logo

Jak handlować z dźwignią na kryptowalutach?

W dzisiejszym przewodniku opowiemy o handlu z dźwignią na kryptowalutach. Dowiesz się co to jest dźwignia, jak działa, oraz które giełdy kryptowalut umożliwiają handel z dźwignią na cyfrowych aktywach. Damy Ci również kilka najważniejszych wskazówek, o których warto pamiętać przed otwarciem nawet najmniejszej lewarowanej pozycji. Tak więc, zaczynamy!

Czym jest handel z dźwignią na kryptowalutach?

Handel z użyciem dźwigni finansowej, w prostych słowach, pozwala na otwarcie pozycji poprzez pożyczenie funduszy z giełdy. Na przykład, jeśli otworzyliśmy pozycję z dźwignią 2x i Bitcoin wzrósł o 10%, wtedy nasza pozycja przyniosłaby zysk w wysokości 20%. Bez dźwigni, byłby to tylko 10%.

Dźwignia finansowa może być dostosowywana według własnych preferencji. Może ona sięgać x20 i więcej. Pomimo ryzyka, w przypadku powodzenia ta sama pozycja z dźwignią x20, przyniosłaby 200-procentowy zysk (zamiast 10% bez dźwigni).

binance

Dźwignia i kryptowaluty – co musisz wiedzieć zanim zaczniesz handel?

Ponieważ handel z dźwignią jest ryzykowny, nie jest on zalecany dla początkujących traderów. Jednak kiedyś trzeba zacząć. Właśnie dlatego przygotowaliśmy listę najważniejszych wskazówek, które warto wziąć pod uwagę przed dokonaniem choćby najmniejszej transakcji.

  • Zawsze zaczynaj handel od małych kwot: Pierwszy dzień z dźwignią? Zacznij od bardzo małych kwot. Zanim wejdziesz na głębokie wody handlu z dźwignią na kryptowalutach musisz nabrać doświadczenia, przetestować swoją strategię itd.
  • Nie wchodź od razu całym kapitałem: Jeśli nie jesteś w pewny swoich umiejętności, lepiej jest podzielić swoją pozycję na porcje i stworzyć drabinę cen. W ten sposób można zmniejszyć ryzyko, jednocześnie uśredniając cenę wejścia w pozycję. To samo dotyczy realizacji zysków. Możesz ustawić drabinę poziomów take-profit.
  • Zrozum opłaty i likwidacje: Zawsze wiedz, jak dużo płacisz za opłaty i jakiego typu są to opłaty. Handel z dźwignią jest obarczony bieżącymi prowizjami. Upewnij się więc, że nie zjedzą one Twojego zysku. To samo dotyczy ceny likwidacji. Musisz się z nią zapoznać na wypadek, gdyby Twoja pozycja do niej dotarła.
  • Zarządzanie ryzykiem: Handlując z dźwignią musisz ustalić konkretną strategię inwestowania i realizacji zysków. Wystrzegaj się też nadmiernej chciwości. Weź pod uwagę kwotę, którą jesteś skłonny zaryzykować, pamiętając, że może ona zostać całkowicie utracona. Wyznacz poziomy zamknięcia pozycji, poziomy realizacji zysków i najważniejsze – ustaw poziomy stop-loss.
  • Manipulacje cenowe i short/long squeeze: Na nieuregulowanym rynku, takim jak rynek kryptowalut, nierzadko można zaobserwować przypadki short squeezingu. Kiedy liczba krótkich lub długich pozycji jest wysoka, oznacza to, że osoba poruszająca rynkiem może łatwo zarobić pieniądze, tworząc przeciwny ruch cenowy. Zmusza wtedy te pozycje do likwidacji (i popycha cenę jeszcze bardziej w wybranym przez siebie kierunku). Poniższy obrazek opisuje klasyczne zdarzenie long squeeze, po którym następuje short squeeze. Jest to klasyczna manipulacja ceną Bitcoina.
bitcoin 2017
  • Handel krótkoterminowy: Kryptowaluty są uważane za bardzo zmienne aktywa. Handel z dźwignią na kryptowalutach tylko zwiększa ryzyko. Dlatego z dźwignią powinieneś handlować raczej krótkoterminowo. Pomimo tego, że dzienne opłaty są niezauważalne, w dłuższej perspektywie mogą przewyższyć zyski.
  • Zwracaj uwagę na dane fundamentalne: Główne wydarzenia otaczające przestrzeń kryptowalutową, takie jak decyzje o zatwierdzeniu bitcoinowych ETF, regulacje SEC i tak dalej, mogą mieć znaczący wpływ na cenę Bitcoina. Nawet jeśli wielu traderów polega tylko na analizie technicznej, pamiętaj, że wydarzenia mogą wprowadzić zupełnie odwrotny bieg wydarzeń od zamierzonego.
  • Ekstremalna zmienność: Nie odchodź od ekranu. Handel kryptowalutami czasami charakteryzuje się ekstremalnymi wahaniami, które występują w obu kierunkach, tworząc knoty świec. Ryzyko, w tym przypadku, polega na tym, że szybka zmiana ceny może spowodować likwidację. Może się to zdarzyć zwłaszcza, gdy dźwignia jest stosunkowo wysoka. Pamiętaj też o ustawieniu stop lossa.

