logo

Jak inwestować w ropę naftową? Poradnik

Ropa naftowa jest nazywana czarnym złotem. Jeśli spojrzy się na szerokie spektrum jej zastosowania, trudno mieć inne zdanie. Wbrew pozorom nie jest używana tylko do produkcji paliwa. Jej pochodne można znaleźć nawet w syntetycznych elektrodach grafitowych wykorzystywanych podczas wytopu stali.

W poniższym poradniku odpowiemy na pytanie, na jakie sposoby możemy obecnie inwestować w ropę. Wbrew pozorom inwestor ma wiele sposobów, aby zarobić na tym surowcu. Może to być zarówno handel akcjami spółek związanych z sektorem naftowym, handel ETF-ami z ekspozycją na ropę, jak i handel instrumentami pochodnymi.

Od czego zależy cena ropy?

Cena ropy naftowej zależy od relacji popytu i podaży na ten surowiec. Istnieje wiele czynników, które mają na to wpływ.

Popyt – konsumpcja paliw wciąż wzrasta

Popyt na ropę naftową zależy głównie od kondycji gospodarczej. Im szybszy jest wzrost gospodarczy, tym więcej towarów trzeba transportować.

Rozwój gospodarczy niesie za sobą większą wymianę towarów i usług. Większa konsumpcja i inwestycje, zmuszają do większego zużycia surowców. Zwiększa się wtedy też zapotrzebowanie na usługi transportowe. Obecnie transport opiera się głównie na pojazdach zasilanych węglowodorami.

Zatem więcej transportu towarów, to większa konsumpcja paliw. To z kolei pociąga za sobą wzrost zapotrzebowania na surowiec potrzebny do produkcji paliw. Tym surowcem jest właśnie ropa naftowa.

Na wykresie poniżej widać zmianę ceny ropy naftowej (w metrach sześciennych) do globalnej dziennej konsumpcji. Jak widać szczyt z początku lat 80-tych wypadł niżej niż szczyt z 2008 roku (po odjęciu wpływu inflacji). Szczyt cen ropy przypada na rok 2011, szczyt globalnej dziennej konsumpcji na rok 2019.

Na popyt wpływa także wzrost dobrobytu w krajach rozwijających się. Szczególnie w takich krajach jak Indie, Indonezja czy Chiny. Te kraje mają duży wpływ na konsumpcję paliw, ponieważ mają bardzo dużą populację, która szybko się bogaci. Powoduje to wzrost sprzedaży m.in. samochodów osobowych. Dzięki temu zwiększa się popyt na paliwa.

W ostatnich latach w Chinach bardzo szybko rozwija się segment elektromobilności, co z drugiej strony zmniejsza popyt na surowiec. Nadal jednak dominują w sprzedaży samochody z napędem spalinowym.

Popyt w krajach rozwiniętych obniża się głównie z powodu wzrostu znaczenia elektromobilności i nacisków na zmniejszenie emisyjności transportu. Większa sprzedaż samochodów elektrycznych to mniejsze zapotrzebowanie na węglowodory. W efekcie w długim terminie należy spodziewać się zmniejszenia popytu na ropę.

Co wpływa na podaż ropy naftowej?

Wpływ na cenę ropy naftowej ma także wielkość podaży. Na podaż ropy naftowej w krótkim terminie wpływa poziom wydobycia z obecnych złóż. Czasem zdarza się, że producenci ropy naftowej dobrowolnie zmniejszają poziom wydobycia. Robią to zwykle, aby wpłynąć pozytywnie na cenę ropy naftowej, tj. spowodować jej wzrost. Przykładem może być tutaj Arabia Saudyjska, która w czerwcu 2023 roku ogłosiła, że dobrowolnie zmniejszy wydobycie o 1 mln baryłek ropy naftowej dziennie.

Wpływ na cenę surowca ma także kartel OPEC+. Kraje zrzeszone w tej organizacji potrafią ze sobą współpracować, aby utrzymać ceny ropy na optymalnym poziomie. Często dochodzi także do sporów wewnątrz kartelu. Wynika to z tego, że kraje wchodzące w skład tej organizacji mają różne poziomy opłacalności wydobycia, oraz w różny sposób ich budżety są uzależnione od dochodów z ropy naftowej.

Źródło: ferasa.net

Na długoterminową podaż, mają wpływ inwestycje w nowe złoża poczynione przez firmy wydobywcze. Stworzenie nowego projektu wydobywczego trwa zwykle od 5 do 10 lat. Wszystko zależy od stopnia skomplikowania złoża.

Po uruchomieniu projektu, jego żywotność zwykle trwa od 10 do 30 lat. W długim terminie ważne jest, aby nowe projekty były rozwijane systematycznie. Jednak jeśli ceny ropy utrzymują się na niskim poziomie, to wiele firm może zostać zniechęconych do nowych inwestycji.

Mniejsza liczba inwestycji w nowe złoża, to mniejsza podaż surowca w perspektywie 5-10 lat.

