Osoby początkujące najczęściej zakładają, że trading i inwestowanie polegają na kupowaniu aktywów, a następnie sprzedaży z zyskiem po wzrostach cen. To oczywiście logiczne podejście, jednak świat instrumentów finansowych pozwala nam także na tzw. krótką sprzedaż (short-selling), dzięki której możemy zarabiać na… spadkach cen aktywów – w tym kryptowalut. W tym artykule wyjaśnimy czym są pozycje krótkie, omówimy związane z nimi ryzyko, a także sprawdzimy jak grać na spadki cen na giełdzie Binance.
Dlaczego Binance?
Binance, założona przez Changpenga Zhao, jest obecnie jedną z największych giełd krypto na świecie, oferując użytkownikom dostęp do kompletnego ekosystemu umożliwiającego obrót kryptowalutami. Poza standardowym handlem aktywami cyfrowymi na giełdzie spot, Binance umożliwia klientom staking oraz dostęp do środowiska finansów zdecentralizowanych (DeFi).
Jedną z kluczowych funkcji, przyciągających traderów na Binance, jest możliwość korzystania z dźwigni finansowej w ramach handlu Margin. Dźwignia pozwala traderom otwierać pozycje o wartości przewyższającej stan ich rachunków, co umożliwia zwiększenie potencjalnego zysku, ale równocześnie wiąże się ze wzrostem ryzyka.
Co jeszcze ważniejsze – wykorzystanie dźwigni pozwala traderom na tzw. shortowanie (krótką sprzedaż), mające na celu zarabianie na spadkach cen, co jest szczególnie przydatne w okresach bessy na rynku kryptowalut.
W jaki sposób działa short-selling i jak otworzyć pozycję krótką na giełdzie kryptowalut Binance?
Short-Selling – wyjaśnienie krótkiej sprzedaży
Jak mówiliśmy we wstępie, przeciętny inwestor będzie zakładał kupno aktywów. Taką pozycję nazywamy pozycją długą (long). Pozycja krótka (short) polega z kolei na pożyczeniu aktywów, sprzedaniu ich, a następnie odkupieniu po niższej cenie.
Shortowania najczęściej dokonuje się pożyczonymi środkami, dlatego jest ono związane z handlem na dźwigni finansowej i przez to kojarzy się przede wszystkim z kontraktami terminowymi. Jeśli masz pieniądze na rachunku futures, rachunek ten pozwala Ci na skorzystanie z dźwigni, czyli – na pożyczanie pieniędzy.
Wówczas, gdy wybierasz na platformie opcję SELL – pożyczasz aktywa, a następnie sprzedajesz je na krótko z zamiarem odkupienia po cenie niższej i zarobieniu na różnicy cenowej. Jeżeli cena spadnie – faktycznie zarobisz, jeżeli cena pójdzie w górę – stracisz (aby oddać aktywa będziesz musiał odkupić je drożej niż sprzedałeś).
Łatwo się domyślić, że dla spekulantów długoterminowych, granie “na krótko” jest przydatne przede wszystkim w czasach bessy, kiedy instrumenty spadają, a ich kontekst fundamentalny sugeruje dalszą wyprzedaż. Z kolei w przypadku traderów patrzących na rynek przez pryzmat niskich ram czasowych, pozycje krótkie są podstawowym narzędziem pozwalającym zarabiać na niewielkich wahaniach cen.
„Shorty” rozgrywają tak detaliczni, jak i instytucjonalni inwestorzy.
Najgłośniejsze przykłady short-sellingu wśród inwestorów profesjonalnych nie dotyczą rynku krypto, ale wciąż warto o nich wspomnieć. Jednym z nich jest rynek spółki GameStop, na którym wystąpił tzw. short squeeze. Fundusze hedgingowe grały na spadki cen akcji tej firmy, jednak spotkały się z siłą przeciwstawną – skumulowanym popytem inwestorów detalicznych. Siła kupujących była na tyle duża, że fundusze te musiały zamknąć swoje pozycje krótkie odkupując je, co dodatkowo napędziło popyt i wywindowało ceny akcji. Jeden z funduszy – Melvin Capital, poniósł wówczas straty na tyle dotkliwe, że zakończył działalność.
