logo

Kupujemy akcje Dino Polska na GPW. Praktyczny poradnik

xtb - broker godny zaufania

Logo Dino Polska SA

Chodzi Ci po głowie inwestycja w akcje Dino Polska SA? Trafiłeś w dobre miejsce! W tym przewodniku, przedstawimy profil spółki, proces zakupu jej akcji u kilku brokerów i wskażemy najlepsze sposoby na jego dokonanie. Do dzieła!

Oto lista brokerów, którzy posiadają w ofercie akcje Dino:

BrokerNazwa instrumentuTypSymbolGiełdaTutaj kupisz
Dino Polska SAAkcjeDNP.PLWarszawaKup na xtb.com
Dino Polska SAAkcjeDNP.PLWarszawaKup na TMS.pl
Dino Polska SAAkcjeDNPWarszawaKup na EXANTE.eu

Wymienione platformy inwestycyjne obejmują wiele aktywów. Wartość Twoich inwestycji może wzrosnąć lub spaść. Twój kapitał jest narażony na ryzyko. Sprawdź obowiązujące opłaty na stronie platformy inwestycyjnej.

Sprawdź także dokładniejsze analizy ofert tych brokerów w naszym rankingu kont maklerskich.

Tak wygląda proces zakupu akcji, krok po kroku:

Krok 1: Wybierz brokera i przejdź na jego stronę, klikając jeden z linków powyżej.

Krok 2: Odszukaj formularz rejestracji i załóż konto u brokera.

Krok 3: Przejdź przez proces weryfikacji.

Krok 4: Dokonaj wpłaty na swoje konto.

Krok 5: W wyszukiwarce instrumentów wpisz symbol instrumentu, znajdziesz go w tabeli powyżej.

Krok 6: Wypełnij zlecenie zakupu, a następnie kliknij przycisk 'Kup'.

Masz problemy z zakupem? Poniżej znajdziesz link do poradnika, instruującego szczegółowo jak założyć konto i jak kupić akcje u danego brokera.

Poradniki zakupowe

Masz problemy z zakupem? Nasze poradniki przeprowadzą Cię bezpiecznie przez cały proces – od rejestracji do zakupu akcji. Po kliknięciu w logo jednego z brokerów, przeglądarka od razu przeniesie Cię do odpowiedniej podstrony:

Jesteś zainteresowany handlem kontraktami CFD na akcje Dino Polska?

Poniżej znajduje się lista brokerów CFD, u których możesz kupić lub sprzedać kontrakty na akcje Dino Polska:

BrokerNazwa instrumentuTypSymbolGiełdaHandluj
Dino Polska SAKontrakty CFDDNP.PLWarszawaHandluj na xtb.com
Dino Polska SAKontrakty CFDDNP_CFD.PLWarszawaHandluj na TMS.pl
Dino PolskaKontrakty CFDDNP:WSEWarszawaHandluj na Plus500.com

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. Od 51% do 89% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty twoich pieniędzy.

Sprawdź także dokładne analizy ofert tych brokerów w naszym rankingu brokerów Forex & CFD.

Kurs akcji Dino na GPW


Od kwietnia 2017 roku, Dino jest spółką giełdową, notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie pod symbolem DNP. Debiut spółki w cenie 33,50 zł dla inwestorów indywidualnych i 34,50 zł dla instytucjonalnych za akcję, okazał się dużym sukcesem. Już w 15 minut inwestorzy kupili akcje w ilości odpowiadającej wartości ponad 100 mln PLN.

Od 2019 roku Dino znajduje się na liście WIG20, na której występują spółki o największej kapitalizacji rynkowej i wartości obrotu. Pośród nich są przedstawiciele różnych branż – m.in. technologicznej, energetycznej, odzieżowej czy też handlowej, takich jak choćby PKN Orlen, Alior, Allegro czy PGE. Pod koniec 2023 kurs akcji wynosi ok 450 zł.

Akcje Dino Polska dostępne w XTB

Jednym z domów maklerskich, gdzie można kupić akcje Dino, jest X-Trade Brokers. W przypadku XTB mamy również dostęp do handlu na ETF-ach czy CFD. Dzięki temu inwestor może zadbać o dywersyfikację swojego portfela. Jeśli chodzi o handel na akcjach, XTB do obrotu 100 000 EUR nie pobiera prowizji, co niewątpliwie wyróżnia go na tle konkurencji. Z kolei w przypadku handlu kontraktami CFD na akcje Dino, daje możliwość zastosowania dźwigni 1:3.