Ryzyko inwestowania w ropę naftową lub aktywa z nią powiązane

Inwestowanie w ropę nie jest pozbawione ryzyka. Ryzyko wynika z problemów z określeniem, jak będzie kształtowała się podaż i popyt na ten surowiec.

Jednym z największych ryzyk jest niewiadoma, co do kształtowania się poziomu krótkoterminowej podaży. Poziom produkcji zależy od politycznego porozumienia producentów ropy zrzeszonych w OPEC+. Co ma oczywiście przełożenie na ceny ropy naftowej.

Często wspomina się, że na cenę ropy ma wpływ siła lub słabość amerykańskiego dolara. Mimo postępującej “dedolaryzacji”, dolar nadal jest najważniejszą walutą, w której rozlicza się transakcje na rynku ropy (są to tzw. petrodolary). Z reguły następuje ujemna korelacja między zmianą ceny surowców (w tym ropy), a wartością dolara. Umocnienie dolara zwykle wpływa negatywnie na ceny surowców. Warto jednak pamiętać, że zdarzają się okresy wzrostu ceny ropy mimo umocnienia dolara.

Zmienność cen ropy naftowej wpływa także na marże osiągane przez przedsiębiorstwa powiązane z branżą wydobycia i przetwarzania ropy naftowej.

Spadek cen ropy wpływa negatywnie na zysk z wydobycia ropy.

W przypadku gwałtownego spadku ceny ropy, może nastąpić zawieszenie wypłaty dywidendy i ucięcie wydatków inwestycyjnych, co obniży zyski i przychody firmy w przyszłości.

Kolejnym ryzykiem jest niemożliwość przewidzenia problemów środowiskowych. Świetnym tego przykładem był wyciek ropy w Zatoce Meksykańskiej w 2010 roku. Spowodowało to ograniczenie produkcji ropy naftowej. Doprowadziło także do chwilowego wzrostu ceny.

Upstream, midstream oraz downstream – co to takiego?

Sam proces, od wydobycia do stworzenia gotowego produktu na bazie ropy, jest skomplikowany. Etapy te dzieli się na upstream, midstream oraz downstream. Z reguły największe firmy łączą ze sobą działalność upstrem i downstream.

Upstream to wyszukiwanie złóż oraz faktyczne wydobycie ropy naftowej. Spółki działające w tym segmencie są beneficjentami wzrastających cen ropy. Jednak w przypadku spadku ceny, firmy mogą popaść w problemy z wypłacalnością. Przykładem może być branża łupkowa w USA w latach 2015 i 2020 roku.

Kolejną odnogą jest midstream, czyli transport ropy do jej faktycznego przetworzenia. Transport może odbywać się m.in. siecią ropociągów, tankowcami lub koleją. Przykładem spółki notowanej na giełdzie, która działa w tym obszarze to Enterprise Product Partners (EPD).

Wyniki przedsiębiorstw zajmujących się tylko midstreamem, są z reguły znacznie stabilniejsze od spółek zajmujących się wydobyciem ropy naftowej.

Wynika to z tego, że opłaty za przesył są tylko w niewielkiej części uzależnione od ceny surowca. Takie spółki zajmują się także transportem gazu ziemnego, czy produktów rafineryjnych.

Ostatnim etapem jest downstream, który zawiera wszystkie czynności związane z przetwarzaniem ropy naftowej w gotowe produkty (smary, asfalt, paliwa, woski, chemikalia). Do downstreamu należy również sprzedaż hurtowa oraz detaliczna. Spółki działające tylko w tym segmencie są beneficjentami spadku ceny ropy naftowej.

Jak można inwestować w ropę?

Inwestować w ropę można na różne sposoby. Jednymi z najpopularniejszych są:

Każdy z tych pomysłów ma swoje wady i zalety. Indywidualny dobór akcji może spowodować, że inwestor wybierze źle i straci pieniądze nawet w dobrym czasie dla ropy naftowej. Świetnym przykładem jest tutaj spółka Petrolinvest, która okazała się bardzo złą inwestycją długoterminową. Spółka Ryszarda Krauze, w pierwszych 5 latach od debiutu, straciła 99,9% wartości.

W przypadku inwestowania w opcje, kontrakty terminowe i certyfikaty turbo, ważne jest odpowiednie zarządzanie dźwignią finansową. Zbyt duże ryzyko, jakie może wziąć na siebie inwestor, oraz dodatkowo złe decyzje inwestycyjne, mogą bardzo szybko doprowadzić inwestora do wyzerowania konta inwestycyjnego.

Inwestowanie w ETF-y, ETC i ETN, jest jedną z najprostszych metod na uzyskanie ekspozycji na rynek ropy naftowej. Przed inwestycją warto jednak sprawdzić, w co inwestuje dany fundusz ETF, jakie są jego koszty oraz w jaki sposób naśladuje benchmark.

