O tym jak funkcjonuje giełda, na czym polega praca maklera, a także jakie ryzyka wiążą się z inwestowaniem, można dowiedzieć się nie tylko z książek i materiałów edukacyjnych przygotowywanych przez brokerów czy domy maklerskie. Świetnym źródłem wiedzy mogą być też niektóre filmy o giełdzie i inwestowaniu.
Jakie filmy o giełdzie powinien obejrzeć każdy inwestor? Top 3
Oczywiście nie każdy film o inwestowaniu czy samych maklerach odzwierciedla to jak rzeczywiście funkcjonuje giełda, natomiast sporo można się z nich dowiedzieć. Wiele z nich zwraca uwagę na wysokie ryzyko inwestycyjne, a także problemy jakie mogą wiązać się z czynnikiem ludzkim.
Nerwy, stres, presja czasu, chęć odrobienia strat – to wszystko może prowadzić nawet do bankructwa, co można zobaczyć w niejednym filmie, a nawet w serialach – bowiem takie również powstały.
Wall Street
To dość stary film o inwestowaniu, bowiem jego światowa premiera odbyła się 11 grudnia 1987 roku, natomiast bez wątpienia zasługuje na to, żeby znaleźć się w tym rankingu. Grający jedną z głównych ról Michael Douglas otrzymał za nią Oscara, a także Złoty Glob i wiele innych nagród. Wcielił się w postać Gordona Gekko – rekina finansowego z prawdziwego zdarzenia.
Film opowiada o historii młodego maklera Buda Foxa, w którego wcielił się Charlie Sheen. Został on współpracownikiem bogatego inwestora, który wywierał na niego ogromny wpływ. Fox marząc o ogromnej fortunie, był gotowy zrobić dla Gekko niemalże wszystko – nawet jeśli nie było to zgodne z jego sumieniem. Jak to się skończyło? Z pewnością warto zobaczyć.
Margin Call
To dużo nowszy film of poprzedniego, bowiem jego światowa premiera odbyła się w styczniu 2011 roku. O tym, że powinien obejrzeć go każdy inwestor świadczy chociażby to, że zdobył wiele nagród i nominacji. Większość z nich została przyznana za scenariusz.
Film pokazuje jaką panikę może wywołać upadek ogromnej instytucji finansowej, jaką był Lehman Brothers. Chociaż była to jedynie inspiracja, trzeba przyznać, że bardzo trafna. Co ciekawe, oglądając Margin Call inwestorzy mogą uświadomić sobie sprawę z tego jak ogromny jest rynek finansowy, a także jak dużymi pieniędzmi obracają na nim ludzie.
Film w dużej części opiera się na dylematach moralnych. Bohaterowie muszą odpowiedzieć sobie na pytanie czy pogrążyć gospodarkę i samemu zyskać miliony, czy czekać, aż zrobi to ktoś inny.
Spekulant
To film, który powinien obejrzeć nie tylko każdy inwestor, ale też każdy spekulant. Produkcja z 1999 roku pokazuje wydarzenia związane z upadłością Barings Banku. Jest oparta na faktach, co dodatkowo powinno dać im do myślenia.
Spekulant to na pewno odpowiednia produkcja dla tych, którzy zastanawiają się, jakie są najlepsze filmy o maklerach. Ten jest oparty na historii Nicka Lessona. To makler, który handlował głównie na instrumentach pochodnych. Jego rolę odgrywa Ewan McGregor.
Z racji tego, że film świetnie pokazuje jak działa i na czym polega spekulacja, na pewno będzie ciekawy dla tych, którzy myślą o tym, żeby zacząć handlować np. na kontraktach CFD. Sam Lesson dokonywał transakcji na kontraktach futures opartych o indeks akcji notowanych na Tokijskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, a dokładniej na Nikkei 225.
Filmy o giełdzie i o inwestowaniu, które również warto zobaczyć
Jak nietrudno się domyślić, wspomniane filmy o inwestowaniu to tylko część tego, co można i co warto zobaczyć. Do tej pory o tej tematyce powstało wiele produkcji, natomiast nie wszystkie tak wiernie oddają to jak funkcjonuje rynek finansowy czy nawet sama giełda. Jakie jeszcze filmy o maklerach i inwestowaniu uznawane są za topowe?
Szwindel: Anatomia kryzysu
To film, który zarówno wśród widzów, jak i samych krytyków, uznawany jest za produkcję wszechczasów. Nic więc dziwnego, że rok po światowej premierze, a dokładniej w 2011 roku, zdobył Oscara w kategorii Najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny.
Szwindel: Anatomia kryzysu zdobył również wiele innych wyróżnień, a także wielokrotnie był nominowany m.in. do nagrody Critics Choice jako Najlepszy film dokumentalny 2011 roku.
