Pierwotnym zastosowaniem surowców jest ich wykorzystanie w procesie produkcyjnym dóbr. Jest oczywiste, że aby wyprodukować np. czekoladę potrzebne jest kakao, które trzeba kupić od producentów. Podobnie jest w przypadku produkcji nie tylko produktów spożywczych, ale również urządzeń AGD, RTV czy zaawansowanej elektroniki. Jednak surowce mogą być także ciekawym aktywem inwestycyjnym. W poniższym tekście pokrótce przybliżony zostanie ten ciekawy rynek. Inwestowanie w surowce może być prostsze niż myślisz. Odpowiemy również na pytanie: Jak inwestować w surowce?
Co wpływa na ceny surowców?
Cena jest wynikiem relacji między popytem, a podażą. Nierównowaga między popytem, a podażą powoduje zmianę ceny surowca. Jednak powodu, że popyt oraz podaż się zmieniają jest bardzo dużo. Bardzo często na cenę surowca jednocześnie działa szereg czynników. Warto również wspomnieć o logistyce. Utrudnienia w transporcie powodują, że na danym rynku może nastąpić niedobór surowca. W efekcie, zmiana ceny nie wynika z globalnej różnicy między popytem i podażą. Nie działa “smar”, którym jest logistyka. Jednak w dalszej części artykułu skupimy się na najpopularniejszych powodach zaburzenia poziomu popytu i podaży.
Zmiana popytu
Popyt na dany surowiec to zbiór uczestników gospodarki, którzy wykorzystują dany surowiec w procesie produkcji. Najczęściej nie ma jednego źródła skąd pochodzi popyt. Przykładowo, zboża nabywają zarówno producenci żywności albo półproduktów żywnościowych dla ludzi (np. mąka), jak i producenci pasz dla zwierząt. Podobnie jest ze złotem, które jest używane zarówno w jubilerstwie, do tezauryzacji (przechowywanie wartości) czy w przemyśle technologicznym (np. w smartfonach).
Zmiana koniunktury w sektorze lub całej gospodarce
W przypadku dużej ilości surowców, popyt na nie zależy od aktualnej koniunktury w całej gospodarce, jak i w poszczególnych branżach. Jako przykład można podać drewno, którego cena zależy od koniunktury na rynku budowlanym i meblarskim. Z kolei cena miedzi zależy od globalnej koniunktury gospodarczej (w szczególności w Chinach). Jeśli koniunktura w gospodarce słabnie, to należy spodziewać się, że aktywność firm odpowiadających za popyt na dany surowiec również będzie słabła.
Zmiany kulturowe
Czasami zmiany kulturowe mogą przyczynić się do wzrostu lub spadku popytu na dany surowiec. Szczególnie dotyczy to surowców wykorzystywanych do spożycia. Przykładem jest wzrost konsumpcji kawy i herbaty od początku rewolucji przemysłowej, co zwiększyło popyt na te surowce.
Szoki popytowe
Może wystąpić w wyniku niespodziewanego zdarzenia, które gwałtownie ogranicza lub zwiększa popyt. Jednym z najlepszych przykładów dotyczących szoku popytowego był gwałtowny spadek ceny ropy naftowej w I Q 2020 roku. Wynikał on m.in. z gwałtownego ograniczenia zapotrzebowania na paliwo ze strony linii lotniczych czy firm transportowych. Powodem było wprowadzenie w wielu ważnych gospodarkach “lockdownu”, co znacznie ograniczyło zapotrzebowanie na ropę naftową i jej pochodne. Ceny ropy naftowej dopiero po kilku kwartałach powróciły do poziomu “sprzed Covid”.
Efekt substytucyjny
Występuje w sytuacji, kiedy cena powszechnie stosowanego surowca rośnie, co wymusza na konsumentach zmianę zachowań zakupowych. W efekcie, popyt kieruje się do surowców o podobnych właściwościach. Nowy popyt powoduje wzrost cen.