#1 Inwestowanie w ropę przy pomocy akcji

Ekspozycję na rynek ropy naftowej można uzyskać przy pomocy inwestowania w firmy związane z tym rynkiem. W wielu krajach spółki wydobywające, przetwarzające oraz przesyłające ropę naftową osiągają wysoką kapitalizację. Najbardziej popularne spółki związane z branżą naftową to tzw. “supermajors” (BP, Chevron, Eni, ExxonMobil, Royal Dutch Shell, Total oraz ConocoPhillips).

Inwestowanie w ropę za pośrednictwem akcji jest najbardziej wymagające dla inwestora.

Wynika to z tego, że należy zbadać, jak wrażliwa jest spółka na zmiany cen ropy naftowej. Konieczna jest analiza działalności operacyjnej, aktywów posiadanych przez spółkę, strukturę przychodów, rentowności produktów oraz poziomu zadłużenia. To te czynniki mają wpływ na zachowanie się kursu akcji na zmianę ceny ropy.

Widać to na wykresie poniżej, który przedstawia notowania spółek: Chevron (CVX.US), Exxon (XOM.US), Enterprise Product Partners (EPD.US) oraz kontrakt terminowy na ropę typu WTI (CL.F). Gdzie przy praktycznie zerowym wzroście kontraktu na ropę WTI CL.F (za ostatnie 5 lat), kurs spółki Exxom wzrósł o 60%.

Źródło: Stooq.pl

Jedną z największych polskich spółek związanych z rynkiem ropy naftowej jest PKN Orlen (tutaj dowiesz się jak kupić akcje). Orlen to jeden z komponentów indeksu WIG 20. Jest to firma, która działa na rynku ropy naftowej, gazu ziemnego, energii elektrycznej oraz produkcji chemikaliów.

Na warszawskiej giełdzie notowany jest jeszcze węgierski koncern paliwowy MOL. Oprócz tego na GPW notowany jest także Serinus Energy. Jest to firma zajmująca się poszukiwaniem i wydobyciem ropy naftowej oraz gazu ziemnego. Swoje złoża ma w Rumunii oraz Tunezji. Wcześniej na polskiej giełdzie inwestor mógł zainwestować w akcje Grupy Lotos. Została ona jednak przejęta przez Orlen w 2022 roku.

Niechlubną kartą w dziejach warszawskiej giełdy z pewnością jest Petrolinvest. Firma miała skorzystać na wzroście cen węglowodorów w pierwszej dekadzie XXI wieku. Jednak, zamiast wydobywać ropę i gaz ziemny, firma “produkowała” akcje. Skończyło się to spektakularnymi stratami dla inwestorów.

Spoglądając na historię Petrolinvest czy kurs akcji Serinus Energy widać, że nie wszystkie firmy związane z rynkiem ropy naftowej, potrafiły wykorzystać lata dobrej koniunktury na rynku ropy naftowej i zapewnić wysokie stopy zwrotu dla akcjonariuszy.

Gdzie kupić akcje spółek związanych z produkcją ropy lub ETF z ekspozycją na ropę? Najlepiej w tych firmach:

Miejsce 1
OcenaSkumulowana ocena liczona na podstawie kryteriów:
1. Popularność - waga 5%
2. Bezpieczeństwo - waga 15%
3. Oferta inwestycyjna - waga 15%
4. Opłaty i prowizje - waga 15%
5. Platforma transakcyjna - waga 10%
6. Oferta edukacyjna - waga 10%
7. Obsługa klienta - waga 10%
8. Obsługa PLN - waga 5%
9. Zgodność z regulacjami - waga 5%
10. Opinie klientów - waga 10%
Akcje polskie / zagr.
tak / tak
ETF
TAK
Prowizje
od 0 %
Min. wpłata
0 PLN

NOWOŚĆ! Konto emerytalne IKE

0% prowizji za handel akcjami oraz ETF (do 100 000 EUR miesięcznego obrotu)

Inwestycje ułamkowe – inwestuj małe kwoty już od 10 PLN

Oprocentowanie wolnych środków

Brak minimalnego depozytu

eWallet – karta wielowalutowa

Bezpłatny dostęp do notowań online

Akcje z 16 rynków giełdowych (m.in. polskie akcje z GPW, New Connect)

