W czasach gdy Bitcoin pojawił się na rynku, a jego kopanie było stosunkowo łatwe i szybkie, znalezienie aktywności opłacanych za jego pomocą nie stanowiło większego problemu. Wraz ze wzrostem popularności kryptowalut, a także kursu Bitcoina, jego pozyskanie bez wkładu własnego stało się o wiele trudniejsze.
Nadal istnieje jednak kilka sposobów, które warto poznać i, z których potencjalnie warto skorzystać. W tym artykule wyjaśnimy jak zdobyć bitcoin za darmo lub w inny sposób niż bezpośrednia inwestycja. Tak więc zaczynamy!
Czy darmowe Bitcoiny są realne?
Pierwszym pytaniem, na które powinniśmy sobie odpowiedzieć jest to, czy darmowe Bitcoiny w ogóle są realne? Jeśli liczysz na to, że za jednym kliknięciem darmowe BTC znajdą się w Twoim wirtualnym portfelu, możesz się rozczarować. Choć żadna z metod opisanych poniżej nie wymaga inwestycji własnych środków, to z pewnością każda z nich wymaga inwestycji czasu i poczynienia pewnego wysiłku. Pozyskane w ten sposób Bitcoiny są prawdziwe i legalne. Należy jednak pamiętać o pewnych zasadach bezpieczeństwa, do których wrócimy w dalszej części tekstu.
1. Kraniki
Kraniki (ang. crypto faucets) to określenie na strony i aplikacje, które oferują swoim użytkownikom wypłatę deklarowanej części Bitcoina za wykonanie zleconych, prostych zadań. Pierwszy tego typu projekt powstał w 2010 roku celu popularyzacji Bitcoina, jako pierwszej kryptowaluty, a tym samym, jego ogólnej idei. Ze względu na to, że koncepcja była nowa i niezrozumiała dla przeciętnej osoby, bardzo ważne było szerzenie wiedzy w tym zakresie. Wówczas oferowano 5 BTC za wykonanie pojedynczego zadania. Te czasy już jednak dawno minęły, a zadania w przypadku kraników BTC, opłacane są w satoshi.
Porównanie do kranu jest tutaj dość trafne, konkretnie zepsutego kranu, z którego woda sączy się po kropli. Ten niewielki “wyciek” to właśnie zysk użytkownika. Korzystanie z kraników wymaga sporo wolnego czasu, ponieważ zyski z pojedynczych aktywności są niewielkie. Przy regularności i cierpliwości, osiągnięte zyski dla niektórych osób mogą okazać się satysfakcjonujące. Przy wyborze konkretnego kranika warto więc przekalkulować sobie opłacalność korzystania z niego, biorąc pod uwagę kwotę, jaką strona płaci za wykonanie pojedynczych zadań, a także czas, który jest potrzebnych do ich wykonania.
Przykłady popularnych kraników BTC
1. FreeBitcoin
Bardzo znana, legalna, działająca od 2018 roku, platforma. Gra polega na losowaniu liczby. Do wybranych z nich przypisane są nagrody, wynoszące od kilku centów do 200 USD w BTC. Swojego szczęścia można próbować co godzinę.
Plusy:
- Możliwość wygrania do 200 USD w BTC
- Minimalny próg wypłaty to 1 USD
- Brak konieczności zakładania nowego portfela w celu wypłaty środków
Minusy:
- Brak innych form pozyskania darmowych BTC na stronie
- Gra ma charakter hazardowy i może prowadzić do uzależnień
2. Cointiply
Platforma to połączenie kranika i GPT. Działa od 2018 roku, legalna i wypłacalna.
Plusy:
- Kilka różnych aktywności, za które można uzyskać benefity
- Możliwe dodatkowe premie
Minusy:
- Nagrody o niskiej wartości
- Wymaga poświęcenia sporej ilości czasu
2. Kryptowalutowa przeglądarka internetowa
Darmowe Bitcoiny można zdobyć, np. korzystając z kryptowalutowej przeglądarki internetowej. Najlepszym przykładem jest przeglądarka Brave. Firma stojąca za tym projektem stworzyła ciekawy i innowacyjny model biznesowy. Dzieli się bowiem zyskami, które otrzymuje od reklamodawców ze swoimi użytkownikami. Oznacza to, że za każdą wyświetloną reklamę otrzymasz nagrody w postaci kryptowalut.
Co prawda Brave nie oferuje darmowych Bitcoinów, lecz tokeny Basic Attention Token (BAT). Jednak po uzbieraniu minimalnej kwoty, istnieje możliwość wypłaty tych tokenów na zewnętrzną giełdę, np. Binance. Tam możesz już zamienić BAT na darmowe Bitcoiny.
