W ostatnich latach branża gier rośnie jak nigdy wcześniej. Wysokie zyski przyciągnęły nowych deweloperów do tworzenia nowych projektów. Wzrosła też konkurencja, która sprowokowała rozwój całego sektora. Zawsze jednak pozostawał problem modelu ekonomicznego gry, który jednocześnie odpowiadałby zarówno graczowi i deweloperowi.
Obecnie pojawił się nowy i bardzo obiecujący model, który nazywa się Play-To-Earn (Play2Earn). W dzisiejszym artykule wyjaśnimy Ci czym jest model Play2Earn, jak działa oraz jak zarabiać grając w gry. Tak więc, zaczynamy!
Co to jest Play2Earn? – zarabianie na grach
Wcześniej gry były postrzegane tylko jako sposób na zabawę. Teraz jednak pojawia się nowa klasa gier, które są nie tylko dobrą rozrywką, ale i atrakcyjną inwestycją.
Ostatnio coraz większą popularność zdobywają gry play-to-earn, takie jak Axie Infinity czy The Sandbox. Choć na pierwszy rzut oka wyglądają one jak zwykłe gry, wyróżnia je złożony model ekonomiczny.
Na przykład w The Sims możesz kupić wszystko, od pizzy po działkę z domem, używając specjalnej waluty – Simoleonów. Nigdy wcześniej nie istniały jednak gry, których waluty miałaby realną wartość. Po prostu nie było płynności, ani infrastruktury, która by tę płynność umożliwiła. Mimo to, zawsze istniał popyt na taką formę pieniądza.
Gry takie jak World of Warcraft stworzyły absolutnie dziki i niezorganizowany, szary rynek wymiany przedmiotów i postaci. Teraz jednak gry Play2Earn robią to samo w sposób 100% legalny i zorganizowany. Pozycje tego typu pozwalają na zarabianie nagród w postaci tokenów, jednocześnie oferując świetną zabawę.
Jak działa model Play2Earn?
Model ekonomiczny grywalizacji najlepiej wyjaśnić na kilku przykładach. Liderem w dziedzinie Play2Earn jest Axie Infinity, gra w stylu Pokémon stworzona przez wietnamską firmę Sky Mavis. Codziennie korzysta z niej kilka milionów aktywnych użytkowników. Głównymi bohaterami gry są urocze futrzane stworki zwane Axies. Użytkownicy mogą je hodować, kupować i trenować, wykonywać zadania z ich pomocą oraz prowadzić bitwy. Celem gry jest zdobycie Small Love Potions (SLP). Używając SLP gracze mogą tworzyć nowe Axies i otrzymywać jeszcze więcej innych korzyści.
Jednocześnie SLP jest kryptowalutą, która może być kupowana i sprzedawana na giełdzie kryptowalut. Najlepsi gracze podobno zarabiają na swoich Axies 1500 SLP dziennie (na dzień dzisiejszy około 30 USD, jednak w szczytowym momencie było to kilkaset dolarów). Wartość tej kryptowaluty znajduje się w trendzie wzrostowym od 2020 roku. Należy pamiętać, że w modelu Play2Earn kurs waluty zależy od liczby graczy, którzy jej potrzebują.
Same Axie mogą być sprzedawane jako NFT na dedykowanym rynku. Dla przypomnienia, NFT (non-fungible tokens) to oparte na blockchainie cyfrowe przedmioty kolekcjonerskie, które ostatnio eksplodowały popularnością w świecie sztuki. Gra pozwala na sprzedaż nie tylko Axie, ale także wszelkich przedmiotów dostępnych w grze – np. nieruchomości i innych obiektów. Transakcje przetwarzane są na blockchainie Ethereum.
Zarabianie na grach Play2Earn – jak zacząć?
Przykładowo, aby zacząć grać w Axie Infinity, musisz kupić (lub pożyczyć) trzy Axie. Ich ceny zaczynają się od 0,05 ETH, choć za lepsze potwory trzeba zapłacić nieco więcej, a najlepsze z nich kosztują tysiące dolarów.