Polski support 24/5 oraz PIT-8C

Bardzo dobre opinie klientów

Nowość! Odbierz kurs dla początkujących inwestorów z kodem GIELDOMANIA

INFORMACJE OGÓLNE
Nazwa firmy
XTB S.A.
Rok powstania
2005
Kraj pochodzenia
Polska
Konieczność weryfikacji
Obsługa po polsku
Aplikacja mobilna
DOSTĘPNE INSTRUMENTY
Rynki krajowe
Rynki zagraniczne
Akcje
ETF
tak
Obligacje
Kontrakty terminowe
Forex
tak
OBSŁUGA KLIENTA
Infolinia
Czat online
Email
Oddziały stacjonarne
Godziny obsługi
Konto demo
BEZPIECZEŃSTWO
Weryfikacja dwuetapowa
Nadzór KNF
Licencje międzynarodowe
Zabezpieczenie środków
OPŁATY, PROWIZJE, WPŁATY, WYPŁATY
Założenie konta
Prowadzenie konta
Prowizje za akcje GPW
Prowizje za akcje zagraniczne
Prowizje za ETF
Metody wpłaty
Metody wypłaty
SKŁADOWE OCENY
PopularnośćCo sprawdzamy? Rozpoznawalność marki, liczbę aktywnych klientów, obecność w mediach społecznościowych i tradycyjnych
Waga oceny cząstkowej - 5%
BezpieczeństwoCo sprawdzamy? Historię incydentów związanych z bezpieczeństwem, aktualnie stosowane procedury weryfikacji, uwierzytelnianie dwuskładnikowe (2FA), praktyki związane z KYC i AML, szyfrowanie danych, regularne audyty bezpieczeństwa
Waga oceny cząstkowej - 15%
Oferta inwestycyjnaCo sprawdzamy? Zakres dostępnych instrumentów finansowych (akcje, ETF, CFD, opcje, kontrakty terminowe), dostępność rynków krajowych i zagranicznych
Waga oceny cząstkowej - 15%
Opłaty i prowizjeCo sprawdzamy? Strukturę opłat za transakcje, prowadzenie rachunku, prowizje od wartości transakcji, opłaty za przechowywanie papierów wartościowych
Waga oceny cząstkowej - 15%
Platforma transakcyjnaCo sprawdzamy? Intuicyjność i funkcjonalność platformy transakcyjnej, dostępność aplikacji mobilnej, narzędzia analityczne, możliwości personalizacji
Waga oceny cząstkowej - 10%
Oferta edukacyjnaCo sprawdzamy? Dostępność materiałów edukacyjnych, webinarów, szkoleń, analiz rynkowych, rekomendacji, raportów analitycznych
Waga oceny cząstkowej - 10%
Obsługa klientaCo sprawdzamy? Jakość i dostępność obsługi klienta, czas reakcji, różne kanały kontaktu, wiedza i kompetencje pracowników
Waga oceny cząstkowej - 10%
Obsługa PLNCo sprawdzamy? Możliwość wpłat i wypłat w PLN, dostępność rachunków w PLN, handel na GPW i innych rynkach w PLN
Waga oceny cząstkowej - 5%
Zgodność z regulacjamiCo sprawdzamy? Licencje i regulacje w różnych jurysdykcjach, nadzór KNF, zabezpieczenie środków klientów, transparentność
Waga oceny cząstkowej - 5%
Opinie klientówCo sprawdzamy? Recenzje i oceny na niezależnych platformach, opinie w mediach społecznościowych, badania satysfakcji klientów
Waga oceny cząstkowej - 10%
Miejsce 2
OcenaSkumulowana ocena liczona na podstawie kryteriów:
1. Popularność - waga 5%
2. Bezpieczeństwo - waga 15%
3. Oferta inwestycyjna - waga 15%
4. Opłaty i prowizje - waga 15%
5. Platforma transakcyjna - waga 10%
6. Oferta edukacyjna - waga 10%
7. Obsługa klienta - waga 10%
8. Obsługa PLN - waga 5%
9. Zgodność z regulacjami - waga 5%
10. Opinie klientów - waga 10%
Akcje polskie / zagr.
nie / tak
ETF
TAK
Prowizje
od 0,02 EUR
Min. wpłata
0 PLN

