Hossa na kryptowalutach potrafi zrywać czapki z głów. Zwroty x5, x10 a nawet x100 są czymś możliwym, a nawet spodziewanym. Problem pojawia się, jeśli wejdziesz na rynek zbyt wcześnie lub zbyt późno. Jak określić, kiedy zaczyna się hossa?
Potęga rynku byka w krypto
Uwaga! Nasze rozważania są długoterminowe i obejmują lata 2024-2025. Zupełnie czym innym są krótsze, kilkutygodniowe lub kilkumiesięczne korekty, mogące nastąpić w każdej chwili!
Choć krypto jest młodą branżą, dostarcza już kilku przykładów co dzieje się w okresie wzrostu zainteresowania:
- Hossa w 2013 r.: cena Bitcoina wzrasta z 13 dolarów w styczniu do ponad 1000 dolarów w grudniu. BTC zaczyna być rozpoznawalny na rynku inwestycji,
- Hossa 2017 r.: BTC osiąga w szczycie 20 000 $, potężnie zyskują inne, nowe wtedy kryptowaluty jak Ethereum czy XRP,
- Hossa 2020-21: sprawa komplikuje się z powodu Covid 19, jednak od dołka w marcu 2020 r. kurs BTC wzrasta do 64 000 $ w kwietniu 2021 r. Altcoiny notują procentowo jeszcze większe zyski.
- Hossa 2024? Nikt pewnego, jednak całkiem możliwe, że jest tuż za rogiem, a wzrosty z 2023 r. to dopiero preludium.
2024: hossa na kryptowalutach czy dalej bessa?
Argumenty za hossą
- zbliżający się halving Bitcoina, historycznie mający pozytywny wpływ na cały rynek krypto,
- postępująca adopcja, wynikająca z rosnącej użyteczności (IoT, AI, szeroko rozumiane NFT),
- wejście na rynek graczy wagi ciężkiej, jak BlackRock, Fidelity, Goldman Sachs czy Mastercard,
- rosnący entuzjazm w socjalmediach i ogólne przekonanie, że krypto zima powoli się kończy,
- zbliżające się wybory w USA, mogące zachęcać FED do łagodzenia polityki monetarnej,
- deflacyjna natura Bitcoina w porównaniu z nieustannie kreowaną walutą fiat.
Argumenty za bessą
- podniesienie stóp procentowych mogące doprowadzić do recesji, która odbije się na krypto,
- możliwa odmowa zatwierdzenia krypto ETF, co jest już częściowo uwzględnione w cenach,
- wzrost regulacji utrudniający inwestycje na rynku krypto, (np. powszechna procedura KYC),
- możliwe przegranie przez Ripple procesu z SEC, mogące skutkować dokręceniem śruby,
- upadek ważnego projektu krypto (np. Binance lub USDT), rozsiewające paniką po całym rynku,
- czarny łabędź w rodzaju nowej pandemii czy rozlania się wojny z Hamasem na inne kraje.
Jak sprawdzić, czy już czas na wzrosty?
Zdecydowanie nie brakuje wskaźników, pozwalających na określenie, czy zbliża się hossa, czy bessa. Są ich dziesiątki, problem leży jednak w ich użyteczności.
Jedne wskazują trend krótkoterminowy i zmieniają się co chwila. Inne ignorują krótkotrwały szum, za to pokazują sygnał z opóźnieniem. Kolejne są skomplikowane w obsłudze, jeszcze inne trudne do uchwycenia. Do tego często zaprzeczają sobie wzajemnie…
Po fakcie bardzo łatwo stwierdzić, kiedy należało wejść, można wskazać nawet konkretną datę. Rozpoznanie sytuacji wcześniej bywa problematyczne i jest obarczone sporym ryzykiem. Możemy jedynie przewidywać, opierając się na mniej lub bardziej wiarygodnych danych.
Uwaga: poniższe odczyty i dane aktualne są na koniec listopada 2023.
1. Cena BTC i innych monet
Najbardziej widoczny wskaźnik, dotyczący nie tylko BTC ale i szerokiego rynku altcoinów.
