logo

Jak kopać Litecoin (LTC)? Poradnik

Litecoin (LTC) to kryptowaluta, która powstała w roku 2011 jako lżejsza wersja Bitcoina (BTC), a stworzył ją programista z USA Charlie Lee, absolwent informatyki na Massachusetts Institute of Technology i były pracownik Google oraz największej giełdy kryptowalut w USA – Coinbase. Blockchain Litecoin jest szybszy niż sieć Bitcoin i obsługuje więcej transakcji na sekundę oraz oferuje tańsze transfery, bo kosztujące poniżej jednego centa za transakcję. W niniejszym tekście piszemy, jak w praktyce wygląda kopanie Litecoin.

Litecoina możesz również kupić, zrobisz to tutaj:

[table “18” not found /]

Opis kryptowaluty Litecoin

Oprogramowanie LTC jest kodem otwartoźródłowym (open source), a sama sieć, podobnie jak blockchain BTC i większości pozostałych kryptowalut jest zdecentralizowana i w pewnym stopniu zanonimizowana. Zatwierdzanie i zabezpieczanie transakcji oraz budowanie z nich bloków opiera się w sieci Litecoin o algorytm konsensusu Proof of Work (PoW) (ang. dowód pracy).

Działanie PoW polega na wielokrotnym i bardzo szybkim wykonywaniu obliczeń kryptograficznych na komputerach lub innych maszynach z odpowiednią mocą obliczeniową. Właściciele tych maszyn otrzymują nagrody za swoją pracę w monetach, które powstają w chwili znalezienia i zatwierdzenia w sieci nowego bloku z transakcjami. Ponieważ tworzenie nowych monet w nowych blokach jest pracą mozolną i długotrwałą, czynność tę nazwano „wykopywaniem”, porównując ją do wydobywania złota.

Kryptowaluta Litecoin jest monetą deflacyjną, bo ilość jej jednostek jest ograniczona i ostatecznie ma wynieść 84 mln LTC. Obecnie w obrocie znajduje się nieco ponad 66 mln 700 tys. monet. Pierwszy blok Litecoina został wydobyty w dniu opublikowania kodu źródłowego LTC, czyli 11 października 2011 roku. Do dziś wykopano ponad 2060245 bloków Litecoina. Trudność wydobycia zmienia się zgodnie z rosnącą lub malejącą mocą obliczeniową sieci (hashrate) w taki sposób, aby nowy blok pojawiał się co 2,5 minuty.

Obecnie hashrate sieci Litecoin wynosi około 361,86 TH/s (terahashy na sekundę), a nagroda za wykopany blok transakcyjny to 12,5 LTC dla kopalni (pool) lub dla pojedynczego górnika kopiącego solo, o ile uda mu się rozwiązać samodzielnie hash nowego bloku. Nagroda za blok ulega podziałowi na pół co cztery lata. Ostatni podział (halving) nastąpił w roku 2020.

Charlie Lee zmienił oparty na kodzie Bitcoina kod źródłowy Litecoina i do potwierdzania transakcji oraz tworzenia bloków swojego coina zastosował funkcję hashującą Scrypt. Funkcja ta została wcześniej zastosowana przez Lee w projekcie Fairbix, a w porównaniu do innych algorytmów hashujących ma ona większe zapotrzebowanie na pamięć RAM o dużej prędkości w koparkach kryptowalut.

Takie wymagania spełniają urządzenia wykorzystujące moc obliczeniową CPU, czyli centralnych procesorów PC lub GPU (procesorów kart graficznych), a skonstruowanie koparki ASIC o prędkości pamięci odpowiadającej funkcji Scrypt zajęło producentom kilka lat. Pierwsza koparka ASIC dla blockchaina Litecoin znalazła się w handlu dopiero w 2014 roku i powszechnie zastąpiła w efektywnym wydobywaniu kryptowaluty LTC urządzenia wyposażone w CPU lub GPU.

Pierwszą firmą, która wyprodukowała koparkę ASIC, przeznaczoną do pracy na blockchainie Litecoina była chińska korporacja Innosilicon, a jej innowacyjny produkt to urządzenie A4 Dominator. Innosilicon do dziś dzierży palmę pierwszeństwa, jeżeli chodzi o produkcję najszybszych maszyn służących do wydobycia LTC, a najbardziej wydajnym urządzeniem tej firmy jest model A6 LTCMaster o prędkości obliczeń 1,2 GH/s.

Pomimo takich osiągów to nie Innosilicon sprzedaje najwięcej koparek dla sieci Litecoin, a inna chińska firma, mianowicie Bitmain. Ich najpopularniejszym obecnie produktem służącym do wydobycia LTC jest model Antminer L3++, osiągający szybkość hashowania około 600 MH/s.

Jak kopać Litecoin?

Jak wspomnieliśmy wyżej, najpopularniejszą obecnie koparką Litecoina jest urządzenie firmy Bitmain, Antminer L3++. Jest to maszyna zbudowana w oparciu o układy ASIC, czyli czipy zaprojektowane do wykonywania tylko jednego rodzaju zadania, w tym przypadku do obliczeń kryptograficznych z wykorzystaniem funkcji hashującej Scrypt. Dzięki zastosowaniu tych układów urządzenie znacznie przewyższa w wydajności dawne metody kopania z wykorzystaniem komputerów, które do obliczeń hashujacych wykorzystują moc obliczeniową centralnych procesorów CPU lub procesorów będących na wyposażeniu kart graficznych (GPU).

