Czasem widzimy to w filmach. Facet składa na laptopie kilka szybkich zleceń, po 10 minutach kasuje zyski, robi sobie zasłużonego drinka i wychodzi na taras swojej willi na Bahamach. Niestety, w rzeczywistości scalping kryptowalut nie jest aż tak prosty.
Co to jest scalping kryptowalut?
Jest to krótkoterminowa strategia handlowa, mająca na celu codziennie osiąganie małych zysków dzięki niewielkim zmianom cen. Skromne zyski z jednej transakcji, powtórzone wiele razy dziennie, mogą wygenerować łącznie całkiem przyzwoita kwotę. Wymaga to jednak szybkiej reakcji na ruchy rynkowe. W przeciwieństwie do inwestora, utrzymującego czasem pozycję latami, czy nawet daytradera, skalper musi reagować niekiedy w ciągu kilku sekund. Obok strategii, szybkość działania to bowiem główny czynnik, decydujący o wynikach.
Skalpowanie jest popularne na rynku kryptowalut, ze względu na ich niestabilny charakter i częste wahania ceny. Na rynkach akcji czy Forexie rzadko zdarzają się znaczne ruchy, które w tutaj są normą. Agresywni skalperzy zresztą często dodatkowo wykorzystują dźwignię, aby zmaksymalizować swoje zyski.
Ze względu na krótkie ramy czasowe skalperzy, poza doświadczeniem, w dużym stopniu polegają na analizie technicznej. Analiza fundamentalna będzie w tym wypadku mało przydatna, bowiem scalping wykorzystuje raczej krótkotrwałą zmienność, niż większe ruchy cen.
Każdy skalper sam definiuje swoje zakresy czasowe, w zależności od swoich preferencji i doświadczenia. Najczęściej wybierane interwały oscylują w okolicy 5 minut (5M), choć można je rozszerzyć do zakresu 1-15 minut. Oczywiście, można pracować na dłuższych interwałach, w przypadku 1H trudno już jednak mówić o scalpingu.
Uwaga – zdecydowanie nie należy zaczynać swojej przygody z krypto od scalpingu! Ruchy kryptowalut same w sobie są słabo przewidywalne i budzą frustrację początkujących, a scalping dodatkowo podnosi poziom trudności. Tak, jak prawo jazdy na ciężarówkę powinno się wyrabiać, kiedy opanujemy już jazdę osobówką, scalping powinniśmy rozważyć dopiero, kiedy będziemy już sobie radzić na rynku.
Jak to działa?
Załóżmy jednak, drogi czytelniku, że trening wstępny na rynku już zaliczyłeś i ciekawi cię scalping kryptowalut. Jak zacząć?
- Wybierz właściwe walory. Niektóre kursy krypto zmieniają się regularnie, inne są mniej przewidywalne. Zwróć uwagę na wolumen, kapitalizację i płynność danej waluty.
- Znajdź odpowiednią giełdę. Po pierwsze, musi obsługiwać wybrane waluty. Po drugie, spread musi być niewielki. Trudno będzie zarobić, oddając za każdym razem np. 0,5% transakcji.
- Wypróbuj różne strategie, aby wybrać najlepszą. Czytaj, porównuj, rób testy, sprawdzaj wyniki. Nie ma jednej najlepszej metody, sam musisz dopasować właściwą dla siebie.
Oczywiste jest, że dopóki nie zdobędziesz doświadczenia i nie wypracujesz swojej strategii, nie powinieneś inwestować ani grosza. Pracuj na wykresach z TradingView, zaznaczając na żywo punkty wejścia i wyjścia, ewentualnie użyj dowolnej platformy treningowej, operującej na symulowanym kapitale.
Strategie handlowe
Kiedy kupić, a kiedy sprzedać? Są urodzeni traderzy, którzy wiedzą to po jednym rzucie oka na cenę. Większość z nas nie jest jednak aż tak uzdolniona, i musi posługiwać się kilkoma wskaźnikami. Oto najpopularniejsze z nich:
- Poziomy wsparcia i oporu. Cena waloru zawsze porusza się w widełkach, odbijając się od górnej i dolnej linii kanału. Jeśli potrafimy je zdefiniować, mamy sporą szansę na zarobek.
- Geometria rynku. Niekiedy kurs waloru rysuje wzorce, pozwalające przewidywać dalsze ruchy cen. Takie formacje jak Głowa z ramionami, Flaga czy Trójkąt są cennym, choć nie w 100% skutecznym wskaźnikiem.
- Średnia ruchoma (MA). Wskaźnik MA pokazuje średnią wartość aktywa obliczoną w określonym okresie. Wskazuje kierunek ruchu, a sygnałem może być np. przebicie tej średniej lub odbicie się kursu od niej.
- Wskaźnik MACD. Bazuje on na dwóch średnich ruchomych, obliczanych dla różnych interwałów czasowych. Wyzwalaczem jest najczęściej przebicie średniej dłuższej (np. M5) przez krótszą (np. M1).
