Litecoin (LTC) to kryptowaluta, która powstała w roku 2011 jako lżejsza wersja Bitcoina (BTC), a stworzył ją programista z USA Charlie Lee, absolwent informatyki na Massachusetts Institute of Technology i były pracownik Google oraz największej giełdy kryptowalut w USA – Coinbase. Blockchain Litecoin jest szybszy niż sieć Bitcoin i obsługuje więcej transakcji na sekundę oraz oferuje tańsze transfery, bo kosztujące poniżej jednego centa za transakcję. W niniejszym tekście piszemy, jak w praktyce wygląda kopanie Litecoin.
Litecoina możesz również kupić, zrobisz to tutaj:
[table “18” not found /]Opis kryptowaluty Litecoin
Oprogramowanie LTC jest kodem otwartoźródłowym (open source), a sama sieć, podobnie jak blockchain BTC i większości pozostałych kryptowalut jest zdecentralizowana i w pewnym stopniu zanonimizowana. Zatwierdzanie i zabezpieczanie transakcji oraz budowanie z nich bloków opiera się w sieci Litecoin o algorytm konsensusu Proof of Work (PoW) (ang. dowód pracy).
Działanie PoW polega na wielokrotnym i bardzo szybkim wykonywaniu obliczeń kryptograficznych na komputerach lub innych maszynach z odpowiednią mocą obliczeniową. Właściciele tych maszyn otrzymują nagrody za swoją pracę w monetach, które powstają w chwili znalezienia i zatwierdzenia w sieci nowego bloku z transakcjami. Ponieważ tworzenie nowych monet w nowych blokach jest pracą mozolną i długotrwałą, czynność tę nazwano „wykopywaniem”, porównując ją do wydobywania złota.
Kryptowaluta Litecoin jest monetą deflacyjną, bo ilość jej jednostek jest ograniczona i ostatecznie ma wynieść 84 mln LTC. Obecnie w obrocie znajduje się nieco ponad 66 mln 700 tys. monet. Pierwszy blok Litecoina został wydobyty w dniu opublikowania kodu źródłowego LTC, czyli 11 października 2011 roku. Do dziś wykopano ponad 2060245 bloków Litecoina. Trudność wydobycia zmienia się zgodnie z rosnącą lub malejącą mocą obliczeniową sieci (hashrate) w taki sposób, aby nowy blok pojawiał się co 2,5 minuty.
Obecnie hashrate sieci Litecoin wynosi około 361,86 TH/s (terahashy na sekundę), a nagroda za wykopany blok transakcyjny to 12,5 LTC dla kopalni (pool) lub dla pojedynczego górnika kopiącego solo, o ile uda mu się rozwiązać samodzielnie hash nowego bloku. Nagroda za blok ulega podziałowi na pół co cztery lata. Ostatni podział (halving) nastąpił w roku 2020.
Charlie Lee zmienił oparty na kodzie Bitcoina kod źródłowy Litecoina i do potwierdzania transakcji oraz tworzenia bloków swojego coina zastosował funkcję hashującą Scrypt. Funkcja ta została wcześniej zastosowana przez Lee w projekcie Fairbix, a w porównaniu do innych algorytmów hashujących ma ona większe zapotrzebowanie na pamięć RAM o dużej prędkości w koparkach kryptowalut.
Takie wymagania spełniają urządzenia wykorzystujące moc obliczeniową CPU, czyli centralnych procesorów PC lub GPU (procesorów kart graficznych), a skonstruowanie koparki ASIC o prędkości pamięci odpowiadającej funkcji Scrypt zajęło producentom kilka lat. Pierwsza koparka ASIC dla blockchaina Litecoin znalazła się w handlu dopiero w 2014 roku i powszechnie zastąpiła w efektywnym wydobywaniu kryptowaluty LTC urządzenia wyposażone w CPU lub GPU.
Pierwszą firmą, która wyprodukowała koparkę ASIC, przeznaczoną do pracy na blockchainie Litecoina była chińska korporacja Innosilicon, a jej innowacyjny produkt to urządzenie A4 Dominator. Innosilicon do dziś dzierży palmę pierwszeństwa, jeżeli chodzi o produkcję najszybszych maszyn służących do wydobycia LTC, a najbardziej wydajnym urządzeniem tej firmy jest model A6 LTCMaster o prędkości obliczeń 1,2 GH/s.
Pomimo takich osiągów to nie Innosilicon sprzedaje najwięcej koparek dla sieci Litecoin, a inna chińska firma, mianowicie Bitmain. Ich najpopularniejszym obecnie produktem służącym do wydobycia LTC jest model Antminer L3++, osiągający szybkość hashowania około 600 MH/s.
Jak kopać Litecoin?