Założenie konta trwa tylko 10 minut

Dostęp do ponad 1 miliona instrumentów na globalnych rynkach

Broker notowany na NASDAQ

Brak minimalnej wpłaty

Dostęp do 15 głównych giełd w Ameryce, Europie i Azji

Ponad 1 500 funduszy ETF

Inwestowanie w obligacje rządowe i korporacyjne od 1 000 USD

Darmowe pomysły inwestycyjne

Promocja! Zdobądź do 20 akcji za darmo dzięki kodom promocyjnym WELCOME

INFORMACJE OGÓLNE
Nazwa firmy
Freedom Finance Europe Ltd
Rok powstania
2008
Kraj pochodzenia
USA
Konieczność weryfikacji
Obsługa po polsku
Aplikacja mobilna
DOSTĘPNE INSTRUMENTY
Rynki krajowe
Rynki zagraniczne
Akcje
ETF
tak
Obligacje
Kontrakty terminowe
Forex
nie
OBSŁUGA KLIENTA
Infolinia
Czat online
Email
Oddziały stacjonarne
Godziny obsługi
Konto demo
BEZPIECZEŃSTWO
Weryfikacja dwuetapowa
Nadzór KNF
Licencje międzynarodowe
Zabezpieczenie środków
OPŁATY, PROWIZJE, WPŁATY, WYPŁATY
Założenie konta
Prowadzenie konta
Prowizje za akcje GPW
Prowizje za akcje zagraniczne
Prowizje za ETF
Metody wpłaty
Metody wypłaty
SKŁADOWE OCENY
PopularnośćCo sprawdzamy? Rozpoznawalność marki, liczbę aktywnych klientów, obecność w mediach społecznościowych i tradycyjnych
Waga oceny cząstkowej - 5%
BezpieczeństwoCo sprawdzamy? Historię incydentów związanych z bezpieczeństwem, aktualnie stosowane procedury weryfikacji, uwierzytelnianie dwuskładnikowe (2FA), praktyki związane z KYC i AML, szyfrowanie danych, regularne audyty bezpieczeństwa
Waga oceny cząstkowej - 15%
Oferta inwestycyjnaCo sprawdzamy? Zakres dostępnych instrumentów finansowych (akcje, ETF, CFD, opcje, kontrakty terminowe), dostępność rynków krajowych i zagranicznych
Waga oceny cząstkowej - 15%
Opłaty i prowizjeCo sprawdzamy? Strukturę opłat za transakcje, prowadzenie rachunku, prowizje od wartości transakcji, opłaty za przechowywanie papierów wartościowych
Waga oceny cząstkowej - 15%
Platforma transakcyjnaCo sprawdzamy? Intuicyjność i funkcjonalność platformy transakcyjnej, dostępność aplikacji mobilnej, narzędzia analityczne, możliwości personalizacji
Waga oceny cząstkowej - 10%
Oferta edukacyjnaCo sprawdzamy? Dostępność materiałów edukacyjnych, webinarów, szkoleń, analiz rynkowych, rekomendacji, raportów analitycznych
Waga oceny cząstkowej - 10%
Obsługa klientaCo sprawdzamy? Jakość i dostępność obsługi klienta, czas reakcji, różne kanały kontaktu, wiedza i kompetencje pracowników
Waga oceny cząstkowej - 10%
Obsługa PLNCo sprawdzamy? Możliwość wpłat i wypłat w PLN, dostępność rachunków w PLN, handel na GPW i innych rynkach w PLN
Waga oceny cząstkowej - 5%
Zgodność z regulacjamiCo sprawdzamy? Licencje i regulacje w różnych jurysdykcjach, nadzór KNF, zabezpieczenie środków klientów, transparentność
Waga oceny cząstkowej - 5%
Opinie klientówCo sprawdzamy? Recenzje i oceny na niezależnych platformach, opinie w mediach społecznościowych, badania satysfakcji klientów
Waga oceny cząstkowej - 10%
Miejsce 3
OcenaSkumulowana ocena liczona na podstawie kryteriów:
1. Popularność - waga 5%
2. Bezpieczeństwo - waga 15%
3. Oferta inwestycyjna - waga 15%
4. Opłaty i prowizje - waga 15%
5. Platforma transakcyjna - waga 10%
6. Oferta edukacyjna - waga 10%
7. Obsługa klienta - waga 10%
8. Obsługa PLN - waga 5%
9. Zgodność z regulacjami - waga 5%
10. Opinie klientów - waga 10%
Akcje polskie / zagr.
tak / tak
ETF
TAK
Prowizje
od 0 %
Min. wpłata
50 USD