Jak grać na spadki na Binance?
Na Binance możemy rozegrać Short korzystając z:
- Binance Futures
- Binance Margin
- Opcji Binance Futures
Wprowadzenie do Binance Futures – czym są kontrakty terminowe na kryptowaluty?
Możliwość pierwsza, czyli Binance Futures to platforma handlu kontraktami terminowymi na kryptowaluty.
Kontrakty terminowe (futures) są umowami, które zobowiązują posiadacza do kupna lub sprzedaży określonych aktywów po ustalonej cenie w przyszłości. Ten rodzaj instrumentu finansowego daje traderom ekspozycję na wahania cen instrumentu bazowego, bez konieczności jego posiadania. Tym samym – posiadając kontrakty futures na Bitcoin, nie posiadamy samego Bitcoina.
Kontrakty terminowe są wykorzystywane jako narzędzia ograniczania ryzyka, ale najczęściej stosuje się je do spekulacji, ponieważ pozwalają traderom na “obstawianie” zarówno wzrostów, jak i spadków cen instrumentów finansowych.
Jak shortować na Binance Futures?
Oto krótki przewodnik, który pomoże Ci zrozumieć, jak otworzyć pozycję krótką na Binance Futures oraz zabezpieczyć ją zleceniami Stop Loss i Take Profit.
Uwaga! Handel kryptowalutami, ze względu na zmienność tych instrumentów, bywa równie dochodowy, co ryzykowny. Dlatego przed wykorzystaniem dźwigni finansowej na tych rynkach, warto się zastanowić, czy taka dźwignia w ogóle jest Ci potrzebna. W przypadku lewara 1:10, wahanie ceny kryptowaluty – na przykład Bitcoina – o 1%, spowoduje wzrost lub spadek wartości Twojej pozycji o 10%. Taki ruch na rynku BTC nie jest niczym szczególnym, dlatego zwłaszcza w przypadku tradingu krótkoterminowego może okazać się, że dźwignia nie jest konieczna i niepotrzebnie zwiększa podejmowane przez Ciebie ryzyko.
Krok 1: Otwarcie Konta na Binance Futures
Jeśli jeszcze nie masz konta na giełdzie Binance, musisz najpierw je założyć. Następnie potrzebujesz aktywować konto Binance Futures i przelać na nie środki z głównego konta Binance. Rachunek Futures otworzysz wybierając z górnego paska w panelu głównym platformy opcję “Konto Futures” a następnie – “USD-M Futures” lub “Coin-M Futures” (dla kontraktów rozliczanych w kryptowalucie).
Krok 2: Wybór rynku i poziomu dźwigni finansowej
Gdy Twoje konto Binance Futures jest aktywowane i zasilone środkami, następnym krokiem będzie wybranie kontraktu, którym chcesz handlować (kontrakty futures na Binance mogą być kwartalne – z określoną datą wygaśnięcia, lub perpetualne, czyli ciągłe), oraz ustalenie poziomu dźwigni finansowej.
Wysokość dźwigni możemy ustawić na górze panelu handlowego, obok opcji wyboru rodzaju dźwigni (przycisk z napisem “Cross Margin”). W przypadku Binance Futures, poziom domyślny to 20x (1:20).
Krok 3: Złożenie zlecenia na rynku
Short otworzysz, wybierając opcję 'Sprzedaj/Short’ w panelu transakcyjnym. Możesz wykorzystać tutaj zlecenie rynkowe, które będzie zrealizowane po aktualnie dostępnej cenie, lub zdecydować się na zlecenie z limitem po cenie przez Ciebie ustalonej.
Następnie, taka pozycja może być zabezpieczona Stop Lossem i zleceniem Take Profit, które spowoduje automatyczne jej zamknięcie z zyskiem po wybranej przez Ciebie cenie. Po zajęciu pozycji i ustawieniu SL i TP, powinieneś także monitorować jej przebieg, by w razie potrzeby ręcznie ograniczyć straty lub zaksięgować zysk w sytuacji, w której nie będziesz widział szansy na spełnienie się Twojego scenariusza.