Sytuacja obecna: cena BTC rośnie w roku 2023, od poziomu 16,5 tysiąca do 36-38 tysięcy. Jeśli wciąż jesteś poza rynkiem, fakt ten powoduje bardzo dokuczliwe FOMO.
Ocena: pozytywna
2. Kapitalizacja rynku krypto
Jest pochodną wzrostu cen oraz (w niewielkim stopniu) powstawania nowych projektów.
Sytuacja obecna: w tym cyklu kapitalizacja osiągnęła dno w grudniu 2023 r. na poziomie ok 760 miliardów. Po 11 miesiącach całkowita wartość rynku wynosi około 1,4 bln $, co oznacza wzrost o 80%. W szczycie hossy dwa lata temu było to 3 bln $.
Ocena: pozytywna
3. Obroty na giełdach
Hossa na kryptowalutach oznacza wzrost aktywności kupujących oraz obrotów na giełdach. Łatwo to zauważyć po rosnących wolumenach transakcji.
Sytuacja obecna: z powodu odmiennych sposobów obliczania, dane raportowane przez różne serwisy nie pokrywają się ze sobą. Widać wzrost na przestrzeni roku, choć zdecydowanie mniej spektakularny niż przyrost ceny czy kapitalizacji.
Ocena: neutralna
4. Wskaźnik Fear&Greed
Pokazuje on nastroje w ujęciu krótkoterminowym, jednak odczyt powyżej 50% wskazuje na rosnącą chciwość i lekceważenia ryzyka.
Sytuacja obecna: wyraźny wzrost z poziomu 25 pkt na początku roku w okolice 65-70 obecnie. Jest jeszcze miejsce na dalsze wzrosty, jednak korekta poniżej 50 nie powinna być zaskoczeniem.
Ocena: neutralna
5. Dominacja BTC i Altcoin Season Index
Nie są to dokładne wskaźniki, jednak zwiększenie wyceny altcoinów kosztem BTC może być znaczącym osiągnięciem. Sugeruje on, że wzrost nie dotyczy już tylko głównej waluty, ale całego rynku.
Sytuacja obecna: dominacja BTC rośnie od początku roku, z poziomu ok 42% do 54% w szczycie pod koniec października. W połowie listopada 2023 r. delikatnie opada, sygnalizując stopniowy wzrost altcoinów, co pokazuje również altcoin season index.
Ocena: neutralna
6. Wskaźnik CVI (dawny CVIX)
Crypto Volatility Index określa zmienność rynku kryptowalut w skali 0-200. Wysoki odczyt sygnalizuje ogromną zmienność i ryzyko, niski – brak aktywności rynku i nudę.
Sytuacja obecna: od początku roku wskaźnik poruszał się on w zakresie 34-72 punkty. Ostatni, wyraźny wzrost z poziomu 40 na 60 punktów pokazuje, że coś zaczyna się dziać na rynku, przy czym równie dobrze oznaczać to może wzrosty, jak i spadki.
Szczyt CVI na poziomie 170 zanotowano 16 marca 2020 r., w apogeum covidowej paniki, dołek zaś (ok. 50) w styczniu 2023, gdy zaczynała rozkręcać się ostatnia pompa.
Ocena: neutralna
7. Wskaźnik MVRV Z
Wykorzystuje on analizę blockchain do identyfikacji okresów, w których wartość BTC jest skrajnie zawyżona lub zaniżona w stosunku do jego „wartości godziwej”. Hossa na kryptowalutach zaczyna się najczęściej, kiedy jest on poniżej zera.
Sytuacja obecna: wskaźnik zanotował dno w listopadzie 2022 r. na poziomie -0,35. Do pierwszego stycznia wzrósł do -0,22, a obecnie wskazuje 1,1 co jest wartością niską, choć już nie mega okazyjną. Miejsca na wzrosty jest jednak bardzo dużo.
