logo

Jak kopać Monero (XMR)? Poradnik

Kryptowaluta Monero (XMR) powstała w roku 2014 jako fork monety Bytecoin. Twórcy nazwali swoją krypto Bitmonero, a następnie nazwę skrócono do „monero”, co w języku esperanto oznacza „moneta” lub „waluta”. Zabezpieczanie transakcji w XMR odbywa się w oparciu o algorytm konsensusu Proof of Work (PoW), a nowe Monero powstają w procesie kopania sprzętowego.

Bytecoin, jak i późniejsza Monero zostały zaprojektowane do przekazywania wartości z uwzględnieniem ochrony prywatności zarówno nadawcy, jak i odbiorcy. W sieciach większości kryptowalut adresy stron wymiany są jawne, tak jak przesyłane sumy. Inaczej jest w Monero, gdzie dane te są zabezpieczone za pomocą szyfrowania przed ewentualnymi próbami ich odkrycia. Aby zwiększyć bezpieczeństwo transakcji, twórcy Monero co jakiś czas zmieniają algorytm potwierdzania bloków w blockchain. Ma to uniemożliwić kontrolę sieci przez większe ośrodki górnicze, które stosują np. dedykowane maszyny ASIC.

Monero przeszła w listopadzie 2019 roku na najnowszy algorytm Random X, a jego specyfikacja faworyzuje w miningu centralne procesory komputerów, czyli CPU. Oznacza to, że obecnie kopanie XMR przy pomocy kart graficznych nie jest zbyt efektywne. Dlatego w tym tekście zajmiemy się wydobyciem tej monety z wykorzystaniem głównego procesora.

Monero możesz również kupić. Zrobisz to na jednej z tych giełd:

[table “18” not found /]

Jak kopać Monero?

XMR możemy kopać na dwa sposoby. Jednym z nich jest tzw. kopania solo, w którym komputer samodzielnie wykonuje obliczenia kryptograficzne w celu znalezienia hashu bloku zawierającego transakcje. Wadą tego rozwiązania jest niewielka moc obliczeniowa pojedynczej maszyny, co oznacza bardzo małe szanse na wykopanie jakiejkolwiek ilości kryptowaluty.

Drugim, popularnym sposobem wydobywania nowych coinów, jest kopanie w swego rodzaju spółdzielni zrzeszającej wielu górników, czyli inaczej kopalni zwanej „pool”. To typ podmiotu, który umożliwia podłączenie do swojej infrastruktury wielu koparek i kopanie do wspólnej puli. Taki system zwiększa prawdopodobieństwo wykopania bloku, co daje możliwość uzyskania nagrody pojedynczym kopiącym. W tym poradniku zajmiemy się właśnie takim sposobem pozyskiwania Monero.

Kalkulatory opłacalności kopania i sprzęt obliczeniowy

Kopanie Monero zaczynamy od sprawdzenia opłacalności wydobycia, do czego posłużyć nam może np. ten kalkulator: www.monero.how/monero-mining-calculator. Podajemy w nim szybkość kopania, jaką możemy osiągnąć (hash rate) i koszt prądu zużytego przez maszyny kopiące. Na podstawie tych danych kalkulator poda nam zysk z kopania przy obecnej trudności wydobycia.

Okno kalkulatora opłacalności wydobycia Monero.how
Okno kalkulatora opłacalności wydobycia Monero.how

Poniżej jeszcze dwa inne kalkulatory do wykorzystania:

Następnie polecamy skorzystać z porównania procesorów CPU pod kątem wydajności wydobycia. Dane takie można uzyskać na stronie:

Znajdziemy tam tabele porównań wydajności procesorów AMD i Intel. Pomogą nam one w wyborze optymalnej jednostki CPU do naszej maszyny wydobywczej. Poniżej tabela porównawcza na stronie xmrig:

Zestawienie hash rate CPU na stronie Xmrig.com
Zestawienie hash rate CPU na stronie Xmrig.com

Gdy już skalkulowaliśmy opłacalność kopania i mamy przygotowany odpowiedni komputer, podłączamy go do internetu i przechodzimy do instalacji koniecznego oprogramowania.

Instalacja portfela Monero

Pierwsze kroki jako górnicy postawimy, instalując na naszym komputerze portfel programowy Monero GUI-Wallet, na który będą wpływać wydobyte przez nas monety. Aplikację pobierzemy z tej strony: www.getmonero.org/downloads/. Zalecamy instalację programu w trybie Simple mode, ponieważ instalacja w innych trybach spowoduje pobranie na nasz dysk całego blockchaina Monero, a ten zajmie nam około 75 GB przestrzeni dyskowej. Na dodatek proces pobierania może trwać nawet kilka godzin.