Potrójna mistyczna Axie o imieniu Angel została sprzedana pod koniec 2020 roku za 300 ETH (wówczas około 120 tys. dolarów). Tymczasem na początku 2021 roku nieruchomość w tej grze została zakupiona za 1,5 miliona dolarów. Miesięczny wolumen obrotu wszystkich NFT Axie Infinity sięga setek milionów dolarów.
Istnieje jeszcze jedna kryptowaluta związana z tą grą. Nazywa się ona Axie Infinity Shard (AXS). Inwestorzy tokena AXS mogą głosować w zarządzaniu ekosystemem gry i wykorzystać go do zdobycia udziałów w skarbcu społeczności. Ostatnio AXS rośnie w naprawdę imponującym tempie. W zeszłym miesiącu na wieść o wprowadzeniu aktualizacji w ekonomii gry, jego wartość poszybowała w górę o kilkadziesiąt procent.
W tym miejscu powróćmy do porównania gier typu Play2Earn ze staromodnymi modelami ekonomicznymi, takimi jak ten zastosowany w World of Warcraft. Zamiast niekontrolowanego, szarego handlu, Axie Infinity zapewnia wygodny i legalny sposób kupowania i sprzedawania aktywów. Ważne jest, że jest to sytuacja korzystna dla obu stron – gracze mogą handlować bez ryzyka otrzymania bana, a deweloper czerpie wszystkie zyski z funkcjonowania infrastruktury.
Inne gry Play2Earn
Oprócz Axie Infinity, jest jeszcze jedna popularna gra play-to-earn, która zgromadziła wokół siebie ogromną społeczność fanów. Chodzi o CryptoKitties. W tej pozycji główną wartość stanowią cyfrowe koty: są one kupowane, hodowane i sprzedawane za Ethereum. Te koty to NFT, które służą jako źródło bogactwa nie tylko dla deweloperów, ale także dla społeczności. Obecnie najdroższy kryptowalutowy kot nazywa się Dragon i został sprzedany za 600 ETH (około 170 tysięcy dolarów).
Gry typu play-to-earn tworzą również wirtualne światy, w których gracze i twórcy mogą się spotykać, dzielić wiedzą i zawierać umowy. Dobrym przykładem jest tutaj The Sandbox, który jest podobny do Minecrafta. Gracze mogą tam tworzyć przedmioty i wymieniać je jako NFT.
Model ekonomiczny tej gry oparty jest na jej własnej kryptowalucie, SAND. Jednym ze sposobów zarabiania SAND jest sprzedaż cyfrowych działek (LAND). Nieruchomości te osiągają wyceny rzędu milionów dolarów, a kupują je nawet celebryci tacy jak Snoop Dogg.
Ważne jest również to, że wielkie marki dostrzegają potencjał zaistnienia na tym rozwijającym się rynku. Przykładowo, na platformie już wkrótce pojawi się franczyza The Walking Dead. Użytkownicy będą mogli odwiedzić świat zombie w grze, co według The Sandbox, jest krokiem w kierunku stworzenia „wirtualnego parku rozrywki”. Marki takie jak te mają szansę wprowadzić platformę do głównego nurtu.
Zarabiaj na grach – Podsumowanie
Podsumowując: model ekonomiczny Play2Earn pozwala graczom tworzyć nowe cyfrowe aktywa, handlować nimi poprzez infrastrukturę gry, a w konsekwencji zarabiać na graniu.
Co więcej, w grach wykorzystujących model Play2Earn gracze mogą zdobywać wirtualną walutę, która jest płynna i może być łatwo sprzedana za inne cyfrowe aktywa i waluty fiat.
Obecnie ten nowy model rynku gier dopiero się rodzi, ale wygląda na to, że będzie cieszył się popularnością jeszcze przez dłuższy czas. Wiele gier wspierało społeczności online w przeszłości. Jednak poprzez dodanie możliwości generowania zysków, gry play-to-earn mogą sprawić, że społeczności te będą o wiele bardziej aktywne.
Jak już wspomnieliśmy, trend ten dopiero się zaczyna. Warto więc śledzić nowe projekty. Być może nadarzy się dobra okazja do zarobienia łatwych pieniędzy.
Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.