Ocena: pozytywna
8. RSI
Wskaźnik RSI obrazuje dynamikę zmiany ceny. Poziom poniżej 30 pokazuje niskie zainteresowanie, powyżej 70 – rosnące FOMO, mogący napędzać dalszy wzrost cen.
Sytuacja obecna: na osi tygodniowej (1W) RSI Bitcoina przekracza 74, na dziennej (1D) RSI 57, na 4H wynosi 44 a na 1H 46. Wskazuje to na chwilowe osłabienie trendu, który mimo to w dłuższym okresie pozostaje rosnący.
Ocena: raczej pozytywna
9. MA
Średnie kroczące (MA) pokazują jak cena wygląda w dłuższym okresie, co pozwala wyeliminować chwilowe aberracje. Uznaną oznaką hossy jest tzw. złoty krzyż, tj przebicie od dołu średniej MA200 przez MA50.
Sytuacja obecna: na osi 1D, 4H i 1H MA50 jest powyżej MA 200, co jest dobrym znakiem. Na osi tygodniowej jeszcze jej trochę brakuje, co jest całkowicie zrozumiałe biorąc pod uwagę, że wzrosty zaczęły się mniej niż rok temu.
Ocena: pozytywna
10. Google Trends
Pozwala na ocenę, jak bardzo dane hasło jest popularne w sieci. Na przestrzeni ostatniego roku słowo „Bitcoin” osiągnęło wartość 100 pod koniec 2022 r. (wartość zmienia się dynamicznie w zależności od długości przyjętego okresu).
Sytuacja obecna: jeśli rok 2022 przyjmiemy za 100, pod koniec listopada 2023 wskaźnik wynosi 21. Wskazuje to na przeciętne zainteresowanie, podobne wartości wskaźnik osiągał pod koniec roku 2020, tuż przed hossą 2021 r.
Ocena: neutralna
Co z tego wynika?
Cóż, w świecie krypto nie ma żadnych pewników. W każdej chwili sytuacja może zmienić się drastycznie, wystarczy ogłoszenie przez WHO stanu epidemii, ostrzelanie tankowca w Zatoce Perskiej, upadek Deutsche Bank czy sądowa przegrana Ripple.
Zakładając jednak, że nic niespodziewanego się nie wydarzy, hossa na kryptowalutach może być już w drodze. Większość odczytów jest pozytywna, co powinno przełożyć się na znaczne wzrosty, o ile nie rozleci się cała gospodarka. Punktem zwrotnym będzie zaś halving.
Jak dotąd każdy halving powodował zwiększenie zainteresowania BTC, co przekładało się na cały rynek. Dotychczasowe wzrosty po redukcji wydobycia wynosiły – 2012: x93, 2016: x30, 2020: x8.
Widać wyraźnie, że wzrosty BTC istotnie zmniejszają się z każdym kolejnym takim wydarzeniem. Konsensus rynkowy zakłada wzrost x2-x3 od minimów w roku 2022 do halvingu w maju 2024 (33-50 tyś. $) oraz x3-4 w ciągu następnego roku (100-200 tyś. $).
Patrząc literalnie wynika z tego, że wzrost „przedhalvingowy” został już w większości skonsumowany. Można spodziewać się pewnej korekty, jednak od połowy 2024 przez kolejne kilka-kilkanaście miesięcy można ostrożnie spodziewać się wzrostu ceny BTC oraz altcoinów.
Hossa na kryptowalutach czy pułapka?
Jeśli chcemy skorzystać z hossy, musimy jednocześnie uważać, by nie wpaść w pułapkę na byki (Bull Trap). Jest to sytuacja, gdy spadające aktywa wydają się zmieniać kierunek i zaczynają rosnąć. Niestety, wkrótce powracają one do trendu spadkowego i ustanawiają nowe minima. Takie fałszywe wybicia można uznać za jeden z najgorszych scenariuszy, którego ofiarą możemy paść.
Pułapka na byki wygląda następująco:
- początkowy trend spadkowy,
- fałszywe odbicie – ceny ruszają w górę, wabiąc naiwnych,
- wyprzedaż – kontynuacja trendu spadkowego i nowe minima ceny.
