Wzrosty po 5-10% dziennie nie zdarzają się codziennie, a w końcu na krypto chcemy zarabiać stale. Jak dorzucić parę monet do kuferka, gdy chcemy chwilę odpocząć od śledzenia wykresów? Z pomocą przychodzi Binance Earn. Lub inaczej, Binance Zarobki dla uczulonych na anglicyzmy.
Co to jest Binance Earn?

Binance to nie tyle giełda kryptowalut, co gigantyczny kombinat, zbudowany na złożach krypto. Bez przesady, oferuje coś dla każdego inwestora, bez względu na jego preferencje, wielkość środków czy tolerancję na ryzyko. Daje do dyspozycji dziesiątki narzędzi, trochę jak salon samochodowy, gdzie możemy wybrać lakier, gadżety i kolor tapicerki naszego cuda.
Coś dla fanów zdecentralizowanych finansów? Proszę bardzo, staking DeFi. Automatyczne inwestowanie nadwyżek? Simple Earn się kłania. Dreszczyk emocji związany z wysokimi zwrotami? Naturalnie, polecamy Podwójne Inwestycje.
Jak działa Binance Earn? Temat jest rozległy, spróbujmy więc podejść do sprawy systematycznie. Dla uproszczenia omówimy tematy według listy, którą giełda wyświetli nam po kliknięciu w menu Zarobki. Ominiemy przy tym pozycję Binance Zarobki, będącą posortowanym katalogiem pozostałych pozycji.

Jakie produkty finansowe składają się na Binance Earn?
1. Simple Earn
Jest to właściwie konto oszczędnościowe dla krypto. Pozwala na codzienne zdobywanie nagród w zamian za chwilowe lub terminowe zablokowanie swoich środków. Zarabiać możemy na wielu kryptowalutach, od APE i ADA do XTZ i ZIL. Pod koniec 2023 r. odsetki możemy generować dla prawie 350 różnych monet i tokenów.
Czas inwestycji możemy dopasować do naszych potrzeb. Oferta Elastyczna pozwala na wypłacenie środków w dowolnym momencie. Lokata terminowa zapewnia wyższe nagrody, za to ma z góry określoną datę zwrotu. Oczywiście nadal możesz zerwać ją w dowolnym momencie, ale zrezygnujesz tym samym ze wszystkich nagród, które zostały już naliczone.

Dużym plusem jest łatwość zarabiania – jeśli zaznaczymy opcję Subskrypcja Automatyczna, wolne środki z konta Spot zostaną automatycznie objęte ofertą Elastyczną. Świetny sposób na zarabianie pasywne na Binance.
Stopa zwrotu zależy od monety, te promowane przez Binance Earn mogą zapewnić powyżej 20% zwrotu rocznie (a w przypadku APE – nawet 100%).
2. BNB Vault
Token BNB to rzecz jasna główna moneta sieci Binance. Oprócz obniżenia opłat za transakcje na giełdzie, daje także zarobić i to bez konieczności spekulacji. Służy temu właśnie BNB Vault, łączący nagrody Simple Earn oraz zyski z Launchpoola. Dzięki temu nie musimy wybierać, w który z tych projektów wolimy zainwestować.
Wszystkie środki zgromadzone w BNB Vault są gwarantowane, co oznacza, że wyjmiemy co najmniej tyle, ile włożyliśmy.

Zwroty z BNB Vault bardzo mocno zależą od projektów, znajdujących się w danej chwili na Launchpoolu. Jeśli trafi się taki, który zrobi x10 w pierwszym notowaniu – super! Jeśli nie, zostaje nam standardowe oprocentowanie BNB.
Pod koniec stycznia z powodu braku projektów na Launchpoolu, BNB Vault zapewnia jedynie 0,35% rocznie. W naszej opinii to zdecydowanie za mało, warto więc poczekać aż na Launchpool trafi jakaś oferta.
3. Auto-Inwestycje i strategia DCA
Jak wiadomo, w inwestycjach występują dwa główne problemy czasowe – nie wiadomo, kiedy najlepiej kupić, oraz kiedy da się najdrożej sprzedać. Tę pierwszą kwestię rozwiązuje strategia DCA (Dollar Cost Averaging). W tej strategii pozycja inwestycyjna budowana jest poprzez inwestowanie równych sum pieniędzy w regularnych odstępach czasu, niezależnie od tego, co dzieje się na rynku. W okresie hossy ze te same pieniądze kupimy mniej BTC, podczas bessy więcej. Proste – i działa.