Postęp technologiczny
Czasami postęp technologiczny zwiększa lub zmniejsza popyt na dany surowiec. Postęp w energetyce zmniejszył liczbę elektrowni węglowych, co przełożyło się na mniejszy popyt na węgiel. Z kolei większa produkcja samochodów elektrycznych przełożyła się na wzrost zapotrzebowania na lit (komponent baterii litowo-jonowych). Innym przykładem jest ropa naftowa. Rozwój transportu samochodowego i samolotowego spowodował, że można nazwać ropę surowcem XX wieku.
Zmiana podaży
Podaż surowca to zagregowana wartość produkcji. Producenci surowców z reguły są rozproszeni z tego powodu nie są dawcami cen ale ich biorcami. Przykładem jest np. rynek płodów rolnych. Ogromne rozdrobnienie producentów nie pozwala im efektywnie wpływać na podaż surowca. Jednak czasami (kiedy rynek producentów nie jest tak rozdrobniony) na rynku surowców powstają kartele np. OPEC.
Postęp technologiczny
Często postęp technologiczny pozwala na zwiększenie produkcji lub wydobycia surowca. Świetnym przykładem jest ropa naftowa, w latach 70-tych obawiano się, że złoża są na wyczerpaniu. Postęp technologiczny spowodował, że odkryto wiele nowych złóż znajdujących się głębiej. Również zaczęto wydobywać ropę ze skał łupkowych.
Szoki podażowe
Czasami wzrost cen surowców wynika z zaburzenia dostaw surowca w wyniku gwałtownego zmniejszenia dostaw surowca na rynek. Jednym z najbardziej znanych szoków podażowych był kryzys naftowy w latach 70-tych. Ograniczenie dostaw ropy naftowej przez państwa Zatoki Perskiej spowodowały, że cena ropy i przetworów naftowych gwałtownie wzrosła w Stanach Zjednoczonych oraz krajach Europy Zachodniej.
Cykl inwestycyjny w branży
Czasem na zmianę podaży ma wpływ cykl inwestycyjny w branży wydobywczej. Kiedy ceny surowców rosną, wiele firm wydobywczych decyduje się na rozpoczęcie nowych projektów. W sytuacji kiedy na poszczególnym rynku nastąpi nagromadzenie takich projektów inwestycyjnych, istnieje ryzyko nadpodaży. Może to doprowadzić do presji na obniżkę ceny surowca. Z drugiej strony zdarza się czasem, że niskie ceny surowca powodują, że nie pojawiają się nowe inwestycje na rynku. Niedoinwestowanie może przyczynić się do tego, że w długim terminie pojawi się niedobór podaży na tym rynku.
Rodzaje surowców
Istnieje wiele rodzajów surowców. Inwestujący na rynku surowcowym powinien wiedzieć, że każdy surowiec ma swoją własną charakterystykę. Podstawowe rodzaje surowców to:
- towary rolne,
- surowce energetyczne,
- metale szlachetne,
- surowce przemysłowe.
Towary rolne
Towary rolne są podstawowymi produktami używanymi w przemyśle spożywczym na całym świecie. Niektóre surowce są bazą do produkcji finalnego produktu. Przykładem mogą być ziarna kakaowca, które są podstawowym składnikiem czekolad, czy ziarna kawy, które są używane do produkcji kawy lub produktów na bazie kawy. Z kolei kukurydza i soja są często wykorzystywane do produkcji pasz dla zwierząt. Kukurydza jest także wykorzystywana do produkcji biopaliw. Wzrost cen surowców rolnych przekłada się bardzo często na wzrost cen produktów spożywczych. Z tego powodu warto śledzić ceny towarów rolnych. Inwestycja w surowce rolne może być prostsza niż myślisz. Popularnymi surowcami do inwestowania są:
- pszenica,
- kawa,
- kakao,
- kukurydza,
- bawełna,
- cukier,
- soja.