Koszty i ryzyko

Jak już wspomnieliśmy powyżej, do kosztów handlu z dźwignią zalicza się płacenie bieżących odsetek za pożyczone monety oraz opłaty za otwarcie pozycji na giełdzie. Wraz ze wzrostem szans na zarobienie większych kwot, wzrasta również ryzyko poniesienia większych strat.

Maksymalna kwota, jaką możemy stracić, to kwota, jaką zainwestowaliśmy otwierając pozycję. Poziom ten nazywany jest ceną likwidacji. Cena likwidacji to kurs, po którym giełda automatycznie zamyka naszą pozycję, dzięki czemu nie tracimy żadnych pożyczonych pieniędzy, a jedynie swoje własne.

Przykład: jeśli mówimy o standardowym handlu, do likwidacji dochodzi, gdy cena danego aktywa osiągnie wartość zero. Wraz ze wzrostem dźwigni, cena likwidacji będzie się zbliżać do naszej ceny zakupu. Na przykład, jeśli wartość Bitcoina wynosi 1000 PLN, a my kupiliśmy 1 BTC (long) z dźwignią 2x, koszt naszej pozycji wynosi 1000 PLN. Poza tym, pożyczyliśmy również kolejne 1000 PLN.

Cena likwidacji naszej pozycji w takim przypadku wyniesie nieco ponad 500 USD – ponieważ na tym poziomie tracimy nasze początkowe 1000 USD. Do tego należy doliczyć wszelkie opłaty. Handel z dźwignią na kryptowalutach może być również prowadzony przeciwko rynkowi. Oznacza to, że możemy również otworzyć pozycję krótką z dźwignią.

Im wyższa dźwignia, tym bliższa jest cena likwidacji. Zasada jest taka, że dzieląc 100 przez poziom dźwigni, otrzymamy wartość procentową do momentu osiągnięcia ceny likwidacji.

Przykład: Pozycja z dźwignią 25x zostanie zlikwidowana przy 4% ruchu (100 podzielone przez 25). Na mocno zmiennych rynkach kryptowalut 4-procentowa zmiana może mieć miejsce nawet w ciągu kilku sekund.

Najlepsze giełdy kryptowalut z dźwignią – Binance i BitMEX

Na rynku istnieje wiele giełd kryptowalut oferujących handel z dźwignią. Warto jednak korzystać z platform, które mają niskie opłaty, wysoką płynność, a przy tym ugruntowaną reputację. Najlepszym wyborem dla większości użytkowników są dwie giełdy spełniające wszystkie te kryteria: Binance oraz BitMEX. Omówmy więc cechy obu z nich.