0% prowizji od handlu ETF

Bezpłatny dostęp do notowań online

Ponad 6000 akcji z 20 rynków

Dostęp do wielu giełd z jednego konta

Możliwość zakupu prawdziwych kryptowalut

INFORMACJE OGÓLNE
Nazwa firmy
eToro (Europe) Ltd
Rok powstania
2007
Kraj pochodzenia
Izrael
Konieczność weryfikacji
Obsługa po polsku
Aplikacja mobilna
DOSTĘPNE INSTRUMENTY
Rynki krajowe
Rynki zagraniczne
Akcje
ETF
tak
Obligacje
Kontrakty terminowe
Forex
tak
OBSŁUGA KLIENTA
Infolinia
Czat online
Email
Oddziały stacjonarne
Godziny obsługi
Konto demo
BEZPIECZEŃSTWO
Weryfikacja dwuetapowa
Nadzór KNF
Licencje międzynarodowe
Zabezpieczenie środków
OPŁATY, PROWIZJE, WPŁATY, WYPŁATY
Założenie konta
Prowadzenie konta
Prowizje za akcje GPW
Prowizje za akcje zagraniczne
Prowizje za ETF
Metody wpłaty
Metody wypłaty
SKŁADOWE OCENY
PopularnośćCo sprawdzamy? Rozpoznawalność marki, liczbę aktywnych klientów, obecność w mediach społecznościowych i tradycyjnych
Waga oceny cząstkowej - 5%
BezpieczeństwoCo sprawdzamy? Historię incydentów związanych z bezpieczeństwem, aktualnie stosowane procedury weryfikacji, uwierzytelnianie dwuskładnikowe (2FA), praktyki związane z KYC i AML, szyfrowanie danych, regularne audyty bezpieczeństwa
Waga oceny cząstkowej - 15%
Oferta inwestycyjnaCo sprawdzamy? Zakres dostępnych instrumentów finansowych (akcje, ETF, CFD, opcje, kontrakty terminowe), dostępność rynków krajowych i zagranicznych
Waga oceny cząstkowej - 15%
Opłaty i prowizjeCo sprawdzamy? Strukturę opłat za transakcje, prowadzenie rachunku, prowizje od wartości transakcji, opłaty za przechowywanie papierów wartościowych
Waga oceny cząstkowej - 15%
Platforma transakcyjnaCo sprawdzamy? Intuicyjność i funkcjonalność platformy transakcyjnej, dostępność aplikacji mobilnej, narzędzia analityczne, możliwości personalizacji
Waga oceny cząstkowej - 10%
Oferta edukacyjnaCo sprawdzamy? Dostępność materiałów edukacyjnych, webinarów, szkoleń, analiz rynkowych, rekomendacji, raportów analitycznych
Waga oceny cząstkowej - 10%
Obsługa klientaCo sprawdzamy? Jakość i dostępność obsługi klienta, czas reakcji, różne kanały kontaktu, wiedza i kompetencje pracowników
Waga oceny cząstkowej - 10%
Obsługa PLNCo sprawdzamy? Możliwość wpłat i wypłat w PLN, dostępność rachunków w PLN, handel na GPW i innych rynkach w PLN
Waga oceny cząstkowej - 5%
Zgodność z regulacjamiCo sprawdzamy? Licencje i regulacje w różnych jurysdykcjach, nadzór KNF, zabezpieczenie środków klientów, transparentność
Waga oceny cząstkowej - 5%
Opinie klientówCo sprawdzamy? Recenzje i oceny na niezależnych platformach, opinie w mediach społecznościowych, badania satysfakcji klientów
Waga oceny cząstkowej - 10%

#2 ETF-y, ETC-y i ETN-y jako sposób inwestowania w ropę naftową

Prostszym sposobem na inwestowanie w ropę jest kupienie ETF, który jest powiązany z ceną ropy naftowej. Może być to zarówno ETF na spółki z sektora naftowego, jak i wyłącznie w kontrakty terminowe. W przypadku takiej inwestycji konieczne jest sprawdzenie jaką politykę inwestycyjną ma ETF oraz jaka jest jego struktura opłat.

Na rynku są dostępne także ETC (Exchange Traded Commodity), które naśladują kurs instrumentu bazowego. Przykładem instrumentu naśladującego notowania ropy WTI jest WisdomTree WTI Crud Oil (CRUD).

Możliwy jest także handel ETN-ami. Są to instrumenty dłużne notowane na giełdzie papierów wartościowych.

Przed zainwestowaniem w ETF, ETN lub ETC na rynek ropy, warto wcześniej dowiedzieć się, jakie są niuanse związane z inwestowaniem w tego typu instrumenty.

Nabywając ETF najczęściej nie otrzymujemy ekspozycji na fizyczny instrument, ale na kontrakty terminowe na rynek ropy. W efekcie manager ETF-u przed wygaśnięciem kontraktu musi je rolować. Rolowanie kontraktów to zamknięcie pozycji na kontraktach niedługo wygasających oraz kupienie nowych o dłuższym terminie wykonania. Czasami może to spowodować, że inwestor zamyka pozycję po niższej cenie i otwiera po wyższej cenie (efekt contango). Powoduje to, że ETF może nie zarobić na późniejszym wzroście ceny spotowej.

O tym, że inwestowanie w takie instrumenty nie jest proste świadczy historia United States Oil Fund (USO). Jest to ETF, który w kwietniu 2020 roku doświadczył bardzo dużych strat. Z czego one wynikały? Ze strategii inwestycyjnej. USO inwestował w krótkoterminowe kontrakty terminowe (miesięczne) i rolował je na dwa tygodnie przed wygaśnięciem. Jednak sytuacja w kwietniu 2020 roku była wyjątkowa.

Na skutek znacznego ograniczenia aktywności gospodarczej na świecie nastąpiła nadwyżka ropy naftowej. Miejsca magazynowe były pełne. W efekcie nikt nie chciał odebrać ropy w kwietniu. Doprowadziło to do historycznie niskich cen ropy (ujemnych). Chcąc ratować się przed stratami, fundusz postanowił rolować pozycję. Zamykał tanio kontrakty terminowe z dostawą w maju i otwierał kontrakty terminowe z dłuższym terminem wykonania (sierpniowe) po wyższej cenie.