Surowce energetyczne
Surowce energetyczne są niezwykle istotne dla rozwoju światowej gospodarki. Obecnie bez wykorzystania węglowodorów ciężko wyobrazić sobie jak mogłaby funkcjonować logistyka, przemieszczanie się ludzi na duże odległości czy chociażby dojazd do pracy (nadal dominują samochody zasilane benzyną, olejem napędowym albo LPG). W niektórych krajach nadal istotnym surowcem energetycznym jest węgiel. Tak jest np. w Polsce, która nadal wykorzystuje węgiel jako główny komponent swojego miksu energetycznego. Warto również pamiętać, że od ceny ropy naftowej pośrednio zależy również cena produktów przetwórstwa petrochemicznego (np. asfaltu). Jak inwestować w surowce energetyczne? Można handlować instrumentami finansowymi notowanymi na giełdzie lub rynku OTC na:
- ropę naftową (brent, WTI),
- gaz ziemny.
Metale szlachetne
Metale szlachetne od tysiącleci zajmują istotną rolę w historii ludzkości. Wcześniej wykorzystywane jako środek wymiany, obecnie są wykorzystywane w jubilerstwie, jako aktywa banków centralnych, czy produktach elektronicznych, medycznych czy kosmetykach. Dla wielu inwestorów metale szlachetne są zabezpieczeniem przed inflacją. Warto również wspomnieć, że złoto jest traktowane jako “bezpieczna przystań” dla inwestorów w okresach zawirowań rynkowych. Jak inwestować w kruszce? Można handlować instrumentami finansowymi notowanymi na giełdzie lub rynku OTC na:
- złoto,
- srebro.
Surowce przemysłowe
Jest to ogólna grupa surowców, które mogą być wykorzystywane w przemyśle. Mają szeroki zakres zastosowania od branży telekomunikacyjnej, samochodowej, lotniczej czy budowlanej. Jednym z najważniejszych surowców przemysłowych jest “Doktor Miedź”. To zużycie tego surowca często pozwala określić w jakiej kondycji znajduje się światowa gospodarka. Warto wspomnieć, że obecnie największym konsumentem tego surowca są Chiny i to kondycja tej gospodarki ma bardzo duży wpływ na cenę miedzi. Jak inwestować w surowce przemysłowe? Nabyć instrument finansowy oparty o cenę miedzi lub inny surowiec przemysłowy np:
- cynk,
- aluminium,
- platyna.
Jak można inwestować w surowce
Istnieje wiele sposobów inwestowania w surowce. Dla większości inwestorów nie możliwe jest nabycie surowców bezpośrednio od producentów. Wynika to zarówno z powodów finansowych (potrzebny jest bardzo duży kapitał), jak i logistycznych (konieczność wynajmowania silosów, magazynów czy tankowców). Jest jednak inny sposób.
Istnieje szeroki wachlarz produktów i instrumentów finansowych za pomocą których można uzyskać ekspozycję na dany rynek surowcowy.
Kontrakty terminowe i CFD
Kontrakty terminowe – dają możliwość inwestowania w surowce przy użyciu dźwigni finansowej. Inwestując w ten instrument terminowy należy być świadomym możliwości pojawienia się backwardation lub contango. W przypadku inwestowania za pomocą kontraktów terminowych trzeba rolować swoją pozycję przed wygaśnięciem futures. Wadą inwestowania w kontrakty futures jest często konieczność posiadania znacznego kapitału. Jak inwestować w surowce przy użyciu kontraktów futures? Konieczne jest posiadanie rachunku maklerskiego, który udostępnia możliwość handlowania na zagranicznych giełdach terminowych.