Binance Earn opakowało tę strategię w ładny interfejs i nazwało Auto Inwestycje, ogólna zasada działania jest jednak ta sama. Wybieramy interesującą nas monetę, klikamy Utwórz Plan, wprowadzamy kwotę inwestycji, określamy odstępy czasowe (np godzina, dzień, tydzień) i już – Binance kupuje dla nas monety automatycznie. W ofercie są obecnie 64 tokeny.
Zyskowność jest niemożliwa do wyliczenia, Binance kusi jednak historycznymi zwrotami. Najlepiej wyglądają one na przestrzeni 5 lat (BTC 115%, ETH 359%), jednak w obecnej sytuacji rynkowej również zwroty na przestrzeni 3 miesięcy są interesujące (ok. 20-30%).
4. Farming (Liquid Swap)
Liquid Swap, na Binance Earn określany jako Farming, opiera się na pulach płynności. Dzięki tym pulom można wymieniać kryptowaluty nieomal jak na platformie DeFi. Istnieje kilkadziesiąt pul, do których użytkownicy mogą dostarczać płynność, deponując w nich swoje kryptowaluty. W każdej puli znajdują się dwa tokeny, a ich wzajemny stosunek określa cenę między nimi.

Użytkownik, który dodał tokeny, otrzymuje część dochodu z opłat transakcyjnych puli oraz dodatkowo nagrodę w BNB za farming. Zasilając pule, należy jednak pamiętać o ryzyku nietrwałej straty. Cóż z tego, że zarobiliśmy 2% na naszym BTC, jeśli w międzyczasie jego cena spadła o 5%? Zapewnianie płynności nie jest więc opcją wolną od ryzyka.
Zyskowność zależy od tego jakie pule zasilamy. Egzotyczne, jak HFT/USDT potrafią zapewnić nawet 100% stopę zwrotu, te z dużymi obrotami, jak DOGE/BTC, niespełna 1%. Oczywiście oprocentowanie to zmienia się co chwilę.
5. Binance Mining Pool (Cloud Mining)
Jeśli zawsze chciałeś być górnikiem BTC (lub innego protokołu PoW), ale nie stać cię było na sprzęt – teraz masz szansę dołączyć bez inwestycji. Na czym to polega? Korzystając z wydobycia w chmurze, pozyskujesz moc obliczeniową z istniejącej już farmy wydobywczej, innymi słowy – płacisz komuś za wydobycie w twoim imieniu, kupując hashrate.

Obecnie możesz włączyć się w wydobywanie 7 monet, m.in. BTC, ETC czy RVN. Binance oferuje produkty o różnym czasie trwania i różnych opłatach za energię elektryczną. Patrząc na stosunek cen energii i efektywności wydobycia, można oszacować stopę zwrotu. Monety droższe w wydobyciu prawdopodobnie wygenerują wyższą stopę zwrotu, gdy ich cena wzrośnie, mogą też jednak przynieść większe straty, jeśli spadnie.
Aby zacząć, wystarczy określić potrzebną ilość mocy obliczeniowej (hashrate), i wybrać walutę płatności (USDT lub BUSD).
Bardzo trudno jest oszacować zyskowność Binance Cloud Mining, jest ona bowiem silnie związana z bieżącymi wahaniami cen kryptowalut.
6. Launchpad i Launchpool
Jak działa Launchpad Binance? Umożliwia on startupom przeprowadzenie zbiórki na uruchomienie nowego projektu wśród użytkowników giełdy. W zamian za swój wkład finansowy otrzymają oni tokeny projektu, które będą mogli sprzedać lub hodlować.
Aby znaleźć się na Launchpadzie, projekt musi przejść rygorystyczną weryfikację i spełnić wszystkie kryteria Binance. Gdy przejdzie proces selekcji, stanie się dostępny na Launchpadzie, a po jakimś czasie wejdzie na parkiet.
Możliwość uczestnictwa w ofercie ograniczona jest do grona posiadaczy tokena BNB. Wielkość przyznanej alokacji zależy od liczby zainteresowanych, ilości posiadanych BNB i czasu ich przetrzymywania w portfelu. Niestety, liczba przyznanych tokenów rzadko jest równa teoretycznemu limitowi o który możemy wnioskować – wynika to z ogromnej liczby chętnych.