3. Bug bounty
Jeżeli jesteś deweloperem lub programistą zyskujesz sporą przewagę nad zwykłymi użytkownikami. Możesz bowiem uczestniczyć w tzw. programach bug bounty. Na czym one polegają? Firma stojąca za projektem oferuje nagrodę (bounty) za identyfikację i zgłaszanie błędów w kodzie.
Niektóre projekty oferują naprawdę wysokie nagrody. Co prawda, podobnie jak w przypadku kryptowalutowych przeglądarek nie są one wypłacane bezpośrednio w Bitcoinie. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby zamienić otrzymaną nagrodę na darmowe Bitcoiny na giełdzie kryptowalut. Warto więc rozglądać się za aktualnymi akcjami!
4. Airdropy
Airdropy to darmowe tokeny oferowane przy starcie projektu w celach promocyjnych. Większość projektów wykorzystuje je jako okazję do reklamy. Mogą one wymagać wykonania pewnych czynności, takich jak np. udostępnienie linków w mediach społecznościowych czy staking danego tokena.
Wysokość airdropu może być różna. Zazwyczaj są to groszowe ilości, jednak jeżeli projekt będzie się rozwijał, a cena tokena rosnąć, koniec końców może okazać się, że uzbierasz niezłą sumę.
Oczywiście istnieją także wyjątki. Przykładowo projekt Uniswap rozdał użytkownikom, którzy przeprowadzili co najmniej jeden swap tokenów na jego DEXie 400 UNI. W momencie airdropu taka ilość tokenów była warta kilka tysięcy dolarów. Kilka miesięcy później, kiedy nadszedł prawdziwy rynek byka, szczęśliwcy mogli upłynnić airdrop nawet za kilkanaście tysięcy USD.
5. Programy partnerskie
Od momentu powstania kryptowalut na rynku pojawiły się setki programów partnerskich, które pozwalają zdobyć bitcoin za darmo. Niestety, aby generować znaczne przychody z marketingu afiliacyjnego, trzeba posiadać własną stronę internetową lub inny kanał generujący spory ruch.
Jeśli posiadasz spore zasięgi, bez trudu znajdziesz programy partnerskie, oferuje większość giełd kryptowalut oraz brokerów. Jednymi z najlepszych na rynku są programy partnerskie od Binance czy Coinbase.
6. Nauka o kryptowalutach
Co ciekawe, darmowe bitcoiny można także pozyskać, zdobywając darmową wiedzę o kryptowalutach. Najlepszym tego przykładem są platformy Coinbase i CoinMarketCap. Obie firmy regularnie współpracują z podmiotami z branży kryptowalut, aby promować ich produkty, usługi lub treści.
W ramach tych promocji przygotowywane są specjalne quizy, po których rozwiązaniu otrzymasz darmowe tokeny. Co prawda nie są to Bitcoiny, jednak jak już wcześniej wspomnieliśmy, zawsze możesz wymienić swoje nagrody na BTC za pomocą giełdy kryptowalut.
7. Arbitraż
Metoda ta wymaga co prawda pewnego kapitału na start. Jest to jednak jeden z najprostszych sposobów na handel kryptowalutami bez ponoszenia ogromnego ryzyka. Na czym polega arbitraż? Na zakupie określonego aktywa po określonej cenie w danym miejscu, a następnie natychmiastowej sprzedaży w innym miejscu za wyższą cenę.
Oczywiście, arbitraż wymaga wzięcia pod uwagę kilku czynników. Musisz zwrócić uwagę m.in. na różnice cenowe między giełdami, szybkość transferu czy opłaty transakcyjne. Wielu traderów w celu handlu arbitrażowego wykorzystuje specjalne boty, które automatyzują cały proces. Bot może pracować 24×7 i handlować w oparciu, o zdefiniowane strategie.
Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej na temat arbitrażu w świecie kryptowalut.
8. Cashback w kryptowalutach
Darmowy bitcoin można też zarabiać robiąc regularne zakupy w internecie korzystając z pośrednika oferującego cashback w kryptowalutach. Świetnym przykładem takiej usługi jest chociażby polski projekt – Satsback.
Korzystając z Satsback możesz robić zakupy w sklepach, w których kupujesz tak czy inaczej. W zamian za skorzystanie z usług firmy, ta nagrodzi Cię darmowymi Bitcoinami, a dokładniej ich ułamkową częścią – satoshi.
Warto tutaj zaznaczyć, że Satsback w swojej ofercie posiada setki różnych sklepów, dlatego każdy powinien znaleźć coś dla siebie.
9. Sprzedaż produktów i usług za kryptowaluty
Sprzedaż produktów i usług jest kolejnym sposobem na zdobycie darmowych Bitcoinów. Wystarczy, że sprzedasz dowolny produkt lub usługę i zaakceptujesz Bitcoin jako metodę płatności.