Kontrakty na surowce kupisz m.in. tutaj:
Firma | Prowizje | Oferta | Szczegóły |
---|---|---|---|
RECENZJA XTB | Do 100 000 EUR miesięcznego obrotu: Akcje 0% Fundusze ETF 0% Od nadwyżki powyżej 100 000 EUR: Akcje 0,2% min. 10 EUR Fundusze ETF 0,2% min. 10 EUR | SUPER OFERTA! 0% prowizji za handel akcjami oraz ETF (do 100 000 EUR miesięcznego obrotu) Minimalny depozyt: brak Platforma: xStation + Bezpłatny dostęp do notowań on-line + Akcje z 16 rynków giełdowych (m.in. polskie akcje z GPW, EURONEXT, NYSE) + NOWOŚĆ! Konto IKE + Akcje ułamkowe – inwestuj już od 10 PLN + Dostęp do giełd z jednego konta + Polski support 24/5 oraz PIT-8C + Oprocentowanie wolnych środków | Sprawdź ofertę Oferowane instrumenty finansowe są ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie |
RECENZJA ETORO | 0% prowizji od handlu akcjami | Minimalny depozyt: 100 USD Platforma: własna + Bezpłatny dostęp do notowań online + Ponad 2000 akcji z 17 rynków + Dostęp do giełd z jednego konta | Sprawdź ofertę Twój kapitał jest narażony na ryzyko. Sprawdź opłaty na etoro.com/trading/fees |
RECENZJA TMS BROKERS | 0 zł prowizji na zagranicznych giełdach na rachunkach prowadzonych w PLN i EUR (bez limitu obrotu i liczby transakcji) 0,29% prowizji na zagranicznych giełdach na rachunku prowadzonym w USD 0,19% (min. 5 zł) prowizji na GPW | Dom Maklerski 2022 (wg Invest Cuffs 2023) Minimalny depozyt: brak + Ponad 1800 akcji z największych giełd + Dostęp do analiz i raportów giełdowych + Handel na kontach PLN, EUR lub USD | Sprawdź ofertę Oferowane instrumenty finansowe są ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie |
Giełda i fundusze ETF od 0,02 USD Waluty spread od 0,3 Metale od 3 USD Transakcje terminowe, opcje od 1,5 USD Fundusze od 0,5% Obligacje od 9 bps | Minimalny depozyt: 10 000 EUR Platforma: własna + 300 000 instrumentów finansowych + Dostęp do ponad 50 rynków (w Stanach Zjednoczonych, Europie i Azji) + Support 24/7 | Sprawdź ofertę Oferowane instrumenty finansowe są ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie |
CFD – jest to instrument finansowy, który daje inwestorom możliwość inwestowania pośredniego na rynku surowców z nawet niewielkim kapitałem. Wadą są wyższe spready oraz wysoki koszt utrzymania pozycji. Jak inwestować w surowce za pomocą CFD? Należy założyć rachunek u brokera, który oferuje taki typ instrumentu.
CFD na surowce kupisz tutaj:
Firma | Min. depozyt | Oferta | Dodatkowe informacje | Szczegóły |
---|---|---|---|---|
RECENZJA XTB | 1 PLN | Platformy: xStation, xStation Mobile Ochrona przed ujemnym saldem Waluty rachunków: PLN, EUR, USD Dźwignia max 1:30 Polski support 24/5 | + Najlepszy Broker Forex (wg Invest Cuffs 2022) + Najlepszy Polski Broker Forex & CFD (wg Invest Cuffs 2021) + Regulowany przez KNF + Ponad 6000 instrumentów + Darmowy pakiet edukacyjny (+100h nagrań 11 ekspertów) + Oprocentowanie wolnych środków + Konto IKE | Sprawdź ofertę 74% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty |
RECENZJA ETORO | 100 USD | Platformy: własna Ochrona przed ujemnym saldem Waluty rachunków: USD | + Trading społecznościowy + Regulowany m.in. przez FCA, CySEC, ASIC + Działa na rynku od 2007 r. + Ponad 3000 instrumentów (Kontrakty CFD, Akcje) + Akademia eToro | Sprawdź ofertę 51% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty |
RECENZJA TMS BROKERS | BRAK | Platformy: MetaTrader 5, Apl. mobilna Ochrona przed ujemnym saldem Waluty rachunków: PLN, USD, EUR Dźwignia max 1:30 | + Najlepszy Broker CFD (wg Invest Cuffs 2022) + Najlepszy Broker Forex (wg Invest Cuffs 2020) + Regulowany przez KNF + Szeroka oferta (akcje, forex, kryptowaluty oraz CFD na ETF) + Bogata oferta edukacyjna | Sprawdź ofertę 74% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty |
ETF/ETN i fundusze inwestycyjne
ETF/ETN – istotne jest rozróżnienie między ETF-em, a ETN-em. Oba mogą dać ekspozycję na rynek surowcowy. ETN jest to niezabezpieczony, dłużny instrument notowany na giełdzie. Nabywający ETN musi być świadomy ryzyka: kredytowego (bankructwo emitenta) oraz rynkowego (zmiana ceny rynkowej). Z kolei ETF jest instrumentem udziałowym, z tego powodu ryzyko kredytowe nie istnieje. W przypadku inwestowania w ETF/ETN należy być świadomym jaki jest benchmark, jak ETF/ETN replikuje indeks (fizycznie, syntetycznie) oraz jaka jest opłata za zarządzanie.