Koparka Antminer L3++
Koparka Antminer L3++

Aby nasze kopanie LTC miało ekonomiczną rację bytu, powinniśmy wyposażyć się w kilka sztuk koparek Antminer L3++. Koparki można kupić np. na popularnych portalach aukcyjnych, gdzie znajdziemy zarówno nowe, jak i używane maszyny. Następnym krokiem będzie utworzenie konta w kopalni, bo wybieramy kopanie zbiorcze, które w przeciwieństwie do kopania solo, daje jakieś profity. Po prostu, przy obecnej trudności wydobycia prawdopodobieństwo samodzielnego znalezienia bloku jest bliskie zera.

Kopalnie (pools) są to spółdzielnie górników, w których łączą oni moce obliczeniowe swoich maszyn w celu zwiększenia prawdopodobieństwa obliczenia hashu nowego bloku z transakcjami. Nagroda w LTC za znalezienie bloku przez kopalnię jest dzielona na wszystkich górników, a każdy otrzymuje swoją część proporcjonalnie do wkładu mocy obliczeniowej.

Na potrzeby tego poradnika wybraliśmy kopalnię poolin.com, w której należy się zarejestrować, a później przejść do bocznego menu, gdzie znajdziemy zakładkę Sub-account Manage. W zakładce utworzymy subkonto, które posłuży nam do wydobywania monet Litecoin. Kopanie rozpoczniemy po wpisaniu w okno konfiguracyjne koparki Antminer danych z naszego subkonta:

Tworzenie subkonta w kopalni poolin.com
Tworzenie subkonta w kopalni poolin
Parametry konfiguracyjne koparek z kopalni poolin.com
Parametry konfiguracyjne koparek z kopalni poolin
Panel konfiguracyjny koparki Antminer L3+
Panel konfiguracyjny koparki Antminer L3+

Na subkoncie w kopalni poolin ustawimy jeszcze jeden ważny parametr. Będzie to mianowicie adres w sieci Litecoin, na który będziemy wypłacać nasze wydobyte coiny. Zalecamy podać tam adres, dla którego posiadamy tzw. klucz prywatny, co pozwoli nam na kontrolę naszych środków w każdej sytuacji nawet po utracie urządzenia z zainstalowanym portfelem itp. Adres z kluczem prywatnym powinniśmy uzyskać po instalacji jednego z portfeli programowych, których przykłady podajemy na końcu tego poradnika.

Ustawienie adresu do wypłat LTC w kopalni poolin.com
Ustawienie adresu do wypłat LTC w kopalni poolin

Przed kupnem koparek Antminer, musimy uwzględnić koszty kopania przy pomocy tych urządzeń. Antminer L3+ zużywa około 0,85 kW/h, a koparka pracuje 24 h/7 dni. Nietrudno zauważyć, że nasze rachunki za energię elektryczną bardzo wzrosną.

W naszych kalkulacjach kopania musimy uwzględnić fakt, że koparki ASIC o dużej mocy obliczeniowej emitują duże ilości ciepła i hałasu. Trudno będzie nam zbudować nawet niewielką kopalnię w domu mieszkalnym. Jeżeli jednak się na to zdecydujecie, będziecie musieli przystosować do kopania jedno z pomieszczeń, wyciszyć je oraz wyposażyć w skuteczny system odprowadzania ciepłego powietrza. Nie twierdzimy, że jest to niemożliwe. Niektórzy potrafią nawet zatrudnić koparki do ogrzewania domu.

Kalkulatory opłacalności kopania Litecoin

Opłacalność kopania Litecoinów możemy obliczyć, korzystając z dostępnych on-line kalkulatorów. W aplikacji podajemy nasz hashrate (moc obliczeniową koparek), konsumpcję energii elektrycznej w kW/h, koszt 1kW/h i aktualny kurs kryptowaluty. Program po podaniu tych danych wyliczy nam orientacyjną nagrodę za kopanie, koszt kopania oraz zarobek netto. Przykładowe kalkulatory znajdziemy na stronie litecoinpool.org/calc lub whattomine.com/coins/4-ltc-scrypt.

Portfele, w których przechowamy Litecoin

Przed rozpoczęciem kopania Litecoin warto zainteresować się sposobami przechowywania tej kryptowaluty. Służą do tego portfele tak programowe, jak i sprzętowe.

Najważniejszym portfelem dla LTC jest aplikacja Litecoin Core, występująca w wersji na komputer. Jest to tak zwany portfel Full Node, czyli zawierający w sobie cały blockchain Litecoin.

Dla zwykłego przechowywania i transferów LTC polecamy „lżejsze” rozwiązania, takie jak portfel programowy Exodus w wersjach na komputery i urządzenia mobilne oraz wszystkie popularne systemy operacyjne. Innym portfelem obsługującym LTC i instalowanym na komputerach jest Electrum-LTC w wersjach na system Windows, Linux i MacOS.

Portfele sprzętowe, na których przechowamy Litecoin to m.in. KeepKey czy BitBox.

Kliknij aby ocenić wpis
[Głosy: 0 Średnia: 0]

binance futures - poradnik oraz opinie

Ranking brokerów 2024
xtb logo
Sprawdź
74% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
etoro
Sprawdź
51% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
logo tms
Sprawdź
74% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
plus500 logo
Sprawdź
icmarkets logo
Sprawdź

pekao

XTB MASTERCLASS

XTB IKE

Binance - kod rabatowy -20%