Niestety minęły czasy, kiedy wydobycie BTC pozwalało zrezygnować z pracy na etacie. Obecnie górnictwo krypto jest branżą bardzo konkurencyjną i aby notować zyski, trzeba być stale krok przed innymi. Ile można zarobić na kopaniu kryptowalut? W odpowiedzi pomogą nam kalkulatory opłacalności wydobycia.
Realia kopania kryptowalut po halvingu 2024
Każdy kolejny rok przynosi znaczące zmiany, jeśli chodzi o kopanie kryptowalut. Po halvingu Bitcoina w kwietniu 2024, nagroda za wydobycie bloku spadła do 3,125 BTC, co drastycznie zmieniło na ekonomikę kopania.
Przed halvingiem szacunki dotyczące zużycia energii na wyprodukowanie jednego BTC wahały się od 100 do 200 tysięcy kWh, w zależności od źródła i metody obliczeń. Potem było już tylko gorzej. W efekcie część górników, nie dysponujących źródłami taniej energii, jest pod kreską,
Z czasem popyt i podaż się wyrównają, zmieni się trudność sieci, pojawią się nowe wydajne koparki ASIC. Krótkoterminowo jednak rynek jest rozchwiany, a uzyskanie stałego dochodu z wydobycia kryptowalut jest problematyczne. Dawniej straty na BTC górnicy mogli sobie powetować na ETH, jednak od jego przejścia na Proof of Stake taka możliwość zniknęła.
Z tego powodu sytuacja branży miningu jest ciężka i obecnie trudno zbić majątek na kopaniu kryptowalut, co było możliwe przez ostatnie 10-15 lat.
Kluczowe czynniki wpływające na mining
Najważniejszym czynnikiem są koszty energii. Globalne wahania jej cen, od 0.03 $/kWh w Kazachstanie do ok. 0.30 $/kWh w większości krajów UE, drastycznie wpływają na rentowność.
Widzimy to także w Polsce, gdzie cena (po wygaśnięciu okresów ochronnych z końcem 2024) wynosić będzie co najmniej 1,1 za KWh (około 30 centów).
Trudność sieci Bitcoin znacznie wzrosła w ciągu ostatniego roku, co niezależnie od halvingu i cen energii, przekłada się na zmniejszenie przychodów górników.
Kursy walut wykazują wysoką zmienność, sam BTC w ciągu roku potrafi wzrosnąć z 25 na 72 tysiące dolarów, by po chwili spaść na 52 tysiące. Tak zmienne ceny przy stałych kosztach potrafią zniechęcić sporą część indywidualnych górników. Nie mówiąc już problemach konserwacji sprzętu i jego stopniowej wymiany na nowszy…
Oczywiście możemy kopać mnóstwo innych kryptowalut oprócz Bitcoina, jednak sytuacja na tym największym rynku oddziałuje na dochody całej branży.
Ile można zarobić na kopaniu kryptowalut
Aby obliczyć zwrot z miningu, przydadzą nam się znienawidzone w szkole lekcje matematyki.
Trzeba zacząć od określenia haszhrate Twojego sprzętu dla danego algorytmu (np. w MH/s dla Ethash). Sprawdź w sieci, jaki zarobek dziennie przyniesie Ci taka wydajność.
Następnie oblicz dzienne zużycie energii, mnożąc moc sprzętu (w kW) przez 24 godziny i cenę kWh. Dodaj 5-10% na nieprzewidziane wydatki.
Odejmij koszty energii od potencjalnego przychodu, aby uzyskać dzienny zysk brutto. Uwzględnij opłaty puli (zazwyczaj 1-2%) i koszty amortyzacji sprzętu. Pamiętaj o potencjalnym wzroście trudności sieci, zakładając miesięczny wzrost o 2-4%. Ostateczny wynik to przybliżony dzienny zysk netto.
Obliczenia możemy sobie znacząco ułatwić, używając któregoś z popularnych kalkulatorów górniczych.
Kalkulatory do oceny zyskowności wydobycia
W sieci jest ich sporo, poniżej prezentujemy te najbardziej popularne:
WhatToMine
Kompleksowy kalkulator umożliwiający porównanie opłacalności kopania różnych kryptowalut. Oferuje szczegółowe zestawienia dla sprzętu GPU i ASIC. Uwzględnia aktualne kursy, trudność sieci i koszty energii. Pozwala na szybkie porównanie potencjalnych zysków z różnych algorytmów.
NiceHash Calculator
Umożliwia obliczenie potencjalnych zarobków z wynajmu mocy obliczeniowej przez użytkowników tej platformy. Oferuje precyzyjne wyliczenia dla różnych modeli GPU i ASIC. Uwzględnia aktualną wydajność sieci oraz bieżący kurs BTC. Bazuje na podanym modelu sprzętu, pozwala także samodzielnie zmierzyć jego wydajność.