W środowisku traderskim bardzo popularne jest podejście typu 'Set and Forget’, które zakłada otwarcie transakcji, ustawienie zleceń SL oraz TP, a następnie pozostawienie pozycji samej sobie. Takie podejście jest logiczne głównie w przypadku traderów, mających nad rynkiem przewagę statystyczną, którą egzekwują mechanicznie, a niekoniecznie słuszne w spekulacji dyskrecjonalnej. Dlatego, jeśli należysz do tej drugiej grupy, po otwarciu pozycji ważna jest ciągła obserwacja rynku i próba adaptacji do zmieniających się warunków.
Poniżej widzisz przykład pozycji krótkiej na Binance, otwartej na kontraktach Futures na BTC.
W panelu transakcyjnym po prawej stronie ekranu wybieramy rodzaj zlecenia (w tym przypadku jest to Limit), jego wartość, cenę otwarcia oraz ceny realizacji zleceń Stop Loss i Take Profit. Następnie, zajmujemy pozycję krótką klikając przycisk “Sprzedaj/Short”.
Pojawi się ona na liście na dole ekranu, gdzie będziemy mogli obserwować jej wynik i ew. ręcznie zrealizować zysk/stratę.
Wprowadzenie do Binance Margin i rodzaje dźwigni na Binance
Kolejną funkcją platformy umożliwiającą otwieranie pozycji krótkich jest Binance Margin. W odróżnieniu od handlu spot, Margin Trading pozwala na otwieranie pozycji na kryptowalutach poprzez pożyczanie środków. Ze względu na to, że podstawą handlu jest tutaj rodzaj pożyczki, transakcje zawierane w ramach Binance Margin będą wiązały się z koniecznością dostarczenia określonej kwoty zabezpieczenia (określanego właśnie jako Margin).
Na przykład, dysponując zabezpieczeniem w wysokości 1000 USD, przy dźwigni 1:10, trader może otworzyć pozycję o wartości 10 000 USD (1000 x 10 = 10 000).
Na Binance dostępne są dwa rodzaje dźwigni:
- Isolated Margin: Umożliwia kontrolę ryzyka dla pojedynczej pozycji. Straty ponoszone są tylko na tej pozycji, a inwestor decyduje, ile środków z rachunku zostanie przypisane jako jej zabezpieczenie.
- Cross Margin: Całe saldo konta służy jako zabezpieczenie dla wszystkich otwartych pozycji. Oznacza to, że zyski lub straty z jednej transakcji mogą wpływać na możliwości otwierania nowych pozycji. Na przykład – jeśli inwestor ma w portfelu otwarte dwie transakcje, z których jedna generuje stratę, a inna – zysk, zysk z drugiej pozycji może pozwolić mu na dłuższe przechowywanie w portfelu “toksycznej” (przynoszącej straty) pozycji, poprzez pokrycie części lub całości tej straty.
Pozycję krótką na Binance Margin, otworzymy w ten sam sposób, w jaki zrobiliśmy to na kontraktach terminowych.
Przechodzimy do zakładki „Margin”, którą znajdziemy pod opcją „Handluj” w panelu Binance. Następnie wybieramy preferowany instrument, a kiedy na środku ekranu wyświetli się wykres tego instrumentu, przechodzimy do panelu transakcyjnego i wybieramy opcję „Sprzedaj”/”Short”, jeśli chcemy sprzedać na krótko aktywa po cenie rynkowej, lub zlecenie „Sell Limit”, jeśli mamy zamiar “shortować” po cenie wybranej przez nas.
Binance Margin a Binance Futures – co różni te dwie opcje?
Ze względu na to że Binance Margin tak samo jak kontrakty terminowe na kryptowaluty, pozwala na wykorzystanie dźwigni, możesz zastanawiać się co różni te dwie opcje handlowe.