Efekt contango doprowadził do tego, że fundusz stracił znacznie więcej niż benchmark (ropa WTI). Na dzień 31 marca 2023 roku USO osiągnęło na przestrzeni ostatnich 10 lat średnioroczną stopę zwrotu (CAGR) na poziomie -13,34%. W tym samym czasie benchmark osiągnął CAGR na poziomie -8,64%. Jak duża jest to różnica, widać na wykresie poniżej:

Poniżej przedstawimy krótką listę produktów inwestycyjnych, umożliwiających inwestowanie na rynku ropy naftowej lub w spółki z tego sektora:

#3 Instrumenty pochodne

Najbardziej popularną metodą inwestowania w ropę jest skorzystanie z instrumentów pochodnych notowanych na rynku regulowanym (kontrakt terminowy, opcje) oraz rynku OTC (CFD na ropę).

Dwa najpopularniejsze rodzaje ropy naftowej notowanej na giełdzie to ropa typu WTI oraz Brent. Oczywiście są jeszcze mniej znane rodzaje: Ural, ORB (OPEC Reference Basket) czy Dubai Crude. Jednak największy handel na giełdach odbywa się na typie WTI i Brent.

Ropa WTI (West Texas Intermediate) jest to ropa o niższej gęstości oraz zawartości siarki niż ropa typu Brent. Kontrakty terminowe na ropę WTI są notowane na giełdzie NYMEX (New York Mercantile Exchange). Wielkość kontraktu terminowego wynosi 1000 baryłek. Oznacza to, że wzrost ceny na giełdzie o 0,01$ odpowiada za zmianę wartości nominalnej kontraktu o 10$.

Ropa typu Brent jest mieszanką ropy z Morza Północnego. Charakteryzuje się nieco większą zawartością siarki (0,37%) niż ropa WTI. Jest też nieco gęstsza. Początki handlu na rynku terminowym ropą Brent są datowane na koniec lat osiemdziesiątych na International Petroleum Exchange w Londynie. Od 2005 roku handel odbywa się na platformie ICE (Intercontinental Exchange). Tak jak w przypadku ropy WTI, jeden kontrakt odpowiada wartości 1000 baryłek ropy.

Różnica w jakości między ropą WTI i Brent powodowała, że najczęściej ropa WTI była lekko droższa od Brent. Jednak po rewolucji łupkowej w USA nastąpiła zmiana trendu i ropa WTI stała się tańsza od Brent. W kwietniu 2020 roku ropa typu Brent była droższa od amerykańskiego odpowiednika o ponad 50$. Wynikało to z ujemnej ceny terminowej ropy WTI, co wynikało z chwilowego załamania popytu i braku wolnych miejsc magazynowych do przetrzymywania ropy.

Jak kupić kontrakty na ropę?

Kupić kontrakty na ropę jest bardzo prosto. Wystarczy posiadać rachunek maklerski z dostępem do rynków zagranicznych. Warto wybrać brokera, który oferuje dostęp do instrumentów pochodnych na ropę naftową. Wśród najpopularniejszych kontraktów na ropę, z jakich może korzystać inwestor w Polsce, można wymienić CFD oraz kontrakty futures.

W Polsce najłatwiej skorzystać z kontraktów CFD na ropę naftową. Oferuje je dużo brokerów foreksowych oraz niektóre domy maklerskie. Dzięki kontraktom CFD można w syntetyczny sposób uzyskać ekspozycję na rynek ropy naftowej. Niektórzy brokerzy oferują kontrakty o wielkości mini i mikrolotów. Umożliwia to uzyskanie ekspozycji na rynek ropy nawet dla inwestora dysponującego niewielkim kapitałem.

Warto jednak pamiętać, że kontrakty CFD znacznie różnią się od kontraktów futures. Są z reguły droższe (wyższy spread) oraz mają droższe koszty utrzymania (tzw. punkty swap).

Inwestowanie w kontrakty futures na ropę naftową wymaga wybrania oferty domu maklerskiego, który ma dostęp do rynku kontraktów futures w Stanach Zjednoczonych. Inwestor musi się liczyć z tym, że inwestowanie w kontrakty terminowe na ropę jest znacznie droższe, niż ma to miejsce w przypadku instrumentów CFD. Zgodnie z danymi zawartymi na stronie giełdy CME, jeden kontrakt na ropę oznacza zakup lub sprzedaż 1000 baryłek ropy naftowej. To przy cenie 60$ za baryłkę daje wartość nominalną kontraktu na poziomie 60 000$. Jest to więc instrument dla inwestorów o bardziej zasobnym portfelu.

Na amerykańskim rynku są jeszcze kontrakty micro na ropę naftową. Jeden kontrakt oznacza zakup lub sprzedaż 100 baryłek ropy naftowej. Jest to więc instrument również dla osób o znacznie mniejszym portfelu inwestycyjnym. Jego wartość nominalna odpowiada 10% wartości nominalnej standardowego kontraktu.

Co to jest contango i backwardation?

W inwestowaniu na rynku ropy jest pewien “haczyk” – należy rozróżnić typ ropy naftowej, termin wykonania oraz znaczenie contango oraz backwardation.

