Wszyscy to wiedzą – kupuj, gdy inni się boją, sprzedawaj, kiedy ogarnia ich chciwość. Dobrze powiedziane, ale jak wyznaczyć ten moment? Może nam w tym pomóc indeks Crypto Fear & Greed.
Na dzień dzisiejszy, indeks Crypto Fear and Greed, wygląda tak:
Rządzą nami emocje
Emocje mogą być wspaniałą rzeczą – miłość, satysfakcja, radość… Czasem jednak mogą nam przeszkadzać i wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Każdy pamięta, że kiedyś emocje wzięły górę nad rozsądkiem i zrobiliśmy coś, czego później trzeba było żałować. O ile więc w życiu emocje są potrzebne, a człowiek bez nich to socjopata, w inwestowaniu rzecz ma się inaczej.
Emocje to najtrudniejsza przeszkoda do pokonania przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. Strach i chciwość to dwaj najwięksi wrogowie, którzy nękają inwestorów. Dopóki nie jesteś uduchowionym joginem nie możesz się ich pozbyć – no, ale jogini raczej nie grają na giełdzie. 😉
Podstawowym warunkiem podejmowanie właściwych decyzji pomimo emocji, jest zdanie sobie sprawy z ich istnienia. Oprócz tego opracowano wiele wskaźników, które pozwolą minimalizować ich wpływ i wskazują faktyczny stan rynku. Jednym z nich jest właśnie Crypto Fear & Greed.
Co to jest indeks Crypto Fear & Greed?
Indeks strachu i chciwości został oryginalnie opracowany przez CNN Business dla rynku akcji. Jest to wskaźnik, który ocenia nastroje rynkowe mierząc różne czynniki, które mają rozmaitą wagę. Jako wynik finalny otrzymujemy liczbę w zakresie od 0 (skrajny strach) do 100 (skrajna chciwość). Wynik 50 punktów uważany jest za odczyt neutralny.
Czerpiąc inspirację z powyższego indeksu, serwis Alternative.me opracował Crypto Fear and Greed Index, aby oddać nastroje na rynku kryptowalut. Nie monitoruje on całego rynku, a tylko BTC, jednak to ta moneta ciągnie za sobą całą resztę.
Celem indeksu jest pomoc w analizie rynku i podejmowaniu świadomych decyzji. Aby zmierzyć trendy, wskaźnik pobiera dane z wielu źródeł, grupuje je w kilka kategorii i przelicza z uwzględnieniem ich wagi, aby uzyskać końcowy wynik. Może się on mieścić w 4 podstawowych zakresach:
- 0–24: Ekstremalny strach (czerwony)
- 25–49: Strach (żółty)
- 50–74: Chciwość (jasnozielony)
- 75–100: Ekstremalna chciwość (ciemnozielony)
Wyliczanie wartości Crypto Fear & Greed
Finalna ocena bierze pod uwagę następujące kategorie:
- Zmienność (25%). Oznacza ona duże wahania cen, które są oznaką niepokoju na rynku i zmniejszonej tolerancji na ryzyko. Indeks mierzy bieżącą zmienność i porównuje ją ze średnimi z ostatnich 30 i 90 dni.
- Wielkość i dynamika rynku (25%). Wielkość rynku to całkowita wielkość obrotu BTC, porównana z danymi z przeszłości. Dynamika określa zaś tempo przyrostu lub spadku wartości transakcji.
- Media społecznościowe (15%). Nastroje mierzone są przez badanie intensywności rozmów o Bitcoinie w socjalmediach, np. mierzenie liczby tweetów zawierających określone hasztagi oraz interakcję czytelników z nimi.
- Ankiety (15%). Obecnie nie są brane pod uwagę, wcześniej określały nastroje inwestorów poprzez cotygodniowe odpowiedzi kilkutysięcznej grupy inwestorów.
- Dominacja BTC (10%). Wysoka dominacja Bitcoina (sprawdź czym jest oraz jak wygląda jej aktualny wykres) może wskazywać na niepewny rynek, ponieważ wielu inwestorów przenosi swoje inwestycje z altcoinów do BTC. Gdy rynek jest chciwy – odwrotnie. Wskaźnik ten nie uwzględnia jednak przepływu funduszy do stablecoinów.