Kluczowe różnice pomiędzy nimi obejmują:
- Handel bezterminowy: w Binance Margin, pozycja może być utrzymywana przez dowolnie długi czas – o ile właściciel ma środki na jej zabezpieczenie (jeśli pozycja podąży w niekorzystnym dla niego kierunku, w pewnym momencie otrzyma on tzw. Margin Call – czyli wezwanie do uzupełnienia depozytu zabezpieczającego w celu utrzymania pozycji). Tymczasem handlując kwartalnymi kontraktami futures na kryptowaluty, traderzy muszą brać pod uwagę datę ich wygaśnięcia, ponieważ w tym terminie giełda zamknie pozycje na wygasającym kontrakcie. Żeby rozwiązać ten problem, trader może skorzystać z tzw. kontraktów perpetualnych (wieczystych), które nie mają daty wygaśnięcia.
- Rynek spot kontra rynek pochodny: w Binance Margin, zlecenia składane są na rynku spot, natomiast kontraktami futures obracamy na rynku pochodnym. Kontrakty futures reprezentują wartość danego tokena, dlatego kupując je, trader, w przeciwieństwie do handlu spot, nie posiada tego tokena (który jest aktywem bazowym kontraktu), a jedynie jest eksponowany na wahania jego ceny.
- Dostępność instrumentów: podczas gdy w handlu Margin inwestor może zyskać dostęp do egzotycznych par kryptowalutowych, kontrakty futures nie dają takiej możliwości i przeważnie są denominowane w kryptowalutach/walutach fiat takich, jak USDT, BUSD czy USD.
- Różnice cenowe: w Margin tradingu, ceny par kryptowalutowych przypominają te, które możemy zaobserwować na rynku spot, podczas gdy ceny futures, obok ceny spot uwzględniają tzw. “bazę”.
- Wysokość dźwigni finansowej: Margin Trading na Binance oferuje dostęp do dźwigni od 3:1 do 10:1, zależnie od tego, czy korzystasz opcji Isolated Margin czy Cross Margin.. Z kolei w przypadku Futures, Binance umożliwia wykorzystanie dźwigni nawet do 125:1.
- Prowizja: w przeciwieństwie do Binance Futures, pożyczanie środków na handel w Binance Margin będzie wiązać się z pobieranymi codziennie przez giełdę opłatami.
Opcje Binance
Ostatnia, i prawdopodobnie mniej popularna możliwość, to skorzystanie z opcji na Binance, co wymaga wcześniejszej aktywacji konta Binance Futures.
Opcje, jak wspominaliśmy w przykładzie dotyczącym ograniczania ryzyka, to instrumenty, które w przeciwieństwie do kontraktów futures dają Ci nie obowiązek, ale prawo kupna lub sprzedaży po wcześniej ustalonej cenie. Opcja „Call” daje inwestorowi możliwość kupna kryptowaluty po określonej cenie w określonym terminie, a opcja „Put” – możliwość jej sprzedaży. Dlatego, chcąc grać na krótko, naturalnie wybieramy ten drugi wariant.
Przykład spekulacyjnego short-sellingu: Bitcoin w roku 2022
Argumentację pozycji krótkich na rynkach kryptowalut dobrze widać na przykładzie BTC.
Na przełomie lat 2021 i 2022 powszechnie zaczęto oczekiwać, że Rezerwa Federalna będzie podnosić stopy procentowe ze względu na wysoką inflację w Stanach Zjednoczonych. Jednocześnie, na portalach finansowych pojawiało się sporo newsów przewidujących wzrost Bitcoina do poziomu 100 000 dolarów.
Bardzo wielu zwolenników BTC uważało kryptowalutę za cyfrowe złoto, które będzie odporne na restrykcyjną politykę pieniężną w USA, jednak doświadczony inwestor wiedział, że Bitcoin należy do aktywów ryzykownych (co token potwierdził chwilę wcześniej, w wysokim stopniu korelując z indeksem NASDAQ) i raczej nie ma szans przetrwać w czasach “zaciskania pasa” i migracji kapitału na bezpieczniejsze rynki.
