wybicie z powyższego trójkąta może być wskazówką co do przyszłego kształtowania się ceny.
Wśród trójkątów można wyróżnić:
- Zwyżkujące
- Zniżkujące
- Symetryczne
W przypadku trójkątów zwyżkujących powstają one w wyniku pojawienia się dwóch linii trendowych. Płaska poprowadzona po szczytach, oraz dolna linia trendu wzrostowego. Wybicie występuje po przebiciu górnego ograniczenia. Bardzo często powstają ruchy powrotne. Poniżej „karłowata” wersja trójkąta zwyżkującego widoczna na akcjach Paypal. Po wybiciu górnego ograniczenia kanału nastąpił ruch powrotny i konsolidacja w okolicy oporu. Potem nastąpiła kontynuacja trendu wzrostowego.
W przypadku trójkąta zniżkującego sytuacja jest odwrotna. Dolne ograniczenie jest płaskie, z kolei górne ograniczenie to linia trendu spadkowego. Najczęściej występuje wybicie w dół. W takim wypadku należy po przebiciu dolnego ograniczenia złożyć zlecenie sprzedaży (redukcja długiej pozycji, lub otwarcie krótkiej).
W przypadku powstania trójkąta symetrycznego, jest to najczęściej formacja zwiastująca kontynuację trendu. Przykładem może być wykres trójkąta symetrycznego widoczny na wykresie Visy.
Retesty linii po przebiciu
Przebijanie linii trendowych powoduje, że wysyłany jest sygnał o zmianie trendu rynkowego. Bardzo często następuje retest linii, co jest dobrym miejscem na dołączenie do nowego trendu. Poniżej znajduje się wykres JSW w latach 2012 – 2018. Widać dwie linie trendu spadkowego. Szybsza, została przebita niezauważalnie, podczas trendu bocznego, po bardzo mocnych spadkach. Przebicie „wolniejszej linii” nastąpiło po szybkim ruchu wzrostowym. Co ciekawe, niedługo po przebiciu linii trendu spadkowego nastąpił ruch powrotny i retest linii trendu spadkowego „od góry” (czerwony okrąg). Po reteście JSW powróciła do trendu wzrostowego.
Linia trendu – interpretacja
Samo narysowanie linii trendowych to nie wszystko. O wiele ważniejsza jest właściwa interpretacja obrazu jaki przedstawia. Należy pamiętać o tym, że
- Najwyższą wartość mają linie trendu rysowane na wyższych interwałach
- Nie zawsze uda się stworzyć linię trendową, jeśli jest zbyt niedokładna – nie umieszczaj jej na wykresie
- Linie trendowe mogą być naruszane, ale korpusy świec nie powinny ich dotykać
Linia trendu – zalety i wady
Zalety
- Używanie linii trendowych jest intuicyjne
- Linie trendowe są narzędziem uniwersalnym. Sprawdzają się zarówno na różnych interwałach czasowych jak i na różnych typach instrumentów.
- Są przydatne w szukaniu potencjalnych punktów odwrócenia lub zatrzymania trendu
Wady
- Linie trendowe są tylko kreską na monitorze, z tego względu przebicie linii trendowej bez dokładniejszego spojrzenia na wykres nie powinno być informacją „cenotwórczą”
- Przy inwestowaniu na rynku walutowym należy uważać na „świeczki niedzielne”, które niektórzy brokerzy ustawiają. Powoduje to, że linie trendowe wyglądają inaczej niż na wykresie 5-dniowym.
- Uwaga na rodzaj wykresu. W przypadku skali logarytmicznej wykres wygląda inaczej niż przy skali liniowej
- Ważna jest selekcja linii i usuwanie tych mniej ważnych. W przeciwnym razie wykres zacznie być nieczytelny
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD (XTB). Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.