Problem potęgowany jest przez stoplosy, których przebicie podczas spadku wyzwala nową falę wyprzedaży, która powoduje spadek ceny jeszcze niżej i aktywację kolejnych stoplosów.
Rozpoznanie pułapki na byki nie jest początkowo łatwe, mają one jednak kilka cech charakterystycznych:
- cena nie rośnie dostatecznie mocno, by przebić linię trendu spadkowego,
- odbicie jest również za słabe, aby przełamać poziomy oporu,
- RSI pozostaje poniżej poziomu 50 punktów,
- mimo rosnącej ceny wolumen pozostaje niewielki,
- pułapka nie trwa długo – liczona jest raczej w dniach, ostatecznie tygodniach, nigdy w miesiącach.
Najlepszym sposobem ominięcia Bull Trap jest podążanie za trendem i nie wystawianie zleceń zakupu, zanim cena się nie ustabilizuje.
Obecny wzrost ceny BTC jest zdecydowanie za mocny i zbyt długi, by kwalifikować się jako pułapka na byki. Skrajni pesymiści wciąż jednak twierdzą, że – być może – obserwujemy największy Bull Trap w historii.
Zanim zaczniesz kupować
OK, nasza analiza obecnego stanu rynku wypadła całkiem nieźle. Nie znaczy to jednak, że czas pójść na żywioł i kupować krypto taczkami.
Po pierwsze – miesiąc lub dwa solidnych spadków po tak dużych wzrostach, jakie miały miejsce w roku 2023, nikogo nie powinien zaskoczyć.
Po drugie – zdecydowanie warto przypomnieć sobie podstawy. Warto co najmniej:
- wybrać swoją strategię i zdecydować, czy jesteś typem HODLera, czy raczej spekulantem wciąż zmieniającym aktywa,
- sprawdzić, jakie nowe trendy na rynku dają szansę na zwroty lepsze, niż średnia całego krypto,
- przypomnieć sobie, że memecoiny są skrajnie ryzykowne i traktować je tylko jako los na loterię,
- pomyśleć nad ubezpieczeniem krypto, zwłaszcza jeśli zamierzamy mocno wejść w sektor DeFi,
- wybrać solidną giełdę krypto lub poważny DEX, by nie stracić swoich krypto po ich bankructwie czy zhakowaniu,
- sprawdzić, czy dany projekt nie wygląda jak typowy schemat Pump & Dump i jaką ma tokenomikę,
- wybrać bezpieczny portfel krypto i ustalić zasady budowy naszego portfolio kryptowalut,
- przypomnieć sobie najpopularniejsze oszustwa na rynku krypto i to, jak ich uniknąć,
- nigdy nie wchodzić na rynek za 100% kapitału, ale robić zakupy stopniowo, uśredniając cenę.
Miliony ludzi zarobiły na krypto, miliony innych straciły ostatnią koszulę. Najtańszym sposobem uniknięcia problemów jest zdobycie wiedzy przed zakupem pierwszej monety. Jak mówi znajomy inwestor – lepiej stracić okazję do zarobku niż forsę, którą zarobiliśmy poprzednio.
Najczęściej zadawane pytania (FAQ)
Kiedy hossa na kryptowalutach?
Nikt tego nie wie dokładanie, ale są duże szanse na wzrost rynku kryptowalut w roku 2024, m.in. z powodu halvingu Bitcoina.
Ile trwa hossa na kryptowalutach?
Nie ma jednej, uniwersalnej reguły. W dużym przybliżeniu można stwierdzić, że okres intensywnego wzrostu cen zaczyna się około 6-12 miesięcy przed halvingiem Bitcoina i trwa podobną ilość czasu po nim.
Czy opłaca się kupić Bitcoina?
Zależy za ile :). Co do zasady BTC jest warty posiadania i prawdopodobnie będzie rósł na wartości. Musimy jednak sprawdzić na wykresach, jak jego obecna cena wygląda na tle ostatnich 2-3 lat.
Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.