Nie było więc żadnych poważnych powodów by sądzić, że Bitcoin będzie dalej rósł, przy czym mogliśmy znaleźć mnóstwo argumentów za tym, że rynek kryptowalut załamie się tak samo, jak amerykańskie giełdy. W ten sposób inwestor mógł otworzyć pozycję krótką na Bitcoinie, by przeczekać okres “kryptowalutowej zimy”, jednocześnie zarabiając na spadkach instrumentu, a następnie próbować kupować go w dołku, kiedy pojawi się więcej argumentów za wzrostami.
Taki short byłby zagraniem czysto spekulacyjnym, mającym na celu zarobienie na różnicy cen.
Przykład krótkiej sprzedaży jako narzędzia ograniczenia ryzyka
Jednakże short-seiling ma jeszcze drugą twarz, czyli ograniczanie ryzyka.
Przyjmijmy, że pewien inwestor na początku 2022 roku kupuje Bitcoina i zakłada, że jego cena w najbliższej przyszłości będzie rosnąć. Jednakże jest on świadom podejmowanego ryzyka i doskonale zdaje sobie sprawę z sytuacji gospodarczej w Stanach Zjednoczonych – wysokiej inflacji i potencjalnego zacieśniania polityki pieniężnej przez Fed. W takiej sytuacji inwestor ten teoretycznie mógłby zabezpieczyć swoją pozycję długą poprzez kupno opcji Put, które dadzą mu możliwość (ale nie zobowiążą go do tego) sprzedaży BTC po określonej cenie przed momentem ich wygaśnięcia.
W tym przypadku przechowuje on w portfelu BTC, jednak żeby zabezpieczyć się przed spadkiem cen, płaci tzw. Premium (premię opcyjną) za opcję Put.
Analiza techniczna w shortowaniu kryptowalut
Chcąc rozgrywać pozycje krótkie na kryptowalutach, możemy skorzystać z analizy fundamentalnej, analizy technicznej lub połączenia tych dwóch metod. W przypadku handlu długoterminowego wykorzystanie samej AT może być bardzo ryzykowne, dlatego zaleca się skorzystanie z modelu, w którym jedynie wspomaga ona analizę fundamentalną. Jeśli jesteś traderem krótkoterminowym, teoretycznie możesz otwierać pozycje argumentowane jedynie zachowaniem ceny.
Bardzo wielu spekulantów na rynku kryptowalut wykorzystuje techniki i narzędzia znane z innych rynków finansowych, takie jak linie trendów, kanały i formacje świecowe i cenowe, lub wskaźniki techniczne – średnie kroczące czy Wstęgi Bollingera używane w strategiach zakładających powrót ceny do średniej.
Problemem wskaźników technicznych jest jednak wysyłanie sygnałów z dużym opóźnieniem. Z kolei skuteczność formacji czy linii trendów jest mocno dyskusyjna. Dodatkowo – argumenty, dla których klasyczna analiza techniczna miałaby działać, są bardzo naciągane i często nie mają logicznego sensu.
Jednakże istnieje technika, która na pewnym poziomie ma racjonalne uzasadnienie, a w dodatku może być stosowana przez początkujących. Chodzi o poziomy wsparcia i oporu. Rozgrywanie pozycji krótkiej na podstawie takich poziomów polega na identyfikacji tych zakresów cenowych, które doprowadzają do tymczasowej zmiany kierunku rynku. Wsparcie jest więc poziomem, który podtrzymuje cenę i powstrzymuje rynek przed spadkami, natomiast opór to poziom, którego cena nie jest w stanie przełamać w górę.
Wsparcie, które zostaje przełamane w dół, automatycznie staje się oporem, a przełamany w górę opór – wsparciem.
Należy jednak podkreślić, że wokół tej techniki narosło bardzo wiele mitów i w większości przypadków jest ona tłumaczona nieprawidłowo.