Jeśli chodzi o filmy o giełdzie, ten jako pierwszy poruszył temat kryzysu ekonomicznego, jaki miał miejsce w latach 2007-2009. Pokazuje co przyczyniło się do jego powstania, skupiając się m.in. na tym jak ogromne znaczenie dla stabilności finansów ma sektor bankowy.
Krach
Filmy o giełdzie często opierają się na kryzysach finansowych, pokazując co może do nich prowadzić i jakie niesie to skutki. Właśnie to pokazuje kolejna produkcja, którą warto polecić.
Film z 2010 roku to dramat, co sprawia, że być może nie każdemu przypadnie do gustu. Ze względu na fabułę, na pewno jednak warto go obejrzeć tym bardziej, że trwa tyle, co standardowa kinowa produkcja.
Krach trzyma w napięciu do samego końca. Z jednej strony pokazuje, jak skuteczna może być analiza rynku, a z drugiej, że nic nie trwa wiecznie. W filmie przekonuje się o tym Erwan, którego rolę odegrał Gilles Lellouche – bankier, którego życie pewnego dnia wywraca się do góry nogami. Jak udało mu się z tym poradzić?
Wilk z Wall Street
To jeden z najpopularniejszych jeżeli chodzi o filmy o inwestowaniu. Pokazuje jak szybko można osiągnąć sukces i jak szybko można się w nim zatracić.
Wilk z Wall Street to opowieść o Jordanie Belforcie, którego rolę, za którą dostał zresztą wiele nagród, odegrał Leonardo DiCaprio. Od pewnego momentu więcej scen skupia się na beztroskim życiu brokera, aniżeli inwestycjach, natomiast można potraktować to jako przestrogę. Narkotyki, alkohol… To nawet w przypadku tak dużych geniuszów jakim był Belford może prowadzić do totalnej porażki i drogi ze szczytu na dno.
Jestem Bogiem
To produkcja, którego światowa premiera odbyła się w marcu 2011 roku. W roli głównej występuje Bradley Cooper. Obok niego gra m.in. Robert De Niro.
Film ma dość wysoką ocenę, natomiast nie należy do bardzo ambitnych produkcji. Pokazuje to jak inwestować na giełdzie, ale w dużej mierze skupia się na narkotykach. Pod tym względem można porównać go do poprzedniej produkcji.
Big Short
To kolejna produkcja poruszająca tematykę kryzysu finansowego z lat 2007-2009. Big Short pokazuje jak silny wpływ na działanie rynku finansowego mają malwersacje, a także same spekulacje. Pozwala zobaczyć jak działa system od podszewki.
Wall Street 2 – Pieniądz nigdy nie śpi
To kontynuacja produkcji, o której wspomnieliśmy jako pierwszej. Po raz kolejny można zobaczyć w nim postać Gordona Gekko, którego zagrał ponownie Michael Douglas. Ten wyszedł z więzienia i chciałby odnowić kontakt ze swoją córką.
Tłem dla całej tej historii jest kryzys finansowy z 2008 roku. Sam film powstał zaraz po jego zakończeniu, a jego światowa premiera miała miejsce już w maju 20010 roku.
Być jak Warren Buffett
Jeśli chodzi o filmy o giełdzie, ten jest najnowszym, o którym wspominamy i jednocześnie jednym z najwyżej ocenianych. Opowiada o sukcesie tytułowego Warrena Buffeta, którego zagrał zresztą on sam.
Produkcja może być z pewnością inspiracją dla wielu młodych ludzi żądnych sukcesów. Pokazuje jak ciężką pracą i charyzmą, można wznieść się na szczyt i na nim pozostać.
Filmy o giełdzie i inwestowaniu, czyli dawka wiedzy i rozrywka w jednym
Oczywiście, nie warto traktować filmów jako jedyne źródło wiedzy o inwestowaniu. Obejrzenie kilku ze wspomnianych tytułów może jednak dać inny obraz na funkcjonowanie giełdy niż książki czy poradniki, a do tego może pomóc w usystematyzowaniu sobie pewnych informacji. Koniecznie trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że pewne sprawy są w nich często przekoloryzowane.
Wiele z tych filmów pokazuje, że łatwo jest popaść ze skrajności w skrajność, a do tego widząc zyski trudno jest przestać grać, przez co zyski mogą w bardzo krótkim czasie zamienić się w straty. Każdy inwestor powinien sobie zdawać z tego sprawę, a widząc to na ekranie łatwiej będzie mu sobie uzmysłowić jak duże stoi za tym ryzyko.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 74% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD (XTB). Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.