- Trendy Google (10%). Google Trends to potężne narzędzie do analizy zainteresowań użytkowników. Rosnące zainteresowanie Bitcoinem powoduje, że liczba zapytań rośnie, co na przekłada się na wysoką zmienność cen tej kryptowaluty.
Jak korzystać z indeksu
Powiedzmy to jasno – indeks Crypto Fear & Greed nie jest indykatorem rynkowym. Kupowanie wtedy gdy jest nisko i sprzedawanie, gdy wysoko, nie gwarantuje idealnego wstrzelenia się w trend. Ponadto indeks ma swoje ograniczenia czasowe – bardziej sprawdza się jako dzienny wskaźnik niż narzędzie do handlu długoterminowego. Tym niemniej, używając tego narzędzia można zauważyć kilka prawidłowości.
- Większe szanse na korzystny zakup masz, inwestując w okresach ekstremalnego strachu, a sprzedając podczas ekstremalnej chciwości.
- Zachowaj ostrożność, gdy indeks zmienia się o 10 punktów dziennie. Jest to oznaka, że nikt nie wie czego się spodziewać i sytuacja może rozwinąć się gwałtownie w obie strony.
- W długim terminie powtarzają się okresy strachu i chciwości, nawet gdy cena długoterminowo spada lub wzrasta. Używaj więc tego narzędzia, by ustalić trend na dziś i jutro, a nie na najbliższe pół roku.
- Indeks jest ciekawym rozwiązaniem wspomagającym analizę techniczną. Jeśli jesteś inwestorem bazującym na fundamentach, sugerowanie się Crypto Fear and Greed może spowodować, że ominiesz ciekawą okazję inwestycyjną.
- Istnieje kilka czynników, których indeks nie bierze pod uwagę. Pomija wzrost roli stablecoinów, nie mierzy wyników Ethereum i nie uwzględnia halvingu Bitcoina, co może spowodować przekłamania.
- Indeks nie przepowiada przyszłości. Kiedy nurkuje do skrajnego strachu, odczyt może się odwrócić, pokazując pierwsze oznaki chciwości, a mimo to cena BTC może dalej spadać.
Wnioski
Indeks pokazuje nam, jak emocje wpływają na innych graczy i jednocześnie pomaga opanować nasze. Inwestowanie to gra, polegająca na przypadku i szacowaniu prawdopodobieństwa. Właściwych decyzji inwestycyjnych nie można podejmować bez statystyki, obliczeń i danych, a indeks strachu i chciwości jest jednym z takich pomocnych narzędzi .
Gdy już znamy jego wady i zalety, można uznać, że indeks Crypto Fear & Greed jest przydatnym narzędziem pozwalającym odzyskać właściwą perspektywę. Ile razy podekscytowany kupiłeś świetną, nową monetę, która natychmiast zaczęła spadać? Być może zafiksowałeś się na jej możliwościach i nie zauważyłeś, że trudno o wzrosty, gdy boi się cały rynek. Trudno o miarodajną opinię, gdy siedzisz na forum z takimi samymi maniakami jak ty, przyda się więc kubeł zimnej wody.
Z drugiej strony, gdy znalazłeś i sprawdziłeś inwestycyjną perełką, masz jednak obawy przed zakupem, również zerknij na wskaźnik. Jeśli moneta ma fundamenty i potencjał, a Crypto Fear & Greed pokazuje 10 albo 20 – może warto zaryzykować?
Na koniec – indeks Crypto Fear & Greed oferowany przez Alternative.me jest najbardziej znanym, ale nie jedynym rozwiązaniem tego typu. Ciekawi mogą zapoznać się z indeksem CFGI, pokazującym odczyty dla BTC oraz ok. 40 innych tokenów.
Na rynku krypto nie ma cudownych narzędzi – takich używali by wszyscy i straciły by one swoją użyteczność. Indeks Crypto Fear & Greed, używany z rozwagą i we właściwy sposób, może być jednak cennym uzupełnieniem naszego podręcznego arsenału.
Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.