Nieco podobnie działa mniej popularny Binance Launchpool, będący inną formą wstępnej dystrybucji tokenów. Binance Earn umożliwia użytkownikom stakowanie BNB lub BUSD w celu otrzymania nowo uruchomionych tokenów.
Zyskowność zależy od ceny tokena po debiucie, doświadczenie podpowiada jednak, że trudno na tym interesie stracić. Sprzedawany po 10 centów HOOK wszedł na rynek z ceną ok. 2$, a bynajmniej nie był to najbardziej zyskowny projekt.
7. Staking DeFi
DeFi to ciekawy i potencjalnie dochodowy wynalazek, niestety dość trudny do ogarnięcia przez mniej wyrobionych użytkowników. Bardzo miło zabawić się w bank i zbierać procenty od kapitału, niestety jest z tym trochę zabawy, trzeba też zachować ostrożność, by nie ponieść strat. Jeśli nie bardzo wiemy, na czym polega staking w DeFi a chcielibyśmy zarabiać – możemy skorzystać z oferty Binance. Trzeba jednak pamiętać, że giełda jest tu wyłącznie pośrednikiem – jeśli protokół zostanie zhakowany i poniesie straty, to będzie nasz problem i nie możemy liczyć na rekompensatę.

Na stronie możemy sprawdzić dostępne oferty i wybrać tę, która nas interesuje. Niektóre z nich będą już zapewne wyprzedane, w aktywnych możemy wybrać, czy interesuje nas blokowanie tokenów na ustaloną liczbę dni czy też oferta elastyczna, łatwiejsza do zakończenia.
Proces jest łatwy, niestety oferowane oprocentowanie nie jest zbyt atrakcyjne. Zazwyczaj możemy liczyć na 1-2% rocznie, najlepsze oferty mogą zapewnić 4-5%. Warto pomyśleć np. o Yearn.Finance by mieć porównanie z innymi agregatorami stakingu.
8. Podwójne Inwestycje
Jak to określa Binance, Podwójne Inwestycje dają możliwość kupna lub sprzedaży kryptowaluty po żądanej cenie w przyszłości, jednocześnie zapewniając nagrody za samo otwarcie pozycji. Brzmi to nieco jak Futures dla niezaawansowanych z dodatkiem motywacyjnym. Interesujące…
Istnieją dwa rodzaje Podwójnych Inwestycji: Kup Nisko (Tanio) oraz Sprzedaj Wysoko (Drogo). Pierwsze dają szansę na zakup pożądanego krypto (np. BTC) po niższej cenie w przyszłości, drugie analogicznie umożliwią sprzedaż po wyższej. W Dniu Rozliczenia (który ustalisz) niezależnie, czy transakcja dojdzie do skutku, dostaniesz nagrodę pocieszenia w postaci pewnej sumy stablecoinów lub waluty bazowej.

Rozwiązanie jest ciekawe, należy jednak zdawać sobie sprawę z potencjalnego niebezpieczeństwa. Niewiele przyjdzie Ci z zakupienia BTC za okazyjną przed miesiącem cenę 21 tysięcy, jeśli w międzyczasie spadł do 19… Mimo tego jest to ciekawa opcja, która pozwoli na zarabianie pasywne na Binance Earn. Zwłaszcza, że nie płacisz żadnych opłat transakcyjnych.
Stopa zwrotu jest określana indywidualnie na poziomie wprowadzanych parametrów.
9. Staking ETH
Ethereum porzuca energochłonny Proof of Work i przechodzi na Proof of Stake, co oznacza, że odpowiedzialność za bezpieczeństwo sieci przejmują walidatorzy, stakujący ETH. Może to przynosić dochody, wymaga jednak nie tylko wyłożenia na stół 32 ETH depozytu, ale także solidnego sprzętu i umiejętności technicznych.

Binance Earn zauważyło z jednej strony zapotrzebowanie na walidatorów Ethereum, z drugiej – apetyt na zyski wielu małych inwestorów, którzy mają szczere chęci, ale już niekoniecznie środki. Właśnie dla nich uruchomiło serwis, pozwalający na stakowanie posiadanych ETH. Proces jest jest banalnie prosty, nie wymaga też dużych środków (wystarczy już 0,0001 ETH). Wystarczy wejść na stronę, kliknąć Stakuj, podać kwotę… i już.
W zamian za zablokowane Ethereum, dostaniesz jego tokenizowaną wersję (BETH), którą będziesz mógł z powrotem wymienić na normalne ETH, kiedy wejdzie w życie aktualizacja Szanghai Upgrade. Tymczasem zaś możesz wykorzystywać ja na Launchpoolu, czy do farmingu, w międzyczasie zarabiając pasywnie do 11,2%.
Opinia o Binance Earn
Jak widać, Binance Earn pozwala zarabiać na wiele sposobów, bynajmniej nie ograniczając się do spekulacji. Jeśli nie jest dla Ciebie problemem przekazanie swoich środków w cudze ręce – trudno Ci będzie znaleźć wyższe zwroty. Jeśli jednak z zasady omijasz pośredników – musisz szukać dalej.