CryptoCompare
Ciekawy kalkulator pozwalający na obliczenie zyskowności dla kilku kryptowalut. Umożliwia wprowadzenie własnych parametrów sprzętowych i kosztów energii. Oferuje historyczne dane i wykresy zmian opłacalności. Pozwala na analizę długoterminową. Jego wyliczenia wydają się jednak ciut zbyt optymistyczne.
MinerStat
Zaawansowany kalkulator oferujący szczegółowe analizy dla kopania GPU, CPU i ASIC. Umożliwia tworzenie niestandardowych konfiguracji sprzętowych. Uwzględnia zmiany trudności i halving. Oferuje integrację z platformą wydobywczą MinerStat.
CoinWarz
Obok BTC udostępnia wyliczenia dla wielu altcoinów. Umożliwia szybkie porównanie opłacalności kopania różnych kryptowalut na tym samym sprzęcie. Oferuje aktualne dane o trudności sieci i hashrate, pozwala na ustawienie kosztów i efektywności energetycznej.
ASICMinerValue
Specjalistyczny kalkulator dla koparek ASIC. Oferuje aktualne dane o wydajności i opłacalności wielu modeli ASIC różnych firm, jak Bitmain, Goldshell czy IceRiver. Udostępnia ranking pokazujący najlepsze rozwiązania wraz z prognozowanym zyskiem w dolarach.
2CryptoCalc
Kalkulator umożliwiający obliczenie zyskowności dla wielu kryptowalut jednocześnie. Podajemy model sprzętu lub jego haszhrate, a on prezentuje czytelny wynik dla różnych monet. Pozwala na analizę scenariuszy dla różnych parametrów.
Zalety i słabości kalkulatorów
Prezentowane kalkulatory bardzo ułatwiają nam oszacowanie rentowności naszego wydobycia. Oszczędzają mnóstwo pracy, nie wszystko jednak są w stanie precyzyjnie wyliczyć.
Nie udostępniają one wyliczeń dla wszystkich protokołów Proof of Work. Aby wyliczyć opłacalność kopania niszowych monet będziesz musiał znaleźć dedykowane kalkulatory lub bawić się w obliczenia samemu.
Niestety, niektóre kalkulatory bazują na nieaktualnych danych, przez co nie zawsze są wiarygodne. Szkolny błąd, ale czasami się zdarza. Przykładowo, nie od razu może być uwzględniany wzrost trudności sieci.
Kalkulatory nie zawsze mają dane dla naszego konkretnego GPU/CPU, gdyż dysponują bazą typowych rozwiązań. Rozwiązaniem jest znalezienie w sieci danych o wydajności haszowania naszego sprzętu i wklejenie tych danych w odpowiednie miejsce.
Na koniec – kalkulatory bazują na danych historycznych i nie są w stanie przewidzieć przyszłości. Jeśli jutro cena BTC zmieni się o 10% albo powstanie duża nowa kopalnia, podane dane natychmiast się zdezaktualizują.
Jak zwiększyć opłacalność
Czasy dla górników są ciężkie. Co możemy zrobić, aby zachować opłacalność wydobycia kryptowalut jako indywidualny użytkownik?
- Bądź ostrożny w inwestycjach. Zakup nowego GPU lub ASIC w obecnych czasach nie musi być najlepszym pomysłem biznesowym.
- Idealnie byłoby znaleźć źródło taniego lub darmowego prądu. Być może kolega z fotowoltaiką zapewni Ci zasilanie znacznie taniej niż elektrownia?
- Jeśli nie, przetestuj oprogramowanie do underclockingu i undervoltingu. Czasem da się zmniejszyć zużycie energii bez dużej utraty mocy obliczeniowej.
- Bądź elastyczny. Na bieżąco śledź rentowność różnych kryptowalut i przełączaj się między nimi. Algorytmy odpornych na ASIC na ogół zapewniają wyższe zwroty.
- Najłatwiej zarobić na monetach, których wartość szybko rośnie. Zapewniają to projekty nowe, dopiero wchodzące na rynek i jeszcze nie znane powszechnie. Taką szansą była np. Kaspa.
Więcej mocy!
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o miningu kryptowalut, zapoznaj się z naszymi innymi materiałami:
- szeroki, przeglądowy artykuł o wydobywaniu kryptowalut
- kopanie kryptowalut na komputerze
- wydobycie krypto na telefonie
- cloud mining czyli wydobycie w chmurze
- alternatywa wydobycia PoW: mining AI
Przy obecnych cenach kryptowalut oraz energii, zwrot z inwestycji w sprzęt do kopania jest problematyczny. Możemy rozważać mining jeśli dysponujemy darmową energią, w przeciwnym wypadku zapewne dołożymy do interesu. Zmieni się to, kiedy ceny monet zdecydowanie pójdą w górę, nikt jednak nie wie, kiedy to nastąpi.
Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.