Akcje Dino dostępne w XTB
Akcje Dino dostępne w XTB
CFD na akcje Dino dostępne w XTB
CFD na akcje Dino dostępne w XTB

Czy można kupić jedną akcję?

Nie każdy posiada duże środki na inwestycję. Co, jeśli chcielibyśmy nabyć nie 100 akcji a… jedną akcję? Nie istnieje dolny próg dotyczący ilości zakupionych akcji. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby nabyć nawet jedną symboliczną akcję DNP.

Czym zajmuje się Dino?

W 1999 roku Tomasz Biernacki założył supermarket Dino w Gostyniu, rozpoczynając tym samym dynamiczny rozwój sieci sklepów spożywczych na terenie Polski. Dziś Dino to jeden z liderów wśród supermarketów typu proximity, znanych nam jako sklepy osiedlowe. W ciągu ostatnich lat liczba sklepów znacznie się zwiększyła. Te powstają głównie w niewielkich miejscowościach i na peryferiach większych miast.

Wraz z rosnącą liczbą sklepów, rosną przychody ze sprzedaży, co sprawia, że Dino ma wciąż ogromny potencjał inwestycyjny. W sieci niewielkich supermarketów sprzedawane są głównie artykuły spożywcze, napoje i wyroby tytoniowe. Sklepy na tle konkurencji wyróżniają stoiska mięsno-wędliniarskie z obsługą. Gwarancję jakości zapewnia pewny dostawca – zakład mięsny Agro-Rydzyna, który jest jedną ze spółek powiązanych z Dino. Ich pełny skład widzimy poniżej:

Struktura Grupy Dino Polska S,A, Dino i spółki zależne
Pełny skład Grupy DINO POLSKA S.A. / grupadino.pl

Warto również wspomnieć, że Dino posiada osiem centrów dystrybucyjnych. Co więcej, jest właścicielem większości nieruchomości i gruntów, na których powstają sklepy.

Cele firmy

Strategia działania Dino bazuje na trzech podstawowych filarach, takich jak:

 1. Szybka ekspansja – otwieranie nowych sklepów, budowanie centrów dystrybucyjnych i wspieranie rozwoju Agro-Rydzyny
 2. Wzrost przychodów z już funkcjonujących sklepów – nastawienie na wygodę i satysfakcję klienta, dbanie o jakość i lokalność produktów
 3. Poprawa rentowności

Ile akcji ma Dino?

Dino Polska, wyemitowało 98 040 000 akcji, z czego pakiet większościowy, 50 160 000 (51,16 proc.), należy do założyciela, Tomasza Biernackiego, a 47 880 000 do pozostałych akcjonariuszy.

Kondycja finansowa

Przyjrzyjmy się kluczowym elementom rachunku zysków i strat spółki, aby zyskać ogólny pogląd na jej sytuację finansową. Wykresy przedstawiają dane z okresu między 2018 a 2023, kwoty podane są w milionach PLN.

1. Stosunek zysku operacyjnego i zysku netto do przychodów

Stosunek zysku operacyjnego i zysku netto do przychodów
Stosunek zysku operacyjnego i zysku netto do przychodów / Stratosphere.io
 • Przychody ogółem
 • Zysk operacyjny
 • Zysk netto

2. Alokacja kapitału własnego i poziom zwrotu z inwestycji

Alokacja kapitału własnego i poziom zwrotu z inwestycji
Alokacja kapitału własnego i poziom zwrotu z inwestycji / Stratosphere.io
 • ROE – rentowność kapitału własnego
 • Zwroty z zainwestowanego kapitału

3. Nakłady inwestycyjne i wolne przepływy pieniężne

Nakłady inwestycyjne i wolne przepływy pieniężne
Nakłady inwestycyjne i wolne przepływy pieniężne / Stratosphere.io
 • Środki pieniężne z działalności operacyjnej
 • Nakłady inwestycyjne
 • Wolne przepływy pieniężne(free cash flow)

Kompletne raporty finansowe spółki znajdziesz tutaj.

Ile warte jest Dino?

Szeroko zakrojone działania i duże nakłady inwestycyjne (w I. połowie 2023 roku, 569 mln zł) przekładają się wprost na rosnącą na przestrzeni lat wartość firmy.

Dino, pod koniec 2023 roku jest warte 10,93 mld USD, czyli 43,71 mld PLN.

Jak jeszcze można zainwestować w tę spółkę?

Dla tych, którzy chcą jedynie pospekulować, ciekawą alternatywą jest handel na kontaktach CFD. Są to instrumenty pochodne, których cena jest oparta na cenie instrumenty bazowego, którym w tym przypadku są akcje spółki.