ETFy na surowce kupisz m.in. tutaj:
Firma | Prowizje | Oferta | Szczegóły |
---|---|---|---|
RECENZJA XTB | Do 100 000 EUR miesięcznego obrotu: Akcje 0% Fundusze ETF 0% Od nadwyżki powyżej 100 000 EUR: Akcje 0,2% min. 10 EUR Fundusze ETF 0,2% min. 10 EUR | SUPER OFERTA! 0% prowizji za handel akcjami oraz ETF (do 100 000 EUR miesięcznego obrotu) Minimalny depozyt: brak Platforma: xStation + Bezpłatny dostęp do notowań on-line + Akcje z 16 rynków giełdowych (m.in. polskie akcje z GPW, EURONEXT, NYSE) + NOWOŚĆ! Konto IKE + Akcje ułamkowe – inwestuj już od 10 PLN + Dostęp do giełd z jednego konta + Polski support 24/5 oraz PIT-8C + Oprocentowanie wolnych środków | Sprawdź ofertę Oferowane instrumenty finansowe są ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie |
RECENZJA TMS BROKERS | 0 zł prowizji na zagranicznych giełdach na rachunkach prowadzonych w PLN i EUR (bez limitu obrotu i liczby transakcji) 0,29% prowizji na zagranicznych giełdach na rachunku prowadzonym w USD 0,19% (min. 5 zł) prowizji na GPW | Dom Maklerski 2022 (wg Invest Cuffs 2023) Minimalny depozyt: brak + Ponad 1800 akcji z największych giełd + Dostęp do analiz i raportów giełdowych + Handel na kontach PLN, EUR lub USD | Sprawdź ofertę Oferowane instrumenty finansowe są ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie |
Giełda i fundusze ETF od 0,02 USD Waluty spread od 0,3 Metale od 3 USD Transakcje terminowe, opcje od 1,5 USD Fundusze od 0,5% Obligacje od 9 bps | Minimalny depozyt: 10 000 EUR Platforma: własna + 300 000 instrumentów finansowych + Dostęp do ponad 50 rynków (w Stanach Zjednoczonych, Europie i Azji) + Support 24/7 | Sprawdź ofertę Oferowane instrumenty finansowe są ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie |
Fundusze inwestycyjne – można także zainwestować w surowce za pośrednictwem funduszy inwestycyjnych. Plusem takiego rozwiązania jest prostota handlu oraz możliwość zaczęcia inwestowania niewielką kwotą. Wadą jest brak wpływu na proces decyzyjny oraz opłaty za zarządzanie, które w długim terminie mogą być kosztowne.
Inwestowanie w akcje
Inwestor może także nabyć udziały w spółkach zajmujących się produkcją albo wydobyciem określonych surowców. Problemem jest natomiast to, że brakuje często firm działających tylko na jednym rynku. Przykładowo KGHM wydobywa miedź, ale również srebro, złoto czy molibden. Jak inwestować w surowce za pośrednictwem akcji? Aby inwestować w akcje należy założyć rachunek maklerski. Należy pamiętać, że jest czasochłonna, ponieważ należy dokładnie sprawdzić co dana spółka wydobywa i czy rozsądnie inwestuje swój kapitał.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 74% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD (XTB). Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Do miesięcznego obrotu 100 000 EUR. Transakcje powyżej tego limitu zostaną obciążone prowizją w wysokości 0,2% (min.10 EUR). 0,5% koszt przewalutowania może mieć zastosowanie. Produkt ten jest nabywanym od XTB prawem powierniczym do ułamkowych części akcji lub ETF. Zapoznaj się z KID. Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.
Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.