Indeks zmienności kryptowalut (Crypto Volatility Index) to ciekawe narzędzie, pozwalające zorientować się w nastrojach na rynku i zmniejszyć ewentualne straty. Zmienność jest źródłem ryzyka na rynkach kryptowalut, zaś CVI pozwala je nie tylko monitorować, ale i na nim zarobić.
Aktualną wartość indeksu CVI sprawdzisz na stronie cvi.finance lub investing.com
Uroki zmienności
Na rynkach finansowych zmienność określa, jak szybko i jak bardzo zmieniają się ceny aktywów. Zwykle obliczana jest ona na podstawie odchyleń zwrotu z danych aktywów w określonym czasie. Ponieważ jest miarą szybkości i stopnia zmian cen, często wykorzystywana jest jako miara ryzyka inwestycyjnego. Duża zmienność cieszy spekulantów, niepokoi natomiast konserwatywnych inwestorów.
Zmienność jest miarą ryzyka również na rynkach krypto. Ze względu na swój charakter, niski poziom regulacji i relatywnie niewielki rozmiar, rynek kryptowalut jest znacznie mniej stabilny niż inne aktywa. Krypto jednak powoli dojrzewa, a miarą tego jest właśnie pojawienie się indeksu zmienności kryptowalut, zbliżonego do tradycyjnego VIX.
Stary, dobry VIX
Jednym z najważniejszych barometrów zmienności na rynkach akcji jest Chicago Board Options Exchange Market Volatility Index – w skrócie VIX. Śledzi on 30-dniową zmienność opcji na S&P 500.
Dlaczego opcji? Ponieważ to one są sposobem zabezpieczenia aktywów inwestorów. Jeśli trzymasz akcje, ale boisz się nagłego spadku kursu – kupujesz opcję na sprzedaż tych akcji za określoną cenę. Trochę zapłacisz, ale zawsze będziesz mógł pozbyć się ich po wcześniej określonej cenie, niezależnie od warunków rynkowych. Tak więc dający się zmierzyć popyt na opcje nieźle oddaje ryzyko, którego spodziewają się inwestorzy.
Pomysł na VIX został opracowany przez profesorów Dana Galai i Menachema Brennera pod koniec lat 80, a wprowadzony na giełdę opcji w 1993 roku. Od tego czasu stał się barometrem nastrojów inwestorów. Rosnąc w okresach jednoczesnego zwiększenia wolumenu i spadku cen akcji, VIX pokazuje, jak handlowcy oceniają rynkowe ryzyko w ciągu najbliższych 30 dni.
Indeks zmienności kryptowalut w pigułce
Crypto Volatility Index powstał w roku 2020, przeszedł jednak od tego czasu kilka rebrandingów. Początkowo znany jako cVIX, zmienił nazwę na CVX, gdyż zażądała tego giełda CBOE, mająca prawa do nazwy VIX. Od pewnego czasu natomiast używana jest nazwa CVI, będąca akronimem Crypto Volatility Index.
CVI na ogół jest odwrotnie skorelowany z bieżącymi cenami krypto. Powstaje on poprzez obliczenie zmienności na podstawie aktualnych cen opcji na kryptowaluty, wraz z analizą przyszłych oczekiwań rynku. Obliczenia oparte są na klasycznym modelu wyceny opcji Blacka-Scholesa, dostosowanym do warunków na rynku krypto. Aby zapewnić decentralizację i przejrzystość, do pobierania danych używany jest Chainlink, a same dane pochodzą z różnych źródeł. Obliczone wyniki są agregowane, weryfikowane i przekazywane do sieci.
Indeks zmienności kryptowalut to ważona suma wskaźników obliczonych dla kilku kryptowalut, w tym BTC i ETH, których wagi oparte są na ich kapitalizacji rynkowej. Oscyluje on w granicach 0-200. Szczyt na poziomie 170 zanotowano 16 marca 2020 r., w apogeum covidowej paniki, dołek zaś (ok. 50) w styczniu 2023, gdy rozkręcała się ostatnia pompa.
Twórcą indeksu zmienności kryptowalut jest firma COTI, zaś doradcą ekipy projektowej jest profesor Dan Galai, jeden z dwójki naukowców budujących oryginalny VIX w roku 1987.
Drugie oblicze CVI
CVI to nie tylko indeks zmienności kryptowalut. Jest również nazwą platformy, umożliwiającej traderom krypto śledzenie zmienności rynkowej i zawieranie transakcji. Co więcej, tak samo nazywa się token, pozwalający handlować zmiennością na platformie. Służy on traderom do zawierania krótkotrwałych transakcji, mających generować zyski przy aktualnym trendzie rynkowym. Poprzednio token nazywał się CVOL – najwyraźniej twórcy platformy kochają ciągły rebranding. 😉
Żarty na bok – obecnie CVI to dopracowany ekosystem, udostępniający zdecentralizowany, przejrzysty i powtarzalny benchmark, obrazujący aktualną zmienność kryptowalut.
Pożytki z Crypto Volatility Index
Przeciętnemu użytkownikowi indeks zmienności kryptowalut przyda się z podobnych przyczyn, jak opisywany wcześniej Crypto Fear & Greed Index. W różny sposób pokazują one podobne zjawiska – rynkową awersję do ryzyka, ewentualnie jej brak. CVI pozwala jednak dodatkowo na handlowanie tą zmiennością.
Bazowanie na CVI to niezły sposób na znalezienie okazji bez angażowania się w przewidywanie kierunku rynku. Jeśli zmienność wzrośnie, wygeneruje to zysk niezależnie od zmiany ceny. Większa zmienność często występuje po ważnych zdarzeniach rynkowych, na przykład w przypadku rozbieżności między opublikowanymi danymi, a oczekiwaniami rynku. Handlujący zmiennością mniejszą uwagę zwracają na bieżącą cenę, bardziej interesuje ich, na ile zmieni się ona w przyszłości.
Platforma CVI skupia dwa główne typy użytkowników: traderów i inwestorów oraz dostawców płynności.
Inwestorzy mogą korzystać z CVI w celu zabezpieczenia swoich kryptowalut przed zmiennością. CVI nadaje się świetnie, by zająć na nim np. długą pozycję, zabezpieczając wartość swojego portfela. Z drugiej strony aktywny trader, jak powietrza potrzebujący zmienności, zajmując pozycję krótką może zabezpieczyć się przed stagnacją na rynku.
Drugim typem użytkownika jest dostawca płynności, odgrywający znacznie ważniejszą rolę niż np. na Uniswap. Jest on de facto drugą stroną transakcji, wykonywanych na platformie. Jeśli trader zajął długą lub krótką pozycję na CVI i przegrał, dostawcy płynności zyskują… i odwrotnie. Innymi słowy, jeśli trader wykupił ubezpieczenie od zmienności lub stagnacji, dostawcy płynności pełnią rolę firmy ubezpieczeniowej. Podobnie jak w ubezpieczeniach, wpłaty na ogół znacznie przewyższają wypłaty, choć oczywiście wszystko może się zdarzyć.
Indeks zmienności kryptowalut CVI, wdrożony przez COTI nie jest jedynym na rynku, podobną rolę pełni np. indeks VCRIX. Crypto Volatility Index jest jednak znacznie bardziej popularny i to on jest swego rodzaju rynkowym standardem. Jeśli interesuje cię sprawdzenie lub handel bieżącą zmiennością – lepszego indeksu póki co nie wymyślono.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD (XTB). Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.