W klasycznej analizie technicznej, im częściej cena nie może przebić danego poziomu, tym silniejszy jest ten poziom – przynajmniej taka definicja bardzo często pojawia się w materiałach tradingowych. W rzeczywistości jest dokładnie odwrotnie – im częściej testowany jest poziom, tym większe prawdopodobieństwo jego przełamania, ponieważ zlecenia pasywne (z limitem), które spoczywają na tym poziomie, jak i zainteresowanie jego obroną za pomocą zleceń rynkowych, zwyczajnie się wyczerpują. Dlatego zamiast czekać na któryś z rzędu test poziomu wsparcia lub oporu, trader powinien rozgrywać tzw. 'first-touch’, czyli pierwsze dotknięcie poziomu po przełamaniu.
Na przykład – cena nie może przebić poziomu oporu, następnie zostaje on przełamany w górę i rynek do niego powraca – jest to pierwszy kontakt ze starym oporem, który teraz jest świeżym wsparciem, dlatego możemy rozegrać z niego pozycję long.
Dlaczego to miałoby działać? Jedna z bardziej wiarygodnych hipotez mówi, iż dlatego, że podmioty otwierające pozycję krótkie przy poziomie oporu, gdy poziom ten zostanie przełamany, mogą być zmuszone do zamknięcia swoich pozycji z minimalną stratą lub 'na zero’ po powrocie ceny do tego poziomu.
Oznaczanie wsparcia i oporu będzie dokładnie takie samo, bez względu na to, czy chcemy otworzyć pozycję krótką, czy długą. Najlepiej, żeby oznaczony przez nas poziom, po pierwsze – był, jak sama nazwa wskazuje – 'poziomem’, nie horyzontalną linią, ponieważ wsparcie i opór w istocie są zakresami cenowymi, a nie konkretnymi cenami. Po drugie, bardzo ważne, by w przeszłości działał on zarówno jako wsparcie, jak i opór.
Wsparcie i opór na rynku kryptowalut – przykład
Tak jak na obrazku poniżej – najpierw cena tworzy opór, ponieważ nie jest w stanie przebić pewnego zakresu. Następnie zakres ten zostaje przełamany i dwukrotnie działa jako wsparcie. Później, podczas trzeciego dotknięcia, cena ponownie reaguje na poziom i próbuje go odrzucić, ale jest to reakcja bardzo słaba – pęka on i automatycznie staje się oporem. Reakcja z tego oporu jest jednak niewielka i cena szybko zawraca w górę. Poziom znowu staje się wsparciem – i tak dalej.
Na następnym obrazku widać trzy losowe pozycje, które moglibyśmy rozegrać z takiego wsparcia/oporu: dwie pozycje długie, które dały łączny zysk na poziomie 4.9R oraz jedną pozycję krótką, która w tym przypadku przyniosła 1R straty.
Jednostka „R” jest stosowana do monitorowania stosunku zysków do ryzyka i pomaga inwestorom oceniać, czy ich strategia handlowa jest opłacalna. W tym przypadku 4,9R oznacza, że strategia była opłacalna, ponieważ zyski przewyższyły ryzyko, podczas gdy 1R straty oznacza, że strata była równa ryzyku.
Kiedy i jak zamknąć pozycję krótką?
Pozostaje pytanie – kiedy zrealizować zysk lub stratę z naszej pozycji krótkiej?
Jeżeli wykorzystujesz wsparcie i opór – tak jak w przykładzie powyżej, najczęściej stratę powinieneś zrealizować wtedy, gdy cena przełamie poziom oporu – Stop Loss może być więc ustawiony powyżej tego poziomu. Jednakże w przypadku początkujących lepiej będzie poszerzyć SL lub otwierać niewielkie pozycje i realizować straty manualnie, ponieważ zlecenia zabezpieczające w złych rękach mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku i zamiast chronić Twój rachunek, będą generować serie niepotrzebnych strat. Źle ustawiony Stop Loss czasami bywa gorszy niż brak Stop Lossa.