Warto zwrócić uwagę na to, że kontrakty CFD są instrumentami lewarowanymi. To oznacza, że można handlować na nich z dźwignią. Jej zastosowanie pozwala zmaksymalizować zyski oraz straty przy niewielkim kapitale. W takim przypadku, żeby zawrzeć transakcję, wystarczy posiadać depozyt zabezpieczający. W zależności od tego, na jaką dźwignię zdecyduje się inwestor, w niektórych przypadkach, depozyt może wynosić nawet jedyne 20% wartości transakcji.

binance futures - poradnik oraz opinie

W Dino można zainwestować również poprzez fundusze ETF. Na GPW notowane są fundusze oparte o WIG20, a tak jak już wspomnieliśmy, Dino jest jedną ze spółek, która do niego należy. Inwestując np. w BETAW20LV, inwestor inwestuje we wszystkie spółki należące do indeksu zawierając jedną transakcję.

Czy warto kupić akcje Dino Polska?

Zastanawiając się nad inwestycją w akcje Dino Polska, warto skrupulatnie rozważyć jej główne korzyści, jak i ewentualne ryzyka z nią związane.

Plusy:

 • Sukcesywny wzrost: Dino Polska S.A. jest jednym z liderów na polskim spożywczym rynku detalicznym, dotychczasowy rozwój jest dobrą prognozą dla kursu akcji.
 • Dynamiczna ekspansja: Firma systematycznie rozbudowuje swoją sieć sklepów, co może wpływać korzystnie na wyniki finansowe i wartość akcji.
 • Stabilność branży spożywczej: Dino Polska działa w branży spożywczej, która jest uznawana za stosunkowo stabilną i odporną na kryzysy, w porównaniu z innymi sektorami.

Minusy:

 • Wysoka konkurencyjność branży: Detaliczny rynek spożywczy w Polsce jest wysoce konkurencyjny, co może prowadzić do presji na marże zysku dla firm działających w tym sektorze, w tym także Dino Polska.
 • Zależność od cen surowców: Firma jest uzależniona od cen surowców spożywczych, a ich nagły wzrost może wpłynąć na koszty operacyjne i marżę zysku.
 • Zmiany w preferencjach konsumentów: Trendy konsumenckie i zmiany w zachowaniach zakupowych mogą wpływać na wyniki sprzedaży i rentowność firmy, szczególnie przy tak dużej konkurencji.

W procesie podejmowania decyzji pomocne mogą okazać się także rekomendacje, publikowane przez domy maklerskie.

Rekomendacje dla akcji Dino Polska S.A. / Stockwatch.pl

Warto jednak poświęcić czas na własną analizę wyników finansowych, a także wpływających na nie wskaźników. Dino jest bowiem jedną z tych spółek, których możliwości wzrostowe były w przeszłości wielokrotnie niedoceniane i stawały w opozycji do rekomendacji sprzedaży.

Podsumowanie

Decyzja o zakupie akcji Dino Polska wymaga starannej analizy. Pozytywne aspekty obejmują dynamiczny rozwój sieci marketów spożywczych Dino w Polsce, co może generować atrakcyjne możliwości inwestycyjne. Dodatkowo firma utrzymuje stabilną pozycję na rynku, co stanowi fundament dla potencjalnych zysków. Niemniej jednak konieczne jest uwzględnienie czynników ryzyka, takich jak zmienne warunki gospodarcze czy konkurencja w sektorze handlu detalicznego.

Dodatkowo, akcje mogą znajdować się poza obszarem zainteresowania niektórych inwestorów ze względu na wysoką cenę czy brak dywidendy. Ostateczna decyzja inwestycyjna powinna być oparta na gruntownej analizie, indywidualnych preferencjach inwestora, oraz świadomości potencjalnych zagrożeń. Jeśli nie posiadasz wystarczającej wiedzy aby dokonać jej samodzielnie, zasięgnij porady profesjonalnego doradcy inwestycyjnego.

Kliknij aby ocenić wpis
[Głosy: 4 Średnia: 3.8]
Ranking brokerów 2024
xtb logo
Sprawdź
etoro
Sprawdź
logo tms
Sprawdź
plus500 logo
Sprawdź
icmarkets logo
Sprawdź

Kontrakty CFD to złożone i bardzo ryzykowne instrumenty, mogące spowodować szybką utratę kapitału ze względu na dźwignię finansową. Od 51% do 89% inwestorów traci swoje środki handlując CFD. Musisz rozważyć, czy jesteś w stanie ponieść ryzyko utraty zainwestowanych środków.

pekao

Binance - kod rabatowy -20%

XTB