Jak wspomnieliśmy wyżej, najpopularniejszą obecnie koparką Litecoina jest urządzenie firmy Bitmain, Antminer L3++. Jest to maszyna zbudowana w oparciu o układy ASIC, czyli czipy zaprojektowane do wykonywania tylko jednego rodzaju zadania, w tym przypadku do obliczeń kryptograficznych z wykorzystaniem funkcji hashującej Scrypt. Dzięki zastosowaniu tych układów urządzenie znacznie przewyższa w wydajności dawne metody kopania z wykorzystaniem komputerów, które do obliczeń hashujacych wykorzystują moc obliczeniową centralnych procesorów CPU lub procesorów będących na wyposażeniu kart graficznych (GPU).
Aby nasze kopanie LTC miało ekonomiczną rację bytu, powinniśmy wyposażyć się w kilka sztuk koparek Antminer L3++. Koparki można kupić np. na popularnych portalach aukcyjnych, gdzie znajdziemy zarówno nowe, jak i używane maszyny. Następnym krokiem będzie utworzenie konta w kopalni, bo wybieramy kopanie zbiorcze, które w przeciwieństwie do kopania solo, daje jakieś profity. Po prostu, przy obecnej trudności wydobycia prawdopodobieństwo samodzielnego znalezienia bloku jest bliskie zera.
Kopalnie (pools) są to spółdzielnie górników, w których łączą oni moce obliczeniowe swoich maszyn w celu zwiększenia prawdopodobieństwa obliczenia hashu nowego bloku z transakcjami. Nagroda w LTC za znalezienie bloku przez kopalnię jest dzielona na wszystkich górników, a każdy otrzymuje swoją część proporcjonalnie do wkładu mocy obliczeniowej.
Na potrzeby tego poradnika wybraliśmy kopalnię poolin.com, w której należy się zarejestrować, a później przejść do bocznego menu, gdzie znajdziemy zakładkę Sub-account Manage. W zakładce utworzymy subkonto, które posłuży nam do wydobywania monet Litecoin. Kopanie rozpoczniemy po wpisaniu w okno konfiguracyjne koparki Antminer danych z naszego subkonta:
Na subkoncie w kopalni poolin ustawimy jeszcze jeden ważny parametr. Będzie to mianowicie adres w sieci Litecoin, na który będziemy wypłacać nasze wydobyte coiny. Zalecamy podać tam adres, dla którego posiadamy tzw. klucz prywatny, co pozwoli nam na kontrolę naszych środków w każdej sytuacji nawet po utracie urządzenia z zainstalowanym portfelem itp. Adres z kluczem prywatnym powinniśmy uzyskać po instalacji jednego z portfeli programowych, których przykłady podajemy na końcu tego poradnika.
Przed kupnem koparek Antminer, musimy uwzględnić koszty kopania przy pomocy tych urządzeń. Antminer L3+ zużywa około 0,85 kW/h, a koparka pracuje 24 h/7 dni. Nietrudno zauważyć, że nasze rachunki za energię elektryczną bardzo wzrosną.
W naszych kalkulacjach kopania musimy uwzględnić fakt, że koparki ASIC o dużej mocy obliczeniowej emitują duże ilości ciepła i hałasu. Trudno będzie nam zbudować nawet niewielką kopalnię w domu mieszkalnym. Jeżeli jednak się na to zdecydujecie, będziecie musieli przystosować do kopania jedno z pomieszczeń, wyciszyć je oraz wyposażyć w skuteczny system odprowadzania ciepłego powietrza. Nie twierdzimy, że jest to niemożliwe. Niektórzy potrafią nawet zatrudnić koparki do ogrzewania domu.
Sprawdź także nasz główny artykuł o kopaniu kryptowalut.
Kalkulatory opłacalności kopania Litecoin
Opłacalność kopania Litecoinów możemy obliczyć, korzystając z dostępnych on-line kalkulatorów. W aplikacji podajemy nasz hashrate (moc obliczeniową koparek), konsumpcję energii elektrycznej w kW/h, koszt 1kW/h i aktualny kurs kryptowaluty. Program po podaniu tych danych wyliczy nam orientacyjną nagrodę za kopanie, koszt kopania oraz zarobek netto. Przykładowe kalkulatory znajdziemy na stronie litecoinpool.org/calc lub whattomine.com/coins/4-ltc-scrypt.
Portfele, w których przechowamy Litecoin
Przed rozpoczęciem kopania Litecoin warto zainteresować się sposobami przechowywania tej kryptowaluty. Służą do tego portfele tak programowe, jak i sprzętowe.
Najważniejszym portfelem dla LTC jest aplikacja Litecoin Core, występująca w wersji na komputer. Jest to tak zwany portfel Full Node, czyli zawierający w sobie cały blockchain Litecoin.
Dla zwykłego przechowywania i transferów LTC polecamy „lżejsze” rozwiązania, takie jak portfel programowy Exodus w wersjach na komputery i urządzenia mobilne oraz wszystkie popularne systemy operacyjne. Innym portfelem obsługującym LTC i instalowanym na komputerach jest Electrum-LTC w wersjach na system Windows, Linux i MacOS.
Portfele sprzętowe, na których przechowamy Litecoin to m.in. KeepKey czy BitBox.