Po zainstalowaniu portfela, w zakładce Settings/Wallet znajdziemy pole Primary Address & Keys. To tam umieszczony jest nasz adres Monero (Primary address), na który kopalnia będzie przelewać nasz „urobek”. W tej zakładce znajdują się też klucze potrzebne do wypłaty środków.

Okno programu Monero GUI-Wallet - Settings/Wallet
Okno programu Monero GUI-Wallet – Settings/Wallet

Zaczynamy kopanie – instalacja i konfiguracja programu do miningu

Do wydobycia krypto użyjemy programu xmr-stak, którym możemy wydobywać kryptowaluty oparte o algorytm Random X, a więc także Monero. Kopanie zaczniemy od pobrania aplikacji ze strony github.com/fireice-uk/xmr-stak/releases, gdzie znajdziemy archiwum pod nazwą xmr-stak-rx-win64-1.0.5.zip. Po pobraniu należy rozpakować archiwum do wybranego katalogu na dysku naszego PC.

Następnie przechodzimy do rozpakowanego katalogu z plikami programu i odnajdujemy plik xmr-stak-rx.exe. Po dwukrotnym kliknięciu aplikacja się uruchomi i poprosi nas o wybór kryptowaluty, którą zamierzamy kopać, potem o wpisanie adresu kopalni i numeru portu (Pool address), oraz adresu Monero (Username), który skopiujemy z portfela GUI-Wallet (Primary address).

My na potrzeby tego poradnika skorzystaliśmy z usług kopalni 2miners.com, a więc adres kopalni, który podamy aplikacji xmr-stak, będzie wyglądał tak:

xmr.2miners.com:2222

Gdybyśmy mieli wątpliwości co do tego adresu, zawsze możemy zweryfikować jego poprawność na stronie głównej xmr.2miners.com/pl.

Po podaniu wszystkich danych, program xmr-stak połączy się z kopalnią 2miners i zacznie wykonywać obliczenia na blockchainie Monero, co oznacza, że właśnie zaczęliśmy wydobywać XMR.

Poniżej przedstawiamy okna uruchomionego programu xmr-stak:

Okno programu XMR-STAK - parametry kopania
Okno programu XMR-STAK – parametry kopania
Okno programu XMR-STAK - program połączony z kopalnią
Okno programu XMR-STAK – program połączony z kopalnią

Sprawdźmy, jak widzi naszą pracę kopalnia

Po skonfigurowaniu i włączeniu programu do miningu, kopalnia 2miners wykrywa pracującą maszynę i zaczyna zliczać jej wkład w wydobycie.

Na stronie internetowej kopalni xmr.2miners.com/pl możemy sprawdzić, ile już wydobyliśmy monet, naszą prędkość kopania i inne statystyki. Aby to zrobić, należy wpisać w pole Twój adres portfela, adres skopiowany z GUI-Wallet (Primary address).

Okno na stronie kopalni 2miners.com - statystyki kopania Monero
Okno na stronie kopalni 2miners.com – statystyki kopania Monero

2miners wypłaca nagrodę co dwie godziny i w przypadku Monero wypłacie podlega nie mniej niż 0.01 XMR. Nagroda zostaje wypłacona oczywiście na nasz adres, który podaliśmy aplikacji xmr-stake jako login (Primary address z portfela GUI-Wallet).

Podsumowanie

Jak widać na podstawie powyższego opisu, kopanie Monero (XMR) nie należy do czynności skomplikowanych i energochłonnych, w przeciwieństwie do wydobycia kryptowalut przy pomocy układów ASIC. Owszem, w przypadku Monero też konieczne są inwestycje w sprzęt, czyli komputer wyposażony w szybki procesor, jednak jest to inna skala przedsięwzięcia, np. pod względem generowania hałasu czy ilości nagrzanego powietrza.

Życzymy wysokiego hash rate poczas kopania tej interesującej kryptowaluty, jaką jest Monero.

Kliknij aby ocenić wpis
[Głosy: 3 Średnia: 4]

binance futures - poradnik oraz opinie

Ranking brokerów 2024
xtb logo
Sprawdź
etoro
Sprawdź
logo tms
Sprawdź
plus500 logo
Sprawdź
icmarkets logo
Sprawdź

Kontrakty CFD to złożone i bardzo ryzykowne instrumenty, mogące spowodować szybką utratę kapitału ze względu na dźwignię finansową. Od 67% do 89% inwestorów traci swoje środki handlując CFD. Musisz rozważyć, czy jesteś w stanie ponieść ryzyko utraty zainwestowanych środków.

pekao

Binance - kod rabatowy -20%

XTB