Inwestowanie w ropę za pośrednictwem kontraktów terminowych wymaga zrozumienia różnicy między ceną rynkową (spotową) a terminową. Z reguły cena rynkowa różni się od ceny terminowej. Wynika to z szeregu czynników, takich jak poziom stóp procentowych, prognozowana produkcja i popyt na produkt, szoki zewnętrzne czy koszty magazynowania. Inwestowanie w ropę za pomocą instrumentów pochodnych wymaga odróżnienia czym jest contango oraz backwardation.

Jeśli spojrzy się na wykres notowań kontraktów terminowych na ropę WTI można zauważyć, że kontrakt wygasający w grudniu 2020 roku ma niższą cenę (35,72$) niż wygasający w maju 2020 (37,72$). Jest to klasyczny przykład contango, czyli wyższego kursu terminowego kontraktów z dłuższym terminem wygasania. Jeśli inwestor kupi majowy kontrakt i do maja cena spot się nie zmieni, to inwestor straci około 2$.

Czasami dochodzi do sytuacji ekstremalnych, kiedy przyszłe ceny znacząco odbiegają od cen spotowych. Na rynku ropy ma to miejsce najczęściej w sytuacji mocnego spadku kursu ropy. Wtedy inwestujący w ropę spodziewają się, że ceny za 2-3 miesiące się ustabilizują. To podnosi cenę kontraktów terminowych z dłuższym terminem wykonania. Przykładem może być kwiecień 2020 roku. Różnica ceny ropy naftowej między kontraktem majowym a październikowym wynosiła ponad 50%.

Źródło: marketwatch.com

W przypadku backwardation wraz z wydłużeniem terminu dostawy cena terminowa maleje. Najczęściej wynika to z oczekiwań rynku co do wzrostu podaży danego surowca albo spadku na niego popytu.

Czy warto inwestować w ropę?

Wszystko zależy od tego, jaki jest horyzont inwestycyjny inwestora. Ropa naftowa należy do jednego z najpłynniejszych surowców na rynku finansowym. Dzięki temu spread na rynku jest niewielki. Jest to zatem ciekawy surowiec do spekulowania dla inwestorów o krótkoterminowym podejściu do rynku.

Dla inwestorów długoterminowych ropa naftowa nie jest dobrym aktywem do inwestowania. Wtedy o wiele lepiej jest zainwestować na rynku akcji, obligacji i ETF-ów. Wynika to z tego, że inwestowanie w kontrakty futures niosą za sobą koszt w postaci contango, a w przypadku kontraktów CFD są to punkty swap. Inwestor długoterminowy może zainwestować w spółki powiązane z sektorem wydobycia, przetwórstwa i przesyłu ropy naftowej.

Warto pamiętać, że najbliższe lata to czas transformacji w transporcie.

Elektromobilność będzie miała coraz większy udział na rynku transportu. W efekcie należy spodziewać się spadku popytu na ropę naftową. Według prognozy BP w 2050 roku popyt na ropę będzie o wiele niższy od obecnych poziomów niezależnie od scenariusza. W skrajnie pesymistycznym popyt na ropę w 2050 roku wyniesieni 20 mln baryłek dziennie (obecnie wynosi około 100 mln baryłek dziennie). W optymistycznym scenariuszu popyt wyniesie poniżej 80 mln baryłek dziennie. Nie pomoże nawet wzrost popytu na usługi transportowe w krajach rozwijających się. W efekcie należy spodziewać się, że większość firm działających w tym sektorze będzie musiało zmienić swój model biznesowy.

Podsumowanie

Inwestowanie w ropę to nie tylko kupno lub sprzedaż kontraktu terminowego albo CFD, istnieje szeroki wachlarz możliwości inwestycyjnych. Istnieje również możliwość handlowania akcjami albo ETF-ami, które można połączyć ze strategiami opcyjnymi. Niemniej, przed pierwszym zainwestowaniem pieniędzy na rynku ropy konieczna jest znajomość specyfiki tego instrumentu (cantango, backwardation, OPEC itp.).

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Jaki jest najlepszy ETF na ropę?

Europejskim ETF-em z największymi aktywami pod zarządzaniem jest iShares STOXX Europe 600 Oil & Gas UCITS . W czerwcu 2023 roku aktywa pod zarządzaniem wyniosły około 1 mld€.

Jak handlować na ropie?

Co to jest ropa Brent?

Dlaczego ropa to czarne złoto?

Jak kupić baryłkę ropy?

Kliknij aby ocenić wpis
[Głosy: 8 Średnia: 4]

binance futures - poradnik oraz opinie


Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 69% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD (XTB). Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.


Do miesięcznego obrotu 100 000 EUR. Transakcje powyżej tego limitu zostaną obciążone prowizją w wysokości 0,2% (min. 10 EUR). Może mieć zastosowanie 0,5% koszt przewalutowania. Oferowane instrumenty finansowe są ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.


Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.