- Indeks siły względnej (RSI). Ten oscylator pokazuje siłę trendów cenowych i możliwość ich zmiany. RSI dobrze ukazuje stopień wykupienia (lub wyprzedania) rynku, samodzielnie może jednak okazać się niewystarczający.
Spekulowanie na ruchu ceny to najpopularniejszy, ale nie jedyny sposób na scalping kryptowalut. Możesz także robić pieniądze na arbitrażu kryptowalut, kupując i sprzedając ten sam walor po różnej cenie na różnych parkietach, możesz próbować zarobku, wbijając swoje zlecenia w obszar spreadu pomiędzy Bid i Ask – możliwości jest wiele.
Scalping kryptowalut nie jest dla każdego
Powiedzmy to wprost – to, że na scalpingu można zarobić, nie oznacza jeszcze, że powinieneś się nim zająć. Przede wszystkim musisz umieć błyskawicznie zrozumieć informacje, którą niosą wykresy giełdowe. Kanały, punkty wsparcia i oporu, geometria, odwrócenie trendu – te hasła nie mogą ci być obce, jeśli chcesz zająć się scalpingiem.
Sensowność takiej decyzji zależy także od tego, jaki styl handlu ci odpowiada i ile czasu zamierzasz poświęcić. Jeśli chcesz skalpować na poważnie, może to wyglądać jak praca na pełen etat. W dodatku, aby odnieść sukces, trzeba będzie przemodelować swój sposób myślenia. Musisz nieomal stać się pozbawionym emocji robotem, a co najmniej rozwinąć trzy podstawowe cechy:
- skupienie: rynek to jedyna rzecz, która ma znaczenie. Odpada gadanie w tym czasie przez telefon czy pilnowanie dziecka,
- zdecydowanie: zdolność do podejmowania wielu decyzji szybko i bez wahania,
- spokój: konieczność opanowania stresu, niezależnie od okoliczności.
Łatwiej powiedzieć niż zrobić… Z tego powodu wielu traderów unika ciągłego podejmowania decyzji i stawia na automatyzację swoich działań. Tutaj do gry wkraczają boty.
Handel przy pomocy botów
Boty to specjalizowane programy, wykonujące transakcje po spełnieniu wcześniej założonych warunków, co pozwala na wyeliminowanie emocji. Nie musisz już za każdym razem podejmować decyzji, odpowiednio zaprogramowany automat zrobi to za ciebie, w dodatku dużo szybciej.
Jak dotąd same plusy, a gdzie haczyk? Jest oczywisty – bot będzie tak dobry, jak ten, kto zaprogramował parametry jego działania. Jak zawsze obowiązuje zasada „shit in, shit out” – wyniki na wejściu będą tak dobre, jak dobre były dane wejściowe.
Wiele platform, np. Kucoin, oferuje boty zintegrowane z platformą. Działają one jako-tako, albo w pełni automatycznie, albo pozwalając zdefiniować np. oczekiwany zakres ruchu ceny. Nie dają jednak możliwości samodzielnego zdefiniowania wielu różnych parametrów – to uzyskamy, kupując dostęp do botów profesjonalnych. Temat ten jest obszernie omówiony na tej stronie, nie będziemy go więc tu rozwijać.
Przeczytaj nasze inne artykuły o botach:
Zarządzanie ryzykiem
Najważniejsze – nikt nie wygrywa w 100% przypadków. Jeśli twoja strategia daje pozytywne efekty 60/100 razy – gratulacje! Ten niewielki procent wygranych, jeśli statystycznie powtarzalny, ma szansę zarobić na twoje Lambo. Oczywiście, jeśli nie roztrwonisz zysków w kilku nieudanych transakcjach…
Tak więc zarządzanie ryzykiem musi być istotną częścią twojego planu. Jest to temat rzeka, powinieneś jednak określić przynajmniej:
- ryzyko na transakcję – jaką kwotę możesz jednorazowo zaryzykować?
- początkowy poziom ryzyka – w jakiej odległości postawisz stop-loss dla pozycji?
- przewidywany zysk – jak duży profit planujesz osiągnąć i jak ma się on do poniesionego ryzyka?
Znany trader Paul Tudor Jones przyjął prostą zasadę – transakcje, które zawiera muszą mieć asymetryczny stosunek ryzyko-nagroda. Powiedzmy, ryzykujemy 1 dolara, aby uzyskać szansę na 3 dolary. Jeśli nie ma na to szansy – nie wchodzimy do gry.
Biorąc pod uwagę, że jego obecny majątek zbliża się do 8 miliardów dolarów, warto potraktować te sugestie poważnie 🙂
Scalping kryptowalut to potencjalnie zyskowna, ale ryzykowna zabawa. Sprawdziłem i wiem, że nie jest dla mnie. Obstawienie wzrostu kursu BTC przy dźwigni 5:1 przyniosło mi w 5 minut 100 dolarów… i kilka siwych włosów. Ja wolę dłuższy horyzont, Ty możesz jednak mieć inne zdanie.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 74% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD (XTB). Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.