Handel z dźwignią na giełdzie Binance

Strona www
Kraj / Rok powstania
Kajmany / 2017
Ilość kryptowalut
393
Ilość par handlowych
1247
Obrót 24h
24 mld 48 mln $
Prowizje (maker/taker)
0,1% / 0,1%
Obsługa PLN / Języka polskiego
tak /
tak
Stablecoiny
tak
Dostępne waluty FIAT
m.in. PLN, EUR, GBP

Aktualne promocje na giełdzie kryptowalut Binance

20% zniżka na prowizje na zakup i sprzedaż krypto – formularz rejestracji ze zniżką
10% zniżka na prowizje Binance Futures – formularz rejestracji ze zniżką

Giełda Binance to największa platforma handlowa kryptowalut pod względem wolumenu istniejąca od 2017 roku. Jej założycielem jest znany krypto przedsiębiorca – Changpeng Zhao (CZ). Giełda ta pochodzi z Chin, jednak swoje oddziały posiada w przynajmniej kilkunastu innych jurysdykcjach.

Binance oferuje także wsparcie dla wielu języków, w tym dla języka polskiego. Wszystko to opakowane jest w bardzo intuicyjnym interfejsie, co oznacza, że z jej obsługą powinien sobie poradzić nawet laik.

Aby rozpocząć handel z dźwignią na Binance wystarczy, że najedziesz kursorem u góry ekrany na przycisk „Handluj”, a następnie klikniesz „Margin”. W tym miejscu maksymalna dźwignia jakiej będziesz mógł użyć to 10x.

Alternatywnie możesz też skorzystać z Binance Futures – platformy do handlu kontraktami terminowymi na kryptowaluty. Maksymalna dźwignia na Bitcoinie w tym przypadku to 125x.

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat platformy Binance Futures, zapraszamy do przeczytania naszego obszernego poradnika na ten temat. Znajdziesz go pod tym linkiem.

Handel z dźwignią na giełdzie BitMEX

BitMEX to kolejna ogromna giełda kryptowalut z mocno ugruntowaną pozycją na rynku. Swoją popularność zawdzięcza prawdopodobnie swojej ogromnej funkcjonalności. Oprócz tradycyjnych funkcji oferuje bowiem m.in. możliwość korzystania z botów tradingowych.

Zaletą giełdy są też bardzo wysokie wolumeny (podobnie jak na Binance). Dzięki temu inwestorzy nie muszą martwić się o problemy z płynnością i spreadami. Z kolei niskie opłaty na BitMEX z całą pewnością docenią aktywni traderzy, dokonujący spore ilości transakcji.

Warto tutaj zaznaczyć, że giełda BitMEX skupiona jest głównie na handlu z dźwignią i kontraktach terminowych. Właśnie dlatego jej interfejs jest prosty, przejrzysty oraz przystosowany do tego typu instrumentów inwestycyjnych. Aby rozpocząć handel z dźwignią na kryptowalutach wystarczy w dziale trading znaleźć opcję margin oraz ustawić poziom dźwigni finansowej (maksymalnie 100x).

Podsumowanie

Handel z dźwignią to ciekawe narzędzie inwestycyjne, które pozwala znacząco zwiększyć zyski z handlu kryptowalutami. Jednocześnie zwiększa też ryzyko utraty środków. Właśnie dlatego handel z dźwignią powinien być prowadzony jedynie przed doświadczonych traderów. I nawet jeśli uważasz, że posiadasz wystarczające umiejętności pamiętaj, aby zawsze stosować się do wymienionych w tym artykule wskazówek. Pozwolą Ci one uniknąć podstawowych błędów, a co za tym idzie księgowania strat.

Kliknij aby ocenić wpis
[Głosy: 3 Średnia: 5]

binance futures - poradnik oraz opinie

Ranking brokerów 2024
xtb logo
Sprawdź
etoro
Sprawdź
logo tms
Sprawdź
plus500 logo
Sprawdź
icmarkets logo
Sprawdź

Kontrakty CFD to złożone i bardzo ryzykowne instrumenty, mogące spowodować szybką utratę kapitału ze względu na dźwignię finansową. Od 67% do 89% inwestorów traci swoje środki handlując CFD. Musisz rozważyć, czy jesteś w stanie ponieść ryzyko utraty zainwestowanych środków.

pekao

Binance - kod rabatowy -20%

XTB

Investcuffs