Z kolei zyski możemy realizować wtedy, gdy cena dotrze do następnego istotnego poziomu. Na przykład – jeśli mamy otwartą pozycję krótką z poziomu oporu na Bitcoinie, celem dla ceny będzie najbliższe wsparcie. Tam też ustawiamy zlecenie Take Profit. Podczas jego realizacji automatycznie odkupimy sprzedane przez nas na krótko aktywa, zarabiając na różnicy cenowej pomiędzy ceną sprzedaży a ceną kupna.
Jeśli nie korzystasz ze zlecenia TP, możesz, oczywiście zamknąć pozycję ręcznie, dokonując transakcji przeciwstawnej do tej, która otworzyła pozycję (np. jeśli otworzyłeś pozycję krótką poprzez sprzedaż, zamkniesz ją poprzez kupno).
Pamiętaj też, że obok ręcznej likwidacji pozycji lub realizacji zlecenia SL, może także dojść do tzw. likwidacji automatycznej.
W handlu wykorzystującym dźwignię finansową, pozycje mogą być automatycznie zamykane (zlikwidowane), gdy saldo Twojego rachunku spadnie poniżej wymaganego poziomu zabezpieczenia. Tak więc, im wyższa dźwignia, tym mniejszy będziesz miał margines błędu przed likwidacją (bezpieczniej będzie więc wybrać niższą dźwignię, co zmniejszy ryzyko szybkiej likwidacji).
Niebezpieczeństwa wynikające z short-sellingu, a rynek krypto
Na koniec omówimy największe ryzyko związane z shortowaniem kryptowalut.
Chociaż, jak pokazuje przykład z rynku GameStop, z gry na krótko korzysta się także na rynkach akcji, technikę tę przeważnie kojarzymy z rynkiem towarowym czy walutowym. W tym drugim przypadku mamy do czynienia z dwiema walutami reprezentującymi dwie osobne gospodarki (np. EUR/USD jako stosunek gospodarki Strefy Euro do systemu ekonomicznego USA) i ich kurs wymiany waha się, często poruszając w pewnych zakresach. Pary na Forex naturalnie fluktuują.
Z kolei w przypadku akcji, mamy do czynienia z aktywami które w długim terminie powinny rosnąć. Dlatego też ich “shortowanie” może być zdecydowanie bardziej niebezpieczne, ponieważ teoretycznie oznacza nieograniczoną stratę. Grając bez dźwigni, możemy zyskać maksymalnie 100% (kiedy cena akcji spadnie do zera), ale ewentualna strata na papierze jest nieograniczona, ponieważ w teorii, ceny akcji mogą rosnąć w nieskończoność.
Z tego powodu, inwestorzy na rynku akcji, zamiast grać na spadki, zdecydowanie częściej czekają na bessę i zgodnie ze znanym rynkowym powiedzeniem – “kupują, gdy leje się krew”. Pozycje krótkie z kolei mogą być przez nich otwierane na rynku opcji i służą jedynie do ograniczania ryzyka.
Dlaczego jest to istotne dla traderów kryptowalutowych? Ponieważ kryptowaluty przeważnie są instrumentami spekulacyjnymi, od których inwestorzy oczekują ogromnych zwrotów. Szeroki rynek krypto traktowany jest przez wielu niemal jak kasyno, które w niektórych przypadkach ma oferować zwroty niedostępne nigdzie indziej. Tak więc chociaż shortowanie tokenów (w przypadku warunków gospodarczych niekorzystnych dla tych aktywów) może być uzasadnione fundamentalnie zdecydowanie lepiej niż ich kupno, grając na spadek zwyczajnie możemy „nadziać się” na nowego ulubieńca publiczności, który w krótkim czasie urośnie dziesiątki, setki czy nawet tysiące (!) procent, zerując nasz rachunek. „Upside” kryptowalut jest teoretycznie nieograniczony – tak, jak w przypadku akcji.
Dlatego jeśli aktualny kontekst makroekonomiczny nie jest dla kryptowalut skrajnie niekorzystny, warto rozgrywać je na krótko jedynie na niskich interwałach, przetrzymując pozycje przez krótki okres.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD (XTB). Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.