Metoda może okazać się szczególnie interesująca, jeżeli posiadasz swój własny sklep e-commerce. Kryptowaluty zyskują coraz większą adopcję i mają miliony użytkowników na całym świecie. Istnieje więc duża szansa, że któryś z Twoich klientów będzie preferował zapłatę w BTC niż walucie fiat.
10. Praca dla kryptowalutowej firmy
Jeżeli masz spore pojęcie na temat branży blockchain lub kryptowalut, zawsze możesz spróbować znaleźć pracę w firmie lub start-upie z tego sektora. Firmy tego typu zazwyczaj płacą swoim pracownikom w Bitcoinie lub własnej, natywnej kryptowalucie.
Oczywiście, w tym przypadku trzeba posiadać konkretną specjalistyczną wiedzę. Dla krypto firmy możesz pracować m.in. jako copywriter, programista, analityk, doradca i nie tylko. Technologia ta wchodzi do głównego nurtu, więc firmy szukają specjalistów z niemal każdego sektora życia.
11. Gra w kryptowalutowe gry
Jeszcze do niedawna granie w gry w oczach wielu osób było po prostu stratą czasu. Świat się jednak zmienia. W ostatnim czasie ogromną popularność zyskują tzw. gry Play2Earn. Łączą one rozrywkę z możliwością zarabiania darmowych Bitcoinów.
Cała koncepcja polega na tym, że gra jest oparta na blockchainie i posiada swój własny natywny token. Zazwyczaj możesz go zdobyć rywalizując z innymi graczami lub grając w trybie przygodowym.
Najpopularniejszą grą Play2Earn jest Axie Infinity. Niestety, od momentu swojego powstania przyciągnęła ona ogromną liczbę użytkowników. To spowodowało, że koszt startowy jest w tym momencie bardzo wysoki. Aby rozpocząć rozgrywkę trzeba bowiem posiadać trzy tzw. „Axies”, z których każdy w najlepszym wypadku kosztuje kilkaset dolarów.
Warto zainteresować się także innymi, ciekawymi pozycjami, takimi jak, np.:
- Silks
- Tamadoge
- Chimpzee
- The Sandbox
Dowiedz się więcej na temat koncepcji Play2Earn oraz GameFi.
12. Staking
Jeżeli posiadasz już jakąś kryptowalutę, możesz zarabiać darmowe Bitcoiny w sposób pasywny, po prostu ją stakując. Na czym polega cały proces? Musisz zablokować swoje monety w smart kontrakcie w celu zabezpieczenia sieci. W zamian otrzymasz odsetki w postaci nowo wyemitowanych tokenów.
Co prawda Bitcoin działa na podstawie Proof-of-Work więc nie można go stakować bezpośrednio. Aby zarabiać, odsetki ze stakingu musisz posiadać token oparty o model konsensusu Proof-of-Stake. Nic nie szkodzi jednak na przeszkodzie, aby finalnie zdobyte nagrody zamienić na BTC za pomocą giełdy kryptowalut.
13. Kopanie Bitcoina
Innym sposobem generowania darmowych Bitcoinów jest kopanie Bitcoina. Na czym polega ten proces? Na wykorzystaniu mocy obliczeniowej do zabezpieczenia sieci.
Kopiąc kryptowaluty, komputer dodaje nowe transakcje BTC do blockchaina. Kiedy uda mu się znaleźć nowy blok, górnik otrzymuje pewną ilość darmowych Bitcoinów.
I chociaż kiedyś można było kopać darmowe bitcoiny za pomocą domowego komputera, obecnie sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Wydobywanie BTC wymaga teraz specjalistycznego sprzętu (ASIC), który pobiera ogromną ilość energii elektrycznej. W teorii wciąż może być to opłacalny biznes, wymaga on jednak bardzo dużych nakładów na start.
Bądź ostrożny, uważaj na scamy!
Choć kraniki i inne metody mają swoje zalety, warto być ostrożnym w podejmowaniu tego typu aktywności. Oszuści doskonale wiedzą, że w dobie popularności kryptowalut, wiele osób poszukuje sposobów na ich darmowe pozyskanie. Jest to doskonała okazja do oszustw i kradzieży wobec osób zaślepionych potencjalnymi zyskami. Podstawowa zasada, jaką należy się kierować to oczywiście wcześniejsze weryfikowanie wszelkich stron i aplikacji tego typu. Warto również zwracać uwagę na mniej oczywiste zagrożenia, jakie wynikają z tego rodzaju aktywności. Takie jak poświęcanie zbyt dużej ilości czasu, kosztem życia osobistego i dopełniania obowiązków, a także potencjalne uzależnienia, szczególnie w przypadku gier o charakterze hazardowym.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD (XTB). Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.